in ,

Clannad: Kalbimizi Sızlatan 9 Sahne

Clannad: En Üzücü 9 An

Clannad, iyi yazılmış karakterleri, derinlikleri ve doğaüstü öğeleri ile ünlü harika bir dram animesidir. Aynı zamanda izleyicilerin birçoğunda gözyaşı bırakmayan, anime dünyasının en melankolik sahnelerinden bazılarıyla tanınır.

Clannad gibi gözyaşı döktüren pek az anime bulunur; herhangi bir Clannad hayranı, yeni gelenlere bu dizinin onları göz yaşlarına boğacağını garanti edebilir.

Fuko Ibuki’nin Herkes Tarafından Unutulması

image 12 4

Clannad‘in başlamadan önce, Fuko Ibuki bir kaza geçirmiş ve komaya girmiştir. Clannad‘ın doğaüstü öğeleri sayesinde, Fuko‘nun ruhu diğer insanlarla etkileşimde bulunabilmiş ve birçok arkadaş kazanmıştı. Hatta bir hayran kulübü oluşturmuştu. Ancak herkes, Fuko Ibuki‘nin kim olduğunu yavaşça unutmaya başlamıştı.

İnsanlar Fuko‘yu unutmaya başladıkça, ona aldırış etmemeye başlamışlardır. Tomoya Okazaki ve Nagisa Furukawa, okuldaki diğer öğrenciler arasında en çok sevilenlerden biri olan Fuko‘yu hatırlamaya ve görmeye çabalarken, sonunda hem Tomoya hem de Nagisa, Fuko‘yu unutmuştur. Ancak şükür ki, Fuko veda etme fırsatını bulabilmiştir.

Tomoya’nın Babası İşleri Daha Kötü Hale Getirdi

image 13 4

Tomoya‘nın babası Naoyuki Okazaki ile gergin bir ilişkisi vardı. Tomoya‘nın annesinin ölümünden sonra Naoyuki derin bir depresyona düştü, alkolik oldu ve oğlunu ihmal etti.

Naoyuki, bir baba olarak elinden geleni yapmaya çabaladı. Karısının ölümünden sonra Tomoya’yı da alıp oradan ayrıldı ve şehre taşındılar. Başta iyi bir baba olmak için çokça çabalamış olsa bile işin sonunda derin yalnızlık depresyonlarına girerek alkolik oldu. hatta Tomoya’nın omzunu kalıcı olarak çıkarmasına sebebiyet verecek bir durum yaşattı. Tomoya, babasına derin bir kin besliyordu ve onu uzun yıllar sonra tüm olayı babaannesinden dinledikten sonra affedebildi. Tomoya ve Naoyuki‘nin ilişkisi, sorunlu baba-oğul durumu yaşayanlar için oldukça ilişkilendirilebilir, bu da Tomoya’nın yaşadığı acıyı çok tanıdık kılıyor.

Yunohei Sunohara’nın Karakter Gelişimi

image 14 3

Yunohei Sunohara, Clannad’ın başlıca komik rahatlatma karakteriydi. Ancak Clannad, Yunohei’ye beklenmedik karakter gelişimi vererek birçok izleyiciyi şaşırttı.

Clannad: After Story, Sunohara’nın inatçılığının altında kendi kusurlarının farkında olduğunu gösterdi. Hayatının nasıl geliştiğinden memnun olmadığı bir duygu vardı ve bu yüzden daha kötü bir ruh halindeydi. Birçok insan hayatta böyle bir noktada olmuştur, kendilerini yeterince iyi hissetmedikleri duygusuyla, ancak yine de parlak bir geleceğe sahip olmak için ellerinden geleni yaparlar.

Tomoya’nın İkizlerden Birini Seçmesi

image 15 3

Alternatif bir dünyada, Tomoya, Ryou Fujibayashi ile bir araya geldi. Ancak bilmeden, Ryou‘un ikiz kız kardeşi Kyou Fujibayashi de Tomoya‘ya romantik hisler besliyordu. Hayranlar, Kyou’un sessizce acı çektiğini, Tomoya’nın mutlu olabilmesi için duygularını bastırdığını görünce gerçekten üzüldüler.

Tomoya, bir süre sonra ikisinin de onu sevdiğini anladığı için bir seçime sürüklenmişti. Tomoya ise Kyou‘yu sevdiği sonucuna vardı ve bu nedenle Ryou ile ilişkisini sona erdirmesi gerekti. Ryou da Tomoya‘nın Kyou‘u daha çok sevdiğini fark etti, bu da Ryou‘un Kyou karşısında kendini aşağı gördüğünü hissetmesi nedeniyle, kardeş sorunlarına benzer durumları anlayan izleyiciler için daha da acı verici bir detay yarattı.

Nagisa’nın Doğum Sırasındaki Ölümü

image 16 3

Nagisa Furukawa beş yaşından beri ara sıra hastalık nöbetleri geçirdiği için, ailesi tiyatro işlerini bıraktı ve Nagisa liseyi bir yıl tekrarlamak zorunda kaldı. Nagisa‘nın yıllık hastalık mücadelesi hayatında büyük bir zorluk olmuştu, ancak o ve ailesi her zaman bununla başa çıkmak için ellerinden geleni yapmışlardır.

Nagisa yine hasta olduğunda, kendi ve Tomoya‘nın çocuğunu doğurmak zorunda kaldı. Nagisa, bebeği başarıyla dünyaya getirmek için elinden geleni yaptı ve başardı, ancak bu başarının bir de fedakarlık kısmı oldu… Nagisa, bebeği doğurmasının ardından hayata gözlerini yumdu. Annesiz kalan bebekte tıpkı babası Tomoya‘nın yaşadığı anne hasretini çekecekti.

Nagisa’nın Anne-Babaları Hayallerinden Vazgeçmek Zorunda Kaldılar

image 17 2

Akio Furukawa ve Sanae Furukawa, oldukça komik ve saçma davranan güçlü komik rahatlatma ebeveynleri olsalar da, vazgeçtikleri üzücü bir geçmişleri vardı. Clannad‘dan önce, kızları Nagisa‘yı ihmal etmek için tiyatro sanatçısı olarak kariyerlerine odaklandılar.

Akio ve Sanae‘nin istemelerine rağmen, bir gece hasta olan Nagisa’yı yalnız bırakarak işlerini yerine getirmek zorunda kaldılar. İhmalleri, Nagisa‘nın neredeyse ölmesine neden oldu, bu nedenle her iki ebeveyn de kızlarına bakmak için aktör olarak hayallerini terk ettiler. Hem Nagisa hem de izleyiciler için duygusal bir acıydı ki ebeveynler kızlarının geleceğini sağlamak için hedeflerinden vazgeçmek zorunda kaldılar.

Tomoya, Kızını Yalnız Bıraktı

image 18 2

Nagisa‘nın ölümünden sonra, Tomoya depresyona girdi ve kızları Ushio Okazaki‘den uzaklaştı. Naoyuki gibi, Tomoya da alkolik oldu ve Ushio‘yu büyük ebeveynlerinin bakımına bıraktı.

Hayranlar için, Tomoya‘nın babası gibi aynı hataları yapmasını görmek üzücüydü; hayranlar umutsuzca Tomoya‘nın üzüntüsünün üstesinden geleceğini ve kızı için orada olacağını umuyorlardı. Ushio da son derece yalnızdı ve babasının yanında olmasını diliyordu. Neyse ki, gözyaşı döktüren bir sahnede Tomoya ve Ushio barıştılar ve Tomoya nihayet Ushio‘nun babası olarak rolünü yerine getirmeyi seçti.

Tomoya, Nagisa’nın Ölümü Üzerine Duygusal Olarak Etkilenmişti

image 19 2

Tomoya, kızıyla sonunda barış yapmış olsa da, Clannad, mutlu olan bölümü, darbe vurmadan bitirmek istemedi. Tomoya ve Ushio trenle seyahat ederken Tomoya, Nagisa ile geçirdiği zamanları hatırlamaya başladı, onun ölümünü de dahil. Tomoya ağlamaya başladı ve kızı da aynısını yaptı.

Bu sahne izleyiciler için içler acısıydı, ancak bölüm, Nagisa‘nın fiziksel olarak yanlarında olmamasından dolayı her şeyin son derece üzgün olduğu bir şekilde sona erdi lakin Tomoya ve Ushio artık uygun bir baba-kız bağı kurma fırsatına sahiptiler ve bu, acı-tatlı bir sondu.

Tomoya ve Ushio’nun Ardı Ardına Olan Ölümleri

image 20 2

Tomoya‘nın, Ushio ile barıştıktan sonra her şey güzel görünüyordu; ancak Ushio, annesinin geçmek zorunda kaldığı benzer bir hastalığa yakalandı. Geçmiş tekrarlanıyordu ve Ushio‘nun hayatta kalamayacağı görünüyordu.

Nagisa gibi, Tomoya kızının hastalıkla mücadele etmesine yardımcı olmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Bu sefer ise Tomoya kendi vücudunu ve işini ihmal etti. Yavaşça daha da zayıflamaya başladı. Umut tutmaya devam etti, ancak Ushio öldü. Ushio‘nun kollarındaki ölümü üstüne Tomoya, “Beni de al Nagisa! Yalvarırım beni de alın.” cümlesiyle kalbi durmuştu.

Kollarında tuttuğu kızıyla yolun ortasında hayata gözlerini yumdular.

İçerik Yazarı Fuuka

Bir cevap yazın

Sailor Moon

Sailor Moon: Nereden Başlamalı, Neyi Bilmeli ve Nasıl İzlenir?

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty Genişleme Paketi Lansman Fragmanıyla Tanıtıldı