in ,

All Of Us Are Dead ile Squid Game Arasındaki 5 Benzerlik (ve 5 Farklılık)

Squid Game ve All Of Us Are Dead, dikkate değer benzerlikler ve önemli farklılıklar içeren Kore yapımı diziler.

Eylül 2021’de piyasaya sürülen Squid Game, karanlık gerçekçilik ve çarpık hikaye anlatımının beklenmedik birleşimiyle dünyayı şok etti. O zamandan beri, Bridgerton ve Netflix’teki (Asya) Güney Kore hayatta kalma draması gibi diğer popüler diziler popülerlik açısından geride kaldı. İkinci sezonun duyurulmasına rağmen, programın izleyicileri başka bir Koreli favorisini çoktan bulmuş olabilir.

Ocak 2022’nin sonlarında Netflix’te yayınlanan All Of Us Are Dead, büyük ilgi görüyor. Korku temalı dizinin ana karakterleri, önemli bir istisna dışında, bir zombi kıyametiyle neredeyse aynı olan bir durumun ortasında yer almaktadır. Aksiyonun çoğu, izleyicilerin öğrencilerin hem normal yaşamda hem de zombi orduları karşısında hayatta kalma mücadelesini seyrettiği bir lisede geçiyor.

BENZERLİK: İkisi de Son Derece Popüler Kore Hayatta Kalma Dizileri

All Of Us Are Dead
Squid Game

Squid Game ve All of Us Are Dead, kendilerine özgü temalara sahip olmalarına rağmen çok benzer özelliklere sahip. Her ikisi de Koreli, bu da Batılı izleyicileri çeşitli siyasi, sosyal ve felsefi sistemlere maruz bırakan önemli bir ayrım.

Her iki dizi de hayatta kalma dramaları. İki serideki tehditlerdeki farklılıklara rağmen her iki serideki karakterler de hayatta kalmak için zorlu savaşlardan geçiyor ve birçok insan başarısız oluyor.

FARKLILIK: Squid Game Gerilim Türünde Oysa All of Us Are Dead’de Doğaüstü Korku Esintileri de Var

All Of Us Are Dead
All Of Us Are Dead

Benzer bir temele sahip olmalarına rağmen, iki dizinin türleri oldukça farklı. All Of Us Are Dead korku alt türüne daha çok eğilirken, Squid Game hızlı tempolu aksiyonu sayesinde şiddetli ve çoğu zaman tuhaf bir gerilim filmi. All Of Us Are Dead’de, doğaüstü bileşenin -zombi tehdidinin- varlığı, iki seri arasında önemli bir farklılık olarak öne çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  İzlemeniz Gereken Aksiyon Kore Dizileri

Squid Game’de katılımcıların karşılaşmak zorunda kaldıkları tehdit söz konusu olduğunda daha incelikli olabilir ve bazı bölümlerde oyuncular, yarattıkları gerilim ve korku nedeniyle zorlayıcı görevleri üstlenmek zorunda kalır. All Of Us Are Dead’deki karakterlerin etrafı zombi ordularıyla çevrili. Daha da kötüsü, en ufak bir ısırık bir dostu düşmana çevirebilir.

BENZERLİK: Her ikisi de Karmaşık ve Gerçekçi Karakterler İçerir

All Of Us Are Dead
Squid Game

Çocuklara uygun video oyunlarını tehlikeli hale getirme konsepti, Squid Game’in başarısına katkıda bulunmuş olabilir, ancak izleyicilerin asıl ilgisini çeken karakterlerdi. Squid Game’in karakterleri, diğer birçok yeni dizideki karakterlerin aksine, sevimli – ama aşırı derecede değil – kusurlarına sadık sıradan bireyler.

Bu çok önemli özellik, All Of Us Are Dead ve Squid Game arasındaki önemli benzerliklerden biri. Kuşkusuz diğerlerinden daha güzel, daha zeki ve daha yetenekli çocuklar var ama kimse mükemmel değil. Yaşlarına uygun sorunları, bakış açıları ve duyguları olan tipik gençler olarak ikna ediciler. Bu, içinde bulundukları durumu oldukça daha iç karartıcı hale getiriyor çünkü bölümdeki olaylar onları duygusal olarak mahvetmiş durumda.

FARKLILIK: AOUAD, Lise Öğrencilerinin Oynadığı Bir Yetişkinliğe Geçiş Hikayesi

All Of Us Are Dead
All Of Us Are Dead

Squid Game daha çok yetişkinleri hedefleyen bir dizi. Kadroda daha genç oyuncular da var, Kang Sae-byeok göze çarpan bir örnek ama o bile reşit gibi görünüyor. AOUAD hikayesi tam tersi. Toplulukta oldukça fazla sayıda yetişkin olmasına rağmen, karakterlerin çoğu liseli. Nam On-jo, dizinin ana kahramanı ve duygusal olay örgüsünün önemli bir kısmı, onun kapı komşusu ve sınıf arkadaşı Lee Cheong-san ile olan arkadaşlığı etrafında dönüyor.

Kadrodaki diğer önemli aktörler arasında korkunç bir sonla karşılaşan kibirli ama entelektüel sınıf başkanı Choi Nam-ra ve dövüş yeteneği ile öğrencileri sayısız kavgadan kurtaran eski zorba Lee Su-hyeok yer alıyor. Lee Na-yeon, dizideki bir başka ilgi çekici figür. Aktris Lee Yoo-mi, sevilen ama trajik bir şekilde kaçan Ji-yeong’u canlandırdığı Squid Game’in çekimlerini yakın zamanda bitirdi.

BENZERLİK: Her ikisi de İnsanların Günlük Yaşamlarında Karşılaştıkları Gerçekçi Temaları İşliyor

Squid Game
Squid Game

İki dizinin kendi sorunlarını ele alma biçimleri bir başka önemli ortak nokta. All Of Us Are Dead, neredeyse bir zombi kıyamet dizisi ve Squid Game’in çok ciddi distopik hislere sahip olması nedeniyle, dizinin kendisi pek hayattan kesitler türüne girmiyor olmayabilir.

Ancak yine de, her iki dizi de gerçekçi temaları ele alıyor. İzleyicilerin karakterlerle bağ kurmasını sağlayan bu iki dizi, çok sıra dışı deneyimler yaşatmalarına rağmen karşılaşılan zorluklar ve olay örgüsü ile seyirciyi ekrana kitliyor.

FARKLILIK: Squid Game’in Ana Motifi Para, AOUAD ise Zorbalığı Ele Alıyor

All Of Us Are Dead
All Of Us Are Dead

Squid Game yarışmacıları çeşitli geçmişlerden geliyor, ancak hepsinin ortak bir noktası var: dibine kadar borçlular. Zengin ve sapık VIP’lerin oluşturduğu sisteme dayanan dizinin ana teması, ölüm oyununun arkasındaki finansal amaçtır.

AOUAD, doğaüstü alt tonlarına ek olarak önemli sosyoekonomik sorunları da ele alıyor. Bilim insanı Lee Byeong-chan, zorbalığa uğrayan ve intihara meyilli oğlu Jin-su’yu uyutmak için Jonas virüsünü icat etti. Min Eun-ji, porno çekmeye mecbur bırakılacak kadar eziyet gördükten sonra trajik bir şekilde benzer bir son yaşadı. Park Hee-soo adlı küçük bir karakter umumi bir tuvalette doğum yaparken gösterildiğinde birçok izleyici dehşete kapıldı.

BENZERLİK: Pek Çok Şok Edici Olay ve Korkunç Ölümler Bulunması

All Of Us Are Dead
Squid Game

Squid Game, şaşırtıcı ters köşeler ve trajik ölümlerin şaşırtıcı bir karışımı sayesinde popülerlik kazandı. All Of Us Are Dead’de de benzer adımlar atılıyor. En sevdiği karakterin hayatta kalacağından hiç kimsenin emin olamayacağı gerçeği nedeniyle, her iki serinin de duygusal riskleri son derece yüksek.

Bu diziler ister istemez izleyicilerini sık sık ağlattı. Squid Game’in dikkate değer bir yönü, şaşırtıcı şekilde ters köşe yapan sonu. All Of Us Are Dead’in sonunda, temel önermede önemli bir değişiklik yapılmadı, ancak birçok kişiyi şaşkına çevirecek şok edici bir ölüm var.

FARKLILIK: All Of Us Are Dead Romantizme de El Atıyor

All Of Us Are Dead
All Of Us Are Dead

Squid Game’in doğası göz önüne alındığında, dizinin oyuncu bağlarını tam olarak desteklememesi mantıklı. Jang Deok-su ve Han Mi-nyeo arasındaki ilişki, muhtemelen romantik bir ilişkiye en yakın şey. Deok-su, Mi-nyeo’ya ihanet eder ve Mi-nyeo daha sonra misilleme olarak onu öldürür, bu yüzden iş kötü biter.

All Of Us Are Dead’de hassas duygulara dalmak için çok daha fazla alan var. Tüm karakterler zaten tanıdık ve hatta bazıları dizideki olaylardan önce sınıf arkadaşlarına karşı hisler besliyor. Mesela Cheong-san’ın On-jo’ya itirafı ve Hyeok’un hambie’ye (yarı zombi) dönüşse bile Nam-ra’nın yanında olmaya karar vermesi çok duygusal iki sahne.

BENZERLİK: Dizilerin Kahramanlar Kadar Koşulların Kurbanı Olan Bir Düşmanı Var

All Of Us Are Dead
Squid Game

Her iki televizyon dizisi de kahramanlarını hayatta kalmak için mücadele etmeleri gereken inanılmaz derecede korkunç durumlara sokar. Ancak bu duruma herkes aynı şekilde tepki vermiyor ve dizideki en hor görülen kötü adamlardan bazıları, kendilerini bu tehlikeli durumların içinde bulan insanlardan geliyor. Squid Game’deki olayları düzenleyen Oh Il-nam’dan bile daha sevimsiz olan Jang Deok-su, Squid Game oyuncuları arasında onları ortadan kaldırmak için bir isyan başlatır. Cho Sang-woo, hızla kötülüğe dönüşmeden önce programa bir kahraman olarak başladığı için muhtemelen daha kötü bile olabilir.

All of Us Are Dead’deki durum benzer. Zombi virüsü birincil tehdit olduğundan, mucidi kaçınılmaz olarak birincil düşman oluyor. Bununla birlikte, öğrenci olan zorba Yoon Gwi-nam daha az sevilen karakter. Yoon Gwi-nam, dizinin büyük bölümünde Cheong-san’ın peşine düşer ve hambie olduktan sonra özellikle tehlikeli hale gelir.

FARKLILIK: All of Us Are Dead’deki Olayların Ölçeği Çok Daha Büyük

All Of Us Are Dead
All Of Us Are Dead

Aksiyonun her ikisinde de eşit derecede şiddetli olmasına rağmen, iki dizi arasında önemli bir fark daha var. Squid Game, oyuna dahil olmayan insanların neredeyse erişemeyeceği uzak bir adada yer almaktadır. Oyun dünyanın geri kalanı tarafından bilinmiyor ve oyunu durdurma girişimleri genellikle başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Hyosan Lisesi, All of Us Are Dead’in ana odak noktası olabilir, ancak olayların kapsamı hızla genişler. Virüs okulu terk eder ve ilk bölümden itibaren şehre yayılır. Hatta bir süre sonra zombiler yayılmaya ve ülkenin geri kalanı için tehdit oluşturmaya başlayarak ordunun hızla önlem almasına neden olur.

Manga

Mangalar Neden Siyah Beyaz Çizilir?

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri