in ,

En İyi Yemek Mangaları, Sıralı

En İyi Yemek Mangaları

Ön Bilgilendirme

  • Yemekler etrafında gelişen mangalar çeşitli türleri karıştırarak eğlenceli ve ilginç hikayeler yaratabilir.
  • Yemek mangaları daha gelişmiş olabilir ve şarap gibi sofistike konulara değinebilir.
  • Yemekler, insanları bir araya getirme ve anlamlı bağlar kurdurma gücüne sahiptir.

Manga söz konusu olduğunda, çoğu okuyucu sıradan bulacak ve izlemeyecek olsa bile neredeyse her konu için bir tür var gibi gözüküyor. Çoğu manga okuyucusu dünya çapında bir macera veya iki ya da daha fazla karakter arasında bir romantizm okumak istese de diğer okuyucular beklenmedik şekilde popüler olan ‘Yemek’ konusu hakkında okumak isteyebiliyor.

İster büyülü güçlere sahip yiyeceklerle ister karakterlerin güzel bir sofrada bir araya gelmesiyle olsun, yemekleri hikâyenin bir ana unsuru haline getiren pek çok manga vardır. Hikâye nerede geçerse geçsin ve hangi olaylar yaşanırsa yaşansın, bu mangaların okuyuculara eşit dozda eğlence ve yeme iştahı vereceğinden emin olabilirsiniz.

Mysterious Dinner at Bistro Sangen-tei

Mysterious Dinner at Bistro Sangen tei jpg

Sanatçı Memeta tarafından çizilen Mysterious Dinner at Bistro Sangen-tei, herhangi bir kaliteli restoranda bulunan yemeklerin ağız sulandırılan tasvirlerine sahip. Bistro’nun Asıl ilgi çekici kısmı ise, müşterileri kendi damak tadı ve zevklerine göre hazırlanmış yiyecekleri sabırsızlıkla bekleyen ürkütücü karakterleri.

Mysterious Dinner at Bistro Sangen-tei’nin ana karakteri film sektöründe şansı yaver gitmeyen bir oyuncu olan Ryuichi Kamisaka. Kız kardeşi Kyoko ile tesadüfen Sangen-tei’de bir akşam yemeği yiyen Ryuichi, bir anda tuhaf yemekler ve gizemli karakterlerle dolu Sangen-tei dünyasında garson olmuştur.

Patisserie of the Inner Palace

Patisserie of the Inner Palace jpg

Mysterious Dinner at Bistro Sangen-tei’nin bistro ortamından açıkça farklı olan Patisserie of the Inner Palace, Feodal Japonya’da geçiyor. Pek çok karakter, mekân ve hamur işleri çizilmişten çok karmaşıkça boyanmış gibi gözüktüğü için, Manga’nın sanat dizaynı hikâyenin geçtiği dönemi yansıtmakta başarılı.

İlginizi Çekebilir:  Sword Art Online Hayranları için okunması gereken 10 Sanal-Gerçeklik MMORPG Manhwa

Patisserie of the Inner Palace’in hikayesi günümüz dünyasında bir pasta şefi olan Kokoro Yuzuki’nin, merdivenlerden düştükten sonra kendini Edo, Japonya’da bulması hakkında. Shogun’un pasta şefi olarak görevine devam etmeyi başaran Kokoro, çok geçmeden kendini karmaşık komploların içinde buluyor.

Specialty for the Fallen Knight

Specialty for the Fallen Knight jpg

Tıpkı Delicious in Dungeon gibi Specialty for the Fallen Knight da bilindik bir fantazi ortamında geçiyor; bu ortamlar insanlar, Elfler ve canavarlar tarafından yönetilen 3 krallıktan oluşuyor. Ek olarak K.K’nin dinamik ve canlı sanat tarzı seriyi çok daha samimi hala getiriyor.

Bu mangada garson Noelle, babasının beklenmedik ölümünden sonra kafesinin kapanmaması için mücadele etmekte. Ancak işletmesi kapanmadan hemen önce uzun bir uykudan uyanan ve çöreklerini yedikten sonra Noelle’i uzun zaman önceki sevgilisi sanan Kutsal şövalye Lancelot tarafından ziyaret edilir.

The Drops of God

The Drops of God

Tüm yemek mangaları restoranlar ve ev yapımı yemekler hakkında olmak zorunda değil. The Drops of God’da göründüğü gibi yiyecek mangaları gerektiği zaman son derece özel olabilir. Bu mangadaki olayların çoğu daha sofistike bir alkol çeşidi sayılan şarap üzerinden ilerliyor

Ünlü şarap eleştirmeni Yutaka Kanzaki öldükten sonra içinde efsanevi Tanrı’nın damlaları şarabının bulunduğu şarap küpü mirasçılarına kalır. Bu durum, oğulları Shizuki Kanzaki ve Issei Tomine arasında, Paha biçilemez Küp ve on iki havari olarak adlandırılan en kaliteli şaraplar için şiddetli bir mücadelenin başlamasına sebep olur.

What Did You Eat Yesterday?

What Did You Eat Yesterday

What Did You Eat Yesterday, çiftimizin işten sonra birbirine yemek hazırlayarak kurdukları bağları konu alıyor. Bazı romantizm mangalarının sıradan ve aniden gelişen doğasının aksine; bu mangadaki karakterler oldukça olgun. Her iki erkek de hem iş hem de romantizm konusunda çok fazla deneyime sahip.

What Did You Eat Yesterday Avukat Shiro Kakei ve kuaförü sevgilisi Kenji Yabuki’nin işleri ve aileleriyle uğraştıktan sonra teselliyi birlikte yedikleri yemekte bulmasını anlatıyor. Shiro, işteki uzun mesailerinin ardından kendisi ve Kenji için yemek pişirir, ancak bazen Kenji de Shiro yerine yemek pişirmeye çalışır.

Delicious in Dungeon

Delicious in Dungeon jpg

Basit çizimleri kimi okuyucuların hoşuna gitmese de Delicious in Dungeon göz ardı edilecek bir manga değil. Hikayesi, konusu ve yiyeceklerin evrenindeki kullanımı mükemmel. Bu manga özellikle hepsi bolca bulunan zindan, ejderha ve geleneksel fantezi hayranlarına hitap ediyor.

Hikâye, Ejderhaların yaşadığı tuzaklı bir zindanda üyelerinden birini kaybeden grubun lideri, şövalye Laios’un etrafında gelişiyor. Grubun malzeme özellikle de yiyecek sıkıntısı çekmeye başlamasının ardından Laios hazırlıksız olmalarını telafi etmek için bir fikir bulur: zindandaki düşmanları yemek!

How to Grill Our Love

How to Grill Our Love jpg

How to Grill Our Love’daki ana ilişkinin gösterdiği gibi, yiyeceklerin genellikle insanları bir araya getirme özelliği vardır. Barbekü sırasında sohbet ederek başlayan ilişki, işler ciddileşmeye başladığında iki ana karakter arasında gerçek bir bağlılık testine dönüşüyor.

How to Grill Our Love’ın ana karakteri, evlenmeyi çok isteyen ancak barbekü aşığı Chihiro Yamaguchi ile tanışana kadar pek kendine uygun kimseyi bulamayan usta barbekü şefi Keita Fukuyama. Chihiro ile ilişkileri başladıktan sonra, Keita aniden kendini yeni bir iş yerine transfer edilirken bulur. Bu durum Chihiro’yu birlikte kalabilmeleri için evlenme teklif etmeye iter.

Let’s Buy The Land and Cultivate It in a Different World

Lets Buy The Land and Cultivate It in a Different World jpg

İsekai türünün diğer örneklerine benzer gibi gözükse de Let’s Buy The Land and Cultivate It in a Different World daha çok Stardew Valley ve Sun Haven gibi çiftlik simülatörlerine benziyor. Tek başına evrenin temelinin bu olması bile bu Seriyi yiyecek türündeki en benzersiz eserlerden biri haline getiriyor.

Bu seride kendi dünyasından bir fantazi dünyasına ışınlanan Norio İtonami, işe yaramazlığı nedeniyle krallık tarafından dışlanır ve orijinal dünyasındaki şirket işinin zahmetinden kurtulduğu için çiftçilik yaparak sessiz bir hayat yaşamaya karar verir. Bahçe aletlerini tam ustalıkla kullanma becerisi nedeniyle İtonami, kendini yemek pişirmesine yardımcı olması için bir ejderha ve gelini olarak bir denizkızı almak gibi bazı tuhaf saçmalıkların içinde bulur.

Restaurant to Another World

Restaurant to Another World jpg

Sanat stili ve çizimleri renkli ve canlı olsa da Restaurant to Another World’ün başlangıcı tipik bir macera tarzı anime gibi. Bu bazı okuyuculara seri hakkında yanlış fikirler verebilir. Ancak birkaç dakika içinde ana karakter Sarah Gold’un tenha bir restorana rastlamasıyla atmosfer daha iyi bir hal alıyor

Bu mangada maceracı Sarah Gold ona bir zamanlar büyükbabasının yediği meşhur kıymalı pirzolayı ikram eden garson Aletta ve şefiyle tanışır. Zaman geçtikçe Sarah restoranın sırrını öğrenir: Restoran sadece Cumartesileri açıktır ve lezzetli Batı yemekleri arayan birçok tuhaf müşteriye ev sahipliği yapmaktadır.

Sweet Reincarnation

Sweet Reincarnation jpg

Tatlılar anime ve mangalarda sıklıkla görülen popüler yiyecekler ve Sweet Reincarnation’da bu trendin bir parçası. Tatlıya düşkün okuyucular bu mangaya oldukça ilgi gösterecektir. Sanat tarzı, konusu ve ana karakteriyle hoş bir anime.

Tek amacı gelmiş geçmiş en iyi elmalı turtayı yapmak olan pasta ustası, En ünlü tatlılarından birini yaparken gerçekleşen korkunç kazadan sonra; Pastry Mille Mortein ismiyle, 9 yaşında bir çocuk olarak yeniden doğar. Çok geçmeden pastry amacına ulaşmak için öncelikle Mille Mortein ülkesini, gıda kaynaklarını yok etmek isteyen haydutlardan kurtarması gerektiğini fark eder.

The Devil is a Part-Timer!

The Devil is a Part Timer

Popüler bir isekai anime ve light novel serisi olan the Devil is a Part-Timer! fantastik bir karakterin günümüze ışınlandığı ters isekai türünün en iyi örneğidir. Doğal olarak bu tür söz konusu fantastik karakterlerin modern yaşamın sunduklarını deneyimlemesini beraberine getirir ve dönemin yemekleri de bu deneyimlerden biri.

Şeytan lordu Sadao Maou ve uşağı Shiro kendi dünyalarında bir kahramana yenildikten sonra modern dünyaya ışınlanır ve günümüzde yaşanan finansal sorunlarla başa çıkmak zorunda olmaları Sadao’nun giderlerini karşılamak için bir fast-food restoranında işe girmesine neden olur.

Campfire Cooking in Another World With My Absurd Skill

Campfire Cooking in Another World With My Absurd Skill jpg

Bazı Isekai’lere benzer şekilde, Campfire Cooking in Another World With My Absurd Skill’in ana karakteri de görünüşte işe yaramaz, garip bir yetenekle bir fantezi dünyasına ışınlanır, ancak anlaşılır ki bu garip güç ana karakter Tsuyoshi Mukouda’nın kurtarıcısı olacaktır.

Kendini geleneksel bir fantezi dünyasında bulan Tshuyoshi, düşük istatistiklerine ve gücüne rağmen birdenbire tehlikeli bir göreve atanır, bir İblis Lordu’nu yenmek ve Reijseger krallığını kurtarmakla görevlendirilmiştir. Tek becerisi eski süpermarketinden yemek sipariş etmek olan Tshuyoshi, bu becerisiyle İblis Lordu’nun midesini o kadar çok doyurur ki Lort daha fazlasını istemeye başlar.

Hakumei & Mikochi: Tiny Little Life in the Woods

Hakumei Mikochi Tiny Little Life in the Woods

İki sevimli karakteri ve gerçek anlamda hayatın sunduğundan daha büyük bir mekanla, Hakumei ve Mikochi hem yemek severler hem de chibi sanat tarzından hoşlanan okuyucuların kesinlikle okuması gereken bir eser. Hayvanların normalden daha büyük olduğu bir ormanda geçen bu manga, ormanda yapılan basit yürüyüşü bile hayat değiştiren bir macera haline getiriyor.

Manga yemekler ve yemeklerle ilgili her şeye takıntılı olan en iyi arkadaşların, Hakumei ve Mikochi’nin hikayesini anlatıyor. İkilinin günleri genellikle yiyecek toplamak ve oyun oynamakla geçerken, gezgin bir ozan olan Conju’nun beklenmedik bazı olayların eşliğinde kaçırılmasıyla işler şok edici bir hal alır.

She Loves To Cook and She Loves To Eat

She Loves To Cook and She Loves To Eat jpg

Yemek pişirmenin rahatlamak için yapılacak pek çok şeyden biri olduğunu en iyi kanıtlayan manga kesinlikle She Loves To Cook and She Loves To Eat’tir. Günümüzde geçen bu manga, yemek pişirmeye gerçekten tutkulu biri tarafından pişirilen nefis yiyecekleri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda yemeğin insanların ilişki kurmasına nasıl yardımcı olabileceğini de gösteriyor.

Nemoto, video oyunlarında gördüğü yiyecekleri daha büyük porsiyonlarla yaparak muftak becerilerini test etmek isteyen bir sözleşmeli işçidir. Ancak kendisi o kadar çok yemek yiyemediği için komşusu Kasuga’yı yemeğe davet eder ve böylece iki kadın arasında romantik bir ilişki başlar.

Palworld

Palworld: Chillet Nerede Ve Nasıl Yakalanır?

Manhwa

Çocuk Ana Karakteri Olan 8 Manhwa Önerisi