in , , ,

Anime Dünyasına Hoş geldiniz: Ghibli Müzesi

Ghibli Müzesi Japonya’nın Tokyo şehrine yakın olan, Mitaka kentindeki sanat müzesidir. 1985’te kurulan Ghibli Stüdyo’nun animelerinden karakterleri ve mekanları görebileceğiniz, içinde kafe bulunan eşsiz bir deneyim sunar. 1 Ekim 2001’de açılan müzedir. Ziyaretçisi o kadar fazladır ki bilet bulmak çok zordur.

Ghibli Müzesi

Ghibli Müzesine girdiğinizde sizi Hayao Miyazaki’nin Komşum Totoro animesinden efsanevi karakteri olan Totoro karşılar. Totoro gişede bulunsa da bilet sadece internet üzerinden satın alınabilir.

Bu müzenin sloganı “Birlikte Kaybolalım!”.

Ghibli Stüdyo, sizi kendi hayal dünyasında kaybolmaya çağırır.

Müzenin Mimarı

Müzenin mimarı Hayao Miyazaki’dir. Bir bahçe olarak tasarlamıştır. Miyazaki bu müze için İtalya Roma’nın Calcata köyünden esinlenmiştir. Bahçenin çatısında Gökyüzündeki Kale animesinin Robot Asker karakteri gözükür.

Ghibli Müzesi’nin Bölümleri

Müzenin her yaştan insana hitap edebildiği yönleri vardır. İçerisinde uzunca balkonlar, çıkmaz merdivenler ve köprüler vardır. Çatı bahçesi bulunmaktadır.

İçerisinde 12 yaşından küçükler için oyun odası ve oyun odasının içinde dev bir Catbus bulunmaktadır. Zemin katında Satürn Tiyatrosu’nda sadece müzede sergilenen filmler Japonca olarak gösterilmektedir. Müzenin kitapçısı vardır. 
Tri Hawks 2002 yılında açılmış olup içerisinde Miyazaki’nin önerdiği kitaplar bulunmaktadır. Okuma odası olarak kullanmaktadır. Star Hat Cafe ismiyle kafe bulunmaktadır.

Müzeyi sanal gezmek isterseniz müzenin YouTube sayfasında sanal olarak gezebilirsiniz.

Bir gün gerçeğini görmek dileğiyle…

Sanal Youtuber Ajansı Hololive 5. Nesil yeteneği çıkarıyor