in ,

Bleach: Yamamoto ve Gotei 13 Nereden Geliyor?

Bleach: Yamamoto ve Gotei 13 Nereden Geliyor?

Bleach animesindeki Gotei 13 shounen anime dünyasının en sevilen gruplarından bir tanesi fakat geçmişleri pek bilinmiyor.

ÖZET

  • Gotei 13 Bleach‘in son sezonunde İchigo’dan bile daha fazla yer alarak İchigo’yu gölgede bırakıyor.
  • Bleachteki ilk Gotei 13 katillerden oluşuyordu fakat Yamamoto tarafından yapılan düzenlemelerden sonra barışçıl bir gruba evrildiler.
  • Yamamoto, Unohana ve Chojiro en çok karakter gelişimi gösteren Gotei 13 üyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bazılarına göre Bleach’in en popüler karakteri İchigo veya arkadaşları değil aksine Gotei 13 üyeleri. Gotei 13’ün her bir birimi kendi komutanına sahip. Bu kaptanlar mangaka Tite Kubo tarafından o kadar güzel karakterize edilmişler ki, popülaritede İchigonun ve Rukia Kuchikinin bile önüne geçiyorlar. Bleach’in son sezonunda bunu gerçekten en iyi şekilde anladık, Gotei 13 İchigodan daha fazla ekranda kaldı.

Hatta son sezonda İchigo epey uzun bir süre  gözükmedi. Sennen Kessen-hen ile birlikte Bleache olan ilgi arttığı için Ruh Cemiyeti’nin askeri birliğine göz atmak için daha iyi bir vakit olamazdı. İyisi de şu ki, son sezonla beraber Gotei 13 hakkında ne mangada ne de animede gördüğümüz yeni bilgiler edindik. Bleach’in önü açık olduğuna göre Gotei 13ü yeni maceralar bekliyor diyebiliriz.

Kaptan-General Genryusai Shigekuni Yamamoto Gotei 13’ü Kurdu

Kendini barışa adamadan önce Gotei 13 Savaş İçin Kurulmuştu

Genryusai Shigekuni
Güncel KaptanGüncel Yardımcı KaptanGörevleri
Birinci BölgeShunsui KyorakuNanao IseGotei 13’ün lideri
İkinci BölgeSoi FonMarechiyo OmaedaGizli polis ve Keşif Birliği
Üçüncü BölgeRojuro OtoribashiIzuru KiraBilinmiyor
Dördüncü BölgeIsane KotetsuKiyone KotetsuSıhhiye ve İkmal Birliği
Beşinci BölgeShinji HirakoMomo HinamoriBilinmiyor
Altınca BölgeByakuya KuchikiRenji AbaraiBilinmiyor
Yedinci BölgeTetsuzaemon IbaAtau RindoBilinmiyor
Sekizinci BölgeLisa YadomaruYuyu YayaharaBilinmiyor
Dokuzuncu BölgeKensei MugurumaShuhei Hisagi and Mashiro KunaGüvenlik Birliği
Onuncu BölgeToshiro HitsugayaRangiku MatsumotoBilinmiyor
On birinci BölgeKenpahic ZarakiIkkaku MadarameMuharebe Birliği
On ikinci BölgeMayuri KurotsuchiAkonAR-GE Birliği
On üçüncü BölgeRukia KuchikiSentaro KotsubakiBilinmiyor

İmparator Yhawach’ın Ruhlar Cemiyetine döndüğünde söylediğine göre Gotei 13′ün 1,000 yıldan eski olduğu tahmin ediliyor. İlk Gotei 13 o kadar eskidendi ki Bleach’in günümüzdeki halinden 1,000 sene önce gerçekleşen savaşta Quincyle savaştılar. Anime tarihinin en bilinen bölüğü olmasına rağmen Gotei 13 hakkında çok az şey biliniyor. Genellikle sadece Genel Komutan 46’dan emir alırlar. Genellikle tek başlarına olsalar dahi hepsi Kaptanın emirlerini dinlerler. Bu kadar bağımsız olmalarına rağmen yine de içlerinde yozluk, adam kayırma ve ihanet barındırıyorlar. Ruhlar Cemiyeti arc sırasında gördüğümüz Gotei 13 iç savaşı da bunu destekler nitelikte.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Araba ve Yarış Animeleri, Sıralı

Bildiğimiz başka bir şey ise Kaptan-General Genryusai Shigekuni Yamamoto Gotei 13’ü kurdu. Mangada veya animede Yamamoto’nun neden Gotei 13’ü kurduğu net bir şekidle söylenmiyor. Fakat Ruhlar Cemiyeti’nin üstlerinden emir alıyordu diyebiliriz. Ruhlar Cemiyeti’nin vaktindeki yozluğu göz önünde bulundurulursa kendilerine özel bir ordu istemiş olabilirler. Neyse ki Yamamoto adaleti sağlamakla daha çok ilgileniyordu. Bir çok karakterin geçmişe dönüş anlarında görüyoruz ki Gotei 13’ten önce Ruhlar Cemiyeti kanunsuz bir lağam gibiymiş. Ruhlar Cemiyeti o kadar kaotik bir yer ki şimdilerde bile Gotei 13 adaleti sağlamakta zorlanıyor. Yine de işler şimdilerde daha rayında gidiyor diyebiliriz. Yamamoto’nun kusurlu fakat içten liderliği sayesinde Gotei 13 Ruhlar Cemiyetini yüzyıllardır güvenli ve barış halinde tutuyor.

Bunların hepsi bir yana, Gotei 13 her zaman böyle onurlu ve fedakar değilmiş. İmparator Yhwach’in söylediğine göre Gotei 13 “korumalar” olarak tanımlansa da aslında hepsi ölümcül birer katilmiş. Gotei 13’ün en kötü şöhretli ismi ise İlk Kenpachi Yachiru Unohana. Zamanında önüne çıkan herkesi öldüren Gotei 13’te değişiklikler yaşandı. Quincy’nin ilk istilasını önledikten sonra Yamamoto, Gotei 13’ün barışı sağlaması gerektiğini düşündü ve günümüzdeki barışçıl Gotei 13’ün ilk adımları atılmış oldu.

Kötü yanı ise Gotei 13 gün geçtikçe zayıfladı. Karşılarında Quincy kadar büyük bir tehdit olmadığından barışı sağlarken güçleri azaldı. Bu sebepten ötürü Quincy’nin ikinci istilasında başarısız olsalar da barışçıl olmaları doğru bir karardı. Şu anki Gotei 13 öncekilerden güçsüz olsa da onlarına aksine içlerinde iyilik var. Ruhlar Cemiyetinin güvenliğini bu içlerindeki iyiliğe de borçlular. Önceki Gotei 13 sadece savaşmayı biliyordu, şimdiki Gotei 13 dengeyi sağlayabiliyor.

İlk Gotei 13 Bleach’in Son Sezonunda Tanıtıldı

İlk Gotei 13 Havalı Dursa da Pek Karakteristik Özellikleri Yok

Gotei 13 jpg

Bleach daha yeni kaptanları tanıttı. Bir manga panelinde sadece silüetlerini gördüğümüz Gotei 13’ün İlk Üyeleri Bleach: Sennen Kessen-hen’in 7. bölümünde tanıtıldı. Girişte ilk Gotei 13’ü ilk Quincy İmparatorluğu Lichtreich’in hakkından gelirken görüyoruz. Hiçbir kaptanın sesi duyulmuyordu. Zanpakutolarının ismi ve kendisi henüz açıklanmasa da ilk Gotei 13’ten niye bu kadar korkulduğu anlaşılmış oldu.

İlk Gotei 13’ten en çok gelişim gösterenler Yamamoto, Unohana ve Chojiro oldu. Başından beri Bleach’te olsalar da en büyük gelişimi son sezonda yaşadılar. Doğrusu şu ki, mangada Yamamoto tipik bir yaşlıdan başka bir şey değildi, karakter gelişimini çoğunlukla animeye borçlu. Yamamoto’nun en güçlü Şinigami olduğu söylense de bu gücünü bilgeliğinin ve yaşının arkasında gizliyor. Yamamoto iyilik için zor kararlar vermesiyle biliniyor.

Final arc’ta ise Yamomoto’nun karakterinin derinlerine iniliyor ve Zanpakuto’su Ryujin Jakka’yı görüyoruz. İmparator Yhwach’ın dediğine göre, Yamamoto önceden kazanmak için arkadaşları dahil herkesi feda edebilecek canilikte biriydi. Sonrasında insanları korumanın öldükmekten daha tatmin edici olduğunu fark edince barışı seçti. Yamamoto yangına körükle gitmek gibiydi. Yamamoto’nun savaştaki bu halinin dönmesini kimse istemez. Bu yüzden, Yamamoto’nun ilk sezonlarda Shikaisini kullanmaması da mantıklı geliyor.

Unohana da Yamamoto’ya benzer bir pozisyondaydı. Kendisi sıhhiye birliğinin kaptanı olduğundandır ki kibar ve şefkatliydi. Animenin filler bir bölümünde Unohana’nın sakin kişiliğinin ardında bir canavarın yattığı ima ediliyordu. Ve gördük ki bu doğruymuş. Sennen Kessen-hen’de gördük ki kendisi hem İlk Gotei 13’ün üyesiymiş hem de Ruhlar Cemiyeti’nin en soğuk kanlı katillerinden birisiymiş. Hatta iyileştirme tekniklerini öğrenmesinin sebebi savaşta daha uzun kalabilmek içinmiş. Yamamoto Gotei 13’ü reforma sürükleyince Unohana da değişti elbette. Unohana’nın kişiliğinin tekdüze işlenmesi İlk Gotei 13′ün bir parçası olduğu açıklandığında mantıklı bir hal aldı. Ve Yamamoto gibi Unohana da geçmişteki kendisiyle yüzleşince sonuyla kavuştu.

Fakat Chojiro neredeyse hiç karakter gelişimi yaşamadı. Hatta bir filler bölümde bununla alay edildi. Chojiro öldükten sonra Yamamoto’ya zamanında ne kadar imrendiğini ve ona çok sadık olduğunu öğrendik. Chojiro hayatını Yamamoto’nun Yardımcı-kaptanı olmaya adamış. Hatta yardımcı kaptanların arasındaki en güçlü Bankaiye erişti. Fakat Chojiro terfi almamak için bunu gizli tuttu. Yamamoto Chojiro’nun Bankaisine ve adanmışlığına o kadar hayrandı ki Chojiro’yu onurlandırmak için adına “Genryusai” ekledi. Chojiro’nun en önemli başarılarından biri ise ilk Quincy savaşında Yhwach’a son vuruşu yapması.

Gotei 13’ün son üyeleri ölmüş olsa dahi bu onlar için yolun sonu olduğu anlamına gelmiyor. Bleach’in Cehennem Arc ile devam etme şansı var. Bu yüzden Bleach hayranları Cehennem Arc sırasında Gotei 13’ü kötüler olarak görmeyi umuyorlar. Özel bölümde gördük ki, hayatlarında ne kadar iyi ya da kötü biri oldukları farketmeksizin Kaptan rütbesindeki bütün Şinigamiler cehenneme gönderildi. Eğer cehennem ile savaşılması gerekirse, İchigo ve arkadaşları eski dostları ve İlk Gotei 13 ile savaşmak zorunda kalacak. Tabii ki hayranlar heyecanlanmakta haklılar.

Satoshi Kon Animeleri

En İyi 10 Satoshi Kon Anime Filmi & Serisi, Sıralı

shoujo anime

Nostaljik Hissettiren 10 Yeni Romantik Shoujo Animeleri!