in ,

En İyi 15 Orta Çağ Animesi

Orta Çağ Animeleri

Eski usul meyhane sahnelerini ve hararetli düelloları seven anime izleyenleri için çeşit çeşit Orta Çağ animesi mevcut.

Manga ve animelerin içeriği hazırlanırken ufak da olsa her türe değinmekten ve farklı kültürlerden etkilenildiğini göstermekten çekinilmez. Orta Çağ’da geçen hikayelerde genellikle tebaası acı çekip savaş ile cebelleşen alt kesimle birlikte, lüks içinde yaşayan şövalyeler ve zalim krallara değinilir. Ancak, bu feodal ve klasik tiplemeleri klişeden çıkaran Orta Çağ temalı pek çok anime mevcut.

Bugün, karanlık ve nihilist serilerden tutun da komedi ve neşeli içeriklere kadar anime serileri her noktaya değiniyor. Daha fazla lafı uzatmadan sizlere Orta Çağ’da geçen en iyi 15 animeyi sunmak istiyoruz. Ortaçağda geçmesinden daha çok bu temaya sahip olanları baz alacağız haberiniz olsun. Bu arada bu döneme değinen çoğu anime ilhamını feodal Avrupa’dan alır. Ancak listeye bununla beraber Inuyasha ve Samurai Champloo gibi bu döneme ait Orta Çağ Japonya’sında geçen animeleri de eklemiş bulunduk.

Fairy Tail

image 38

Enerjisi yüksek, macera dolu ve neşeli içerikleriyle vakit geçirmek isteyen herkes Fairy Tail’e bir şans vermeli. Hikaye esas olarak, hayali Fairy Tail Loncası’nın bir parçası olmak olan genç bir büyücü olan Lucy’yi takip ediyor.

Bir gün Lucy Fairy Tail Loncası’nın üyeleri olan genç Natsu ve onun sihirli uçan mavi kedisi Happy ile karşılaşır. Arkadaş olduklarında, bu üç arkadaş hem çevresini ve loncasını genişletir hem de her seferinde daha zorlu maceralara atılırlar.

Arslan Senki

image 39

Arslan Senki tam Orta Çağ için uyarlanmış bir kahramanlık hikayesi. Savaş halindeki iki krallık ve başlarında iki zalim ve güce susamış kral var. Ancak kralların birinin oğlu olan Arslan farklı bir karakter ve iyi ve adil bir hükümdar olmayı arzular.

Arslan ilk savaşı için saraydan ayrılırken, babası en güvendiği danışmanlarından biri tarafından ihanete uğrar. Ardından Arslan krallığını geri almak için gerekli bilgi ve becerileri toplamak üzere krallığını baştan başa dolaşmaya koyulur. Arslan Senki her ne kadar bir Türk kahramanı ismi gibi görünse de hikaye Pers coğrafyasından ilham alınarak yapılmıştır.

Castlevania

image 40

Ses sanatçılarının şahane performansı, içten hikayesi ve romanesk atmosferik görünümüyle Castlevania, video oyunu halinden televizyon uyarlanması olarak başarılı bir şekilde vizyona girdi. Richard Armitage, asil duruşu ve bazen de gevezeliğiyle seriyi ilginç kılan bir karakter oluyor.

Serimiz, Belmont Evi ve Belnades ailesini de içeriyor. Anime, Konami’nin sevilen oyun serisindeki olay örgüsünü takip eden bir hikaye olarak karşımıza çıkmakta. Hikayenin izleyici tarafından kurgusal bir Transilvanya’da geçmesi beklenir. Ancak anime çoğunlukla günümüz Romanyasının özerk Eflak Voyvodalığı’nda geçiyor. Yapımcılığını Netflix’in üstlendiği Castlevania, 2021’de dördüncü sezonunu yayınlamayı bitirdi.

Goblin Slayer

image 41

Bir loncaya katılmak ve görev seçmek için uzak diyarlardan gelen deneyimsiz bir rahibe, ilk macera loncasına katıldıktan sonra kendini talihsiz bir durumda bulur. Ekibinin tamamı goblinler tarafından katledildiğinde, kader gizemli ve aşırı güçlü bir adamı karşısına çıkarır. Hem de tam pes etmeye ve artık ölümün geldiğine kendini ikna ettiği anda.

Goblin Slayer, ilk yayınlandığında büyük umut vaat eden ve şimdiye kadar oldukça şaşırtıcı eleştiriler alan yeni bir anime. Light novel uyarlaması ile karanlık fanteziyle renkli bir dünya arasında gidip gelen oldukça benzersiz bir hikaye ilerleyişine sahip. Goblin Slayer kesinlikle bir sonraki favori Orta Çağ animeniz olabilir.

Vinland Saga

image 42

Vinland Saga ya da Bağdiyar Destanı, adından da anlaşılacağı gibi, vikingleri anlatan bir hikayedir. Kıyafetler, ortamlar ve gelenekler o dönemi çok güzel yansıtır. Thorfinn, hain bir komplo ile babasını öldüren Askeladd adlı bir paralı askerin izini takip eden bilindik bir intikam hikayesi baş rolü olarak karşımıza çıkıyor.

Thorfinn yeterince büyüdüğünde ve güçlendiğinde, sonunda liderlerini öldürmeye hazır olduğunu umarak, yağma için yelken açan paralı askerler grubuna katılır. Ana karakterin başından geçenlerin çoğu, diğer mürettebat üyeleri arasında ve bir gemide gerçekleştiğinden, şehirlerde pek de fazla bu tür sahneler ile karşılaşmayız. Thorfinn, şiddetin ve acımasız savaş ortamının ötesinde, yalnızca Vinland olarak bilinen denizlerin üzerinde yemyeşil bir yerde özgürlüğün hayalini kurmakta.

Nanatsu no Taizai

image 43

Nanatsu no Taizai, Orta Çağ’da geçen bir başka şaşırtıcı shounen. Renkli dünyasına ve canlı hikayesine rağmen anime ilerledikçe karanlık temalar karşımıza çıkıyor ve oldukça sürükleyici bir anlatıma sahip. Krallık, Kutsal Şövalyelerin şeytani ellerine düşerken Prenses Elizabeth, Yedi Ölümcül Günah’ı (Nanatsu no Taizai) bulup, bir araya getirmek için bir kolları sıvar.

Bu karakterler, krallığını özgürleştirecek ve barışı geri getirecek kadar güçlü olacağına inandığı bir grup sürülmüş büyücü ve savaşçılardan oluşur. Ancak onları bulmak ne kadar kolaysa birlikte çalışma konusunda anlaşmaya varmalarını sağlamak bir o kadar zordur

Tears to Tiara

Tears to Tiara

Hikayemiz, Gael kabilesi tarafından yönetilen küçük bir adanın rahibesi Riannon çevresinde şekilleniyor. Kutsal İmparatorluğun anakarada artan gücünün haberi adaya ulaştığında, Riannon kaçırılır ve iblis Arawn’a kurban olarak sunulur.

Ancak, yükselişinin ardından Arawn, Riannon ve Gael kabilesine bağlı kalmayı taahhüt eder. Birlikte krallığı, baskısından kurtarmak için İmparatorluğa karşı savaşırlar. Tears to Tiara, ilk önce aslında taktiksel bir rpg oyunu olarak piyasaya sürüldü. Bununla birlikte hikayesi, anime uyarlamasını hak edecek kadar başarılıydı.

Juuni Kokuki

Juuni Kokuki

Juuni Kokuki; fantezi, macera ve steampunk türlerinin ideal bir karışımı. Konu, mızmız gencimiz Youko Nakajima’nın boyutsal bir portal aracılığıyla Juuni Kokuki’nin fantezi dünyasına çekilmesiyle başlar. Her ne kadar türü isekai olsa da animede, klişelere ve fanservice içeriklerine rastlanmaz. Abartılı kostümler ve cosplay tarzı giysiler yerine dönemi yansıtan giyim tarzını yakalar.

Hikayede bir dizi fantastik karakter olsa da gerçeklikten uzaklaşmamaya çalışılmış. Anime, ana karakterin hem yaşamını tehdit eden maceralarını hem de dönemin garip siyasi nüanslarını ele almaktadır.

Shingeki no Kyojin

image 44

AoT, son birkaç yılın en popüler animelerinden biri. Seri kendi başına bir başyapıt. Herbiri farklı bir amaca sahip karakterleri, güzel tasarımı ve animasyonu ile son derece incelikli ve her ayrıntısı mühim bir hikaye. Attack on Titan’ın politik temaları da içerdiğini söylemek yanlış olmaz. Animede, sadece siyasi sebepler değil ırk mensupluğundan dolayı da taraflar arası çetin mücadeleler dönmektedir. AoT, aslında Orta Çağ’dan çok rönesans ve sanayi devrimi gibi dönemleri yansıtmaktadır. Ancak bulunduğu dönemin birkaç yüzyıl öncesine de değinir. Bu yüzden listemize kendisini de dahil ettik.

Bu animenin verdiği heyecan, diğer hiçbir animeninkine benzemiyor. İzleyicilerin her bölüm sonunda “bir bölüm daha” hissini uyandırması kalitesinin de ispatı. Animenin son bölümü 2023’ün ortalarında yayınlanacak. Artık hayranları için geri sayım başladı ve her geçen gün büyük finali görmek için gün sayıyorlar.

Inuyasha

InuYasha

Geniş bir kitlenin favorisi olan Inuyasha, aslen Rumiko Takahashi’nin bir mangasının uyarlaması. Orta Çağ anlatısına rağmen hikaye, zaman yolculuğunu içeren bir kaza ile başlar. Kagome Higurashi, Tokyo’da sıradan bir ortaokullu kızdır ancak daha sonra ailesinin tapınağındaki kuyuya düşer ve kendini Orta Çağ’ın sonlarına denk gelen Sengoku döneminde bulur. Karşılaştığı ilk karakterlerden biri, yarı köpek iblis, yarı insan olan Inuyasha olarak bilinen diğer başkahramandır.

Birkaç filminin yanı sıra izlenecek sekiz sezonu var, bu nedenle bu tür Orta Çağ temalı anime arayan insanlar için birebir. Animenin ilk versiyonunun tam adı Inuyasha: Feodal Dönemde Bir Peri Masalı idi. Seri hakkında daha spesifik bilgi isteyen ilgili izleyiciler bu animeye bakabilir.

Akatsuki no Yona

image 45

Mizuho Kusanagi’nin kaleminden çıkan Akatsuki no Yona, 2009’dan beri yayınlanmakta olan oldukça popüler bir shojo mangasıdır. Prenses Yona’nın şatafatlı, lüks dolu hayatı ülkede meydana gelen darbe ile alt üst olur. Kral ölmüş ve tüm krallık risk altındayken, Yona’nın kaçıp halkının arasına saklanmaktan başka seçeneği yoktur.

Artık sarayın dışındaki hayatın gerçekleriyle karşı karşıya kalan Yona, krallığının her zaman hayal ettiği pastoral yerden çok uzak olduğunu kabul etmek zorunda kalır. Kendini krallığı ve insanlarına adayan Yona, krallığını geri kazanmaya ve halkı için daha iyi bir yaşam yaratmaya karar verir.

Claymore

image 46

Orta Çağ’da geçen harika dövüş sahnelerini izlemek isteyen ayrıca ana karakterlerin yaşadığı macera boyunca acı çektiğini görmekten hoşlananlar için Claymore şahane bir seçenek. Bu hikayedeki savaşçı karakterler, kullandıkları çift elli şövalye kılıcına atıfta bulunularak Claymores olarak bilinir.

Doğaüstünü yetenekleri olan bir toplumun içinde sırf iblis kanı taşıdığı için o toplumda hor görülen ve reddedilen bir grup kadın savaşçı, hayatlarını dünyadaki tüm iblisleri yok etmeye adarlar. Angel Densetsu’nun mangakası Norihiro Yagi tarafından yazılan Claymore, izleyici kitlesini tatmin edecek bir kaliteye sahiptir.

Samurai Champloo

image 47

Tarihsel süreci daha realistik ve gerçekle uyuşan bir şekilde ele alan sunumları izlemek isteyenler Samurai Champloo’ya göz atabilirler. Üç ana karakterin bir yolculuğa çıkma hikayesi kurgusal olsa da, seyahat ettikleri ortam Japonya’nın Meiji Dönemi’nin otantik bir uyarlanmasıdır. Hikayemiz, modern çağın Japonya’sının yeni yeni filizlendiği ve feodal Japonya’nın yavaş yavaş sanayileşmiş bir dünya gücüne dönüştüğü Orta Çağ’ın sonuna denk gelen dönemde gerçekleşir.

Hikayenin başlarında, karakterlerin etraflarında olup bitenler tarihle pek bağdaşmıyor gibi görünebilir. Ancak, hikaye derinleştikçe animenin kurgusallığı gerçek tarihle uyuşmaya başlar ve iki tarihsel süreç arasında köprü oluşturmaya başlar. Japon tarihinin bazı nüanslarını merak edenler bu animeyi kaçırmamalı.

Berserk

image 49

Geldik son ve en iddialı Orta Çağ anime tavsiyemize. Herhangi bir anime severin izlenmesi gerekenler listesinde olması gereken bir Orta Çağ temalı anime serisi varsa, o da Berserk’tir. Hem orijinal 1997 dizisi hem de 2016’da yapılan anime, Havariler ve diğer değişik varlıklarla dolu ürkütücü ve uğursuz bir dünyada hayatın farklı yönlerine odaklandıkları için izlemeye değer.

Orijinal seri, büyük ölçüde siyasi entrikalara, savaş alanı stratejilerine ve farklı insanlar arasındaki güç dinamiklerine odaklanıyor. Öte yandan, 2016 derlemesi, ilgi odağını büyücülük, işkence ve Orta Çağ’da dinin önemi ve toplumdaki yeri gibi konulara yönlendiriyor. Seri oldukça karanlık bir temaya sahip olsa da, Berserk kesinlikle şimdiye kadar yapılmış en iyi animelerden biridir.

İlginizi Çekebilir:  Anime Tarihindeki En Büyük 10 İhanet
One Piece

One Piece: Güneş Korsanları Kim ve Şu anda Neredeler?

Burcuna Göre Hangi Monster Karakterisin

Burcuna Göre Hangi Monster Karakterisin?