in ,

Bu Yılın Murim Temalı En iyi Manhwaları!

O kadar fazla manga, manhwa ve webtoon var ki artık manga konuları için alt başlıklara alt başlık açılmaya başlandı.

Eğer aklınıza bir konu geliyorsa, büyük ihtimalle o tarzda mangaların bulunduğu bir kategori açılmıştır. Örneğin, şu sıralar japon mangalarında çok fazla İsekai görüyoruz. Güney Kore’de Manhwa‘lar ise Canavarlar ve Avcılar ile dolu hikayelere çok yer veriyor. Ama Wuxia hikayelerini de unutmamak gerekli, Wuxia’larda Dövüş Sanatçılarının yaşadıklarına yer veriliyor. Günümüzde de kurgularda epey yer alan bir konu.

SSS-Class Hunter Who Lives To Die

En İyi Manhwa
SSS-Class Hunter Who Lives To Die

İlk olarak SSS-Class Hunter Who Lives To Die ile başlıyoruz. Son iki sene epey popüler durumda olan bir seri bu. Manhwası biraz yeni olsa da Light Novel’i daha eksi. Okurlarımız bu serinin Murim’den daha çok avcılar ile alakalı bir seri olduğunu düşünebilirler. Ve haklısınız da çünkü Nihyetin Arındaki Başlangıç gibi bazı serilerle epey ortak noktası var. Ama özünde ve özellikle son çıkan bölümlerde hikaye Murim’e bağlanıyor.

Öncelikle, Kılıç imparatoru Murim’den ilham alınan bir dünyadan geliyor. Ayrıca, Murim tarzı konuların epey muhabbeti geçiyor. Ve son olarak hikayenin son 30 bölümü zombi istilasına uğramış post-apokaliptik bir Wuxia dünyasında geçiyor.

Tanrılarla Yükseliş

En İyi Manhwa
Leveling With The Gods

Hemen bunu da aradan çıkaralım, çünkü bu da Wuxia’ya tamamıyla bağlı bir seri sayılmaz. Leveling With The Gods, pek çok klasik popüler manga temasını içinde bulunduruyor.

Örneğin:

  • “Gerileyen” içermesi. Elindeki bilgilerle geçmişe dönen karakterlere deniyor.
  • Yıldız takımı ve klasik mitolojik karakterleri Son Wukong, Yunan Tanrıları, gibi şeyleri bulundurması
  • Ve son olarak bir Wuxia klasiği olan Gökçe Şeytani Mezhebi’ni barındırması.

Özellikle son belirttiğimiz özellik bu hikayeyi Murim’e bağlıyor. Serinin son bölümlerinde Kim Yuwon, LwtG’nin ana karakteri olarak Şeytani Tarikat ile ilişkilerini güçlendiriyor. Ve hikayede öyle bölümler var ki, bazı katlar direkt Murim bölgesi gibi.

Hua Dağı Mezhebinin Dönüşü

En İyi Manhwa
Return of the Mount Hua Sect

Wuxia veya Murim mangalarının olmazsa olmaz şeyleri vardır. Bu seride bulunan birkaçını söyleyelim:

  • Karakterlerin ne kadar güçlü olduğunun bir ibaresi gibi olan Qi enerjisi.
  • Genellikle korunaklı kütüphanelerde bulunan parşömenlerde veya kitaplarda Dövüş Sanatı bilgisi olması.
  • Wudang, Qingqong gibi Taoist mezhepleri bulundurması.

Sürekli tekerrür eden mezheplere dikkat edilmesi gerek. Bu pek çoğu gerçek olmayan ya da gerçek ise bile Dövüş Sanatları ile alakalı olmayan mezheplerde illa ki Murim ile alakalı bir hikaye oluyor. Return Of The Mount Hua Sect ise spesifik olarak bir mezhebe odaklanıyor.

Bu seri, birkaç sebepten ötürü diğer Murim hikayelerinden farklı. Meslea, sadece tek bir mezhebe odaklanması. Genelde diğer hikayelerde böyle şeyler görmeyiz (Şeytani Mezhebe odaklananlar hariç) Ayrıca, Chung Myung’un mizahi kişiliği sayesinde epey komik bir seri olması. Ve son olarak, bir Dövüş Sanatçısının gelişimini değil de bir mezhebin gelişimini konu alması.

Nano Machine

En İyi Manhwa
Nano Machine

Nano Machine’i dahil etmeden popüler Wuxia’lardan bahsetseydik ayıp olurdu. Nano Machine açıklamasını okuyunca absürt gelen serilerden fakat seriyi okuyunca ne kadar kaliteli bir hikayeye sahip olduğu anlaşılıyor. Aslında, Şeytani Mezhepte rütbesini arttırmaya çalışan bir karakteri anlatıyor fakat bu karakter diğerlerinden farklı olarak özel bir güce sahip değil direkt olarak hile yapabiliyor.

Diğer Murim serilerindeki karakterlerin çözmek için debellendiği sorunları Cheon Yeo Woon’un Nano Machine’i kullanarak çözmesini görmek her zaman keyif veriyor. Ayrıca hikaye epey ters köşeye ve ilginç karaktere sahip.

Kuzeyin Kılıcı

En İyi Manhwa
Legend of the Northern Blade

Kuzeyin Kılıcı ikinci sezona hazırlanmak için ara verdiğinden dolayı şu an pek çok okurun ilgisinin odağında bir Wuxia serisi olmasa da son on sene içerisinde çıkan en özgün, en popüler ve en keyifli Murim serilerinden birisi. Bunu, çok beğenilen karakterlere ve kült murim yapılarından daha farklı bir yerden konuya başlamasına borçlu diyebiliriz.

Ama onun dışında Kuzeyin Kılıcı şu ana kadarki en iyi Dövüş Sanatı sahnelerinden bazılarına sahip ve bu çok büyük bir başarı.

Peerless Dad

En İyi Manhwa
Peerless Dad

Peerless Dad o kadar diğer hikayelere benzemiyor ki kendisini iki kat ilginç hale getiriyor. Bu hikaye, Noh Gajang adında bir babanın çocuğunu büyütüp huzurlu bir hayat yaşamak istemesini anlatıyor fakat kendisi aptal ama çok güçlü olduğundan ve güçlülerin zayıfları yediği bir Murim dünyasında yaşadığından adamakıllı parayı sadece Gökçe Ejder Mezhebi gibi ortodoks mezheplerinde çalışarak kazanabiliyor. Kısacası bu seri, ne kadar güçlü olduğunu bilmeyen ve sadece evine çocuklarının yanına dönmek isteyen bir babayı anlatıyor.

Ayrıca, hikaye ilerledikçe Noh Gajang’ın geçmişini 100 bölümde anlatıyor ve okuyucular “aa klasik Dövüş Sanatı filmi gibi bu da işte” diye düşünmek zorunda kalmıyor.

Doktorun Yeniden Doğuşu

En İyi Manhwa
Doctor’s Rebirth

Ve son olarak Doctor’s Rebirth’ü konuşalım. Bu manhwa oldukça klasik başlıyor, bir adam dünyanın “normal” versiyonunda ölüyor ve Murim dünyasına ışınlanıyor. Fakat bu sefer ana karakter Jin-Cheon Hee en sevdiği Wuxia hikayelerinin geçtiği avucunun içi gibi bildiği bir dünyaya ışınlanıyor.

Ayrıca, Jin-Cheon Hee önceki hayatında epey iyi niyetli ve yetenekli bir doktordur. Yani, hafızasını kaybetmeden gittiği dünyada Cheon Hee, hem modern tıpı bu Murim dünyasına tanıtıyor hem de bildiklerini kullanarak karakterleri ölümden kurtarıyor.

En İyi Manhwa

Ana Karakteri Ölüçağıran Olan En İyi Manhwalar

Bleach

Bleach: Anime Uyarlamasında Açıklanmasını Umduğumuz 10 Şey