in ,

En İyi Boks Animeleri, Sıralı

En İyi Boks Animeleri

Anime, ister fantastik maceralar, ister dev robot dövüşü, hatta ister popüler sporların ve eğlence etkinliklerin konusunu anlatsın, hiçbir şeyin sınır tanımadığı imkansızın üstesinden gelme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. Anime, ne kadar niş olursa olsun akla gelebilecek her sporu kucaklıyor, ancak boksun iniş ve çıkışlarını keşfeden şaşırtıcı sayıda seri var.

Boks, Creed III, Big George Foreman ve Prizefighter gibi filmlerden sonra sinematik bir rönesansın ortasında. Anime, bu zorlu aktiviteye onlarca yıldır saygı duyuyor ve medyanın sporla olan çeşitli geçmişine ve hangi boks animelerinin ağır sıklet şampiyonları olarak taçlandırılmayı hak ettiğine bakmak büyüleyici.

Ayane-chan High Kick!

Boks Animeleri
Ayane-chan High Kick!
Yayın Yılı:1997
Bölüm Sayısı:2
MyAnimeList Skoru:5.85/10
AnimePlanet Skoru:2.8/5

Ayane-chan High Kick!, başlangıçta altı bölümden oluşması planlanan 90’lı yıllara ait iki bölümlük bir OVA serisidir. Ayane-chan High Kick!, kısaltılmış bölüm sayısına rağmen hedefine ulaşmayı başarıyor. Ayane Mitsui, tıpkı idolü Manami Toyota gibi All Japan Women’s Pro-Wrestling ligine kabul edilmeyi arzulayan 17 yaşında bir lise öğrencisidir.

Manami sanatına bağlılık gösterir, ancak atletizmini bir kickboksçu olarak geliştirme fırsatı verilene kadar tekrarlanan aksiliklerle karşılaşır. Manami ayakla yapılan bu sporu küçümsese de kendini doğal olarak bu alanda mükemmelleşirken bulur ve aynı zamanda yeni tutkusunu güreş dünyasından gizler.

Rokudenashi Blues

Boks Animeleri
Rokudenashi Blues
Yayın Yılı:1992
Film Sayısı2
MyAnimeList Skoru:5.80/10
AnimePlanet Skoru:2.9/5

Saldırganlıklarını boks gibi üretken bir şeye kanalize etmeye çalışan mücadeleci çocuk suçluları takip eden bir anime/manga. Taison Maeda, Teiken Lisesi’nde okul bahçesinde kavga çıkarmaya meyillidir, ancak bir boks ringinde kontrollü bir maç yapmayı arzulamaktadır.

İki filme bölünen Rokudenashi Blues, Maeda’nın boks üstünlüğü misyonunu anlatırken, onu ve arkadaşlarını hayatta ileriye götüren diğer ayrıntıları da gölgede bırakıyor. Rokudenashi Blues, bir boks mangası ve Live Action uyarlaması olarak tartışmasız daha büyük bir etki yarattı, ancak yine de küçümsenen bir boks animesi olsa da bazı hayati katkılarda bulunuyor.

Shijou Saikyou no Deshi Kenichi

Boks Animeleri
Shijou Saikyou no Deshi Kenichi
Yayın Yılı:2006
Bölüm Sayısı:50
MyAnimeList Skoru:8.05/10
AnimePlanet Skoru:4.2/5

Shijou Saikyou no Deshi Kenichi, daha geleneksel bir savaş shounen animesi olduğu için daha genç bir kalabalığa hitap ediyor. Anime sürekli savaş ve artan riskler içeriyor, ancak Kenichi’nin asla çok karanlık olmamasını sağlayan doyurucu bir mizah anlayışı var. Shijou Saikyou no Deshi Kenichi, karate, Muay Thai, Jujitsu ve Kenpo gibi bir dizi dövüş sanatını ele alıyor, bu da onu bir boks animesinden çok daha fazlası yapıyor.

Kenichi tamamen içsel güç, adanmışlık ve Kenichi’nin bir ömür boyu zorbalığa maruz kaldıktan sonra kendine güvenme ve güçlenme arzusuyla ilgilidir. Sunduğu her şey göz önüne alındığında, Shijou Saikyou no Deshi Kenichi’nin en iyi bölümlerinin etkileyici IMDb puanlarına sahip olması şaşırtıcı değil. Heyecan verici değerler ve çeşitli dövüşler Shijou Saikyou no Deshi Kenichi’yi boks hayranları için doğal bir uyum haline getiriyor.

Levius

Boks Animeleri
Levius
Yayın Yılı:2019
Bölüm Sayısı:12
MyAnimeList Skoru:7.14/10
AnimePlanet Skoru:3.6/5

Boks kendi başına acımasız bir spordur. Ancak bazı animeler, boksun özgürlükle eşdeğer olduğu kasvetli distopik dünyalar aracılığıyla riskleri daha da artırma ihtiyacı hissediyor. Levius, “Metalboxing “in İmparatorluk Şehri’nin en büyük eğlence biçimi haline geldiği alternatif bir siberpunk 19. yüzyılda geçiyor.

Geleceği için cesur hayalleri olan bir yetim olan Levius Cromwell, Imperial City’nin Metalboxing şampiyonu olmak için amcasının altında antrenman yapıyor. Pek çok anime Levius ile aynı kumaştan kesilmiştir. Nihilist doğası, boks animelerinin en büyük satış noktalarından biridir, ancak bazıları için çok kasvetli bir yolculuk olabilir.

Kengan Ashura

Boks Animeleri
Kengan Ashura
Yayın Yılı:2019
Bölüm Sayısı36
MyAnimeList Skoru:7.54/10
AnimePlanet Skoru:3.9/5

Kengan Ashura, gladyatör dövüşünü ve toplumun bu şiddet dolu eğlenceye olan bağımlılığını yıkıcı bir şekilde ele alarak acımasız bir adrenalin patlaması sunuyor. Anime, Japon iş sahiplerinin dövüş sanatçılarına ve dövüşçülere sponsor olduğu bir dünyayı, bu maaşlı adamların prestijli ve güçlü CEO’lar olmalarının bir yolu olarak birbirleriyle savaşmaları için ortaya koyuyor.

Kengan olarak adlandırılan bu spor, spesifik olarak boks değildir, ancak aynı temellerden yararlanır ve yumruk temelli savaşları içerir. Kengan Ashura, gerilim dolu anlatısını gizemli bir Kengan dövüşçüsü olan Tokita “Ashura” Ohma ile Yamashita Kazuo’nun dövüşçüsünü yönetme mücadelesi arasında bölüyor.

Ring ni Kakero

Boks Animeleri
Ring ni Kakero
Yayın Yılı:2004
Bölüm Sayısı:36
MyAnimeList Skoru:6.52/10
AnimePlanet Skoru:3.1/5

Ring ni Kakero, Put It All in the Ring olarak da bilinir, 70’lerin sonlarında popüler bir shounen boks mangasıydı. Ancak, 36 bölümlük animesi 2004 yılına kadar yayınlanmadı. Buna göre Ring ni Kakero, modern serilerin parlaklığına sahip olsa da 80’lerin nostaljik boks animelerine daha çok benziyor.

Ring ni Kakero, Takane kardeşler merhum babalarının anısını yaşatmak için birlikte çalışırken ailenin önemini güzel bir şekilde ele alıyor. Ryuji, her şeylerini ortaya koyarak kız kardeşi Kiku’nun altında antrenman yapıyor. Ryuji yorulmak bilmeden boksun müthiş Bumerang darbesinde ustalaşmak için çalışıyor, ancak Ryuji ve Kiku’nun kardeşlik bağı Ring ni Kakero’nun gerçek gizli silahı.

Grappler Baki (TV)

Boks Animeleri
Grappler Baki (TV)
Yayın Yılı:2001
Bölüm Sayısı:48
MyAnimeList Skoru:7.49/10
AnimePlanet Skoru:3.6/5

Grappler Baki, bir boks animesi Shakespeare melodramına ne kadar yaklaşabilirse o kadar yaklaşıyor. Baki Hanma, tıpkı Baki’yi yenen ve annesini öldüren babası gibi ölümcül bir dövüşçü olmak için antrenman yapmaktadır. Genç Baki, babasından daha güçlü olmaya ve üstün yeteneklerini bu kötü adamı alt etmek için kullanmaya kararlıdır.

Baki, bokstan karma dövüş sanatlarına ve Baki’nin kendi uyarladığı “Total Fighting” tekniğine kadar her türlü dövüş stilinin sergilendiği bir yeraltı dövüş arenasında becerilerini mükemmelleştirir. Başka hiçbir şey olmasa bile, Grappler Baki, kahramanın Muhammed Ali’ye karşı boks yaptığı tek anime.

Megalobox

Boks Animeleri
Megalobox
Yayın Yılı:2018
Bölüm Sayısı:24
MyAnimeList Skoru:7.88/10
AnimePlanet Skoru:4/5

Megalobox, manganın 50. yıldönümü anısına piyasaya sürülen Ashita no Joe’nun cesur bir yeniden uyarlamasıdır. Megalobox, boksörlerin kendilerine yardımcı olması için güçlü robotik dış iskeletler giydiği cesur bir gelecek distopya estetiğine doğru şaşırtıcı bir dönüş yapıyor.

Bu steampunk benzeri unsurlar, her iki kahraman da iyimser birer dahi olsa da Megalobox’u Ashita no Joe’dan farklı kılıyor. Megalobox, spor ve eğlencenin yozlaşmasını da vurgulayan abartılı dış iskelet savaşları içeriyor. Bu temalar, animenin ikinci sezonu Megalobox 2: Nomad’da daha da yoğun yerlere itiliyor.

Ashita no Joe

Boks Animeleri
Ashita no Joe
Yayın Yılı:1970
Bölüm Sayısı:126
MyAnimeList Skoru:8.30/10
AnimePlanet Skoru:3.8/5

Yarının Joe’su olarak da bilinen Ashita no Joe, 60’ların sonunda yayınlanmaya başladı ve boks anime ve mangalarında yadsınamaz bir iz bıraktı. Ashita no Joe, bu aksiyon dolu spor destanını güçlü bir duygusal çekirdek etrafında odaklıyor. Joe Yabuki kavgalara karışmaktan kendini alamayan amaçsız bir yetimdir.

Joe Yabuki, yıpranmış bir antrenörün onu kanatları altına almasıyla bu ham duyguları boks yeteneğine nasıl yönlendireceğini öğrenir. Ashita no Joe’nun gidişatı modern standartlara göre tahmin edilebilir olsa da bu türün temelini atmaya yardımcı oluyor.

Hajime no Ippo

Boks Animeleri
Hajime no Ippo
Yayın Yılı:2000
Bölüm Sayısı:127 + 2 OVA
MyAnimeList Skoru:8.77/10
AnimePlanet Skoru:4.38/5

Genellikle Fighting Spirit adı altında yerelleştirilen Hajime no Ippo, otuz yılı aşkın bir süre sonra hala yayınlanmakta olan bir boks mangasıdır. Bu uzun boks destanı, Ippo Makunouchi’nin enerjik lise boksöründen sporun en büyük rakiplerinden birine evrimini gerçekçi bir şekilde tasvir ederken zaman alıyor.

Mutlaka izlenmesi gereken bir anime olan Hajime no Ipp, başrol oyuncusunu hem boks ringinin içinde hem de dışında sürekli zorluklarla karşı karşıya bırakıyor. Ippo’nun yolculuğu daha zayıf bir sporcunun pes etmesine neden olabilirdi, ancak her zaferi – ne kadar küçük olursa olsun – yoğun bir ağırlık taşıyor.

İlginizi Çekebilir:  Mieruko-chan Animesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
Hayattan Kesitler

En İyi 10 Hayattan Kesitler Fantastik Animeler

Light Novel

Beğenebileceğiniz İsekai Light Novel Önerileri