in ,

Animeye Uyarlanmayı Hak eden En İyi 10 Webtoon

Popüler bazı webtoonların Tower Of God ve Lookism gibi süper başarılı anime uyarlamaları bulunuyor. Ama elbette çok daha fazlası animeye uyarlanmayı hak ediyor.

Netflix kısa bir süre önce, Park Tae-joon’un aynı adlı webtoon/manhwasından uyarlanan en son hit anime dizisi Lookism’i yayınladı. Dizi, liseli Daniel Park’ın orijinal görünüşünden daha “çekici” görünen bedenler arasında geçiş yapabilmesini keşfetmesiyle başlıyor.

Bu dizi, bir yayıncı kuruluşun Güney Kore’den bir webtoon’u başarıyla uyarladığı ilk yapım değil ve belli ki son da olmayacak. İki yıl önce Crunchyroll, SIU’nun çok beğenilen eseri Tower of God’ı uyarlamıştı. Her iki dizinin popülaritesi, bazı hayranların manga adasından uzaklaşmasına ve manhwalarıyla çıkış yapan yarımadaya ilgi duymasına neden oldu. Okuyucu görüşleri ile büyüyen, stüdyolarda ilgi uyandıran ve animeye uyarlanmayı bekleyen sayısız dizi bulunuyor.

Paralı Askerin Eve Dönüşü

Webtoon
YC tarafından yazıldı ve Rakyeon tarafından çizildi.

001, bir uçak kazasından kurtulan tek kişi olduğunun öğrenilmesinden sonra, bir grup seçkin paralı asker tarafından amansız bir ölüm makinesi haline getirilir. Ancak kendisini “kurtaran” gruptan kaçtıktan kısa bir süre sonra, gerçek kimliğinin Ijun Yu olduğunu ve ailesinin Güney Kore’de olduğunu keşfeder.

Yeni barışçıl hayatını ne pahasına olursa olsun korumak isteyen Yu, zorbalar, gangsterler ve eski grup üyeleriyle yüzleşmek için yıllar içinde edindiği tüm becerileri kullanır. Teenage Mercenary‘nin anime uyarlaması, muhteşem bir görsel gösteri olurdu. Çünkü bu manhwanın tüm webtoon serileri arasında ilk 10’da yer almasının iyi bir nedeni var. Yüksek oktanlı enerjisi ve inanılmaz aksiyon sahneleri ile bu seri, uyarlama için olgunlaşmış bir yapım olarak göze çarpıyor.

Eleceed

Webtoon
Jeho Son tarafından yazıldı ve ZHENA tarafından çizildi.

Elektrik artı Hız eşittir, hayal gücünün sınırlarını zorlayan mutant güçlere sahip uyanmışların hikayesi: Eleceed. Her biri en güçlü olmaya çalışır ve değerlerini kanıtlamak için daha güçlü rakiplerle yüzleşmeye koyulur. Uyanmışların dünyası tehlikelidir ve hafife alınmamalıdır, özellikle de onlar için fazla yumuşak olanlar tarafından.

Eleceed’in anime uyarlamasının yapıldığını görmek, shounen anime hayranları ve aksiyondan hoşlananlar için harika olurdu. Ancak bu webtoon’u öne çıkaran usta ve öğrenci arasındaki ilişki. Bir zamanlar güçlü ve kudretli olan Kayden’in büyük bir tekir kediye dönüştüğünü görmek, Jiwoo Seo gibi acemi ve yumuşak bir çocuğu eğitmek, uyarlanırsa bu yapımı oldukça sağlam bir anime yapacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Okumanız Gereken 7 Tarihi Manhwa

The Guy Upstairs

Webtoon
Oluşturan Hanza Art

Rahatsız edici komşulara sahip olmak başka bir şeydir; gaddar katiller olmalarının ortaya çıkması başka bir şey. Rozy kendini olası bir Arka Pencere (1954 yapımı Alfred Hitchcock filmi) durumunda bulduğunda, üst kat komşusunun bir seri katil olduğundan şüphelenmesiyle paranoyası tavan yapar.

Gerilimin çoğu Rozy’nin dairesinin üstündeki olağandışı seslerden geldiği için, ses editörleri ve miksajcılar bu seriyi uyarlarken çok eğlenebilirler. Üst katta neler olup bittiğine dair daha ilk bölümde izleyicinin hayal gücüne çok şey bırakacak ve webtoon’un oluşturduğu ekstra ürpertici etkenlere daha fazlasını ekleyecek.

Bastard

Webtoon
Carnby Kim tarafından yazıldı ve Youngchan Hwang tarafından çizildi.

Webtoon’un en popüler yazarlarından biri olan, Sweet Home’un da yazarı Carnby Kim’den çıkan bir başka üst düzey gerilim serisi. Bastard’da uzaydan gelen canavarlar yok; bunun yerine canavarlar halk arasında gizlenerek Dünya’ya kök salmışlar. Bu hikaye, babası için bir seri katil olan genç bir çocuk hakkında olduğu için, herhangi bir bilim kurgu veya fantezi öğesi bulunmuyor.

Bu basit bir öncül, ancak karmaşık karakterleri ve endişe uyandıran sekansları, onu akışı en çok yapılan animelerden biri yapacaktır. Her bölüm, bırakmayı imkansız kılan büyük uçurumlarla sona eriyor. Live Action’a veya bir animeye uyarlanırsa, kolayca hakkında en çok konuşulan serilerden biri haline gelebilir.

Surviving Romance

Webtoon
Oluşturan Lee Yone

Korku, daha iyi bir yapım ortaya çıkarabilmek için bir başkasıyla kolayca karıştırılabilen bir tür. Predator veya Dusk Till Dawn gibi filmler, hepsi bir kabus senaryosuna girmeden önce tek bir tür olarak başlamalarıyla ünlü. Surviving Romance da farklı değil, çünkü ana karakter en sevdiği aşk romanına girer ancak orijinal olay örgüsünde ciddi değişiklikler yaşar.

Surviving Romance, isekai türünde değişik işleri sevenler için kolayca hayranların favorisi haline gelebilir. MC’nin bir klasik fantezi dünyası yerine bir shojo’ya taşınması ve karışıma zombiler/canavarlar/katiller eklenmesi izleyicilerin ilgisini oldukça çekecektir.

Bilge Okuyucunun Bakış Açısı

Webtoon
UMI tarafından uyarlanan singNsong’un orijinal eseri

singNsong’un yarattığı bu hikayede müthiş bir kıyamet gelir ve bunun nasıl biteceğini yalnızca bir kişi bilir. Kim Dokja, gizemli bir geçmişe sahip tipik bir maaşlı çalışan adamdır, ancak onu diğerlerinden ayıran şey, Kıyametten Kurtulmanın Üç Yolu’nu sonuna kadar okuyan tek kişi olmasıdır. Bu, ona gerçek kıyamet patlak verdiğinde hayatta kalma şansı verir ve olanlar söz konusu romanla mükemmel bir şekilde uyumludur.

Bilge Okuyucunun Bakış Açısı, hikayenin geçtiği dünyanın kurgusuna ve baştan sona eklenen meta-yoruma derinden yatırım yaptığı için izleyiciler açısından mükemmel bir bilimkurgu aksiyon olacaktır. Animeye uyarlanması halinde, hem webtoon’un hem de uyarlandığı hafif romanın hayranları sevinecekken, alışılmadık önermeleriyle okumayanların da ilgisini çekebilir.

Villain To Kill

Webtoon
Fupin tarafından yazıldı ve Eunji tarafından çizildi.

Uğruna canını bile verebileceği kahraman grubunun ihanetine uğrayan Cassian Lee, kıyameti gerçekleştirme potansiyeline sahip Koreli bir liseli olarak reenkarne olmuş halde bulur. Animelerdeki reenkarnasyon hikayelerinin çoğu isekai türünde olsa da, Villain To Kill’in karakterleri intikamlarını almak için kendi dünyalarında bir şans daha yakaladıkları için benzerlik kısmı burada sona eriyor.

İlk bakışta isekai gibi görünse de, Villain To Kill yine de shonen ve seinen hayranlarına hitap edebilir. Seri, tıpkı My Hero Academia’nın son zamanlarda yaptığı gibi, kahramanları kötü adamlardan tam olarak neyin ayırdığına dair derinlemesine çalışmasıyla potansiyel izleyicileri cezbedebilir.

Düşüşün Ardındaki Dünya

Webtoon
S-Cynan tarafından uyarlanan singNsong’un orijinal eseri

singNsong’un başka bir dizisi olan The World After The Fall , One-Punch Man’in Kore versiyonu olup olmadığı sorusunu yanıtlıyor. Bu dizi, kahramanın dövüş tercihi göz önüne alındığında, uygun bir şekilde “Tek Bıçak” olarak adlandırılabilirdi. Kasvetli başlangıcına rağmen seri, azim ve bir özelliği dibine kadar öğrenmenin faydalarını öğütlüyor.

Bu fantastik hikaye, türün meraklıları için diğerlerinin üzerinde bir kesimde gibi görünüyor, çünkü dünyası, ana karakterin yıkmaya hazır olduğu bir kast sistemi etrafına inşa edilmiş. Seri, isekai fantezi türünde, OPM’nin süper kahraman türünde yaptığı kadar sosyal etkileşime sahip olmasa da, yine de bol aksiyonlu bir anime olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarabilir.

Marry My Husband

Webtoon
Sungsojak tarafından oluşturuldu ve LICO tarafından uyarlandı

Herhangi birinin hayatta ikinci bir şansı olsaydı, gelecekleri adına daha olumlu bir sonuç elde etmek için her şeyi farklı yapacaklarını varsaymak kolay olurdu. Kendisine en yakın olduğu düşünülen kişiler tarafından öldürüldükten sonra, Marry My Husband’ın kahramanına ikinci bir şans verilir ve geçmişe geri döner.

Webtoon’un romantizm türünde listelerin başında yer almasına rağmen, Marry My Husband, romantizmden çok intikam fantezisi gibi görünüyor. Yine de, shojo veya hayattan kesit animelerinde herkesin bildiği ve sevdiği öğeleri serpiştirmeyi hâlâ başarıyor. Uyarlanırsa, yukarıda bahsedilen türlerin her ikisinde de öne çıkabilir ve isekai hayranlarını bile kendine çekebilir.

The Last Bloodline

Webtoon
Weyowang ve WMW tarafından oluşturuldu

Vampir fantezilerinin piyasadan hiç kalkmaması güzel bir şey çünkü The Last Bloodline gibi kitaplar okuyucuların ilgisini öncülleriyle çekmeyi başarıyor. Genç, saf Mallory kendini 3.000 yıllık bir kehanetin merkezinde bulur ve kötü şöhretli bir Vampir Kralı’nın kanını paylaştığını öğrenir.

10’dan az bölümü olmasına ve nispeten yeni bir seri olmasına rağmen, The Last Bloodline en iyi yeni çıkan serilerinden biri olarak kabul edilecek kadar ilgi gördü. Uyarlanacak olsaydı, Netflix’in Castlevania serisiyle rekabet edebilirdi çünkü her ikisi de kendisine özgü öğelerle benzer acımasız dünyaları ve karmaşık karakterleri paylaşıyor.

One Piece

Netflix, One Piece Live Action Uyarlamasını Duyurdu!

İsekai Anime

Artık Kullanılmayan İsekai Anime Öğeleri