in , , , , ,

Akira Toriyama, Dragon Ball’ın Yaratıcısı, 68 Yaşında Öldü!

Akira Toriyama öldü!

Dragon Ball, Sand Land, Dr. Slump ve daha fazlasının yaratıcısı olan Akira Toriyama, subdural hematomun ardından 68 yaşında hayata veda etti.

Dragon Ball’ın resmi web sitesi Toriyama’nın vefatının subdural hematom (kanın kafatası ile beyin yüzeyi arasında toplandığı ciddi bir durum) nedeniyle olduğunu bildirdi. Bird Studio ve Capsule Corporation Tokyo Co., Ltd. tarafından imzalanan ve X’te (eski adıyla Twitter) yayınlanan resmi açıklama şöyle: “Sevgili Dostlarımız ve Ortaklarımız. Akira Toriyama’nın 1 Mart günü akut subdural hematom nedeniyle vefat ettiğini bildirmekten derin üzüntü duyuyoruz. Kendisi 68 yaşındaydı.”

Mesaj şöyle devam ediyor: “Büyük bir şevkle yaratma sürecinin ortasında hala birkaç eserinin olması bizi derinden üzüyor. Ayrıca, başarması gereken daha pek çok şey vardı. Ancak, bu dünyaya pek çok manga ve sanat eseri bıraktı. Dünya çapında pek çok insanın desteği sayesinde 45 yılı aşkın bir süredir manga faaliyetlerini sürdürebildi. Umarız Akira Toriyama’nın eşsiz yaratım dünyası uzun bir süre daha herkes tarafından sevilmeye devam eder.”

“Bu üzücü haberi size bildiriyoruz ve yaşamı boyunca gösterdiğiniz nezaket için minnettarız. Cenaze töreni ailesi ve çok az sayıda akrabasıyla birlikte yapıldı. Huzurlu olmasını dileyerek, çiçek, taziye hediyesi, ziyaret, adak ve diğerlerini kabul etmeyeceğimizi saygıyla bildiririz. Ayrıca, ailesiyle röportaj yapmaktan kaçınmanızı rica ediyoruz. Anma toplantıları için gelecek planları henüz kararlaştırılmamıştır. Kesinleştiğinde sizi haberdar edeceğiz. Her zaman olduğu gibi anlayışınız ve desteğiniz için içtenlikle teşekkür ederiz.”

Toriyama’nın vefatı kuşkusuz pek çok kişi için bir şok olacak. Kısa bir süre önce Sand Land serisinin yaklaşan anime uyarlamasında alçakgönüllülük, heyecan ve canlılıkla konuştu. Seriyi gösterişli Dragon Ball’a bir tepki olarak yazdığını, gelecekteki çalışmalarının bunun yerine “en sevdiği küçük dünyalar ve komik kahramanlar hakkında sessiz, huzurlu hikayeler” hakkında olmasını istediğini açıkladı. 1978’den günümüze kadar Dragon Ball Super manga serisi ve diğerleriyle Toriyama, nazik, parlak ve sevimli kahramanlarıyla izleyicileri büyüledi. Modern manga üzerindeki en büyük etkilerden biri olarak anılan Toriyama’nın eserleri dil engellerini aşarak dünya çapında büyük bir takipçi kitlesi kazandı.

Huzur içinde uyu, Akira Toriyama.

İlginizi Çekebilir:  A Returner's Magic Should Be Special Yeni Fragmanlarıyla Karakterleri Tanıtıyor
Manhwa

Hak Ettiği Değeri Görmeyen 10 Manhwa

One Punch Man

One Punch Man 3.Sezon’un Stüdyosu Nihayet Açıklandı