in ,

Sırasıyla En İyi 25 Lise Animesi

Bir sürü anime lise konusuna sahip ama en iyileri hangileri mi?

Anime kültürü “yaşamdan kesitler” türüyle çok biliniyor ve bu seriler genellikle lisede geçiyor. Bu tesadüf gerçekleşen bir şey değil, pek çok anime seyricisi liseli olduğundan dolayı bu tür animeler onlara yakın geliyor. Ama bu lise animeleri dümdüz sabit ilerliyor anlamına gelmiyor, bazıları uçuyor bile.

Bazı lise animeleri o kadar hoş ki animeye yeni başlayanlara giriş olarak önerebiliyoruz. Bu lise animelerindeki karakterler çok fena şeylerle karşı karşıya kalıyorlar; ödev, deli öğretmenler, zorbalar, platonik aşklar hatta robot sınıf arkadaşları veya harem bile olabiliyor bunlar!

Clasroom Of The Elite

Lise Animesi
Clasroom Of The Elite

Çoğu lise animesi olayları kısa tatlı ve komik tutmaya çalışıyor. Fakat Clasroom Of The Elite’de durum böyle değil. Anime, eğitim sisteminin eksilerini ortaya çıkarıyor.

Koudo İkusei lisesi sıradan ama fazla özgürlük tanıyan bir lise gibi duruyor ilk başta. Bu lise Japonya’nın ünlü liselerinden bir tanesi olarak geçiyor. Fakat görünüşe aldanmamak lazım. Bu lise’de çok zalim bir sıralama sistemi bulunuyor. En üsttekiler kral gibi yaşasa da en alttakiler çöp yerine koyuluyor. Sınıf sıralamaları kalıcı olmasa da sıralama değiştirmek çok zor. Hatta daha önce hiçbir sınıf sıralamasını değiştirmeyi başaramamış.

Kaguya-sama: Love Is War!

Lise Animesi
Kaguya-sama: Love Is War!

Kaguya-sama: Love Is War! diğer lise animelerinden daha olgun hissettiren bir anime. Aşka, psikolojik savaşmış gibi yaklaşıyor. Bu bir savaş ve ilk aşkını itiraf eden kaybediyor.

Karakterlerimiz elit bir lise olan Shuchiin lisesine gidiyorlar. Shirogane ve Kaguya ana karakterlerimiz, ikisi de öğrenci konseyi üyesi. Akranları çok tatlı bir çift olacaklarını düşünseler de ikisi de hiçbir şekilde açık göstermiyor. Ama gören herkes birbirlerinden hoşlandığını anlayabiliyor.

The Disastrous Life Of Saiki K.

Lise Animesi
The Disastrous Life Of Saiki K.

The Disastrous Life Of Saiki K. komedi severlerin kesinlikle izlemesi gereken bir seri. animemiz Saiki kusuo adında bir psişiğin hayatını anlatıyor. Animenin temposu hızlı ve her bir bölümü ayrı eğlenceli.

Saiki hiçbir karakterle konuşmuyor. Sadece seyirciyle konuşuyor. Zaten zor olan lisenin, düşünceleri okuyabilen bir psişik için çok daha zor olduğunu gösteriyor. İnsanları ve güçlerini baş belası olarak tanımlıyor. Seri tam olarak bir ana konuyu takip etmiyor ve bu serinin güzel yanlarından biri.

Horimiya

Lise Animesi
Horimiya

Çoğu lise animesi, aşk itirafından sonra ne olduğunu göstermiyor. Horimiya’da ise bu iş tam tersi. Hem ana karakterlerin arasındaki romantik ilişkiyi hem de yan karakterlerin ilişkilerini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Miyamura ve Hori zıt kutup insanların birbirini çektiğini gösteriyor. İlk başta, bu iki lise öğrencisinin asla birlikte olamayacağı düşünülüyor. Hori, popüler parlak bir genç kız iken Miyamura içe dönük bir inektir. Fakat, hikaye ilerledikçe görüyoruz ki gördüğümüzden fazlası varmış.

Komi Can’t Communicate

Lise Animesi
Komi Can’t Communicate

Yayınlandıktan hemen sonra, Komi Can’t Communicate Netflixin en popüler animelerinden biri oldu. Hikayemiz Shouko Komi adında sosyal anksiyete sahibi bir kızın etrafında geçiyor. Fakat, anksiyetesinin farkında olmayan sınıf arkadaşları bu kızın peşinde dolaşıyorlar. Hitohito Tadano kızın problemlerini hemen fark edip, 100 arkadaşa sahip olma görevini başlatıyor.

Dinamik hikayesi ve harikulade karakterleri olması gibi nedenlerle çoğu izleyici bu animenin düşkünü oldu. Bazı seyirciler Komi’yi kendilerine yakın hissetti bazıları ise sadece Tadano ile arasında yavaşça filizlenen aşka tanıklık etmek istedi.

Magical Senpai

Lisesi Animesi
Magical Senpai

Magical senpai yaz sezonunda yayınlanmış kıza bir anime. Bölümleri 12 dakika olduğundan dolayı kısa bir anime olsa da, her türlü büyüye açık bir yapısı var. İsimsiz bir senpai kendi büyü kulübünü açmakta ve alt sınıflardan çaylak toplamaktadır.

Ama bu kızın çok büyük bir sahne korkusu bulunduğundan her gösterisi garip garip sonlarla buluşmaktadır. Fakat, bozuk paralarla iplerle hatta telepati ile ilgili garip büyü gösterileri yapabilmektedir.

ReLIFE

Lise Animesi
ReLIFE

Bazen yetişkinler, her şeyi baştan yapabilseler nasıl olurdu diye düşünmekteler. ReLIFE bunu ele alıyor. Bu 12 bölümlük animede, Arata Kaizaki adındaki iş arayan bir adam, ona 10 sene öncesine yani liseye dönebileceği bir hap teklif eden bir genç adam ile karşılaşıtr.

Bir deneyde denek olması anlamına gelmektedir bu ve Arata hemen kabul eder. Bu süreçte birkaç hayat dersi çıkarır ve sınıf arkadaşlarının gizemleri olduğunu öğrenir.

Angel Beats

Lise Animesi
Angel Beats

Bu seri lisede geçiyor olabilir ama konuyla alakalı bir şeyler ters gibi duruyor. Erkek ana karakter Yuzuru Otonashi, melek gibi saçlara sahip küçük bir kıza ateş açılan bir liseye düşer ve çatışmanın ortasında kalır.

Bu lise aslında gerçek hayatta sorunları çözülmeden ölen insanların toplandığı araf gibi bir yerdir ve melek gibi görünen kızın aslında asıl problem olmadığı anlaşılır. Karakterlerin ilerlemek için huzuru bulmaları gerekmektedir.

Oresuki

Lise Animesi
Oresuki

Çoğu lise animesi aşırı komik ve heyecanlı oluyor. Oresuki de onlardan bir tanesi. Aşk üçgeni severler için kaçmaz bir animeden bahsediyoruz. Oresuki’nin ana karakteri Joro iki güzel kızla özel olarak konuşmaya çağırılır. Aşk itirafı alacağını düşünüp heyecanlanır.

Ama hayır! İki kız da onun arkadaşı Oga’dan hoşlanıyormuş. Ve Oga hangisini istemez ise diğeriyle çıkmayı kafaya koyar. Ama beklenmedik olur ve Sumeriko adındaki sessiz kitap kurdu kız, Joro’ya aşkını itiraf eder ve Oga bi anda Sumeriko’dan hoşlanmaya başlar. Buradan itibaren olaylar daha da karışık bir hal alır.

Bokutachi wa Benkyou ga Dekinai

Lise Animesi
Bokutachi wa Benkyou ga Dekinai

Bu cana yakın anime biraz 5-toubun no Hanayome’ye benziyor. Bu seri, 5-toubun’la aynı seviyede tutulamaz da olsa hatrı sayılır derecede iyi bir anime.

Nariyuki Yuiga adlı alçakgönüllü ama zeki olan ana karakterimiz Fumino, Rizu ve Uruka adlı üç kıza özel ders vermeye başlar ama zaman ilerledikçe sadece öğretmen olarak kalmaz!

Kakegurui

Lise Animesi
Kakegurui

Kakegurui kendine has gerilimi olan bir anime ve diğer lise animeleri gibi gırgır şamata ile dolu değil. Onun yerine, ünlü ve zengin ailelerden olan gençlerin elit bir lisede kumar oynamasını seyrediyoruz!

Anime tarihindeki en marifetli en zeki öğrenciler; üst seviye poker, blackjack ve rulet oynamaktadırlar.

After The Rain

Lise Animesi
After The Rain

Uzaktan bakınca bu animede sadece Akira Tachibana adındaki Lise öğrencisi ile orta yaşlı patronu arasındaki aşk hikayesi görünüyor sadece. Ama bu, hikayenin sadece başlangıcı. After the Rain, iyileşme ve öz güven hakkında güzel noktalara parmak basıyor.

Akira, koşu yapmayı çok seviyordur fakat talihsiz bir sakatlanma yüzünden sahalardan çekilir. Ve kendini iyileştirmek adına patronunu iyi bir gereç olarak görür. Patronu ve genç çocuğu ona tüm desteklerini verirler ve bir gün Akira tekrar sahalara dönecektir.

Seishun Buta Yarō wa Bunny Girl Senpai no Yume o Minai

Lise Animesi
Seishun Buta Yarō wa Bunny Girl Senpai no Yume o Minai

Serinin uzun ismi olduğuna aldanmayın, hikaye çok daha derin. Sakuta adındaki lise öğrencisi üst sınıflarından tavşan kız kostümü giyen birisiyle tanışır. Bu seri sıradan erotik seriler gibi olmadığından ana karakterimiz bu “Gençlik sendromu” adında insanları görünmez yapan sendromundan iyileşmesi için kıza yardım etmeye çalışır.

Seri ilerledikçe Sakuta kardeşine de sosyal hayata atılmasında yardımcı olur.

Yamada-kun to 7-nin no Majo

Lise Animesi
Yamada-kun to 7-nin no Majo

Yamada-kun to 7-nin no Majo klasik bir harem animesi. Ama klasik olması sıkıcı olduğu anlamına gelmiyor, içinde yedi tane büyülü kız var. Beklendiği üzere bu seride yüksek derecede gırgır dönüyor. Her şey Ryu Yamada ayağı takılıp bir sınıf arkadaşının üzerine düştüğünde başlıyor. Ve sonrasında bedenlerini değişiyorlar ama olaylar Kimi No Na Wa gibi ilerlemiyor.

Öğreniyoruz ki bu okul güçleri öpüşerek alınabilen yedi büyücü kıza sahipmiş! Ryu sonrasında sadece bedenleri değiştirme gücüne değil, zihin okumaya, görünmezliğe ve daha fazlasına sahip oluyor.

Another

Lise Animesi
Another

Görseldeki deniz fotoğrafı sizi yanıltmasın, Another epey vahşi bir korku animesi. 1998 senesinde geçen bu animede Koichi Sakakibara kötü şöhretli 3-3 sınıfına düşüyor.

Sınıfındaki soğuk görünümlü Mei Misaki adındaki kız görmezden gelinen bir kişiliktir ve Kochi bu sınıfın gerçekten lanetli olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Her türlü korku ve gerilimi içeren bu animede karakterlerin hayatta kalıp kalamayacağı belli değildir.

Nichijou

Lise Animesi
Nichijou

Nichijou anime standartlarına göre bile çok manyakça bir anime. Seyirciler her bölümde karşılaştıkları şeyle şaşırabilirler ve hiçbir karakter göründüğü kadar sıradan çıkmayabilir. Yuuko hariç, Yuuko etrafında gerçekleşen bunca şeye rağmen çalışmaya çalışan birisidir.

Yuuko’nun etrafında Mio adında mangaka olmaya çalışan bir genç, Nano adında bir robot, Profesör adında dahi birisi ve konuşan kedi Sakamoto vardır!

Azumanga Daioh!

Lise Animesi
Azumanga Daioh!

Bu seri klasik bir anime olarak sayılabilir ve mangasını herkesin okuması gerek. Azumanga Daioh! aynı konuya sahip diğer animelerle karşılaştırınca sıradan gözükse bile hiç öyle değil. Birbirini sürekli sinir eden altı kızımızın, mantıksız sorunlarla karşı karşıya gelmesini, gün içinde hayallere dalmasını ve festivalde can havliyle koşturmasını seyrediyoruz. Uzun boylu sabırlı kızımız kedileri çok sevmektedir. Chiyo ise zeki olmasına rağmen saf bir karakterdir.

Sınıf öğretmenleri Yukari Tanizaki, öğrencilerinden bile yaramaz birisidir. Azumanga Daioh!da karakterlerin tek tek büyümesini seyretmek gerçekten büyük keyif vermekte.

Ouran Koukou Host Club

Lise Animesi
Ouran Koukou Host Club

Bu komedi shoujo serisi, Ouran lisesinde geçmekte. Ana karakter kızımız Haruhi Fujioka yanlışlıkla çok değerli bir vazo kırar. Olayları telafi etmek için bir kulübe girer ve kendisini bir anda yakışıklı erkeklerle dolu bir reverse harem’in içinde bulur.

Bu seri tipik shojo olaylarıyla dalga geçmekten hiç çekinmiyor ve ayrıca ana karakterin sürekli erkek sanılması çok gülünç sahneler bırakıyor.

5-toubun no Hanayome

Lise Animesi
5-toubun no Hanayome

5-toubun no Hanayome bir harem animesi ve beş farklı karaktere sahip beşiz büyülü kızları anlatıyor. Ana karakterimiz Futaro Uesagi, çok sıradan ama zeki bir öğrencidir ve notları düşük olan bu Nakano kardeşlere öğretmenlik yapması istenmiştir. Futaro birbiriyle anlaşamayan bu kızlarla uğraşırken ortaya çok komik sahneler çıkmaktadır.

Daha ilgi çekici olan konu ise Futaro’nun hangi kardeş ile evleneceğidir. Serinin başında Futaro’nun bu kızlardan biriyle evleneceği belirtiliyor ama seyirciler hiçbir zaman emin olamıyor. Önümüzdeki sezonlarda belki de gerçeği öğrenebiliriz.

Assassination Classroom

Lise Animesi
Assassination Classroom

Assassination Classroom’daki okul pek normal bir okul değil. Lanetli, beden değiştirmeli ya da kumarlı değil ama Koro-sensei adında sarı bir uzaylısı var. Kendisi hem dünyayı yok etmek istiyor hem de eğitim vermek.

Bu yüzden , öğrencilerinin öğretmenlerine suikast düzenlemesi gerekiyor. Ama bu asla kolay değil. Bir de üstüne derslere çalışmaları sınavlara girmeleri ve ödev yapmaları gerekiyor.

Toradora!

Lise Animesi
Toradora!

Toradora, çok tatlı gözüken ama aslında belalı bir tip olan Taiga Aisaka adındaki bir kızı işliyor. Ryuji ise kızın tam tersine çok belalı gözüküyor ama aslında karıncaya bile zararı dokunmayan birisi. İlk başta Taiga ve Ryuji ortak hedefleri bir diğerinin arkadaşıyla sevgili olmak olduğundan dolayı arkadaş oluyorlar.

Fakat sonrasında Taiga ve Ryuji yakınlaşmaya başladığında bu aşk olayları karmaşık bir hal alıyor!

Nisekoi

Lise Animesi
Nisekoi

Nisekoi’de bir bakıma Romeo ve Juliet teması işleniyor. Bu animede birbirini seven kişiler iki rakip ailenin çocukları. Bir tarafta Raku İchijo var, korkunç bir yakuza ailesinden geliyor. Chitoge ise yarı amerikan bir kız.

Bu iki genç aşık da ön planda olmayı sevmeyen kişiliklere sahipler. Hikaye ilerledikçe Raku’ya boynuna taktığı madalyonu hangi kızın verdiği bir gizem haline geliyor.

Koe no Katachi

Lise Animesi
Koe no Katachi

Lise temalı animeleri sayarken bu yürek burkan animeyi dahil etmesek ayıp olurdu. Koe no Katachi komik sahnelere sahip olsa da genel olarak zorbalık, bağışlanma, kendini kabul etme gibi temaları işleyen bir dram animesi.

Altıncı sınıfta Shota İshida, sınıf arkadaşı Shoko Nishima’ya zorbalık etmiştir. Fakat yıllar sonra bu yaptığından çok pişman olur ve kendinden tiksinir. Ama kendini affettirmeden vazgeçmeyecektir. Hemen sonrasında seyirciler, Shoko’nun affedip affetmeyeceğini öğrenecektir.

Great Teacher Onizuka

Lise Animesi
Great Teacher Onizuka

Great Teacher Onizuka biraz eski bir seri ama bu onun bir klasik haline geldiği anlamına geliyor. Bu sefer animeyi, kız düşürmek için öğretmen olmuş eski çete üyesi Eikichi Onizuka hocanın gözünden görüyoruz.

Öğretmen olmak için çok bencilce bir gerekçe olsa bile kısa süre sonrasında öğrencileri için bir rol model haline geliyor. Eğitim sistemini saçma bulduğu için öğrencileriyle kendi yoluyla iletişim kurup eğitim vermeye çalışıyor. Başarılı olacak mı izleyip öğrenebilirsiniz!

Fruits Basket

Lise Animesi
Fruits Basket

Fruits Basket’in epey uzun bir mangası var ve 2000’lerde çekilen başka bir anime uyarlaması da mevcut. Ama şimdi yeni yayınlanan seriyle birlikte büyük bir keyifle izlenebilir bir seri oldu. Bir yetim olan Toru Honda, kibar ve anlayışlı birisidir. Bir gün gizemli ve münzevi Sohma ailesi tarafından evlat edinilir.

Ve sürpriz! Hepsi çin burçlarıyla lanetlenmişlerdir ve hayvanlara dönüşebiliyorlardır! Şimdi toru kızımız hem okulu idare edip hem insanlarla ilişkisine dikkat edip hem de Sohma lanetiyle mücadele etmek zorundadır. Fruits Basket, romantik lise animelerini seven her yaştan insana izlemesini önerdiğimiz bir shojo animedir.

İlginizi Çekebilir:  No Game No Life: İkinci Bir Sezon Olacak Mı?
Romantizm Anime

Gelmiş Geçmiş En İyi Romantizm Animeleri

Romantic Killer

Romantic Killer: Yayın Tarihi, Konusu ve Bilmeniz Gerekenler