in ,

En İyi 10 Düşündüren Anime Önerisi

En İyi Düşündüren Animeler

Animeler genellikle, eğlendirmeyi amaçlayan, kendine özgü bir tarzla renklendirilmiş hikayeleri ele alırken, birkaç zorunlu klişe sahnelerini de barındırır. Bununla birlikte düşündüren animeler, sezonluk animenin olağan senaryosuna hakim normlara meydan okumak için kalabalığın arasından bir grup ortaya çıkar ve çeşitli konularla ilgili soruları gündeme getirir.

bu gruplar, insanlığın olağan durumu ve bununla ilişkili mücadelelerin dokunaklı incelemelerinden medeniyet, savaş, ahlak, çevrecilik ve diğer konular üzerine daha geniş tartışmalara kadar uzanabilir. Bu başlıklardan bazıları, popüler kültür üzerinde inanılmaz derecede etki yaratarak, anime ve kurgu dünyasında “düşündürücü anime” ve “düşündüren anime” adı altında kült veya ikonik bir statü kazanmaya devam etti.

Mushishi

Düşündüren Anime
Mushishi

“Mushi” olarak bilinen ilkel yaşam formlarını algılayabilen bir şifacı olan Ginko’nun seyahatlerini takip eden Mushishi, doğaüstü unsurları ağırlıklı olarak yaşamdan bir kesitle birleştiriyor.

Animenin geçtiği zaman dilimini gizleyen ince anakronizmlerle dolu olan Mushishi, günlük yaşamın yanı sıra akıl sağlığının inceliklerini ve travmanın uzun süreli etkilerini incelerken zamansızlık yayıyor. Animenin, görsel tarzının sakinleştirici niteliğinin yanı sıra betimlediği ahlaki temalarla da tanınıyor.

Ergo Proxy

Düşündüren Anime
Ergo Proxy

Psikolojik gerilim ve siberpunk fantezinin eşit parçaları olan Ergo Proxy, Gnostisizm ve René Descartes’ın eserleri de dahil olmak üzere diğer felsefe okullarından büyük ölçüde etkilenmiştir. Ekolojik felaketlerin gezegeni neredeyse yaşanmaz hale getirdiği uzak bir gelecekte, Ergo Proxy’nin hikayesi, insanların ve androidlerin güvenli bir şekilde bir arada yaşayabildiği birçok kubbeli şehirden biri olan Romdeau Şehri’nde başlıyor.

Şehrin naibinin kızı olan Re-L Mayer’i takip eden anime, onun Cogito virüsü ve beklenmedik bir şekilde hayatına giren Vincent Law ile bağlantılı görünen Proxy’ler olarak bilinen gizemli varlıklar hakkındaki araştırmasının izini sürüyor.

Neon Genesis Evangelion

Düşündüren Anime
Neon Genesis Evangelion

Hideaki Anno’nun Neon Genesis Evangelion’u şüphesiz animenin en tanınmış küresel ihracatlarından biridir ve tartışmalı olduğu kadar beğenilen bir yapımdır. Başlangıçta kendisini büyük miktarda dini sembolizm içeren bir mecha serisi olarak sunsa da, Evangelion’un gerçek kalbi, aynı anda Meleklerin dünyayı sona erdiren tehdidiyle yüzleşirken içlerindeki şeytanlarla mücadele eden karakterleridir.

Seri, sosyal kaygı, çocukluk travması, libido-destrudo çatışmaları ve ailevi ve kişilerarası ilişkilerle ilgili Freudyen kavramları inceliyor. Bu da “düşündürücü anime” olarak kaçınılmaz bir tercih olarak karşımıza çıkıyor.

Pluto

Düşündüren Anime
Pluto

Naoki Urasawa’nın Osamu Tezuka’nın Astro Boy’unu yeniden uyarladığı bu anime, Europol ajanı Müfettiş Gesicht’in dünya çapında güçlü robotların ve robot sempatizanlarının karıştığı korkunç bir dizi cinayeti araştırmasını konu alıyor.

Isaac Asimov’un “Robotiğin Üç Yasası” ‘nın yeni yorumlarından, insan bilincinin her yönünü taklit eden yapay zekanın nasıl yaratılacağına dair incelemelere kadar Pluto, zaten çok beğenilen bir manganın, gerçek anlamındaki hiçbir nüansı kaybetmeden kaynak materyalini akla gelebilecek her şekilde yükselten inanılmaz bir Netflix anime uyarlamasıdır.

Cowboy Bebop

Düşündüren Anime
Cowboy Bebop

Antoloji anime tarzındaki epizodik hikayeleri, 26 bölüm boyunca devam eden daha uzun olay örgüleriyle birleştiren Cowboy Bebop, yakın gelecekte geçen ve ödül avcılarından oluşan bir ekibi takip eden bir uzay-batı animesidir.

Uzayda yaşayan bir uygarlığın tasviri ve ileri teknolojinin günlük yaşam üzerindeki etkisi, animenin özellikle mekanik tasarımının öne çıkmasıyla çok övgü aldı. Ancak animenin asıl başarısı kimlik, varoluşsal bunalım, yalnızlık ve geçmişten kaçma mücadelesi gibi temaları keşfetmesinden geliyor.

Violet Evergarden

Düşündüren Anime
Violet Evergarden

Baş kahramanının yolculuğuna odaklanan Violet Evergarden, hayatı boyunca savaştan başka bir şey bilmeyen eski bir askerin topluma yeniden entegre olma mücadelesini anlatıyor.

Travma sonrası stres bozukluğu ve yeni bir kimlik oluşturmanın zorlukları gibi konuları ele alan anime, karmaşık konuları etkileyici bir nüansla ele alıyor ve benzerlerinin çoğunu utandıran estetik açıdan çok çekici bir görsel stil ile destekleniyor.

Serial Experiments Lain

Düşündüren Anime
Serial Experiments Lain

Genç ve utangaç bir lise öğrencisi olan Lain Iwakura, yakın zamanda ölen bir sınıf arkadaşından aldığı kısa mesajın ardından kendini “The Wired” ‘ın karmaşık sanal dünyasında bulur. Bundan sonrası, Lain’in fiziksel ve dijital dünyalar arasındaki bariyeri parçaladığı ve bu süreçte kimlik duygusunu kaybettiği bir dizi gerçeküstü olaydır.

Zamanına göre devrim niteliğinde olan Lain’in Seri Deneyleri, insan iletişiminin büyük bir kısmının sanal ortamda gerçekleştiği ve bireylerin paranoya, yalnızlık ve yabancılaşma yaşamaya eğilimli olduğu bir toplum yaratan günümüzde özellikle önemlidir.

Perfect Blue

Düşündüren Anime
Perfect Blue

Satoshi Kon’un diğer eserlerinde olduğu gibi, Perfect Blue da şöhretin tuzaklarında gezinen Japon bir idolün istikrarsızlaştırıcı ruh halini incelerken fantezi ve gerçeklik arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran psikolojik bir gerilim.

Filmin kahramanı Mima Kirigoe, azalan imajının yanı sıra rahatsız edici bir takipçiyle yaşadığı korkutucu karşılaşmalar nedeniyle büyük bir stres altında gerçeklikle bağını yitirmeye başlar. Perfect Blue, yıldızlığın karanlık yüzünün fazlasıyla gerçek bir tasviridir ve gösterime girdiği yıllardan bu yana pek çok taklitçiye ilham vermiştir.

Psycho-Pass

Düşündüren Anime
Psycho-Pass

Psycho-Pass, bireyin suç işleme potansiyelini beyin taraması yoluyla değerlendiren “Sibyl Sistemi” olarak bilinen bir yapay zekanın yardımıyla suçun engellendiği 22. yüzyıl Japonya’sında geçiyor.

Anime, çaylak Müfettiş Akane Tsunemori’yi ve onun İnfazcı Shinya Kogami ile ilişkisini, gizli suçluluğun teknoloji tarafından belirlenebildiği ve yapay zekanın aynı anda hem yargıç, hem jüri hem de cellat olarak görev yaptığı bir çağda ahlakın karmaşıklığı içinde gezinirken izliyor.

Ghost In The Shell

Düşündüren Anime
Ghost In The Shell

Masamune Shirow’un orijinal manga serisinden çeşitli sapmalar içermesine rağmen, Mamoru Oshii’nin Kabuktaki Hayalet’i siberpunk türünde dönemi belirleyen bir eserdir. Animasyonu o dönemdeki pek çok benzerinin çok ötesinde olsa da, filmin anlatısı ve karakter yazımı belki de en iyi parladığı yerdir.

Bedensel sibernetik geliştirmenin yaygın olduğu bir dünyada hafıza, bilinç ve kimlik üzerine ilgi çekici sorular ortaya atan film ve onunla ilişkili medya serisi, yapay zeka, cinsiyet sonrası karakterler ve insanın kendini koruma arzusu hakkındaki fikirleri ele aldığı için neredeyse evrensel bir beğeni topladı.

İlginizi Çekebilir:  One Piece: En Güçlü 10 Haki Kullanıcısı
Code Geass

Code Geass: En İyi 10 Kadın Karakter

Boruto

Boruto: Sasuke’nin Naruto’dan Daha Güçlü Olduğunu Doğruladı.