in , ,

En İyi Anime Dövüş Sahneleri

En İyi Anime Dövüş Sahneleri

Anime dövüşleri, örneğin JJBA’daki Jotaro vs. DIO veya DBZ’deki Goku vs. Vegeta gibi, o kadar ikonik ki, hatta anime izlemeyen insanlar bile bu anime dövüş sahnelerini bilirler.

İyi bir aksiyon animesini izlemenin en güzel yanlarından biri harika bir dövüşü sahnesi izlemektir. Protagonist ile antagonist arasındaki irade mücadelesi, özellikle çatışma öncesindeki hikaye düzgün bir şekilde anlatıldığında izleyicileri coşturabilir. Hatta bu dövüşler ana kahramanın sonunda kötü adamı yenmesine izin vererek kathartik olabilir.

Tabii ki, harika shounen anime serileri olduğundan, birçok harika dövüş sahnesiyle karşımıza çıkar. Bunlardan bazıları, yıllar sonra bile izleyen herkes tarafından hatırlanan ikonik olma özelliği taşır. İşte en iyi anime dövüş sahneleri:

Gilgamesh vs. Shirou Emiya

Gilgamesh vs. Shirou Emiya jpg
Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works

Fate: Unlimited Blade Works’ Gilgamesh ile Shirou arasındaki dövüş, hala Fate serisindeki en iyi ve en göz alıcı dövüş sahnelerinden biridir. Şu ana kadar, mana eksikliği ve deneyimsizliği nedeniyle daha çok bir engel gibi hisseden Shirou’nun mükemmel bir zamanda en iyi anlarından birini yaşar.

Bu noktada, Gilgamesh kendisini Kahramanlar Kralı olarak rol aldığı için nihai Servant olarak kabul ettirmiştir. Ancak işte tam olarak Kral olma durumu onun düşmesine neden olur. Shirou’nun Sınırsız Kılıç İşleri, Gilgamesh’in Babil Kapısı’na karşı test edilir ve Gilgamesh’in tüm silahlarıyla deneyimsizliği onları yaklaşık olarak eşit hale getirir. Shirou’nun kararlılığı, Gilgamesh karşısında zafer kazanmasına ve Kutsal Kâse Savaşı’nı kazanmasına yol açar.

Ichigo vs. Ulquiorra

Ichigo vs. Ulquiorra jpg
Bleach

Her shounen kahramanının, gerçek güçlerine ulaşmak için kontrolü kaybetmeleri gereken bir anı vardır. Ichigo için bu an, dördüncü Espada olan Ulquiorra’ya karşı geldi. Ulquiorra’nın ezici gücü neredeyse Ichigo ve arkadaşlarının sonunu getirecekti, ama nihayetinde Ichigo’nun diğer tarafı olan White ortaya çıktı.

White’ın gücünü kullanarak, Ichigo sadece üstün bir Reiatsu’ya sahip olmakla kalmadı, aynı zamanda Ulquiorra’yı sınırlarına zorlayan acımasız bir dövüş tarzına sahipti. Ceros’u kolayca atma yeteneğine sahip olmanın yanı sıra, en güçlü saldırısını çıplak elleriyle ezecek kadar güçlüydü. Bu dövüş, Ichigo hayranları için Bleach’teki en iyi dövüş sahnelerinden biri olarak kabul edilir.

All Might vs. All For One

All Might vs. All For One jpg
My Hero Academia

Son kahraman ile son kötü arasındaki mücadele olan All Might ve All For One, My Hero Academia’nın en unutulmaz dövüşlerinden biridir. All For One’ın dünya sahnesine geri dönmesiyle, All Might kendini zor bir durumda bulur. Son savaşlarından kaynaklanan – ve All Might’ın güçlerini Deku’ya devretmesi – One For All’ı sürdürme yeteneği bir zamanlar olduğu kadar güçlü değildir.

All Might, kısıtlamalarının onu Barış Sembolü olarak rolünü yerine getirmesini engellemesine izin vermez. One For All’ın son kıvılcımları sönerken, All Might nihai düşmanını tamamen alt etmeyi başarır. Bu seviyedeki zorlukların üstesinden gelmek çoğu seride saçma hissettirse de, bu Toshinori’nin #1 Kahraman olarak zamanına veda etme şekli olarak işler.

Gohan vs. Cell

Gohan vs. Cell jpg
Dragon Ball Z

Gohan vs. Cell, oraya ulaşmak için saçma sapan atlayışlar yapmış olsa da, Dragon Ball Z’deki üç hikayenin birikiminin doruk noktasıdır. Gohan, yıllarını Piccolo ve Goku’nun yanında eğitim alarak geçirdi ve galaksinin en ölümcül savaşçılarına karşı savaştı. Cell Oyunları’na kadar, her şey yalnızca onun omuzlarına yüklenmemişti.

Cell’den acımasız bir dayak aldıktan sonra, Android 16’nın ilham veren bir konuşması, Gohan’a korunmaya değer şeyler için savaşmanın gerekliliğini hatırlattı. Gohan’ın Süper Saiyan 2’ye ulaşan ilk kişi olduğunu görmek son derece tatmin ediciydi, hatta Cell Jrs’yi tek vuruşla alt etmesi de dahil olmak üzere. Aşırı özgüven ona Goku’yu kaybettirdi, ancak aynı zamanda Baba-Oğul Kamehameha’ya yol açtı, ki bu belki de anime tarihindeki en heyecan verici an olabilir.

Bradley Vs. Scar

Bradley Vs. Scar jpg
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood, inanılmaz dövüş sahneleri dolu, ancak King Bradley vs. Scar, duygusal yükü ve arkasındaki heyecanı onu öne çıkaran bir dövüş haline getiren şeydi. Bu savaşa öncülük eden bölümlerde, King Bradley, kendi üssünü geri kazanmak için bir tankı bile yok ederek gösterdiği gibi, şovdaki en tehlikeli dövüşçülerden biri olarak kendini kabul ettirdi.

Scar’la yüzleşmek, King Bradley için yeni bir zorluktu, çünkü o, Ordu’nun günahlarının intikamı için geri dönen bir temsilcisiydi. Bradley’nin gücüne rağmen, kibrinin ve bir tesadüf hatasının ona hayatına mal oldu, onu durdurma şansı olan herkesin muhtemelen tek şansını verdi.

Luffy Vs. Rob Lucci

Luffy Vs. Rob Lucci jpg
One Piece

One Piece’teki tek bir dövüşü en ikonik olarak belirlemek zor, çünkü çoğu hayran tüm seriyi zirve eser olarak kabul ediyor. Ancak, Luffy’nin Water 7 Hikayesi sırasındaki Rob Lucci ile olan savaşı kesinlikle en iyiler arasında yer alıyor. Hasır Şapkalı’ların arkadaşları olan Nico Robin’i kurtarması gerektiği bir anda, Luffy kendini inanılmaz güçlü Rob Lucci’nin leopar dönüşümlü haliyle karşı karşıya bulur.

Bu savaş, Luffy’nin İkinci Vites’in gücünü tanıttığı ve tekrar sınırlarını aştığı bir anı gösterdi. Rob Lucci görünüşte yenilmez gibi görünse de, Luffy’nin Jet Gatling yeteneğinin gücü onu bayıltmaya yetti.

Naruto Vs. Sasuke

Naruto vs. Sasuke jpg
Naruto

One Piece gibi Naruto da seçmek için birçok muhteşem dövüş sahnesine sahip, ancak Naruto ve Sasuke arasındaki dövüş, Naruto’nun en büyük eleştirmenlerinden bazıları tarafından bile memnuniyetle hatırlanır. Sasuke’nin ailesinin intikamını almak için köyü terk etme isteği, Konoha’nın en yetenekli yeni jininin Orochimaru’nun askerleriyle savaşmasına neden oldu ve onu geri getirmek için savaştılar.

Sonunda, Sasuke’nin geri dönmek istemediği ve Naruto’nun onu geri getirmeye çalışması, onların ilk ciddi dövüşlerine yol açtı. İki karakter arasındaki gerilim, serinin başlangıcından bu yana kaynamıştı ve bu çarpıcı bir savaşta patladı, orijinal Naruto animesindeki en iyi dövüşe yol açtı.

Netero Vs. Meruem

Netero Vs. Meruem jpg
Hunter x Hunter

Hunter x Hunter, en iyi dövüş sahnelerine sahip olmasına rağmen, savaşlar genellikle herkesin düşündüğü gibi gitmez. Chimera Ant Kralı ortaya çıktığında, onun seviyesinde savaşabilen tek kişi Avcı Birliği Başkanı Isaac Netero idi. Yaşına rağmen, deneyimli Başkan, Meruem’u zorlayabilecek tek kişi olabileceğini kanıtladı.

Yine de savaş, bir süre sonra Netero’nun kendi gücüyle Meruem’u deviremeyeceğini fark etmesi üzerine yavaş bir kaçınılmazlığa dönüştü. Meruem karşısındaki zaferi, insan yaratıcılığının ve umutsuzluğun ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi.

Ichigo Vs. Byakuya

Ichigo Vs. Byakuya jpg
Bleach

Bleach konusunda, Ichigo için en çok öne çıkan iki dövüş sahnesi var. Sonunda Aizen’i yenmesi iç açıcı bir an olsa da, Byakuya’ya karşı olan savaşının etkisi kadar büyük değil.

Gotei 13’ün saygın bir Kaptanı ve Zanpakuto ustası olan Byakuya, Ichigo için neredeyse geçilmez bir duvar gibi hissettiriyordu. Yine de, Urahara’nın tehlikeli ancak karlı eğitimi sayesinde Ichigo Bankai’sini ustalaştırdı ve Byakuya ile aynı seviyede savaşabildi. Yine de Senbonzakura’nın gücü ve Byakuya’nın yüzyıllık deneyimi, bu savaşın Ichigo’nun en zorlu savaşı olduğunu gösterdi.

Spike Vs. Vicious

Spike Vs. Vicious jpg
Cowboy Bebop

Her anime dövüşü, süper güçlere sahip olan insanlar arasında olmak zorunda değil. Cowboy Bebop’ta, Vicious’ın müttefiki Faye Valentine’ı kaçırdığını açıkladığında Spike, kaçtığı geçmişiyle yüzleşmek zorunda kaldı. Bu savaş sadece heyecan açısından değil, aynı zamanda harika bir şekilde çekildi.

Donuk renk paletinden Mai Yamane’in “Rain” şarkısına kadar her şey, protagonistin kazanması garanti olmayan tehlikeli bir savaşın atmosferini oluşturuyor. Gerçekten de, Vicious’ın mafya üyelerinin hepsini alt ederek Spike, serideki ilk dövüşünü kaybeden taraf oldu. Ancak dar bir kaçış, gelecekte bir rövanş olacağının garantisi oldu.

Goku Vs. Vegeta

Dragon Ball Z
Dragon Ball Z

Bazı Dragon Ball Z hayranları, dizinin aslında Saiyan Hikayesi ile zirveye ulaştığını söyleyecektir. Bu tartışılabilir olsa da, tartışılmayan şey, final savaşının ne kadar ikonik olduğudur. Goku’nun uzaylı kökenlerini öğrendikten sonra, düşük doğan bir Saiyan olduğunu ve karşısındaki savaşların onu Saiyan Eliti – Vegeta ile yüzleştireceği bilinciyle karşı karşıya kaldı.

Arkadaşları gittiğinde ve gezegenin kaderi tehlikede olduğunda, Goku, yeterince eğitimle, hatta Tüm Saiyanlar Prensi’ni bile yenebilmenin mümkün olduğunu kanıtladı. King Kai’den öğrendiği yeni tekniklerin gücü sayesinde, hatta Vegeta’nın Dev Maymun formu onu yenmeye yetmedi. Savaşın hikayesi harika olsa da, Goku ve Vegeta’nın ikonik karşılaşmasını yükselten şey film kalitesindeki animasyondur.

Yusuke Vs. Toguro

Yusuke Vs. Toguro jpg
Yu Yu Hakusho

Toguro, Yusuke Urameshi için en büyük sınavı sağladı. Yusuke’nin korkusuz bir dövüşçü olduğu birkaç hikaye boyunca, Toguro’nun gücü onu yerlere serdi. Dark Tournament’daki en büyük turnuva hikayesi boyunca Yusuke, giderek daha güçlü rakiplerle karşı karşıya geldi, hepsi en büyük zorluğunun sonunda onu beklerken.

Dövüş, Yu Yu Hakusho standartlarına göre oldukça uzun – dört bölüm – ama Yusuke sonunda önemsediği bir şeyin uğruna her şeyi vermeye hazır olduğunu kanıtlar. Dark Tournament’da unutulmaz birçok dövüş olmasına rağmen, bu son savaş en iyiler arasında yer alır.

Jotaro Vs. Dio

JoJos Bizarre Adventure Stardust Crusaders jpg
JoJo’s Bizarre Adventure: Stardust Crusaders

JoJo’s Bizarre Adventure’ın televizyon uyarlamasından önce bile en heyecan verici dövüşlerden biri, Jotaro ve Dio arasındaki savaş, orijinal OVA versiyonunu aştı ve hatta daha fazlasını yaptı. Joestar ailesini tüm dizi boyunca tahrik ettikten sonra, sonunda anime’nin en iyi kötü adamlarından biri, Dio Brando’nun dizinin sonunda hak ettiği cezayı alması gereken zaman gelmişti.

Ancak, DIO’yu yenmek hiç de kolay değildi çünkü çıkan sonucuna göre, The World adlı standının kimse tarafından fark edilmeyen bir yeteneği vardı: zamanı durdurma gücü. Jotaro’nun benzer bir yetenek geliştirmesi çelişkili hissettirebilirdi, ancak bu iki devin birbirine karşı her şeyi attığını görmekten alınan zevki azaltmadı.

Rock Lee vs. Gaara

Rock Lee vs. Gaara
Naruto

Naruto hayranları iki şeyde emindir: Sasuke’nin hikaye zırhı ve Rock Lee’ye olan sevgileri. Bu nereden geliyor diye merak edenler, Chuunin Sınavları sırasında Rock Lee’nin Gaara’ya karşı olan savaşına bakmalı.

Çalışkan bir ezik ile One-Tail’a sahip yetenekli bir dahi arasındaki bu mücadelenin sonucu baştan bellidir. Ancak, Rock Lee’ye ne kadar az zafer şansı verilirse verilsin, onun için kök salmamak imkansızdır. Yine de, bu savaş Rock Lee’yi tam anlamıyla bir şampiyon gibi gösteriyor ve Rock Lee’nin ağırlıklarını bıraktığı gibi orijinal Naruto’daki en heyecan verici anlardan bazılarından birini yaşatıyor.

Goku Vs. Frieza

Goku Vs. Frieza jpg
Dragon Ball Z

Ne kadar Dragon Ball Z Vegeta’yı yüceltsede, Frieza kimseyi yenemeyecek bir tehdit gibi gösterildi. Goku, Frieza’nın gücüne karşı gelmek için deneyimini ve tüm hilelerini kullandı, ama hiçbir hile yeterli olmadı.

Frieza her zaman Goku’nun hilelerini geçebilecek yeni bir güç seviyesi saklıyordu, Kaioken’den Ruh Bombası’na kadar. Ancak, her DBZ hayranı, Frieza’nın sonunda Goku’yu çok zorladığını hatırlar ve bu da Goku’nun ilk kez Süper Saiyan olmasına neden olur. Bu savaş sadece ikonik değil, aynı zamanda dövüş shounen içinde çığır açıcıdır. İlerleyen dönemlerde, her kahramanın dönüşüm veya süper bir modu olması gerektiğini göstermek için, mükemmel bir örnek olmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Shonen Jump’ın Chainsaw Man’i: Konusu, Karakterleri & Nereden Başlamalı
En Güçlü 15 Anime Büyücüsü

En Güçlü 15 Anime Büyücüsü

En Güçlü Kaiju No. 8 Karakteri!

Kaiju No. 8: Şimdiye Kadar Manga’daki En Güçlü 12 Kaiju