in ,

En İyi Güç Sistemine Sahip 10 Manhwa

En İyi Güç Sistemine Sahip Manhwalar

Hikayeleri şekillendirmenin ve dünya inşa etmenin merkezi unsurlarından biri olan güç sistemi, özellikle aksiyon manhwaları için kritik bir unsurdur ve manhwa dünyası bu tür güç sistemlerinin çeşitliliği ile övünmektedir. Bu yaratıcı güç sistemleri, entegre edildikleri hikayelere derinlik katmaktadır. Okuyucular, sadece etkileyici anlatı ve derin karakterizasyonlarla değil, aynı zamanda bu büyüleyici güç sistemlerinin sahip olduğu neredeyse sonsuz potansiyeli keşfetmenin, anlamanın ve tanıklık etmenin cazibesiyle de bu manhwa dünyalarına çekilmektedir.

Sadece eğlendirmekle kalmaz, aynı zamanda karakter gelişimi ve sorumluluk gibi tematik kalıpları keşfetme ve böyle güçlere sahip olmanın sonuçları hakkında düşünme platformu olarak da hizmet ederler. Bu nedenle, güç sistemleri şu anda manhwa türleri için önemli unsurlardır, ve aşağıda şimdiye kadar görülen en iyi güç sistemlerinden bazıları bulunmaktadır.

Kalıntılar (Tomb Raider King)

image 14
Tomb Raider King
Yazar / ÇizerSanji Jiksong / 3B2S
TürAksiyon, Macera, Fantastik

Tomb Raider King’in hikayesi Tanrı lahitlerinin bulunmasıyla oluşan güç sistemi üzerine kuruludur. Bu Tanrı lahitleri, Dünya’nın belli bölgelerinde ortaya çıkmaya başlar ve içlerinde gizemli kalıntıları barındırır. Kalıntılar çoğunlukla mitoloji, tarihi figürler ve halk hikayelerinden temel alan objelerdir. Çoğunun aksine bu güç sisteminde güce sahip olan insanlar değil bu kalıntılardır.

Kalıntı taşıyıcısının bu güçlere erişimi vardır. Sahip olduğu kalıntı sayısına göre kişinin gücü artmaktadır. Hikâye ana karakter olan Seo Joo-Heon’u takip eder. Seo Joo-Heon, önceki hayatında edindiği bilgi ve deneyimi kullanarak diğer lahit akınlarının önüne geçmeye ve “Lahit Akıncısı Kralı” olmaya çalışır.

Takımyıldız (Return Of The Disaster-Class Hero)

image 1 6
Return Of The Disaster-Class Hero
Yazar / ÇizerSanji Jiksong / Lee Beomgeun
TürAksiyon, Macera, Fantastik

Takımyıldız güç sistemi temelini astrolojinin Burçlarından alır. Manhwa’ya göre 13 Kutsal Varlık, Dünya’nın en büyük yaratıcılarıdır ve insanlığı felaketlerden korumak amacıyla dünyadan vekiller seçerler, bu vekillere “Aziz” denir. Azizler burçların güçlerini taşırlar.

İlginizi Çekebilir:  One Piece: Monkey D. Garp Nasıl Bu Kadar Güçlü Oldu?

Kişinin Yüce Heyet’teki rütbesi Burç’tan ne kadar güç alabileceğini belirler ama erişimi olan güç miktarı Burç’a olan bağlılığına bağlıdır. Takımyıldız güç sisteminin belirgin özelliği organizasyon tarzı yapısı ve anlaşılmasının kolaylığıdır. Böylece kolay bir okuma deneyimi sunar.

Yetenek (Ordeal)

image 2 5
Ordeal
Yazar / ÇizerBrent Pistol
TürAksiyon

Ordeal manhwa’sına göre insanların evrimleşmesi sonucu, genetik olarak insanlardan üstün Kimyo denen farklı bir insan türü ortaya çıkar. Kimyolar insanlardan üstün fiziksel kabiliyetlere sahiptir ve yetenek denen özel güçlerle doğar. Yetenekler 16 sınıfa ayrılır: Aşındırıcı, yaratım, elementsel, hızlandırıcı, koruyucu, kinetik, psişik, güçlendirici, menzilli, kontrol, dönüşüm, durumsal, destek, toksik, Uzay ve ışınlanma. Bir yetenek birden çok sınıfa uyabilir ve yetenekler bütün kimyoların sahip olduğu iç enerji olan Chi sayesinde kullanılabilir.

Leo Thomas ve ana karakterimiz Che Heart’te olduğu gibi Yetenekler Kimyo ölmek üzereyken aktarılabilir, Parçalara bölünebilir. Ayrıca Yetenekler sahibi öldükten sonra tekrar ortaya çıkabilir. Yetenek güç sistemi oldukça karmaşık olsa da mitolojiye ve hikaye bağlantısı manhwa’ya derinlik katıyor.

Uyanış (Solo Leveling)

image 3 5
Solo Leveling
Yazar / ÇizerChu Gong / Jang Sung-Rak, Disciples
TürAksiyon, Macera, Fantastik

Uyanış ilk geçidin açılmasıyla ortaya çıkan bir fenomen. uyanışla beraber insanlar geçitlerdeki yaratıklarla savaşabilmek için güçler geliştirdiler. Sadece uyanmış insanlar canavarları öldürebildiği için Avcı birliği kuruldu. Uyanışlarından sonra avcılar güçlerinin belirlenmesi için S en güçlü E en zayıf olmak üzere S-E arası sınıflandırıldılar…

6 Ara sınıf bulunuyor: Savaşçılar, Büyücüler, Suikastçılar, Şifacılar, Tanklar ve Menzilliler. Avcı lisansı almak ve avcı olmak için uyanmış olmak gerekse de uyanış geçiren herkes avcılık yapmıyor.

Jungle Juice (Jungle Juice)

image 4 5
Jungle Juice
Yazar / ÇizerHyung Eun / Juder
TürAksiyon, Fantastik

Jungle Juice’ın güç sistemi çeşitli böcekler ve davranışlarından esinlenme. Manhwa’da gizemli bir firma tarafından satılan böcek spreyi olarak bilinen bir kimyasal; Ancak bu sprey ile öldürülen böcekler yanındaki insana dna’sını bulaştırıyor ve kişiye öldürülen böcekle birleşiyor, bir nevi yarı böcek yarı insan oluyor.

Yusufçuk güçleri ana karakterimiz Jang Suchan’ın durumunda olduğu gibi, kimyasal karışım uzuvları kişiye has şekilde dönüştürebiliyor da. Jungle Juice sayesinde böcek insanlar yaratıldı; bununla beraber her birinde özgün böcek kompleksleri de ortaya çıktı.

Zar (Dice: The Cube That Changes Everything)

image 5 5
Dice: The Cube That Changes Everything
Yazar / ÇizerYun Hyun Suk
TürAksiyon, Dram, Fantastik, Doğaüstü

Dice (Dice: The Cube That Changes Everything)’in hikayesi zar denen özel eşyalar çevresinde gelişiyor. Zar’ın keşfinin geçmişte güney koredeki bir gecekondunun üzerine düşmesiyle olması insan yapımı olmadığını gösteriyor. Bu zarlar kullanıcılarına çeşitli fiziksel ve doğaüstü yetenekler verir. Seride Zarla ilk temasa geçen kişi X’tir, hikâyenin baş kötüsü.

Zar’ı kullanan kişilere Dicer denir ve Dicer’ın arzuları yakıt olarak kullanılarak zar üretilir. Serideki bütün özelliklerin kaynağı Zarlar’dır. Zarlar rütbe ve türlere göre sınıflandırılır. Sıradan, A rütbe ve S rütbe. ruh, efsun ve antik Zar türleri bulunur. Dicerların zarlarının türlerine göre sınıflandırılması kaotik oyuna bir düzen verir. Hikayenin merkezinde olan zarlar her türlü karakterin gözükmesine imkan verir.

Mana (The Great Mage Returns After 4000 Years)

image 6 5
The Great Mage Returns After 4000 Years
Yazar / ÇizerBarnacle / Redice Studio
TürAksiyon, Macera, Fantastik

The Great Mage Returns After 4000 Years tamamen büyü üzerine bir fantastik manhwa. Seriye göre büyü ancak mana kontrolüyle yapılabilir, mana bütün canlılarda bulunan ama insanlarda daha fazla bulunan yaşam enerjisidir. Yarı tanrılar ise tıpkı insanlar ve diğer canlıların manaya ihtiyaç duyması gibi mana’nın eşdeğeri olan İlahi Güç’e ihtiyaç duyar.

Mana ve ilahi güç benzer özelliklere sahip olsa da mana yarı tanrıların ilahi gücünün alt düzeyi aynı zamanda insanın ölümlülüğün sembolü olduğu için bir arada var olamazlar. Manhwa’da hikayeyle uyumlu şekilde güç son derece önemli bir unsur, büyücünün büyü gücü 1 yıldızdan 8 yıldıza kadar değerlendirilir. İnsanlık tarihindeki en yüksek yıldızın sahibi 8 yıldızlı büyük büyücü Lucas Traumen hikayenin ana karakteri Frey Blake olarak karşımıza çıkar.

Tanrı Adaylığı (God Game)

image 7 5
God Game
Yazar / ÇizerBrandon Chen / Thirdphp
TürGizem, Aksiyon, Fantastik, Romantizm, Gerilim

Manhwa’da olaylar tamamen God Game etrafında gelişiyor. Acımasız, kuralsız, kanlı bir yarışma; Yalnızca hayatta kalan son aday tarafından kazanılabilir. Tanrı denilen varlık tarafından düzenlenen yarışmaya yalnızca tanrı adayı olarak seçilenler nadiren de tanrıların kendileri katılabilir.

Tanrı adaylarının tanrıların yardımıyla doğaüstü güçler edinmesi hikayedeki güç sistemini oluşturuyor. Her aday güçlenmek için istediği kadar tanrıyla anlaşma yapabilir ya da tersine tanrı oyun sırasında kime güç vereceğini seçebilir.

Shinsu (Tower of God)

image 8 4
Tower of God
Yazar / ÇizerSIU
TürAksiyon, Gizem, Doğaüstü

Shinsu kulenin hayati bir parçası, Kule tarafından üretilen, kulede yaşayanlar tarafından kullanılan yaşam özüdür. Shinsu kullananın bilgi ve yeteneğine göre farklı özellikler sağlayabilir. Aralarındaki fark açığa kavuşmuş olmasa da 2 tür shinsu vardır: Doğal ve kontrol edilen. Kararsız yapısından dolayı Shinsu direkt olarak yetenekli kişiler, Kat sorumlularıyla yapılan anlaşmalar veya çeşitli özel nesnelerle kontrol edilebilir.

Shinsu, Nitelikli Shinsu bulunarak farklı element ve formlara dönüştürebilir. Anlaşma ya da özel eşyalar olmadan Shinsu’yu kontrol edebilenlere sıra dışılar denir. Baang bireyin becerisini gösteren Shinsu kontrolünün temel birimidir. Shinsu tower of god serisinde önemli rolü olan karmaşık bir yetenektir.

Charyeok (God of High School)

image 9 3
God of High School
Yazar / ÇizerYongje Park
TürAksiyon, Fantastik

God of Highschool’un güç sistemine Chaeryeok çevirirsek ödünç alınılmış güç denir. Tanrılardan Şeytanlara doğaüstü varlıklardan güç alma üzerine kuruludur. Gücü ödünç alınan tanrının türü edinilen gücü belirler. Doğaüstü varlıklarla anlaşma yapan kullanıcı, hayal gücünün yardımıyla kendi özgün gücünü edinebilir.

Kişinin Charyeok’u Tanrı puanlarıyla ölçülür, uzun süre kullanmanın baygınlık gibi yan etkileri vardır. Charyeok genelde anlaşma yapılarak edinilse de nadiren kullanıcılara kendiliğinden gelir. Charyeok hayal gücü için yer de bırakır; ancak tuhaf şekilde hikâyenin ana karakteri Charyeok kullanmaz. Çünkü kendisinin de bir tanrı: Maymun Kral, Sun Wukong olduğu anlaşılır.

The Weakest Tamer Began a Journey to Pick Up Trash

The Weakest Tamer Began a Journey to Pick Up Trash’ın Yeni Fragmanı

en iyi mangalar

MyAnimeList’e Göre En İyi Mangalar