in , , ,

Bleach: Anime Uyarlamasında Açıklanmasını Umduğumuz 10 Şey

Her şeye rağmen Bleach’in final kısmı olan The Thousand-Year Blood War, animeye uyarlanıyor. Bu, Bleach’i izlemiş olan herkesi heyecanlandırırken mangasının net olmaması bazı endişelere yol açtı.

Mangakası Tite Kubo’nun sağlık sorunları, Shonen Jump’ın aniden Bleach’i iptal etme kararı, aceleye getirilmiş final tarihi gibi dış faktörler yüzünden Bleach resmen Game of Thrones’a dönüştü. Kimsenin ummadığı bir sonla biten Bleach, ardında bir sürü olay örgüsü boşluğu ve kafa karıştıran sorular bıraktı. Bunlardan bazıları Can’t Fear Your Own World adlı tek sayılık manga ile açıklansa da diğerleri yıllardır cevaplanmadan öylece kaldı.

K ve N Sternritter’ın Gücü Ne?

Bleach

Bu büyük bir sorun değil fakat yalnızca iki harfin açıkta kalması akıllarda soru işareti bırakıyor. Sternritter’ların yetenekleri, Yhwach tarafından kendilerine atanan mektupla belirlenir. Örneğin, As Nodt’un (Sternitter F, The Fear) korku gücü vardır.

BG9’un (Sternritter K, sol taraftaki) ve Robert Accutrone’un (Sternritter N, sağ taraftaki) neler yapabileceğini kimse bilmiyor çünkü harflerinin anlamları hiçbir zaman açıklığa kavuşmadı. Elimizde olan tek bilgi kullandıkları silahlar. Robert çifte tabanca kullanırken BG9 minigun kullanıyor.

Wandenreich Gerçekten Yok Oldu Mu?

Bleach

Quincy şehri olan Wandenreich, bunca zaman boyunca Seireitei’de gizleniyordu. Mangada Wandenreich’te yaşayan tüm Quincy’lerin öldüğünü görsek de başka bir Wandenreich’ın olup olmadığı ya da dünyada yaşayan Quincy’lerin intikam için saldırıp saldırmayacağı ne malum?

Wandenreich Neden Hueco Mundo İle İlgilendi?

Bleach

Final kısım, Soul Society ve Dünya arasındaki dengeyi bozan eşi benzeri görülmemiş bir Hollow katliamı ile başlıyor. Bu, Hueco Mundo’yu yani Hollow Dünyası’nı yok eden, hatta Arrancar’ları askere alan Quincy’lerin işiyidi. Bunun en kötü yanı, 3 Numaralı Espada olan Harribel’i ele geçirdiler ve bir şekilde Quincy-Arrancar karışımı askerler yarattığı ima edildi. Fakat Quincy’ler Hollow’ları hor görüyor ve onları gördükleri anda öldürmeyi amaçlıyor.

Bu, Yhwach ve Quilge Opie’nin (Sternitter J, Hapis) Arrancar’ları infaz etmeden önce diplomasi ilişkileri kuruyormuş gibi yaparak onlarla oyun oynamasıyla gösterildi. Yhwach, Sternitter’ların yeterli olduğu için Arrancar’lara ihtiyacı olmadığını bile söylüyor. Öyleyse neden Wandenreich Soul Society’yi işgal etmeden önce değerli zamanını Hueco Mundo’da harcadı? Ayrıca final kısmı boyunca neden Harribel’ı göremedik?

Sıfırıncı Bölük Neden Daha Önce Harekete Geçmedi?

Bleach

Wandenreich’İn ilk saldırısı sırasında ezici bir yenilgiye uğrayan Shinigamiler, yardım için tarihin en güçlü beş kaptanından oluşan Sıfırıncı Bölüğü yani Kraliyet Muhafızlarından yardım istemekten başka seçeneği yoktu. Quincy’lerin Ruh Kralının Sarayı’na girmesini engellemekte başarısız olsalar bile Sıfırıncı Bölüğün varlığı önceki kısımlarda neden hissettirilmedi?

Quincy işgali, Soul Socitey’nin yaşadığı en kötü durum olduğu doğru fakat Aizen’in ihaneti de Soul Society’nin sonun getirecekti. Sıfırıncı Bölük yardım etmeye gelseydi Bleach’teki savaşların çoğu erken durabilir hatta hiç başlamayabilirdi.

Neden Yalnızca Bir Kenpachi Olabilir?

Bleach

Final kısmının en büyük sürprizlerinden biri olan Dördüncü Bölüğün kaptanı Unohana’nın kaptan olarak anılmadan önce Soul Society’nin en sadist katili olan “İlk Kenpachi” olmasıydı. Şu anki Kenpachi olan Zaraki’nin daha güçlü olabilmesi için kendi hayatını ortaya koydu. Soul Society’deki en güçlü Shinigami olduklarından dolayı iki Kenpachi’nin de Wandenreich ile savaşması daha iyi olmaz mıydı?

Yachiru Kim Ya Da Ne?

Bleach

Final kısmı, en büyük Bleach sorularından birine gönülsüzce bir cevap verdi. Yachiru kim? Görünüşe göre o, Zaraki’nin zanpakutosu olan Nozarashi’nin cisimleşmiş hali. Bu, Zaraki ve Yachiru’nun arasındaki bağ göz önüne alındığında güzel bir şey olsa da birtakım çelişkilere yol açtı.

Normalde bir zanpakutonun gerçek formu yalnızca kullanıcısı tarafından görülebilir. Buna rağmen Yachiru, Zaraki’nin çevresindeki herkes tarafından görüldü, hatta On Birinci Bölüğün Kaptan Yardımcısı bile oldu. Ayrıca Yachiru, kendi zanpakutosuna sahip. Bir zanpakutonun hiç değişmeden iki ruh çağırabilmesi görülmüş bir şey değil. Ve bunların hiçbiri seri boyunca açıklanmadı.

Yhwach Neden Kaybetti?

Bleach

Yhwach’ın Sternitter’ı A, “The Almighty”dir anlamıysa her şeye gücü yeten demektir. Bu, ona geçmişi ve geleceği göstermekle kalmaz her şeyin sonucunu değiştirebildiği tanrısal bir kadirlik bahşeder. Ruh Kralı’nı absorbe etmesine rağmen en sonunda İchigo’ya kaybeder. Bunu kendi kibrinden ve manganın aceleci bir şekilde final vermek durumunda kalmasından dolayı olduğu iddia edilebilir fakat bağlam içinde Yhwach’ın yenilemeyeceği kesindi.

Neden eylemlerini galibiyetle sonuçlanacak şekilde uygulamadı? Olası yenilgilerini önceden gördüyse neden bunu da önceki düşmanlarına yaptığı gibi önlemedi? Ayrıca son kalan reiatsusunu on yıl sonraya göndermesi yalnızca İchigo’nun çocuğu tarafından dürtülmesi için miydi?

İchigo’nun Gerçek Bankaisi Ne?

Bleach

Hayranlar, İchigo’nun zanpakutosu olan Zangetsu ile yapabildiği tek şeyin Getsuga Tenshou olduğunu söyleyerek uzunca bir süre dalga geçti. Final kısmında buna değiniyorlar ve Zangetsu’nun gerçek potansiyeli tüm bu süre zarfında mühürlü olduğunu bize gösteriyorlar.

Yeni öğrendiği çift kılıç Shikai’si ile İchigo, Yhwach’a karşı yeni bir Bankai’yi serbest bırakmak için iki kılıcını birleştirir. Quincy imparatoru ise o birleşmiş kırıcı bir saniye sonra parçalar. Yhwach, gördüğü bir gelecekte o Bankai’nin karşı koyulamayacak kadar tehlikeli olduğunu dolayısıyla bunu önlediğini açıklıyor. Peki İchigo, zanpakutosunu elde etmek için bunca çaba sarf etmişken okurlar olarak onun gerçek gücünü öğrenebilecek miyiz?

Quincyleri Kötü Yapan Şey Ne?

Bleach

Bleach’ten önce, Quincy’ler Shinigamiler tarafından yok olma eşiğine getirildi çünkü iki taraf Hollow’larla baş etme konusunda anlaşamadı. Shinigami’ler Hollow’ları arındırırken Quincy’ler onları yok etti. Eğer Quincy’ler onlardan biri tarafından öldürülürse insanlar veya Shinigami’lerin aksine bir Hollow’a dönüşmek yerine direkt ölürler. Ayrıca Quincy’lerin saldırısı, işgalden çok intikamla motive edilmiştir.

Final kısmı ahlaki olarak gri bir çatışma çizseydi bu çok daha iyi olurdu ancak Shinigami’lerin vahşetine ve Quincy’lerin haklı öfkesine ve kendilerini savunmalarına rağmen Soul Society’yi her zaman haklı taraf olarak gösterdi. Bu, Quincy’lerin savaş suçlarını bağışlamaz fakat Shinigami’ler ile karşılaştırıldığında ahlaki açıdan daha yüksek bir zemin iddiaları vardı.

Neden İnsanlar Hâlâ Soul Society’yi Savunuyor?

Bleach

Can’t Fear Your Own World, final kısmının en büyük sorularından bazılarını yanıtlamış olsa da verdiği yanıtlar tatmin edici olmaktan çok sinir bozucuydu. Light novel’da Yhwach’ın yaşayan kalıntılarının yeni bir Ruh Kralı yaratmak için kullanıldığı ortaya çıktı; Yhwach gerçekten ölmüş olsaydı onun yerine Soul Society’yi sayısız kez kurtarmış olan İchigo kullanılacaktı. Buna ek olarak hayatta kalan ancak Soul Society’den kaçamayan Sternitter’lar, çılgın bilim insanı Mayuri tarafından köleleştirildi.

Bazı karakterler Aizen’in neden Soul Society’yi devirmek istediğini anlayarak bu olanlara tepki gösteriyor. Yine de novel’ın kahramanı olan Hisagi ve Gotei 13, rahatsız edici keşifleri gizli tutarak barışı korumayı seçiyor. Telafisi mümkün olmayan yozlaşmış ve bozulmuş bir düzeni korumalarının ardında yatan ikna edici bir sebep olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Berserk Mangasının Yaratıcısı Kentaro Miura Vefat Etti
En İyi Manhwa

Bu Yılın Murim Temalı En İyi Manhwaları!

Nihayetin Ardındaki Başlangıç

Nihayetin Ardındaki Başlangıç Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey