in ,

En İyi Savaş Karşıtı 10 Anime Filmi

En iyi savaş karşıtı anime filmi genellikle Howl’s Moving Castle’daki gibi hayatta kalmak için mücadele eden veya iç çatışmalarla mücadele eden bir aileye veya kişiye odaklanır.

Savaş genellikle animede: kapsamlı, somut bir temadan çok olay örgüsünün arka planı olarak tasvir edilir. Örneğin Mecha filmleri sık sık savaşı tasvir eder ancak şiddete karşı genel barış ihtiyacına dair tema bazlı mesajlar olsa da, odak noktası daha çok heyecan verici aksiyon ve kahramanlık üzerinedir.

Bu tür savaş hikayelerine yer vardır lakin savaşın acımasızlıklarını tasvir eden nüanslı hikayeler, karadaki yanıklık ve insanlık üzerindeki bedel gibi, önemleri için takdir edilmelidir. Çoğu zaman, özellikle savaş zamanını ele alan anime filmleri, hayatta kalmak veya iç çatışmalarla mücadele etmek için bir aileye veya kişiye odaklanarak kapsamı daraltır.

Giovanni no Shima

Anime Filmi

Giovanni no Shima, izleyicilere savaşların asla düzgün bir şekilde bitmediğini hatırlatır; Toz temizlendikten sonra, herkes savaşın insani bedelini ve insanların kaçınılmaz olarak yerinden edilmesini hesaba katmak zorundadır. II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra, kültür tamamen bölünmüş olsa da Rus ve Japon çocuklar Shikotan Adası’nda aynı okula giderler.

Tanya Rus, Junpei Japon ve ikisi teneffüste kaynaşmaya başlıyor. Savaş bittikten sonra bile çok fazla çekişme, açlık ve yerinden edilme var. Çocuklar, hiçbir çocuğun katlanmaması gereken trajedi ve belirsizlikten muzdariptir. Bütün bunlara rağmen, çocukların inancı ve dostluğu savaşın acımasız kötülüklerini aşar.

Hadashi no Gen 2

Anime Filmi

Hem Hadashi no Gen hem de Hadashi no Gen 2’nin güçlü savaş karşıtı temaları var ancak devam anime filmi atom bombalarının ve savaş sonrası bir Dünya’nın yansımalarını tasvir ediyor. İlk film Hiroşima’daki ilk bombalamaya odaklanırken, devam filmi bir ailenin Amerika Birleşik Devletleri’nin atom bombalamasının etkilerinden kurtulma girişimlerini anlatıyor.

Hadashi no Gen, hikayenin yaratıcısı Keiji Nakazawa ve ailesi bombalamadan etkilendiği için son derece kişisel bir hikaye. Her iki film de izlenmesi zor olduğu kadar önemlidir. Bombalamanın gerçeklerinden ve insanlığa karşı işlediği günahtan uzak durmuyorlar.

Pokémon: Mewtwo Strikes Back

Anime Filmi

İlk Pokémon uzun metrajlı filmi Mewtwo Strikes Back, açıkça uluslar arasındaki savaşla ilgili olmasa da, kardeşler arasındaki şiddet ve bilimin bencil yollarla kötüye kullanılması hakkında güçlü temaları var. Pokémon çok genç bir izleyici kitlesi için yazılmıştır, bu nedenle bu dersler hem metaforda hem de defalarca belirtilmiştir.

Mewtwo, insanlar tarafından yaratılmış bir Mew klonudur. Hayata uyanırken ilk soru dizisi annesi mi babası mı olduğudur. İnsan manipülasyonu Mewtwo’yu kışkırtır; Kendi klonlarını yaratarak insanlardan intikam almayı planlar. Sonunda, diğer Pokémon’larına ve hatta insanlara karşı savaşmanın boşuna olduğunu öğrenir, üstünlük için mücadele etmek yerine ortak bir zemin bulmak her zaman daha iyidir.

Jin-Rou

Anime Filmi

Aşkın herkesi fethettiği hikayeler her zaman izleyicileri cezbeder ancak Jin-Rou, kahramanı Kazuki Fuse’un insanlığını parça parça kaybettiği için bu kavramın diğer tarafını tasvir eder. Kazuki, kişisel şüphelerine rağmen kendisini faşist grubundan ayıramadığı için kendini tamamen kaybeder.

Zaman içindeki mesafenin ve geçmişe bakışın güvenliğiyle, çoğu kolaylıkla tarihin yanlış tarafında olmayacaklarını söylüyor ancak Jin-Roh, kendisi için düşünmenin ve hüküm süren faşizme itiraz etmenin, insanlığını korumak için çok önemli olduğu kadar zor olduğunu vurgulayan uyarıcı bir hikaye görevi görür.

Zipang

Anime Filmi

Zipang, ikinci Dünya Savaşı’nın ortasında kendi zamanlarından uzaklaştırılan bir grup insanın sıkışıp kaldığı bir bilim kurgu zaman yolculuğu anime filmidir. İlk başta, grup katılmama konusunda sağlam bir duruş sergiliyor çünkü zamanın gidişatını değiştirmekten korkuyorlar. Bu ilk duruş bozulur.

Zipang, milliyetçilik ve totaliter yönetim temalarını ele alıyor. Küçük eylemlerin bile nasıl büyük sonuçları olduğunu araştırıyor ancak boş boş durmak asla bir seçenek değil. Film ayrıca, kişinin ülkesini güçlendirmek söz konusu olduğunda ne kadar uzak olduğunu da soruyor.

Steamboy

Anime Filmi

Steamboy, 1880’lerin ortalarında Londra’da gerçekleşir. Genç James, Büyük Sergiye katılmayı amaçlayan Vakfın artı işaretlerine gider.

James’in ağır bir mirası var. Babası ve büyükbabası, buhar motorları için yeni bir güç kaynağı yaratan bir tür maden suyu keşfetti. James ayrıca, yanlış ellerde yıkıcı etki için kullanılabilecek bir cihazın şemalarını da miras alır. James, kendisinden önceki birçok bilim adamı gibi, keşif ve yenilik ile bu yeniliklerden yararlanmaya çalışacak güçlü varlıklar arasındaki dengeyle mücadele ederek onları savaş ve kitle imha araçlarına dönüştürüyor.

Ashita Genki ni Nare!: Hanbun no Satsumaimo

Anime Filmi

Ashita Genki ni Nare!: Hanbun no Satsumaimo, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda hayatta kalmak için mücadele eden beş yaşındaki bir kızın gözünden savaş hikayesi anlatıyor. Bu film Tokyo’daki baskınlara odaklanıyor.

Küçük çocuk Kayoko, kırsal kesimde geniş bir aile ile yaşamaya gönderildiğinde bu baskınlardan korunmuş olsa da savaşın sonunda ailesinin geri kalanının kaybolduğunu öğrenir. Kayoko ve kardeşi artık savaşın yetimleridir.

Stranger: Mukou Hadan

Anime Filmi

Stranger: Mukou Hadan, birçok büyük ayaklanma ve iç savaşın damgasını vurduğu Sengoku döneminde gerçekleşir. Kotaro adında bir çocuğu, köpeği Tobimaru’yu ve bir korucu kılıç ustası Nanashi’yi takip ediyor.

Nanashi nereden geldiği hakkında hiçbir şey bilmiyor. Yalnızca hizmet ettiği savaş ağalarını bilir ve işlediği günahlar tarafından musallat olur, bu da şiddetin insanları kimliklerinden nasıl soyduğunu örneklendirir. Kotaro ayrıca, savaşın her zaman masumların ve çocukların ahlaksız fedakarlığıyla nasıl geldiğini somutlaştıran bir fedakarlık için takip edilir ve aranır.

Howl no Ugoku Shiro

Anime Filmi

Studio Ghibli filmlerinin neredeyse tamamı, “Rüzgar Yükseliyor” ve “Ateşböceklerinin Mezarı” gibi güçlü savaş karşıtı ve şiddet karşıtı temalara sahiptir. Howl no Ugoku Shiro ilginçtir çünkü kaynak materyali savaşla ilgili değildir. Uluyanın içine çekildiği savaş, Miyazaki’nin hikayenin ikincil konusu için icadıdır.

Erken bir sahnede Calcifer, Howl’u savaşa girmek için canavar formunu kullanırsa bir gün geri dönemeyeceği konusunda uyarır. Gerçekten de savaşa katılmak, şiddete katılmak istemeyen ve ulumayı sevmeye mecbur kalanları bile insanları canavar yapma riskini taşır. Böylesine büyülü bir film için güçlü ve dokunaklı bir mesaj.

Kono Sekai no Katasumi ni

Anime Filmi

Kono Sekai no Katasumi ni, Pasifik Savaşı’nın ardından Hiroşima yakınlarındaki bir şehirde geçen bir savaş draması var. Suzu ve komşuları yiyecek kıtlığına katlanırlar ve etraflarında şiddet hakim olduğu için erzak almak zorundadırlar.

ABD’nin Japonya’ya hava saldırılarına başlamasıyla gıda güvensizliği diğer tehlikelerle birleşiyor. Suzu acı, kayıp, yaralanma ve hayatta kalanın suçluluğuna katlanır. Bir zamanlar onu sanatçı yapan şeyi bile kaybeder. Her şeye rağmen, elinden gelen her şeyle korumaya kararlı, ülkesinin insanlarına yardım etmeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Burcunuza Göre Yugioh Hangi Karaktersiniz?
Kısa Anime

Tek Nefeste Bitebilecek Şahane 10 Kısa Anime Önerisi

Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi

Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi Aslında Tipik Bir İsekai Değil