in ,

Dragon Ball’un Yapımcılarından Yeni Anime: Sand Land

Sand Land

Akira Toriyama’nın Sand Land’i bir anime filmine dönüştürülüyor ve başarısı, orijinal Dragon Ball’un ‘yerini alacak’ bir manganın devamı olarak gözüküyor.

Akira Toriyama, Dünya’da kolaylıkla dünyanın en tanınmış manga yazarıdır, özellikle eserleriyle. Square Enix’in Dragon Quest serisinin sanatçısı, ikonik ve giderek daha popüler hale gelen Dragon Ball serisiyle daha da tanındı. İkincisi, bu Akira’nın yarattığı tek manga değil ancak gözden kaçan anime dizisi şimdi bir anime filmine dönüştürülüyor.

Sand Land, Dragon Ball’un uzunluğunun tam tersi olarak kısa bir seridir. Gereken tanınmayı elde etmek sonsuza dek sürdü ve yaklaşan anime uyarlaması, bir kerelik bir hikâyeden daha fazlası olabileceğini gösteriyor. Bu da Sand Land’in başarısının Toriyama’nın bir sonraki büyük serisine nasıl dönüşebileceğini gösteriyor.

Akira Toriyama’nın En İyi Mangası Sadece Birkaç Bölüm Uzunluğunda

image 130

2000 yılında Weekly Shonen Jump’ta çalışan Akira Toriyama’nın Sand Land’i sadece birkaç ay sürdü. Bu serinin kötü karşılanması ya da düşük okuyucu kitlesine sahip olmasından dolayı değil, hikâyenin kısaca tamamlanmasından kaynaklanıyordu. Hikâye, yıllarca süren çatışmalarla harap olmuş bir mekânı içeriyor ve su artık giderek daha nadir görülen bir madde. Açgözlü bir kralla savaşmak için Sand Land şerifi, şeytan prens Beelzebub ve arkadaşı Thief’in yardımını alır. Hidrasyon arayan ve toprağa barışı geri getirme niyetinde olan Beelzebub ve müttefikleri, kötü kralın element üzerindeki tekelini yok eder.

Bu konsept 14 bölüm boyunca anlatıldı ve bir manga cildi için yeterli oldu. Seri, Akira Toriyama’nın diğer önemli işleri kadar sıçrama yapmadı ancak kesinlikle kendi başına iyi karşılandı. Manganın piyasaya sürülmesinden yıllar sonra piyasaya sürülecek olan film uyarlaması nedeniyle şimdi daha fazla dikkat çekiyor. Serinin arkasındaki yetenek soyağacı ve hikayenin keşfedilmemiş bölgesi göz önüne alındığında, Sand Land dünyasıyla hala yapılabilecek çok daha fazlası var.

İlginizi Çekebilir:  One Punch Man Animesi 3. Sezon Geliyor!

Sand Land Filmi Bir Manga Devamına Yol Açabilir

image 131

Sand Land filminin ne kadar kısa olduğu göz önüne alınırsa manganın tamamı uyarlanabilir. Aynı zamanda manganın hikayesinin yıllar önce bittiği yerde bitmesi gerekmez. Film yeterince başarılı olursa daha fazla manga, hikayesi ve dünyası hakkında daha fazla şey genişletebilir. Zaman aralığını göz önüne alırsak pek olası görünmeyebilir ancak Dragon Ball Z ve Dragon Ball Super (ikincisi ve kötü şöhretli Dragon Ball GT) arasındaki boşluğun ne kadar uzun olduğunu akılda tutmak önemli. Toriyama, bir zamanlar tamamlandığı düşünülen hikayelere geri dönmeye açık görünüyor.

Sand Land, Dragon Ball serisinin bir zamanlar yaptığı gibi saf fantezi macerasında yer alabilir. Klasik Dragon Ball mangası, Batı’ya Yolculuk’a dayanan bir görev olan Çin masalıdır ancak seri Dragon Ball Z’ye geçtiğinde uzaylıların ve tanrıların giderek daha destansı savaşları odak noktası haline geldi. Dragon Ball Gt, orijinal serinin formülünü kopyalamaya çalıştı ve başarısız oldu. Başka bir Sand Land mangası türünü değiştirmediği için bunu daha başarılı bir şekilde yapabilir. Aynı zamanda Toriyama’nın daha komik tarafı için Dragon Ball Super’e uymayacak bir şekilde eğlence ve mizah sergileyebileceği bir mekân olacak. Ortam; Sand Land’in ötesine geçebilir, kendi sorunları, karakterleri ve benzersiz kültürleri olan diğer alanlara ulaşabilir.

Bu, Dragon Ball Super ve serisinin geldiği halden çok büyük bir değişiklik olacak ve Toriyama’ya potansiyel bir yaratıcı zenginlik sağlayacak. Tabii ki, bu planların hepsi Sand Land filminin nasıl çalıştığına bağlı ancak Akira Toriyama’nın tanınan sanat eseri büyük ekranda gişe başarısı elde etmek için yeterli olabilir. Eğer öyleyse Beelzebub ve ekibinin maceralarına devam etmenin bir öykü vahası sağlamak için adını taşıyan Sand Land’i daha da keşfetmenin zamanı geldi.

Sand Land, 18 Ağustos 2023’te Japonya’daki sinemalarda gösterime giriyor.

90'lar animeleri

En İyi 90’lar Animeleri

Assassin's Creed: Forgotten Temple

Assassin’s Creed Oyununun Webtoon Uyarlaması Çıktı!