in , ,

Blue Period, Yaratıcı Mücadeleyi Kendi Sanatına Çeviriyor

Blue Period, bir lise öğrencisinin sanat dünyasına adım atmasının acı verici gerçek bir tasviri.

Yaratıcı sektöre girmeyi düşünenlere, T. Yamaguchi’nin Blue Period’u, hevesli bir sanatçının zihniyetini anlaması zor şekilde canlandırıyor. Tsubasa Yamaguchi tarafından yazılan Blue Period, Yatora Yaguchi adlı genç bir lise öğrencisi hakkında dokunaklı bir hikaye. Beklenmedik bir şekilde, senpai’nin resimlerinden biri tarafından büyülendikten sonra kendini sanatta buluyor. O andan sonra kendini resme veriyor ve gözünü Japonya’nın en iyi okuluna dikiyor.

Yine de kolay değil. Yatora sadece sıfırdan başlamakla kalmıyor, aynı zamanda sanat dünyasına adım atarken bazıları ebeveynlerinden – ama çoğunlukla kendisinden – gelen birçok zorlukla yüzleşmek zorunda oluyor.

Yatora sanat konusunda hiçbir zaman ciddi olmadı, resim dersini gevşemenin ve yine de yüksek bir not almanın bir yolu olarak gördü. Hiçbir şey ifade etmeyecek bir sınıfta çok çalışmanın amacı neydi? Bir sanatçı olmayacaktı – neredeyse hiç finansal istikrarı olmayan istikrarsız bir kariyer yoluydu bu. Mezun olduktan sonra güzel, istikrarlı bir iş bulacak ve bunun yerine güvenli, kanıtlanmış bir yola girecekti. Hatta resim kulübünün bir üyesi olan Yuka’ya, sanat okuluna gitmektense zengin bir şekilde evlenmesinin daha iyi olacağını söylemişti.

Blue Period

Ancak sanat, dünyasını dengesizleştiriyor. Sonunda gerçekten bir sanatçı olmak için ilham alıyor ve sadece okulunun resim kulübüne katılmakla kalmıyor, aynı zamanda ebeveynlerine söylemeden daha fazla tecrübe elde etmek için dershaneye kaydoluyor. Yatora’yı Japonya’nın en prestijli sanat okulu olan Tokyo Sanat Üniversitesi’ne (Geidai) kaydolmaya kararlı görüyoruz. Resimle uğraşmaktan caydıran sınıf öğretmenini bile görmezden geliyor, zamanını ve potansiyelini boşa harcadığını söylüyor. Saygın bir okula gidecek notları var, öyleyse neden bir sanat okulu seçsin?

Yatora’nın annesi aslında en dirençli olanıydı ve ona istikrarlı bir kariyere götürecek bir okul seçmeye odaklanması gerektiğini söylüyordu. Ama ne kadar tutkulu olduğunu gördükten sonra oğluna çok destek olmaya başladı. Yatora’nın kıvılcımını uyandıran ilham bulaşıcı olmuştu.

Çoğu insan tutkularını kariyer yapmaktan caydırılır ve bunun yerine onları hobi olarak tutmayı tercih ediyor. Mori-senpai’nin resmini gördükten sonra Yatora’nın içinde bir şey uyanıyor. O noktaya kadar Yatora, hayatı başkalarının iradesine göre yaşıyordu. Ne istediğini ve neyi sevdiğini ifade etmekte güçlük çekmişti, ancak resim Yatora’ya ihtiyaç duyduğu şeyi verdi yani; tutku, iletişim, renk, farklı bir bakış açısı ve insanlarla daha derin, duygusal bir düzeyde bağlantı kurma fırsatını.

Sabahın erken saatlerinde mavi bir Shibuya ile yaptığı ilk resmi, Yatora’nın sözlü olarak ifade edemediği memleketiyle ilgili duygularını aktardı. Bunun yerine, fırça darbeleriyle ve karıştırdığı her renkle bir sohbet yarattı. Yatora annesiyle konuştuğunda, ne hissettiğini kelimelerle açıklayamadığını fark etti. Yatora, ona nasıl hissettiğini göstermek için annesine yemek pişirirken resmini verdi. Bu onun için bir hobi değildi: resim, Yatora’nın kendini ifade etme ve başkalarına dünyayı nasıl gördüğüne dair bir kapı açma yoluydu.

Blue Period

Sanatçıların doğası gereği yetenekli oldukları yaygın bir yanılgıdır. Yatora, Mori-senpai ile ilk tanıştığında, ona çok yetenekli olduğunu söylediğinde bunun bir iltifat olduğunu düşünür. Bununla birlikte, iltifatının, resmini oluşturmak için harcadığı tüm zorlu çalışmaları ve uzun saatleri geçersiz kıldığını açıklayarak karşı çıkıyor. Bu, öğrenmesi gereken bir ders: yetenek sizi ancak bir yere kadar götürebilir.

Yatora kelimenin tam anlamıyla sıfırdan başlıyor: Resimle hiç ilgisi olmadığı için geçmişi de yok. Herkesin ne kadar gerisinde kaldığını anlıyor, ancak onu asıl şok eden şey, örnek aldığı Mori-senpai’nin dershanede sınıfının en alttan beşinci olduğunu anlaması oluyor. Peki yeni başlayan Yatora’nın Geidai’ye girmek için ne umudu vardı?

Yatora, kararlılığının, iş ahlakının ve açlığının onu beslemesine izin vererek, kalbini ve ruhunu elinden geldiğince öğrenmeye döküyor. Kendisi boş bir tuval olduğu için (kelime oyununu bağışlayın), belirli bir teknik veya yapı üzerine kurulmamış ve bu sayede sanatla denemeye kendisini açıyor. Blue Period ’un, insanları bir kariyer olarak sanat peşinde koşmalarını çoğu zaman engelleyen çeşitli mücadele ve engellerin tasviri, acı verici bir şekilde ilişkilendirilebilir ve dürüsttür. Ama aynı zamanda kendinden şüphe duyanların hayallerini kovalamaya devam etmeleri için cesaret ve umut veren bir eser oluyor.

İlginizi Çekebilir:  En İyi 90'lar Animeleri
Eden

Eden: Fragmanı, Konusu, Çıkış Tarihi ve Bilinmesi Gerekenler

Kentaro Miura

Berserk Mangasının Yaratıcısı Kentaro Miura Vefat Etti