in ,

Bungou Stray Dogs: Osamu Dazai Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Osamu Dazai, Bungou Stray Dogs‘da yer alan en karmaşık karakterlerden biri ve işte onun hakkında hayranların bilmediği 10 şey.

Bungou Stray Dogs’dan Osamu Dazai karakteri, Atsushi Nakajima’dan sonraki ikincil kahraman ve Armed Detective Agency üyesi. Neşeli ve hızlı düşünen Dazai, seri boyunca ortaya çıkan oldukça karanlık bir geçmişe de sahip. Başlangıçta gizemle örtülü birçok karakterden biri ve belki de çözmesi en zor olanı.

İkinci ve üçüncü sezon Dazai’nin geçmişine dalsa da, hayranların intihara meyilli bu karakter hakkında bilmeyebilecekleri birçok şey var. İşte Osamu Dazai hakkında bilmediğiniz 10 şey.

Yeteneği Her Zaman Aktif

Osamu Dazai

Osamu veya daha çok Bungou Stray Dogs evreninde soyadı Dazai ile tanınan, serideki en güçlü yeteneklerden birine sahip. “No Longer Human” denen ve adını Osamu Dazai’nin gerçek hayatta yazdığı dünyaca ünlü kitaptan alan bu yetenek, onu kullanan kişiye dokunarak herhangi bir yeteneği yok etmesine izin veriyor.

Zehir veya silah kullanarak yaralanabilmesine rağmen, bu yetenek Dazai’yi düşmanlarına aşılmaz kılar. Ayrıca, bir yetenek kullanıcısına onu kullanımını iptal etmesi için dokunması gerektiğinden, yetenek her zaman etkindir.

Fyodor Dostoyevski ile Geçmişi “No Longer Human” Kitabına Bir Gönderme

Osamu Dazai

Fyodor Dostoyevsky ilk çıkışını Bungou Stray Dogs: Dead Apple’da yaptı. Dazai ve Fyodor arasındaki etkileşimler, birbirlerinin geçmişleriyle bağlantılıdır. Gerçek Fyodor Dostoyevski, Suç ve Ceza kitabını yazdı ve bu aynı zamanda Fydor’un Bungo Stray Dogs’daki yeteneğidir.

Oba, No Longer Human kitabında Suç ve Ceza okuduğunu hatırladı ve kilit nokta olan kitaptan etkilendi.

Sıkça Rahatlama İçin Kullanıldı

Osamu Dazai

Bu, bazı hayranların Dazai hakkında nasıl hissedeceklerini bilmemelerinin nedenlerinden biri. Bungou Stray Dogs’un başlangıcında, Dazai nehirden akıyor ve Atsushi’ye gölde boğulmaya çalışırken ölmesini engellediğini söylüyor. Bununla birlikte, Bungou Stray Dogs’daki en gergin zamanlarda gösterildiği gibi, gerçekten intihar eğilimleri var.

Bir şeyleri komik olmaktan çok sorunlu bir gülümsemeyle anlatıyor. Bununla birlikte, zaman ilerledikçe, geçmişini keşfettikçe bu komik rahatlama daha mantıklı hale geliyor.

Atsushi’ye Zıt Tasarlandı

Osamu Dazai

Bungou Stray Dogs’un yazarı Kafka Asagiri, karakterlerini gerçek hayattaki çeşitli Japon ve yabancı yazarlar üzerinde modellemek için birçok denemeden geçti. Dizideki karakterlerin dayandığı yazarlar sadece Japon yazarlar değil, Rüzgar Gibi Geçti’yi yazan Margaret Mitchell gibi Amerikalılar veya Suç ve Ceza’yı yazan Fyodor Dostoevsky gibi Ruslar.

Ne pahasına olursa olsun yaşamak isteyen ama çok nazik olan Atsushi’nin aksine, Dazai’nin intihar girişimleri ve mizahi kişiliği nedeniyle beğenilmemesi gerekiyordu.

Eureka Seven: Hi-Evolution’da Bir Cameo Yaptı

Osamu Dazai

Osamu Dazai sadece gerçek hayattan dünyaca ünlü bir yazar değil, aynı zamanda Bungou Stray Dogs sayesinde animede de popüler. O kadar popüler oldu ki, orijinal Eureka Seven: Psalms of Planets ve Bungou Stray Dogs’u canlandıran stüdyo BONES, biraz eğlenmeye ve onu bir sahneye eklemeye karar verdi.

Kitabın kapağında bir karakterin Dazai ile birlikte “No Longer Human” kitabını okuduğu bir sahne vardı. Eureka Seven: Hi-Evolution filmlerinden ikisi 16 Eylül 2017 ve 10 Kasım 2018’de gösterime girdi.

Onunla Ölecek Herhangi Bir Kadın, Onun Tipi

Osamu Dazai

Dazai’nin karmaşık bir hayatı var, ama daha da karmaşık olan aşk hayatı. İntihardan dünyadaki en iyi şeymiş gibi söz ederken, doğru kadını bulmaya çalışmak konusunda bir ustalığı var gibi görünüyor. Sadece bir sorun var onunla birlikte intihar edecek her kadını yanına alacak.

Gerçek Osamu Dazai, en yakın arkadaşı Zenshiro Kodate ile zina yaptığı öğrenildikten sonra ilk karısı Hatsuyo ile çifte intihara teşebbüs ettiği için bu sadece kurgusal karakterine özgü bir özellik değil. Sonunda farklı bir kadınla, Tomie Yamazaki ile birlikte Tamagawa Kanalı’nda boğularak öldü.

Karakteri Çeşitli Kitaplara Göndermede Bulunuyor

Osamu Dazai

Bungou Stray Dogs’da bir karakter olarak Dazai, Osamu Dazai’nin gerçek hayattaki birçok örneğine gönderme yapıyor. “No Longer Human” kitabını kullanarak Fyodor Dostoyevsky ile olan geçmişine, Suç ve Ceza’yı kullanarak da, diğer tüm yetenekleri geçersiz kılan yeteneğine atıfta bulunuyor. Bungou Stray Dogs: Dead Apple filminde, diğer alanlara sık sık başvurdukları için bu ortaya çıkıyor.

Araba Kullanmada Çok Kötü

Osamu Dazai

Armed Detective Agency davalarının çoğu, çeşitli suçları durdurmak için polisle birlikte çalıştıkları için tehlikeli meselelerdir. Bazen başları belaya girer ve yeteneği olanlardan veya tehlikeden kaçmak zorunda kalırlar, ancak Dazai hiçbir şekilde araç kullanan kişi olmamalıdır.

Bungou Stray Dogs’un bir bölümünde görüldüğü gibi, Dazai arabayı genellikle ortağı Doppo Kunikida’ya bırakır. Hatta Kunikida, Dazai’nin araba kullanırken çok pervasız olduğundan bahsediyor.

Gerçekten İntihara Meyilliydi

Osamu Dazai

The Dark Era olarak adlandırılan bir Bungou Stray Dogs dönemi vardı. Bu süre zarfında Dazai, Port Mafia’nın bir parçasıydı ve 15 yaşındaydı. Şimdiki zamanın aksine, Dazai daha acımasız, soğuktu ve gerçekten ölmeyi diledi.

Hatta isteyerek birçok kez kendini yaraladı, hiç çekinmeden. Hayatını tam olarak alamamasının tek nedeni, doktoru ve Port Mafia lideri Ogai Mori’nin onu davet etmesiydi.

Port Mafia Tarihinin En Genç Yöneticisiydi

Osamu Dazai

Bungou Stray Dogs’un Karanlık Çağı sırasında hayranlar, Dazai’nin geçmişini derinlemesine keşfediyor ve Dazai’nin 15 yaşında Port Mafia tarihindeki en genç yönetici olduğu ortaya çıkıyor.

Bir zamanlar bir kişiyi öldürdüğü ve öldükten sonra onu vurmaya devam ettiği için soğuk ve acımasız olduğu gösterilmişti. Dazai artık neşeli ve karanlık şeylerden gülümsemeyle bahsetse de bazen nefret ettiği düşmanlara, eski tanıdıklara veya Port Mafia üyelerine eski eğilimlerini gösterebilir.

Diğer yazılarımız:
Burcuna Göre Hangi Bungou Stray Dogs Karakterisin?
En Popüler Spor Animesi: Haikyuu!!
İzlenmesi Gereken Kült Anime Önerileri

İlginizi Çekebilir:  Shonen Jump’ın Chainsaw Man’i: Konusu, Karakterleri & Nereden Başlamalı
Netflix Anime Önerileri

Netflix Anime Önerileri

Shaman King

Shaman King: Fragman, Konusu, Çıkış Tarihi & Bilinmesi Gerekenler