in

Anime Çizgi Film midir?

Anime çizgi film değildir. En azından anime teknik açıdan çizgi film değildir. Çevrimiçi anime hayran topluluklarının çoğu, çizgi film olarak tanımlayacağınızdan daha fazlasını sunduğunu düşünüyor.

Ama neden? İşte bu ayrımla ilgili tüm ayrıntılar.

Anime Bir Çizgi Filmden Daha Fazlası

60’lardan beri, çoğu insan anime ve çizgi film terimlerini birbirinin yerine kullanıyordu. İlk başta, anime daha çok Asya animasyon tarzı için kullanıldı. Ne de olsa, çizgi film, çizgi roman ve karikatür gibi batı sanat formları için bir dizi kelime bulabiliyorduk.

Ancak kısa süre sonra ikisi arasında farklılıklar ortaya çıktı. Yani batılı izleyiciler için. Aslına bakılırsa, Japonlar asla ilk etapta aynı görmediler.
Sözde anime tarzının kökeni binlerce yıl öncesine dayanıyor. Japonya’da, ilk modern anime 1908’de yayınlandı. Ancak benzer çizimleri eski Japon ekranlarında (bir tür geleneksel tablo) görebilirsiniz.

Batı’dan farklı olarak, Japon sanatçılar farklı bir estetik anlayışını paylaştılar. İnsanları bugün anime dediğiniz şeye benzer bir tarzda çizdiler. Ancak, bazı animasyonlar bilerek daha retro bir görünüm sunarken, mevcut pazar yeni estetik kuralları koyuyor.

Anime ve Estetik

Anime
Kentaro Miura‘dan Berserk.

Seitarō Kitayama, animeyi Batı’ya tanıtan ilk kişiydi. 1917’de Kani no Kassen için Saru’yu yarattı (Bir maymun ve bir yengecin savaşı). Bu, şimdiye kadar üretilen ilk ulusal senga eiga’ydı (çekilmiş film). Ve kendisi, Batı Medeniyetinde Sanat alanında lisans derecesine sahip bir ressamdı.

Sanatçılar olarak, Japon anime yönetmenleri Batı sanatlarının değerini asla küçümsemediler. Ancak bu teknikleri geleneksel tarzlarını zenginleştirmek için kullandılar. Bu yüzden çok farklı anime stili var.

Masaoka Kenzo, 1930’larda daha parlak bir görünüm için şimdiki geleneksel animasyonu icat etti. Sonra, diğer nesiller yeni bir dev olan The Walt Disney Studios ile yüzleşmek zorunda kaldı. Daha sonra, II.Dünya Savaşı, iki düşünce ekolünü iyice böldü.

Çeşitli yapımlarda görebileceğiniz sonuçlar:
• Anime karakterleri daha masalsı bir görünüme sahiptir
• Yönetmenler kısa filmler yerine uzun hikayeler anlatmak için animeyi kullandılar
• Çoğu olay örgüsü, izleyiciyi eğlendirmek için çeşitli türler içerir

Japonya, büyük bir okuyucu pazarının yükselişini gördü. Bu okuyucular daha fazla anime ve ilgili içerik istedi. Buna mangalar, romanlar ve animasyon serileri dahil.

Geleceğe ve Getirilerine Bakış

1963’te Astro Boy ile başlayarak anime projeleri dizi haline geldi. Gerçekte, Astro Boy anime dizisi aynı adlı mangaya dayanıyordu. Başka bir deyişle anime, başarılı içeriği popülerleştirmenin bir yolu haline geldi. Özellikle de fantezi ve bilim kurgu eserlerini.

İlk prodüksiyonların ortak noktası geleceğe odaklanmaktı. Anime izleyicileri ve manga okuyucuları tabii ki de benzer içeriklere alıştı. Böylece, içerik oluşturucular halkı ikna etmenin yeni yollarını keşfettiler.

Yelpazenin diğer tarafında, çizgi filmler aynı senaryoyu defalarca kullandı. Olayların tanıdık bir ortamda gerçekleştiğini söyleyebilirdiniz. Ancak çizgi film karakterleri günümüzde nadiren gelişir veya değişiyor. Bunun yerine, anime tamamen olay örgüsüne ve halkın dikkatine hakim olmaya başladı.

Mazinger Z ve Space Pirate Captain Harlock büyük başarılar elde etti. 1980’lerde o kadar başarılı oldular ki Otaku denen yeni bir dönem doğdu. Otakular, manga okumayı seven insanlar olup, genellikle belirli bir seri veya franchise ile ilgili her şeyi toplarlar.

Tokyo’da bir ticaret bölgesi olan Akihabara’da yerel mağaza sahipleri kısa süre sonra hayranların satış arzularını kullanarak yeni bir trend başlattı.

Örneğin, elektronik cihazlarına ve diğer ürünlerine sponsor olmak için anime karakterleri kullandılar. Ne yazık ki, Batılı çizgi film karakterleri hiçbir zaman Japon meslektaşları kadar sevimli olmadılar.

Müstehcenlik ve Şiddet İçeren Eylemler

Çizgi filmler asla bazı çizgileri aşmaz. Esas olarak, yapımcıların ürünlerini aile dostu ağlara satması, ancak anime aynı yolu izlemez.

Devilman ve Berserk, şiddetli ve grafik anime içeriğinin örnekleridir. Açıkçası, açık çıplaklık, şiddet ve yetişkinlere yönelik içeriğin kullanımı olay örgüsü satırlarının arasına denk geliyor ve aynı zamanda sadece anlatı araçları oluyor.

Asya kültürünün kendine özgü değerleri vardır. Manga okuduğunuzda veya anime izlediğinizde, bunu çabuk öğrenirsiniz. Yani, müstehcen içerik gördüğünüzde, onları anlamını çıkarıyorsunuz.

Yumruğun her zaman şiddetli olduğu çizgi filmlerin aksine, anime karakterlerinin kişiliği vardır. Başka bir deyişle, seks, uyuşturucu ve hatta şiddet daha derin bir anlamı yansıtmaya hizmet eder.

Bir bakıma animeyi normal filmler gibi düşünebilirsiniz. Ancak filmlerin aksine, hiçbir şey tarafından kısıtlanmıyorlar. Seslendirme aktörleri, hatlarını doğru anlayana kadar özgürce dublaj yapabilirler. Ayrıca, anime böylesine küresel bir başarı olana kadar Japon sansürü o kadar kısıtlayıcı olmuyordu.

Çizgi Film Nedir?

Walt Disney Animations tarafından Ralph Breaks The Internet

Çizgi filmler animasyonlu çizimlerdir. Normalde çocukları eğlendiren hikayeler ve karakterler sunarlar. Ancak bazen yetişkinler de onlardan hoşlanır.

Çizgi filmin amacı, izleyicilere inançsızlıklarını askıya almanın bir yolunu sağlamaktır. Ancak nihai hedef, çocukluğa geri dönmektir. Basit bir ifadeyle, çoğu çizgi filmin gerçekçi bir ayarı yoktur. Belirli bir zaman sürecinde değil, gözünüzün önünde olurlar.

Bu noktada yeni animasyon çizgi filmler gelişti. Örneğin, Ralph Breaks the Internet, birçok gerçek referansla oynayan ustaca bir çizgi filmdir. Yine de ekrandaki animasyon ile içinde yaşadığımız dünya arasında bir mesafe hissedebilirsiniz.

Animenin aksine, çizgi filmler iki dünyanın bir arada var olabileceğini düşünmenizi istemez. Sadece Who Framed Roger Rabbit’i izleyin. Bu film, çizgi film ve gerçeklik arasındaki sınırları belirlemenize yardımcı olabilir.

Aynı şekilde, birçok anime uyarlaması bulabilirsiniz, ancak pek çok benzer film bulamazsınız. Aslında anime paralel evrenin farklı bir varyasyonu gibi olup dünyamızda gerçekleşir. Karakterin canlandırdığı kişiyi temsil etmek için çizilmiş bir karakter kullanmak, çekiciliğini kıracaktır.

Çapraz Bulaşma

Çoğu insan genel görünümlerinden dolayı anime ve çizgi film arasında ayrım yapmakta zorlanır. Ama aynı zamanda, Naitō Yasuhiro gibi birçok manga sanatçısı batı çizgi romanlarına ve çizgi filmlerine de bakar.

Yasuhiro Nightow (Naitō Yasuhiro’nun takma adı) Trigun’un yazarıdır. Mangada, yazarın kendisi, batılı çizgi romanlardan nasıl etkilendiğini açıklıyor. Böylece, bu stili bütünleştirip ve kendi haline getiriyor.

Disney, uzun metrajlı filmlerinin çoğu için geleneksel animasyon tekniğini kullandı. Kısacası, yeni bir şey icat etme zahmetine girmediler. Ancak sonuç olarak, Japon animasyon stüdyoları yeni animasyon teknolojileri daha da geliştirdi.

Sanatçılık ve el emeği de mevcut üretimlerde büyük rol oynayan faktörlerdir. Rick ve Morty gibi başarılı çizgi filmler, iki dünya arasındaki çizgileri karıştırır.

Bu benzerlik ve farklılıkları anlayabilirsiniz;
• Konuların çoğu, daha fazla etki için anime hikaye anlatma yöntemlerinden yararlanmaktadır.
• Her bölüm, Simpsons gibi aynı ortamda başlıyor.
• Yazarlar, mümkün olan her fırsatta sansüre meydan okuyor.

Anime Nedir?

Bugünün animesi, görsel temsilin sınırlarını zorlayan bir animasyon stilleri ve teknoloji koleksiyonudur. Genellikle çizgi filmler gibi elle çizilmişlerdir. Ancak asıl hedefleri, bir hikaye için bir zaman ve yer belirlemektir.

Çizgi filmlerin aksine anime bir fikir veya olay geliştirir. Tıpkı romancılar gibi, anime sanatçıları da sizi hikayeye dahil etmeyi amaçlar. Kahramanı önemsemenizi ve onun büyüdüğünü görmenizi ister.

Farklı animeler arasındaki ilişkiyi anlamak istiyorsanız, Akira’yı izleyin. Katsushiro Ōtomo, anime endüstrisini sonsuza dek değiştiren bir animasyon filmi yönetti ve o zamandan beri, birçok sanatçı o filmde görebileceğiniz aynı teknikleri geliştirdi. Ama yine de onun mirasını fark edebilirsiniz.

Son olarak, animeyi birkaç kategoriye ayırabilirsiniz. Çizgi filmlerden farklı olarak, çeşitli içeriklere hitap etmenin avantajları vardır. Animeleri tıpkı kitaplar gibi sınıflandırabilirsiniz. Ama bazı animeler sadece göze hitap eder. İçinde hiçbir şeyin olmadığı animeler için koca bir anime kategorisi bile var! Bu önemsiz bölümler, akşamları gevşemek için kullanılıyor ve yalnızca çarpıcı görsellere güveniyor.

Üç Saniye İçinde Edgy’den Kinky’e

Çoğu anime Asya mizah anlayışını kullanır. Buna karşılık, çizgi filmler çoğunlukla şakşak ve fiziksel komedi sergiler.

Japon animeleri sosyal yapıları ve kurallarıyla dalga geçer. Özellikle cinsiyet rolleriyle bağlantılı olanlar. Benzer şekilde, diğer Asya animeleri de kendi versiyonlarını önererek bu tür bir oyun seçtiler.

Çoğu anime mizahı, oyunlara ve imalara dayalıdır. Böylece arka arkaya birçok skeç görebilirsiniz.

Bazen sanatçılar olayları ayırmak için farklı çizim stilleri kullanırlar:
• Arka planın kaybolduğu, doğal olmayan veya ortama uygun olmayan sesler ve inlemeler duyduğunuz
• Karakterlerin daha eğlenceli çizildiği

Çoğu çizgi film ve anime sloganı kullanır. Ancak yalnızca anime, belirli desenleri veya davranışları, örneğin Naruto’nun ninja koşma stili veya herhangi bir Dragon Ball’da olduğu gibi bir Kamehameha’nın el pozisyonunu belirlemeye çalışır.

Tüm anlatı taktikleri, anime dünyasına tam bir daldırmaya yöneliktir. Bunun yerine, çizgi filmler eğlence aracı olarak mizaha güvenir. Bir çizgi filmde hiçbir hile daha karmaşık bir anlatı yapısına ait değildir.

Sonuç

Animeyi çizgi filmlerle karşılaştırabilirsiniz ama onun onlar gibi olduğunu düşünmemelisiniz. Hiçbir şey olmasa da, farklılıkların farkında olmamaktan kaçınmak için.

Tüm şüpheleri gidermek için, bazı anime ve çizgi filmleri kendiniz izlemelisiniz özellikle de aynı yıllarda yapılanları. Göreceğiniz gibi, aynı yıl çıkan iki çalışmada daha fazlası oluyor.

Bu deneyimi ne zaman tekrar ederseniz, gitgide daha fazla farklı nokta keşfedeceksiniz. Üçüncü veya dördüncü kez, animasyonlarda gösterilen tipik, daha olgun temaların tam bir anlayışına ulaşacaksınız.

Hisoka

Hunter x Hunter Hisoka Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Şey

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen İzlemeden Önce Lanetli Ruhlar, Büyücüler ve Melezler Hakkında Bilmeniz Gerekenler