in ,

En İyi Dövüş Sanatları Animeleri, Sıralı

İzlemeniz Gereken Dövüş Sanatları Animeleri

Dövüş, anime tarihinin önemli bir parçası olmakla birlikte en iyi dövüş sanatları animeleri de birden fazla nesli tanımlayan tüm zamanların klasiğidir. Sadece dövüşmekten de öte çeşitli dövüşçülerin güçlerini birbirlerine karşı test ettikleri bir zekâ ve irade yarışıdır. Bu da izleyicilerin en sevdikleri karakterlerin birbirlerini test etmelerini izlerken nefes kesici karakter anlarının ortaya çıkmasına yol açar.

Genel aksiyon animelerinden çok daha fazla özellikle dövüş sanatları animelerinde özel bir şey var. İzleyiciler animenin baş kahramanlarının her geçen bölümde daha da güçlenmesini ve karşılaşmaların destansı bir sınavla sonuçlanmasını izlerken eğitim burada büyük bir rol oynuyor. En iyi dövüş sanatları animeleri, dövüşü akıcı animasyon ve ilgi çekici karakter anlarıyla güzel gösteriyor.

Kinnikuman

Kinnikuman jpg

Güreş aslında Japonya’da inanılmaz derecede popülerdir. Dolayısıyla Shonen Jump’ın orijinal büyük hitlerinden birinin güreş hakkında olması şaşırtıcı değildir. Kinnikuman, mangaka ikilisi Yudetamago’nun aynı adlı mangasına dayanan 1983 yapımı bir animedir.

Seri, bir güneş turnuvasında kendi gezegeninin tahtına layık olduğunu kanıtlaması gereken Kinnikuman adlı şapşal bir süper kahramanı konu alıyor. Kinnikuman’ın unsurlarının yaşlanmadığı inkâr edilemez olsa da daha sonra Dragon Ball gibi büyük hitlere zemin hazırlayan temel bir dövüş sanatları serisi olduğu söylenebilir. Batılı hayranlar seriyi daha çok 2002 yılında Ultimate Muscle adıyla yerelleştirilen devam serisiyle tanıyor olabilir. En iyi dövüş sanatları animesi olmasa da etkisi ve mirası onu türün temel taşlarından biri hâline getiriyor.

İlginizi Çekebilir:  Record of Ragnarok: Fragmanı, Konusu, Yayın Tarihi ve Bilmeniz Gerekenler

Kenichi The Mightiest Disciple

Kenichi The Mightiest Disciple jpg

Kenichi, çeşitli dövüş sanatları stillerinde yoğun eğitim alarak uzman bir dövüş sanatçısı hâline gelen Kenichi adlı zayıf bir çocuğun komedi dolu hikâyesidir. Gerçekte Kenichi, pek çok hayranın tam olarak klişe diyebileceği bir dövüş sanatları hikâyesidir. Dövüş sanatlarında iyi olmak isteyen zorbalığa uğramış bir çocuk kendisini inanılmaz bir savaşçıya dönüştüren gizli bir usta (o anki durumda birden fazla usta) bulur. Klişe bolluğuna rağmen seride gerçek hayattaki dövüş sanatlarının bir temeli var fakat seri ilerledikçe doğaüstü güçler de ortaya çıkmaya başlar.

Naruto

Naruto jpg

Naruto çoğu yönden kendisinden önce gelen birçok dövüş sanatları animesi için mükemmel bir varisti ve hayranlarına daha fantezi tabanlı dövüşlere ek olarak aksiyon dolu yumruk yumruğa dövüşler sağladı. Shonen animelerdeki en iyi uzun dövüşlerden bazılarına sahip ve bunu dövüş sanatlarını kullanarak iyi bir şekilde yapıyor.

Ninjutsu, taijutsu ve genjutsu Naruto’da kullanılan üç jutsu türüdür. Bu, dövüş sanatları temasına uymaya yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda genel shinobi temasına da ekleme yapar. Rock Lee ve Might Guy gibi bazı ninjaların neredeyse sadece dövüş sanatlarına dayalı taijutsuya odaklanmasıyla Naruto’nun gerçekten inanılmaz dövüş sanatları sahnelerine sahip olduğu inkâr edilemez.

Megalobox

Megalobox jpg

Boksörlerin dövüş yeteneklerini geliştirmek için dış iskelet kullandıkları yakın bir gelecekte geçen Megalobox, izlemeye değer kısa bir dövüş sanatları animesi. Seri sadece Junk Dog olarak bilinen genç bir adamın Megalobox sporunda yükselişini konu alıyor. Seri dış iskeletler gibi bilim kurgu unsurlarını kullanmasına rağmen Megalobox gerçekçi animasyonuyla eleştirmenlerin beğenisini kazanıyor. Box hiç Megalobox’ta olduğu kadar iyi görünmemişti ve bu da onu otomatik olarak en iyi dövüş sanatları animelerinden biri daha yapıyor.

The God of High School

The God of High School

En iyi webtoon mangalarından birine dayanan seri bir dileğin gerçekleşmesi için turnuvaya katılan bir grup lise öğrencisini konu alıyor. The God of High School’un konusu şüpheli bir şirket tarafından yönetilen büyük bir dövüş sanatları turnuvası, benzersiz güçlere sahip eklektik bir karakter kadrosu ve güç için yarışan birden fazla diyar içeriğiyle dövüş oyunları hayranlarına hemen tanıdık gelecektir. Bu gibi unsurlar dövüş oyunlarında iyi bir nedenden dolayı popülerdir ve hepsi The God of High School’u fantastik dövüş sanatları animesi hâline getirir.

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen jpg

Jujutsu Kaisen’nin inanılmaz güç sistemi ona kesinlikle mistik bir hava katsa da özünde seri, diğer birçok hit shonen serisi gibi bir dövüş sanatları animesidir. Hikâye, Japonya’yı saran sayısız lanetli ruhla savaşmak için gizli bir büyücüler topluluğuna dahil olan Yuji adlı genç bir adamla başlar. MAPPA Stüdyo’nun detaylara verdiği önem sayesinde serinin dövüş sahneleri gerçekten dudak uçuklatan animasyonlarla muhteşem görünüyor. Özellikle serinin en güçlü büyücüsünün dövüş sanatları anime tarihinin en iyi dayaklarından birini attığı Gojo ve Miguel’in Jujutsu Kaisen 0’daki dövüşünden bahsetmemek olmaz.

Kengan Ashura

Kengen Ashura jpg

Kengan Ashura, dövüşlerin sonucunun iş anlaşmalarını belirlediği bir topluma odaklanıyor. Serinin ana karakteri Ouma, dünyanın en güçlü dövüş sanatçısı olmak için çabalıyor. Cesaretini test etmek ve mümkün olan en güçlü düşmanlara karşı savaşmak için Nogi Group adlı bir şirket adına çalışan Kengan Derneği’ne katılır. Kengan Ashura hayranlarına birçok patlayıcı ve sürükleyici savaş verirken aynı zamanda ana karakterini daha iyi bir adama dönüştürüyor. Bu da tam olarak birçok hayranın en iyi dövüş sanatlarını animesinde aradığı şey.

Tomorrow’s Joe

Tomorrows Joe jpg

Tomorrow’s Joe’nun açık ara en etkili boks animesi serisi olduğunu söylenebilir. Danpei isimli bir adamın vesayeti altında boksör olan Joe adında genç bir adam hakkında acıklı bir hikâyeyi konu alıyor. Joe ring dışında öfke sorunu yaşarken Danpei, Joe’ya boks maçlarında öfkesini nasıl dizginleyeceğini öğretmeye çalışır. Joe başlangıçta uysal veya zayıf olan dövüş sanatları animelerinin tipik kahramanlarının çoğundan ayrılır ve bunun yerine seri boyunca daha nazik ve daha iyi bir insana dönüşen bir zorba ve suçludur.

Bamboo Blade

Bamboo Blade jpg

Kılıç dövüşü, dövüş sanatları animeleri için inanılmaz derecede popüler bir konudur. Dolayısıyla Bamboo Blade gibi gerçek kendo sporu hakkında çok az anime olması oldukça şaşırtıcıdır. Masahiro Totsuka ve Aguri Igarashi’nin mangasından uyarlanan seri, tamamı kadınlardan oluşan bir kendo grubunun rakip bir kendo grubuyla karşılaşmak üzere antrenman yapmasını konu alıyor. Birçok dövüş sanatı serisinin fantastik dövüşlerinden uzak olan Bamboo Blade’in asıl gücü ayakları yere basan bir yapım olmasından kaynaklı. Herhangi bir abartma olmadan seri kendoya, spora büyük saygı gösteren sessiz bir haysiyet veriyor. Çok az dövüş sanatları animesi Bamboo Blade kadar gerçekçidir.

Fist of The North Star

Fist of The North Star jpg

Seri, kıyamet sonrası bir dünyada geçen ve inanılmaz savaşların yaşandığı bir dövüş sanatları hikâyesidir. Bu hikâye Bruce Lee’nin Mad Max ile mümkün olan en iyi şekilde bir birleşimidir. Orijinal animenin animasyonu pek çok alanda çok yıllanmamış olsa da serinin inanılmaz etkisi Jojo’s Bizarre Adventure gibi hitlerle tüm sektörde hissediliyor. Biraz daha güncel bir şey isteyen dövüş sanatları animesi hayranları, inanılmaz olma potansiyeline sahip olan Fist of The North Star’ın yaklaşan anime yeniden yapımını izlemek isteyebilir.

Hajime no Ippo: Fighting Spirit

Hajime no Ippo Fighting Spirit jpg

Muhtemelen en tanınmış boks animesidir ve bu konuda hakkı da vardır. Fighting Spirit, animelerdeki en yoğun ve görsel olarak etkileyici dövüşlerden bazılarını içeriyor ve her hayranı heyecanlandıracağı da kesin. Serinin dövüşleri hakkında inanılmaz olan şey ne kadar öngörülemez olduklarıdır. Tüm dövüşler nadiren hayranların hayal ettikleri gibi gidiyor ve bu da serinin daha gerçekçi ve eğlenceli hissettirmesine yardımcı oluyor. Sonuçta kimse ana karakterin her zaman kazandığı bir dövüş animesi izlemek istemez. Ippo inanılmaz derecede etkili bir başka manga serisidir ve Fighting Spirit’deki son uyarlaması en iyi dövüş sanatları animeleri arasında yer almaktadır.

Yu Yu Hakusho

Yu Yu Hakusho jpg

Hit olmuş birçok Shounen Jump’ında olduğu gibi Yu Yu Hakusho da fiziksel dövüş ve enerji saldırılarının bir karışımını kullanarak hayranların aklından çıkmayan gerçekten enerjik dövüşler yaratıyor. Seri, bir çocuğu kurtadıktan sonra ölen ve bir ruh olarak hayatta ikinci bir şans verilen Yusuke adlı genç bir adamı konu alıyor. Yu Yu Hakusho başlangıçta bir dedektif serisi olarak başlasa da daha sonra dövüş sanatlarına odaklanması serinin gerçek temelini bulduğu yer oluyor. Serideki dövüş heyecan verici olmakla birlikte Karanlık Turnuva, shonen animelerindeki en iyi turnuva arclarından biri oluyor.

Baki Hanma

Baki Hanma jpg

Çok az dövüş sanatları animesi Grappler Baki’nin mutlak absürtlüğüyle yarışabilir. Seri, dövüş sanatları dünyasında güçlü bir dövüşçü olmak için antrenman yapan Baki adlı genç bir adamı konu alır. Manganın daha ayakları yere basan anları olsa da 2018’de başlayıp günümüze kadar devam eden anime uyarlamasında karakterin Pickle adlı ultra güçlü bir mağara adamıyla ve hatta bir peygamberdevesiyle savaşması serinin ne kadar çekişmeli olduğunu gösteriyor. Baki Hanma’daki en güçlü dövüşçülerin hepsi de unutulmaz karakterler ve bu da seriyi şimdiye kadar yapılmış en iyi dövüş sanatları animeleri arasına kolayca yerleştiriyor.

Samurai Champloo

Samurai Champloo jpg

Cowboy Bebop’un yaratıcısı Shinichiro Watanabe’nin yapımı olan Samurai Champloo’nun dövüş sanatlarına derin bir saygı göstermesi pek de şaşırtıcı değildir. Seri, serseri Mugen ve başıboş Jin’in, Fuu adlı genç bir kadına Edo Dönemi Japonya’sına son derece uygun bir versiyounda eşlik etmelerini konu alıyor. Serinin pek çok özelliği göze çarpıyor ancak animenin çok çeşitli dövüş stillerini ne kadar iyi yakaladığına özellikle övgüde bulunmak gerekiyor. Jin’in daha düşünceli ve korunaklı kılıç becerilerinden Mugen’in vahşi coşkusuna kadar diğer birçok anime, dövüş sanatlarını Samurai Champloo kadar iyi yansıtıyor ve şimdiye kadar yapılmış en iyi dövüş sanatları animeleri arasında kolayca bir rütbe kazanıyor.

Dragon Ball

Dragon Ball jpg

Dövüş sanatları animesi denildiğinde birçok kişinin aklına Dragon Ball geliyor. Orijinal Dragon Ball serisi, herhangi bir anime veya mangada şimdiye kadar görülen en heyecan verici dövüş sanatları çatışmaları ve turnuvalarından bazılarına odaklanıyor. Dragon Ball’un dövüşlerini bu kadar devrimci yapan şey karakterlerin savaştaki konumlarını ve stratejilerini sürekli olarak yeniden değerlendirmek zorunda kaldıkları için ne kadar dinamik olduklarıyla ilgilidir. Dragon Ball Super bile Ultra Instinct gibi yeteneklerle teknik ve beceriyi ön plana çıkarıyor. Dragon Ball Z daha çok patlayıcı savaşlarla ilgili olsa da o da bazı temel dövüş sanatlarını içeriyordu. Tüm bunlar Dragon Ball’un şimdiye kadar yapılmış en iyi dövüş sanatları olarak sıralanmasını sağlıyor.

Dövüş sanatları animelerde her zaman iyi bir nedenle var olmuştur. En iyi hâliyle dövüş sanatları serileri bir karakterin kişisel ve fiziksel gelişimini epik bir patlamada gösterebilir. Ayrıca birçok dövüş sanatları serisinde dayanıklılık gibi şeylere vurgu yapılır ve karakterler sürekli olarak kendi fiziksel ve zihinsel yorgunluklarına uyum sağlamak zorundadır. En iyi dövüş sanatları animeleri tüm bu unsurları alır ve onları şimdiye kadarki en iyi dövüşlerden bazılarıyla birleştirir.

One Piece Nedir? One Piece Teorileri

One Piece Nedir? Sıralanmış En İyi 10 Hayran Teorisi

Naruto Evrenindeki En Büyük Gizemler!

10 Büyük Naruto Gizemi