in ,

Hak ettiği Değeri Görmeyen Retro Cyberpunk Animeler!

Birçok anime izleyicisi muhtemelen birkaç tane cyberpunk klasiklerini bilir, ancak ’80 ve ’90’lar karanlık ve şiddetli Cyberpunk animelerinin baş gösterdiği altın çağdır.

Cyberpunk adı altında çıkan video oyunları ve anime uyarlaması sayesinde, Cyberpunk animelerinin son zamanlarda popülerliği önemli ölçüde arttı. Yeni nesil izleyiciler maalesef Cyberpunk animelerine aşina değil, bu tür 1980’lerden 1990’lara kadar anime ve manga olarak oldukça popülerdi. Bu dönemde birçok klasik ortaya çıktı ama maalesef eski zamanlardaki gibi beklenen ilgiyi alamadı.

Anime sevenlerin çoğu Psycho-Pass, Ghost in the Shell ve Akira animelerini izlemese de ismini bilir, ancak bazı cyberpunk animelerini sadece bilmek yetmez izlemek de gerekir. Köleleştirilmiş suçlulardan cinayet oyunları oynayan savaş meleklerine, anlamak için izlenmesi gereken çok fazla cyberpunk animesi var. İşte bu yazımızda gözden kaçan klasiklerden sadece birkaçını, bilim kurgu deneyimi ve karanlık geleceklerin olası olduğu animeleri inceliyoruz.

Cyber City Oedo 808 – İkonikleşmiş bir Cyberpunk Animesi!

Cyberpunk Anime
Cyber City Oedo 808

Cyber City Oedo 808 muhtemelen en klasik cyberpunk animesidir, tadında görsel efektleriyle hem yüksek teknolojili hem de ölümcül bir dünya sunuyor biz izleyicilere. Hikaye, en kötü suçlulara bir affedilme şansı verildiği ve daha kötü suçlarla mücadele etmek için Cyber Polislerin yer aldığı bir gelecekte geçiyor. Ana karakterimiz olan üç kahraman Sengoku, Gogul ve Benten, her biri tehlikeleri yok etmek ve suç oranını azaltmak için acımasızca adalet dağıtırlar.

Cyber City Oedo, hem gelecekteki bir dünyanın distopik görünümünü hem de Japonya’daki feodal dönemin acımasız gerçeklerini gösteriyor. Animde gösterilen gelecek oldukça uzak olmasına rağmen, teknoloji konusunda Japonya’nın ne kadar ilerleyeceğini biraz da olsa bize tahmini olarak gösteriyor. Günümüzde bile animenin bize sunduğu görseller şaşırtıcı ve animenin müzikleri Cyberpunk hikayesine uygun. Biz izleyiciler için önemli olmasa da değinmekte fayda var İngilizce dublaj çok kötü yapılmış, bizler Japonca izlediğimiz için bize bir etkisi yok bu durumun.

İlginizi Çekebilir:  İzci Alayları, Mobile Legends: Bang Bang x Attack on Titan İş birliği İçin Toplanın!

Gunnm

Cyberpunk Anime
Battle Angel Alita

Gunnm animesi, Gunnm mangasının (Batı ülkelerinde Battle Angel Alita olarak bilinen) ilk uyarlamasıdır ve baş kahramanın özel bir yönü var, Alita karakteri daha çok bir izleyici gibi. Animede karakter gelişimi için çok zaman yok ancak dünya gelişimi, olayların derinliği vs. gerçekten üst düzeyde. Filmde daha az zamanda, hızlı bir şekilde Gunnm evreninin zor koşullarına ayak uyduruyor. Kısa diyaloglar ve yoğun aksiyon sahneleri hikayeyi sürüklüyor.

Mangayı okuyanlar, hikayenin nasıl kısaltıldığını, Live Action uyarlamasını izleyenler de hikayenin nereye gittiğini fark edeceklerdir. Herkesin ismini duyduğu, hatta çıktığı zaman büyük ilgi duyulan Live Action uyarlaması o kadar harika ki, Battle Angel’ın animesi, biraz daha sönük kalıyor, tabii bu yorum biraz göreceli. Şiddetli olayları, PG-13 dereceli animesi ya da mangasında gösterilmeyen aksiyonu bize gösteriyor. Cyber City Oedo animesi gibi YouTube üzerinden izlenebilir, ancak şu anda hiçbir yayın kanalında mevcut değil. Ama siz yine de Türk Anime sitelerinde izleyebilirsiniz.

Armitage III, Ghost in the Shell ile Karşılaştırılan Cyberpunk Anime!

Cyberpunk Anime
Armitage III

Cyberpunk türünün en iyi örneği olan Ghost in the Shell’in, Armitage III ile pek çok benzer yönü var. Her ikisi de havalı cyborg/android kadın ana karaktere sahip. Hikaye Dünya’da meydana gelen aşırı nüfusu artışı sonucunda alternatif olarak Mars’ın yaşanılabilir hale getirilmesi hakkında. Toplumdaki önemli kişilerin bu yapay hayatın bir parçası olmasının ortaya çıkmasıyla, toplumun denge sistemi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Sonuç olarak, H.P. Lovecraft’ın eserlerinin bilim kurgu versiyonu olarak kabul edilen animenin hikayesi korkunun eşiğinde yer alıyor.

Bilim kurgu, siyaset ve gerilim içeren, o dönemin diğer karanlık öğelerine sahip olan Cyberpunk animelerine ve Batının Cyberpunk klasiklerinden Blade Runner’a çok benziyor. Orijinal Ghost in the Shell uyarlamasına da benzediği yönler var. Kadın ana karakter Armitage, önemli bir gelişim yaşar, Ghost in the Shell’deki Binbaşı Kusanagi gibi her türlü acıya katlanabilen prototip asker değildir.

Çocuksu bir yapıdan soğuk ve her türlü hava koşullarına dayanıklı bir hal alan Armitage’in insanlığı, onun kaçmasının en büyük nedeni olan geçmişini saklar. Animasyon kalitesinin bazı yerlerde açık şekilde kötüleştiği belli oluyor ancak Armitage III’ün hayranları ve Cyberpunk meraklıları için kaçırılmaması gereken bir anime.

Manhwa

Yeniden Doğduktan Sonra Güçlenen Kadın Ana Karakterli Manhwa’lar

İsekai Anime

İsekai Animelerdeki En İyi 10 Dövüş Sahnesi!