in ,

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri

Animeler inanılmaz derecede popülerdir ancak seçeneklerin sayısı yeni başlayanları bunaltabilir. İşte yeni başlayanlar için anime önerileri!

Anime, en çok tüketilen eğlence türlerinden biri olsa da bu türe yeni başlayanlar için izlemeye başlamak çok zor olabilir. Bunun nedeni büyük ölçüde, en sevilen animelerin oldukça uzun bölümlü olmasıdır -bazılarının binden fazla bölümü vardır- ve sıklıkla uzun soluklu manga hikayeleriyle bir arada bulunurlar.

Bu nedenle, iyi bir başlangıç animesi kısa ve ilgi çekici olmalıdır, böylece potansiyel hayranlar binden fazla bölümü izlemek gibi yorucu bir işi üstlenmek zorunda kalmadan hikayeye kolayca odaklanabilirler.

Attack on Titan ve My Hero Academia gibi aksiyon dolu animeler, animenin uçsuz bucaksız dünyasını keşfetmeye yeni başlayanlar için ilk tercih olmaya devam ederken, bu yıl farklı türde harika ve cana yakın seriler başladı. Spy X Family ve Chainsaw Man gibi animeler mükemmel bir başlangıç olabilir. Bu animeler yeni başlayanlar için ideal, çünkü eski animelerden daha fazla çeşitlilik sunuyorlar.

Spy X Family

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Spy x Family

Daha önce hiç anime izlememiş insanlar bile “shounen” terimini normalde daha genç, özellikle erkek izleyicileri hedefleyen programları karakterize etmek için duymuş olabilir ve bu türden tüm animelerin sonunda klasik bir aksiyon olacağından endişe edebilirler. Ancak Spy X Family bu klişeden tamamen kaçınıyor, bu da onu yeni başlayanlar için mükemmel bir anime yapıyor.

Seri, süper casus Loid Forger, ölümcül suikastçı Yor ve altı yaşındaki akıl okuyucu Anya’nın sahte ailesine ve onların gerçek kimliklerini birbirlerinden bile gizleme girişimlerine odaklanan çok sayıda aksiyon içeriyor. Eğlenceli olan kısım ise günlük hayatta nasıl etkileşime girdikleri.

Cardcaptor Sakura

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Cardcaptor Sakura

Orijinal Cardcaptor Sakura, Sakura Kinomoto’nun yanlışlıkla sihirli kartlardan oluşan bir desteyi serbest bırakması ve ardından onları yeniden ele geçirmek zorunda kalmasıyla ilgili dört sezonluk bölümler içeriyor. CLAMP isimli mangasından uyarlanmıştır. Dizi başladığında Sakura 10 yaşında olduğu için olağan takım veya aşk hikayesinden kaçınan benzersiz bir Sihirli Kız serisi.

Cardcaptor Sakura’dan hoşlanan yeni anime hayranları, yavaş yavaş gelişen bir mitolojiye sahip keyifli bir seri olan devam serisini de sevecekler. Devam serisi olan Cardcaptor Sakura: Clear Card-hen, ilk sezon yayınlandıktan 20 sene sonra yayına girdi. Neyse ki mevcutta devam serisi de tamamlanmış durumda.

Toradora!

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Toradora!

Toradora! görünürde sihir olmayan genç bir aşk komedisi ama pek çok dramatik sahne de barındırıyor. İki genç, ulaşamayacakları akranlarına aşık olduklarını fark ettiklerinde, bir anlaşmaya varırlar. Aşklarıyla baş etmede birbirlerini desteklemeye söz verirler, ancak tipik romantik komedi tarzında sonunda birbirlerine aşık olurlar.

Dizinin en iyi yanlarından biri, Taiga ve Ryugi’nin dostluğunun geliştiğini görmek. İkisi de sık sık birbirlerine tahammül edemediklerini söyleseler de olay örgüsü ilerledikçe en yakın arkadaşlar oldukları ortaya çıkar. Romantik animelerde unutulmaz itiraflar yaygın olsa da, Toradora! gerçekçi bir ilişki gelişimine sahip olması nedeniyle türe ideal bir giriş olarak öne çıkıyor.

RWBY

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
RWBY

RWBY, şimdiye kadar sekiz sezonu olduğu düşünüldüğünde aslında şaşırtıcı derecede kısa. Animeye yeni başlayanlar, seriyi fantastik bir başlangıç animesi olarak düşünmeyebilir. Pek çok sezonu olmasına rağmen, ilk bölümler oldukça kısa – bazıları yalnızca 2 dakika – bu da seriyi izlemeyi çok kolaylaştırıyor.

Seri, Grimm olarak bilinen yaratıkların istila ettiği bir dünyada Avcı olmaya çabalayan RWBY Takımı ve arkadaşlarına odaklanıyor. Bu grup yol boyunca esrarengiz Salem’i yenmek için destansı bir maceraya atılıyor. 2023’te bir filmi yayınlayacak olan bu aksiyon-macera dizisi, hâlâ büyük bir etki yaratmaya devam ediyor.

Yakusoku no Neverland

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Yakusoku no Neverland

Nispeten yeni Yakusoku no Neverland sadece iki sezon sonra sona ermiş gibi görünse de, bu ona animeye yeni başlayanlar için ideal yoğunlaştırılmış deneyim sunuyor. İlk bakışta seri, bir grup evde yaşayan bir grup çocuk için bir reşit olma hikayesi gibi görünüyor, ancak bu tam olarak doğru değil.

Bazı hayranlar serideki karanlık dönüşü önceden tahmin ederken, diğerleri olay örgüsü değiştiğinde hazırlıksız yakalanabilir. Karanlık ve büyüleyici bir seriden en iyi şekilde yararlanmak için, yeni anime izleyicilerinin izlerken spoiler konusunda dikkatli olmaları gerekebilir.

Avatar: Son Hava Bükücü

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Avatar: Son Hava Bükücü

Başlangıç seviyesindeki birçok serinin destansı görevleri veya 100’den fazla bölümü olmamasına rağmen Avatar, bir istisna yapmak için harika bir anime. RWBY gibi bir Batı kökenli bir anime, çoğunlukla türün başladığı Japonya dışında yapıldı. Sonuç olarak, daha tipik animelerden biraz farklı ve eski ABD çizgi filmlerine alışkın biri için bir köprü oluşturuyor.

Amacına da sadık kalan bir hikaye. Anlamsız özet bölümleri veya başıboş filler bölümleri yok. Bunun yerine, bu durumlar karakter gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Aynı zamanda bir kötü adamın kahramana dönüşmesinin en iyi işlendiği hikayelerden birini de içeriyor.

Özel not: Final bölümünde de animasyon tarihini en epik dövüşlerinden biri yer alıyor.

Kimetsu No Yaiba

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Kimetsu No Yaiba

Destansı, abartılı dövüş sahneleri, animenin en bilinen özelliklerinden biridir ve bu kategoride pek çok seçenek vardır. Kimetsu No Yaiba, bu harika görsel özellikleri bir sonraki seviyeye taşıyor, bu da onu özellikle yeni başlayanlar için ideal bir anime yapıyor.

Bir iblis tarafından ısırılan kız kardeşini kurtarmak için yola çıkan genç Tanjiro’yu ele alıyor ve sevimli karakter anlarını her zaman nefes kesen aksiyonla birleştiriyor. Animeye yeni başlayanlar için mükemmel bir zaman çünkü son yılların en iyi animasyon serilerinden birinin 3. sezonunun 2023’te prömiyer yapması bekleniyor.

Mahoutsukai no Yome

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Mahoutsukai no Yome

Fantastik türündeki Mahoutsukai no Yome, İskandinavya ve Keltlerden gelen perilerin ve canavarların insan uygarlığından uzakta vahşi doğada özgürce dolaştığı günümüz İngiltere’sinin mistik bir versiyonunda geçiyor.

İzleyiciler, animeye ne kadar aşina olmasalar da, acımasız bir katedralden ejderhalara ve ünlü Titania ve Oberon’a kadar bu serinin tanınabilir kültürel mihenk taşlarını muhtemelen tanıyabilecekler. Merakla beklenen ikinci sezon 2023’te ilk çıktığında tüm bu karakterlerle birlikte alışılmadık bir karakter olan kurukafalı Elias sayesinde muhtemelen çok daha heyecanlı olacak.

Hataraku Saibou

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Hataraku Saibou

Hataraku Saibou, insan vücudunun iç işleyişini eğlenceli bir şekilde başarılı bir şekilde tasvir eden birkaç kurgusal eserden biri. Seride insan vücudu konutları, fırınları, su kemerleri ile büyük bir metropol olarak gösteriliyor ve çalışkan hücreler her şeyi çalışır durumda tutuyor.

Bu eğitici bir gösteri, bu nedenle hücrelerin açıklamaları mükemmel ve mizah harika. Daha genç anime severlerin sıkılmaması için öldürücü T hücrelerinin ve beyaz kan hücrelerinin bakteri ve virüslerle savaştığı aksiyon sahneleri bile var. Serinin iki kısa sezonu ve sağlıksız bir vücudun iç işleyişine ışık tutan Hataraku Saibou Black adlı daha karanlık bir yan serisi var.

Dr. Stone

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Dr. Stone

Zorlayıcı bir fikre sahip bir başka öğretici animasyon serisi de Dr. Stone. Hikaye, zeki bir genç olan Senku Ishigami 3.700 yıl sonra yeni bir dünya keşfetmek için uyanana kadar herkesi taşa çeviren gizemli bir enerji dalgası etrafında dönüyor.

O yeni bir Taş Devri’nde, ancak bilimin ve insanlığa olan inancının yardımıyla her seferinde yeniden keşfettiği icatlarıyla medeniyeti yeniden inşa edecek. Dr. Stone, animenin bilimi seven ana karakter gibi ne kadar yaratıcı olabileceğini vurguluyor, tam da bu yüzden ideal bir başlangıç anime serisi.

Plastic Memories

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Plastic Memories

Aynı Yıldızın Altında ve Blade Runner’ın özelliklerini zekice harmanlayan bu seri, hem bilimkurgu hem de romantizm hayranlarına hitap edebilir. Bu gezegende gerçekçi androidler bulunmaktadır, ancak yalnızca kısa bir süre yaşarlar ve bazen iradeleri dışında manuel olarak emekliye ayrılmaları gerekir.

Erkek başrol Tsukasa Mizugaki kısa süre önce işe alınan bir robot emeklisidir, robot Isla ise emekli olmak üzere olan bir robottur. Animenin, izleyicileri gözyaşlarına boğma konusundaki benzersiz kapasitesini gösteren bir seride, ne yazık ki bu, onun Isla’ya aşık olmaya başlamasını engellemiyor.

Chainsaw Man

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Chainsaw Man

Chainsaw Man kısa sürede son zamanların en popüler yeni serilerinden biri haline geldi ama aynı zamanda yeni başlamak için harika bir anime. Aynı adlı ünlü manga serisinden uyarlanan anime, elektrikli testere şeytanı tarafından acımasız bir ölümden kurtulan inatçı Denji’yi konu alıyor.

Denji, sonunda canavarla birleşir ve sonuç olarak vücudunun çeşitli bölgelerini elektrikli testerelere dönüştürme yeteneği kazanır. Chainsaw Man, türün daha karanlık ve daha hafif yönlerini başarılı bir şekilde birleştiren kanlı, aksiyon dolu ve esprili bir anime dizisi.

Little Witch Academia

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Little Witch Academia

My Hero Academia’nın yeni anime izleyicilerine tavsiye edilme olasılığı daha yüksektir, ancak üzerinde büyük bir etkisi olmuş olabilecek bu dizi de izlenmeye değer. Sihirle ilgisi olmayan bir genç, her iki dizide de kahramanından ilham alır ve çocuk, kahraman gibi olabilmek için bir sihir okuluna kaydolur.

Bu hikayenin kahramanı, insanlara yardım etmek ve insanları mutlu etmek için cadı olmaya can atan Akko’dur. Sınırlı sihir yeteneklerine sahip olmasına rağmen cadı okulunda harika arkadaşlar edindiği için Little Witch Academia’yı izlemesi oldukça keyifli.

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

Son on yılın en hakettiği değeri görmemiş anime serilerinden biri Kiseijuu: Sei no Kakuritsu olabilir. 1990’larda piyasaya sürülen Kiseijuu adlı manga uyarlamasında Shinichi adlı genç bir adam uyandığında sağ elinin yendiğini ve yerini uzaylı bir parazitin aldığını fark eder.

Shinichi, dünyaya gizlice sızan uzaylılara karşı bir şansı olmak istiyorsa, sonunda Migi adını verdiği parazit uzaylıyla bir arada yaşamayı öğrenmelidir. Kiseijuu, ilginç karakterleri nedeniyle karanlık tarafta olmasına rağmen mutlaka izlenmesi gereken bir seri.

Yuri!!! On Ice

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Yuri!!! On Ice

Animesi yapılan birkaç LGBT+ aşk hikayesinden biri “Yuri!!! On Ice”. Seri, sporu bırakmayı düşünen ancak sonunda Victor Nikiforov’un dikkatini çeken Japon artistik patinajcı Yuri’ye odaklanıyor. Victor, dünyanın en tanınmış artistik patinajcılarından biridir.

Yuri spora olan sevgisini yeniden keşfederken ve iki karakter arasında tatlı bir aşk hikayesi şekillenmeye başlarken Victor, Yuri’nin koçu olur. İyi bir LGBT+ romantizmi arayan yeni başlayanlar için izlenecek en iyi animelerden biri, şefkatli ve içten olan “Yuri!!! On Ice”.

Cowboy Bebop

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Cowboy Bebop

Tüm zamanların en tanınmış ve önemli animelerinden biri, orijinal haliyle “Cowboy Bebop”dur. ” Cowboy Bebop”, esasen etkisini batılı imgelerden ve masallardan alan, gelecekte geçen bir Vahşi Batı hikâyesi. Gezegenler arası yolculuklarda tuhaf bireyleri bir araya getiriyor.

Seri sadece bir sezon ve bir film sürdü, ancak yayınlanmasından bu yana geçen yıllarda popülerliğini korudu. Anime izlemeye başlamayı düşünüyorsanız, Cowboy Bebop yine de harika bir başlangıç ​​noktası olacaktır.

Steins;Gate

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Steins;Gate

Görsel Romandan uyarlanan Steins;Gate, çılgın bilim adamı Okabe Rintarou ve onun geçmişe mesajlar göndermek için kullanılabilecek bir mikrodalgayı kazara keşfetmesine odaklanan iddialı bir zaman yolculuğu hikayesi sunuyor. Seri sadece iki sezon olmasına rağmen bu süre içinde unutulmaz bir hikaye örmeyi başarıyor.

Tuhaflıkları da yok değil ama Steins;Gate genel olarak kurguda ve animede zamanda yolculuğun en gelişmiş ve tutarlı yaklaşımlarından biri ve tek başına bu bile onu yeni başlayanlar için harika bir dizi yapıyor.

One Punch Man

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
One Punch Man

One Punch Man, web mangası olarak başladı, ancak son derece popüler bir anime uyarlamasının konusu olduktan sonra dünya çapında bir fenomen haline geldi. Franchise kendi video oyununu bile üretti. Seri, fiziğini tek bir darbeyle rakiplerini yok edebilecek kadar eğiten Saitama’nın etrafında dönüyor.

One Punch Man kendi başına eğlenceli bir süper kahraman ve seri anime savaş türlerinin ustaca bir parodisi. Aynı zamanda, sadece iki kısa sezonu olduğu için yeni başlayanların mevzuya girmesi için oldukça basit bir anime serisi.

Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

Çok daha uzun sürebilecek bir olay örgüsünün ikinci sezonu olan Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu, dünyadaki en popüler animelerden biri olmaya devam ediyor, Rem ve Ram ikiz karakterler özellikle anime figür ve ürünlerinde oldukça popüler.

Seri, modern zamanlardaki sıradan hayatından renkli bir fantezi dünyasına gönderilen Subaru’yu konu alıyor. Yolculuğunda ona yardımcı olacak klişe bir süper güç yerine, öldükten sonra zamanda önceki bir noktaya dönme yeteneğinin bir hediye olduğu kadar bir lanet olduğunu da kısa sürede öğrenir. Re:Zero anime klişelerinden yararlansa da, animeye yeni başlayanlar için hâlâ sevilecek çok şey var.

Attack On Titan

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Attack On Titan

Attack On Titan, inanılmaz ilk sezonu sayesinde dünyanın en popüler animelerinden biri ve birçok kişi tarafından yoğun olay örgüsünden dolayı animenin Game of Thrones’u olarak anılıyor. İnsanlığın devasa korkunç Titanları dışarıda tutmak için duvarlarla çevrili bir şehrin içine saklandığı kıyamet gibi bir gelecekte geçen dizi, bazı karanlık temalara değiniyor.

Son yılların en ilgi çekici gizemleri ve heyecan verici aksiyon sekansları sayesinde, hem deneyimli hem de acemi anime hayranlarının benzer şekilde dikkatini çekmede Attack on Titan’dan daha etkili çok az seri var.

Death Note

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Death Note

Death Note , sonsuz ilgi uyandıran hikayesi sayesinde yeni başlayanlar için mükemmel olan ikonik ve oldukça etkili bir seridir. Death Note, bu okulda bir ölüm defteri bulan bir lise öğrencisi olan Yagami Light’ı konu alıyor. Kısa süre sonra kanunsuz adaleti gerçekleştirmek için kullanmaya başladığı bu defter, Yagami’ye adını yazdığı herkesi öldürme gücü verir.

Yagami’nin güçleriyle yeni bir dünya düzeni kurma hayalleri, sonunda onu L olarak bilinen eksantrik bir dedektifle çatışmaya sokar ve iki karakter arasında yoğun bir kedi fare oyununa yol açar.

Boku dake ga Inai Machi

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Boku dake ga Inai Machi

Kiseijuu’ya benzer şekilde, Boku dake ga Inai Machi, son on yılın en hak ettiği değeri görmeyen animelerinden biri. 12 bölümlük dizi, bir trajediden kaçınmak için ‘geri sarma’ yeteneğine sahip olan Satoru Fujinuma adlı 27 yaşındaki bir adamı konu alan karanlık ve yoğun bir hikaye. Ancak bir cinayet, çocukluğunun unutulmuş anılarını geri getirince Satoru, çocukluk geçmişine geri döner.

Satoru’nun gelecekte bir cinayeti araştırmak ve failini yakalamak için öngörüsünü kullanması gerektiğinden, seri hem heyecan verici hem de yoğun.

My Hero Academia

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
My Hero Academia

My Hero Academia hızla yüzyılın en popüler animelerinden biri haline geliyor. Süper güçlerin veya animenin tabiriyle tuhaflıkların nüfusun yaklaşık %80’inin elinde olduğu bir dünyada geçen dizi, inanılmaz aksiyon ve unutulmaz anlarla dolu.

Ana karakter Izuku Midoriya, büyük kahraman All Might’ın güçlerini aldıktan sonra nihayet Japonya’nın en ünlü kahraman okuluna kaydolarak kahraman olma hırsını gerçekleştirme fırsatı bulur. My Hero Academia altı sezonuyla (ve devam ediyor), izlemesi daha uzun bir seri ama eğlenceli ve animeye aşina olmayanlar zamanın ne kadar hızlı geçtiğine şaşıracaklar.

Shigatsu wa Kimi no Uso

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Shigatsu wa Kimi no Uso

Bazen en iyi başlangıç ​​animeleri, türün tamamen farklı bir yönünü sergileyen animelerdir. Shigatsu wa Kimi no Uso’nun odak noktası klasik müzik ve eski piyano dehası Kousei Arima’nın parlak bir kemancıyla tanıştıktan sonra enstrümanı yeniden eline almak için verdiği mücadele olsa da, filmin sevecen ve yürek burkan öyküsünü herkes anlayabilir.

Şu anda mevcut olan en zarif yaratılmış animelerden biri olan Shigatsu wa Kimi no Uso, yalnızca 22 bölümle hemen keyif veriyor ve sevimli karakterler ve doğal olarak harika müzikler içeriyor.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Cowboy Bebop’a benzer şekilde Fullmetal Alchemist: Brotherhood, son birkaç on yılın en ikonik ve etkili animelerinden biri. Seri, talihsiz bir ritüel sırasında her ikisine de verilen hasarı iyileştirmeye çalışan iki erkek kardeşi, Edward ve Alphonse’u konu alıyor.

İnanılmaz derecede yoğun aksiyon, zorlayıcı karakterler veya yürek burkan anlar olsun, Fullmetal Alchemist: Brotherhood , anime tarihinin en iyilerinden biri. 64 bölüm boyunca mükemmel bir şekilde anlatılan iddialı bir hikaye olarak seri, bir izleyicinin ‘ilk animesi’ olmak için mükemmel bir başlangıç.

İlginizi Çekebilir:  Yaklaşan Sona Bizi Hazırlamada En İyi 10 Anime
Squid Game

All Of Us Are Dead ile Squid Game Arasındaki 5 Benzerlik (ve 5 Farklılık)

Hangi Naruto Karakterisin

Kişilik Tipine Göre Hangi Naruto Karakterisin?