in ,

En İyi 10 Hayattan Kesitler Fantastik Animeler

Fantastik Hayattan Kesitler Animesi

Çoğu hayattan kesitler serisi, modern Japonya’da geçse de normal yaşama göre birkaç istisnası olabiliyor. Hayattan kesitler, anime karakterlerinin hobileri, ilgi alanlarını, iş ve aile hayatı gibi konuları ele alıyor. Aşk, arkadaşlık ve yaratıcılık gibi önemli konulara değinebilseler de pek aksiyon ve gerilim içermezler.

Karakterler arası atışmalar yaşanır ama çok ciddi değildirler ve genelde bölümün sonunda çözülmüş olurlar. Çoğu hayattan kesitler animesi tarihi veya fantastik ortamlar yerine günümüzde geçse de, cadıların kazanlarının kaynadığı birkaç örnek var.

Kami-tachi ni Hirowareta Otoko

image 8
Kami-tachi ni Hirowareta Otoko

Ryoma ölmeden önce yalnız ve zorlu bir hayat ile hikayeye başlar ama insan dünyasındaki sonu, tekrar genç olarak fantastik bir evrende yaşamak için tanrılar tarafından seçilmesiyle yeni hayatının yolunu açar.

Ryoma canavar eğiten Eliaria dahil olmak üzere pek çok yeni kişiyle tanışır ve arkadaş edinir, artık yalnız değildir. Kami-tachi ni Hirowareta Otoko fantastik dünyasına rağmen çok barışçıl bir atmosfere ve rahatlatıcı müziklere sahiptir.

Centaur no Nayami

image 1 1
Centaur no Nayami

Hayattan kesitlerle beraber Doğaüstü ve Komedi türüne de uyan Centaur no Nayami’niın tuhaf ve saçma bir evreni var diyebiliriz. Bir Kentaur olan Himeno hakkındaki animenin dünyasında insanların yerini kentaurlar veya deniz kızları gibi mitolojik varlıklar almış.

Himeno şeytan arkadaşı Nozomi ve Satir arkadaşı Kyouko ile okula devam ederken, yarı insan olmalarına rağmen sosyal hayat ve dersler gibi sıradan genç dertleriyle başa çıkmaya çalışır.

Flying Witch

image 2 1
Flying Witch

Flying Witch tamamen fantastik türünde değil, insan dünyasında gizlice var olan sihirli bir topluluk hakkında. Seri Makato’nun Hirosaki, Aomori’ye taşınmasıyla başlıyor. Makato farklı adetleri öğrenip arkadaş edinirken Cadı olarak eğitimine de devam ediyor.

Harry Potter filmlerini sevip, Hogwarts’daki dersler ve büyülü ödevler gibi şeyler görmek isteyenler için Flying Witch mükemmel bir seri. Makato her gün cadılık ve komşuları hakkında yeni şeyler öğreniyor.

Akagami no Shirayuki-hime

image 4 1
Akagami no Shirayuki-hime

Şehrin prensinin kendisinden aykırı bir istekte bulunmasıyla Shirayuki için başka seçenek kalmaz ve kaderini eline alarak yeni bir ev arayışına girer. O ev Clarines krallığı olur.

Yarasını tedavi ederken yakışıklı Prens Zen’de olduğu gibi arkadaş edinmekte iyi olmakla beraber bitki bilimi konusunda oldukça yeteneklidir. Clarines’te kraliyet doktoru olarak iş bulur.

Machikado Mazoku

image 5 1
Machikado Mazoku

Sıradan bir öğrenci olan Yuko bir gün şeytan olarak uyanır. Büyücü kız Momo’yu yenmesi gerekmektedir. Pastel rengi görünümü oldukça tatlı ve ana karakterin kaybetmesinin pek ihtimali yok.

Seri kendini çok ciddiye almıyor, sihirli kız türünün bir parodisi. Momo aşırı derecede güçlü bir kahramanken, Yuko çok zayıf. İkili birbirlerini yenmeye çalışmak yerine arkadaşlığı seçiyor.

Kobayashi-san Chi no Maid Dragon

image 6 1
Kobayashi-san Chi no Maid Dragon

Kobayashi isimli yazılımcı zor bir durumda Tohru isimli ejderhaya yardımcı olur. Tohru gidecek bir yeri olmadığı ve Kobayashi’ye yardımının karşılığını vermek istediği için evinde hizmetçi olarak kalmaya başlar. İkilinin arasında beklenmedik bir arkadaşlık ortaya çıkar.

Tohru’nun varlığı eve daha fazla mitolojik varlığın gelmesine sebep olsa da Kobayashi hepsini hoşgörüyle karşılar. Düşük nabızda ilerlese de ilginç kalmayı başaran neredeyse mükemmel bir seri.

Isekai Shokudou

image 7 1
Isekai Shokudou

Seri Tokyo’da her cumartesi özel müşterilere sahiplik yapan bir restoran hakkında. İnsan dünyasında bulunsa da her boyuttan, türlü varlıklar için portal işlevi görüyor.

Ejderhalar, canavarlar ve diğerleri menüden istediklerini seçip yemeğin ve birbirlerinin tadını çıkarıyor. Isekai Shokudou mizahi olsa bile izlemesi kolay. Şaşırtıcı derede çeşitli ve dinamik karakterler sahip. Stüdyo Ghibi’nin pişirme sahnelerini sevenler için birebir.

Hakumei to Mikochi

image 8 1
Hakumei to Mikochi

Olgun meyveler arasında ev inşa edilmiş ağaçlar, yardımsever kuşlar ve şemsiye görevi gören mantarlarla Hakumei ve Mikochi’nin yaşadığı orman oldukça yeşil ve bereketli. Mikochi daha çekingen iken Hakumei daha atılgan; ama ormanda ikisine de yer var.

Serinin en güçlü yönü rahat, sıcak tonu, yardımseverlik ve kabullenmeyi düşmanlığa tercih etme hakkındaki dersleri. Hikayeler genelde ormandaki hayvanlar ve küçük insanların yaşamı hakkında ve bölümler kendi içinde biten türde.

Muumin

image 9
Muumin

Muumin aynı isimdeki kitaplardan uyarlanan nostaljik bir klasik. Muuminler zamanlarını ev işleri, bahçecilik, misafir ağırlama gibi şeylerle barış içinde geçirmeyi tercih eden nazik, iyi huylu varlıklar.

Muumin macera yönünü huzur ve neşesiyle dengelediği için bölüm içindeki hikayeleri takip etmek rahatlatıcı aynı zamanda zevkli de. Bölümler tamamen kendi içinde değil. Seri içinde devam eden konular ve ilginç karakter geçmişleriyle basit bir fabldan fazlası olmayı başarıyor.

Seijo no Maryoku wa Bannou desu

image 10
Seijo no Maryoku wa Bannou desu

Seijo no Maryoku wa Bannou desu modern dünyada ölen ve fantastik bir dünyada yeniden doğan Sei adındaki kız hakkında. Mei, masabaşı işini bırakıp bitki bilimleri araştırmacısı olarak yeni hayatına başlıyor.

Serinin Sei etrafında gelişen sürekli bir konusu olmamasını, bir bitki bilimcinin iksir hazırlamak veya malzeme toplamak gibi günlük görevlerini göstererek dengeliyor. Sei’nin kendi içinde zorlukları olsa da bahçesinde amacını bulup modern dünyadaki stresten uzaklaşmasını izlemek oldukça güzel.

İlginizi Çekebilir:  Horimiya Yeni Sezonuyla Yayında!
Çalışma Kültürü

Japonların Çalışma Kültürünü Anlatan 5 Manga Önerisi

Boks Animeleri

En İyi Boks Animeleri, Sıralı