in ,

Anime Fansub: AoiSubs [Röportaj]

2010 yılından beri Türk Anime topluluğunda olan AoiSubs fansub’ın şu anki yöneticisi ile yaptığımız kısa röportajı sizlere sunuyorum, umarım bu röportajımızda çevirmen olmak isteyen veyahut fansub kurmak isteyen arkadaşlara faydalı olur.

AoiSubs ile ilgili sorulara geçmeden önce okurlarımız için kendini tanıtır mısın?

Adım Deniz, Antalya’da yaşıyorum. Uzun bir süredir AoiSubs’a yöneticilik yapıyorum.

Neden AoiSubs?

Fansub arayışına girdiğim zaman çok sevdiğim bir anime vardı. Bunu çeviren fansubın üst kısımda alımlarının açık olduğunu gördüm. Uploader olarak fansuba katıldım

Fansub kurmak nereden aklına geldi ya da neden kurmak istedin?

AoiSubs resmi olarak 2010 dan beri çevirilerini sürdürmekte. Gayriresmî olarak da daha önce de çalışmalar yaptığını biliyoruz. Bu süreçte fansubın en az üç kere kapanıp geri açıldığını biliyoruz. Fansubın bunca emeğinin çöpe gitmesini istemediğim için sorumluluğu üstlendim ve yönetici oldum.

AoiSubs ekibine katılmak için gereken şartlar nedir, buradan çevirmen olmak isteyen arkadaşlar neleri karşılaması gerekir ve şu an ekibinizde kaç kişi var?

Çevirmen veya ekibin bir parçası olmak isteyen arkadaşlar başvuru kısmından ilgili kısma bakabilirler. Çevirmenler için ayrıca konuşacak olursak çevirmen testini geçmeli ve sorumluluk sahibi olması yeterli. Ekibimizde şu an 34 Çevirmen, 2 Uploader/Encoder ve 2 Editör arkadaşımız var.

Fansub kurmayı düşünen arkadaşlara bir önerin var mı?

Kuruluş amacınız ne olursa olsun artık bu kültürün bir parçası oluyorsunuz. Lütfen bunun büyük bir sorumluluk olduğunu ve herkesten çok sizin sorumluluk sahibi olmanız gerektiğini unutmayınız.

Ve son soru olarak Fansub yöneticiliğini bırakmayı veyahut Fansubı kapatmayı düşündün mü?

Bu soruyu birçok kez düşündüm, cevabım ise şu; Ben bu işi bir karşılık beklemeden, bana verdiği zevk duygusu ile sürdürüyorum. Ne zaman aldığım bu güzel tat acı bir tada dönüşürse o zaman bırakmayı veya fansubı kapatmayı düşünürüm.

Bu röportaja beni dahil ettiğin ve soruların için ayrıca teşekkür ederim.


Sizler de AoiSubs ekibinin bir parçası olmak isterseniz “buradaki” adresten başvuru yapabilirsiniz.

Diğer Röportajlarımız:
Anime Fansub: Heterophobia Fansub [Röportaj]
Anime Fansub: FGL Çeviri Topluluğu [Röportaj]

İlginizi Çekebilir:  Naruto vs. One Piece: En İyi Shonen Jump Animesi Hangisi?
Anket

En Havalı 30 Anime Karakteri Seçiyoruz!

Evangelion

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Animesinin Yeni Fragmanı!