in , ,

Anime Fansub: Heterophobia Fansub [Röportaj]

Heterophobia Fansub

2010 yılının sonlarına doğru kurulan Heterophobia Fansub ismini duyurmuş ve hedefledikleri kitleye ulaşmıştır. Sanılanın aksine kızlardan oluşan bir fansub değiller. Fansub isimlerinin de bir ironik ve esprili olduğunu söyleyelim.

Heterophobia Fansub ile ilgili sorulara geçmeden önce okurlarımız için kendini tanıtır mısın?

Merhaba, ben Shinka. Heterophobia Fansub’ın kurucusuyum. HF kurulmadan önce de çeşitli gruplarda çeviri yapıyordum ama hepsi zamanla kapandı.

Heterophobia Fansub’ın kuruluş hikayesini öğrenebilir miyiz?

Diğer gruplarda sıcak karşılanmayan yuri türünde çeviriler yapabilmek için kurdum bu grubu aslında. Simoun diye bir anime vardı, onu çevirmek istiyordum. İronik bir şekilde on yıldır hâlâ çevirebilmiş değiliz onu. Bu sene inşallah. 🙂 Yaoiyi de almasak olmazdı tabii. O da dışlanmış türlerden birisiydi. Yine ironik bir şekilde yuriden çok daha fazla yaoimiz var şu an. Grubun adını İronik Çeviri falan da koyabilirmişiz aslında.

Heterophobia Fansub ekibine katılmak için gereken şartlar nedir, sitenizde çevirmen veya editör olmak isteyen arkadaşların neleri karşılaması gerekir ve şu an ekibinizde kaç kişi var?

Önceleri deneyimsiz arkadaşlara bir süre işi öğrettikten sonra ekibe alıyorduk ama artık bunun için vaktimiz ve sabrımız kalmadığından alım yapmıyoruz. Zaten işi öğrettiklerimizin büyük çoğunluğu 1-2 ayda vazgeçtiği için verdiğimiz emekler de boşa gidiyor. Tecrübeli, canavar gibi birine denk gelmediğimiz sürece ekibe yeni birini almayı düşünmüyoruz. Şu anda 7 kişiyiz. On küsür yıllık tecrübeme dayanarak nerede çokluk orada bokluk diyorum.

Heterophobia Fansub’ın vizyonu nedir?

Yaptığımız iş hobi olsa bile belli bir standardı korumak ve onun altına düşmemek. Bunun içine aldığımız serileri bırakmamak da dahil.

İlginizi Çekebilir:  Animeye Uyarlanmayı Hak eden En İyi 10 Webtoon

Gönüllü olarak yaptığınız bu işten memnun musunuz ya da beklediğiniz geri dönüşü alabiliyor musunuz?

Memnun olmasak çoktan bırakırdık. Sevdiğimiz serileri yapıyoruz zaten. Nadiren hatır gönül için çeviri yaparız. Eğlenceli geri dönüşler tabii ki hoşumuza gidiyor ama şahsen hiçbir yorum almasam bile şevkim kırılmaz benim. Zaten çok az kişinin okuyacağını bile bile başlıyorum bazı serilere (Bkz: Sangokushi). Serinin değerini popülerliği belirlemez. Hatta arada ters bir orantı var bile diyebiliriz.

Şu anda kaba tabir ile söyleyecek olursak önüne her gelen fansub açıyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Açılmalarıyla kapanmaları bir olduğu için hiç dikkat etmiyorum açıkçası. Bu işe popülerlik kaygısıyla başlayıp gündemdeki serileri seçiyorlar ama bölüm verememeye başlayınca linçlendikleri için bırakıp kaçıyorlar sanırım.

Okurlarımız ve sizi henüz keşfetmeyen kitle size nerelerden ulaşabilirler?

Heterophobia Fansub Site Adresi ve Discord Topluluğu
Manga okumak için [MangaDex]

Diğer Röportajlarımız:
Anime Fansub: AoiSubs [Röportaj]
Anime Fansub: FGL Çeviri Topluluğu [Röportaj]

KesifAsya Anime Nedir

Anime Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri

Isekai Anime Onerileri 1

İsekai Anime Önerileri