in ,

En İyi Yetişkin Animeleri, Sıralı

Yetişkin Animeleri - Anime Önerisi

Anime, her kesime hitap edebilen şaşırtıcı derecede incelikli bir sanat aracıdır. Çoğu popüler anime serisi daha genç seyirci kitlesi için yapılmış olsa da yetişkinlerin de takdir edebileceği muhteşem animeler vardır. Hatta en iyi anime serilerinin büyük çoğunluğu, yalnızca yetişkin kitle tarafından gerçekten anlaşabilecek konsept ve konulara değinir.

Anime’nin yetişkinler için olan “seinen” adlı ayrı bir kategorisi bile bulunur. Ancak klasiklerden bazıları hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap edebilir. Sadece yetişkinler için yapılan pek çok animenin dışında, yetişkin odaklı anime türlerinin her kesimden hayran tarafından keyifle izlenecek örnekleri vardır. İşte sizler için sıraladığımız en iyi yetişkin animeleri:

Planetes

Planetes jpg
MyAnimeList:8.26/10
IMDb:8.1/10
Anime Planet:4.05/5

Bazı bilimkurgu animeleri Gundam gibi tamamen şaşaalı eğlence içinken, Planetes gibi nispeten ayağı yere basan animeler oldukça farklı hissettiriyor. Planetes insanlığın uzaydaki yerini sorgularken yavaş, oturaklı tempoda ilerleyen daha gerçekçi bir bilimkurgu animesi. Gravity veya The Martian gibi filmlerin hayranlarına hitap edebilecek teknik bir anlatı

Ana karakter Hachirota Hoshino uzay çöpü toplayan bir gemide çalışmakta ve bazen Ay’ı ziyaret etmektedir; fakat hayallerinde bundan çok daha fazlası vardır. Dış uzayın sınırlarını belirlemek için insanlığın en büyük görevlerine katılmak istemektedir. Ancak böyle bir görevde yer olmak kolay değildir ki zaten İnsanlık dikkatli olmazsa büyümeye devam eden uzay çöpleri uzay yolculuklarını imkânsız hale getirecektir. Gerçekçi bilimkurgu hayranları için harika, olgun bir anime. İlgi çekici yönleri biraz sınırlı olduğu için yetişkinler için en iyi animeler sırasında mütevazi bir yere sahip

Özet

Aİ Tanabe Technora Şirketi’nin uzay çöplerini ortadan kaldıran Enkaz bölümüne katılır. Ai uzay hayatına uyum sağlamaya çalışırken harap haldeki “Oyuncak Kutusu”nda ekibi hakkında yeni şeyler öğrenir.

İlginizi Çekebilir:  Mushikaburi-hime Animesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Black Lagoon

Black Lagoon jpg
MyAnimeList:8.03/10
IMDb:7.9/10
Anime Planet:4.12/5

Black Lagoon sık sık Quentin Tarantino’nun sert, şık aksiyon filmleriyle karşılaştırılır. Bay Tarantino’da animeden birkaç ipucu almıştır, bu yüzden karşılıklı bir durum söz konusudur. Aksiyon gerilim ve suç türlerini seven her yetişkin anime hayranı, Güneydoğu Asya sularında geçen kanlı suçlarla ilgili 18 yaş ve üzerine uygun olarak sınıflandırılmış Seinen anime Black Lagoon’dan keyif alacaktır.

Rock isimli ana karakterimiz bir zamanlar Japonya’da yaşayan bir çalışan ikeni şimdi hayali Roanapur şehrinin suç dünyasının tam ortasına itilmiştir. Ona Black Lagoon gemisi ve mürettebatı da katılır. Bu kişilerin arasında sert, koruyucu üvey kardeşi gibi davranan agresif ve mesafeli Revy’de vardır. Kurşunlar, uyuşturucu, ihanet ve dehşet verici suçlar Rock’ın yeni dünyasında günlük gerçeklikler haline gelmiştir, bu yüzden ya her şeye hazır olmalıdır ya da ölecektir.

Özet

Japon iş adamı modern korsanlar tarafından kaçırılır ve şirketi tarafından ölüme terk edilir. Şirket hayatından bıkan adam, kendisini kaçıran paralı askerlerle birlikte kalmayı ve onları çetesinin parçası olmayı seçer.

Wotakoi: Love Is Hard For Otaku

Wotakoi Love Is Hard for Otaku jpg webp
MyAnimeList:7.94/10
IMDb:7.5/10
Anime Planet:4.16/5

Romantik komedi türünde animelerin çoğu gençler için yapıldığından karakterlerin de çoğu genç oluyor; fakat hala yetişkin izleyicilere yönelik seriler var. Bunlara tatlı josei animesi Wotakoi: Love is Hard For Otaku’da dahil. Karakter kadrosu modern bir ofiste birlikte çalışan 20’lerinde gençler

Hirotaka, Narumi, Taro ve Hanako Otaku kültürüne karşı herkesten gizledikleri tutkularını paylaşmaktadır. Onları anlayan tek kişi birbirleridir, bu sebeple güçlü arkadaşlıkları ve kısa süre sonra da romantik birliktelikleri olur. Yetişkinlikte bile insanların çekinceleriyle yüzleşmek ve dünyada kendilerine ait bir yer edinmek için zamana ihtiyaç duyduklarını göstermeye çalışması herhangi bir anime hayranı için anlaşılabilir bir çaba.

Özet

Bir otaku ve fujoshi ortaokuldan beri ilk kez aynı işte çalışırken karşılaşıyor.

Nana

Nana jpg webp
MyAnimeList:8.55/10
IMDb:8.5/10
Anime Planet:4.15/5

Nana aynı bölüm içerisinde hem iç açıcı hem hüzünlü hem de komik. Tokyo’ya giden bir trende karşılaşan ve ikisinin de adı Nana olan iki kızın hikayesini anlatıyor. Aynı isimde olmalarına rağmen birbirlerine bu kadar zıt iki insanın daha bulunması mümkün değil. Neredeyse düşünebileceğiniz her konuda ying ve yang gibiler.

Her iki Nana da karmaşık, ilginç ve sevilesi karakterler; yeni bir şehirde tutunmak, aşk ve cinsellik arasındaki dengeyi bulmak ve arkadaşlarına destek olmayı öğrenmek için verdiği mücadeleler her yetişkinin kendiyle ilişkilendirebileceği şeyler. Romantizmin, komedinin, müziğin veya 3’ünün de severleri için Nana, yeni eski fark etmeksizin her anime hayranın için kaçırılmaması gereken bir klasiktir.

Özet

İkisinin de adı Nana olan, görünüşte birbirine zıt iki kadın Tokyo’da oda arkadaşı olur ve birbirlerinden kopamazlar. Ancak yetişkin hayatının acı gerçekleri ortaya çıktıkça ilişkileri tehlikeye girer.

Psycho-Pass

Psycho Pass jpg webp
MyAnimeList:8.34/10
IMDb:8.2/10
Anime Planet:4.17/5

Bazen PSYCHO-PASS olarak anılan karanlık bilim kurgu anime serisi Psycho-Pass, suçun tamamen yeni yollarla ele alındığı bir dünyada geçen fütürüstik bir maceradır. Bu gelecek yıllarda, Sibly sistemi, kimin ne zaman suç işleyeceğini kesin olarak belirlemek için sürekli herkesi izlemektedir; böylece Akane Tsunetori gibi kolluk kuvvetleri onları yakalayabilir veya yüksek teknoloji silahlarıyla ortadan kaldırabilir.

Akane, polis teşkilatında idealist ama sorunlu bir genç kadındır ve çaylak olduğu için henüz suç işlememiş suçlularla uğraşmanın nasıl bir şey olduğunu yeni öğrenmektedir. Akane yakın zamanda kendini, bütün sistemi ve yöntemini sorgulamaya başlar. Sibly Sistemi’nin arkasında yatan akıl almaz gerçeği öğrenmesiyle de dünyası tersine dönecektir.

Özet

İnsanlığa ve düzene inanan polis Akane Tsunemori, kuralcı, robotik, önceden belirlenmiş Sibly Sistemi’ne itaat eder. Mükemmel sistemden kaçmayı başaran bir Suç dehasıyla karşılaştığında ise hem kendisini hem de Sibly’yi sorgulamaya başlar.

Berserk (1997)

Berserk 1997
MyAnimeList:8.58/10
IMDb:8.7/10
Anime Planet:4.12/5

Berserk sıklıkla nihai nihilistik manga/anime serisi olarak görülür. Bu kısmen doğru olsa da kendini yeniden yaratma ve hayata kişisel bir anlam bulma temaları göz ardı edilemeyecek kadar belirgindir. Acımasız hem arkadaşlarının hem de kendisinin ölümünün hızla yaklaştığı bir dünyada yaşayan guts, kesinlikle en trajik anime ana karakteridir.

Yine de içinde bulunduğu hayatın anlamsızlığına rağmen devam etmekten başka seçeneği yoktur. Kendi hayatının anlamını ve amacını belirlemeye karar verir. Berserk aşırı gerçekçi ve rahatsız edici anime sahnelerine sahip olmakla ünlüdür ve kesinlikle çocuklara göre değildir. Hayranlar bu karanlık fantezi dünyasında daha derine dalmak ve gerçek Berserk deneyimini yaşamak isterlerse, Kentaro Miura’nın Berserk mangasını okuyabilirler. Mangasına göre nispeten kusurlu olsa da Berserk (1997) animesi’nin hala yetişkin izleyiciler için en iyi ilk 10 arasında bulunması gerektiği söylenebilir.

Özet

Guts, gezgin bir paralı askerdir. Karşılaşmada kurucusu Griffith’e karşı kaybettikten sonra “Band of the Hawk“ ‘a katılır. Birlikte her savaşı kazanırlar, ancak gölgelerde gizlenen bir tehdit vardır.

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Ghost in the Shell Stand Alone Complex jpg webp
MyAnimeList:8.41/10
IMDb:8.5/10
Anime Planet:4.15/5

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, anime sektörünün ürettiği en tanınmış eserlerden biridir. Müthiş aksiyon ve ilginç karakterle dolu olan seri, en çok ana karakteri ‘Major’ olarak da bilinen Motoko Kusanagi aracılığıyla transhümanizm ve sonuçlarını sorgulamasıyla biliniyor

Major’un animelerde fazla görülmeyen güçlü, ciddi kadın ana karakterlerden olması büyük yenilik. Hayranlar Ghost in the Shell’e bilimkurgu ve aksiyon için gelecek fakat hikâyesinin sunduğu derin çıkarımlar için kalacak. Motoko ve Takım-9’daki müttefikleri toplumda gizlenerek onlarla uğraşan zeki bir siber suçlu olan Laughing Man’le mücadele edecek; bunun yanı sıra Takım-9’un üyeleri ünlü derin temaları ve felsefesiyle eşit derecede ilgi çekici başka bilimkurgu maceralarına atılacaklar.

Özet

Bir istihbarat ajanı kadın Cyborg ve destek ekibinin fütüristik maceraları.

Fruits Basket (2019)

Fruits Basket 2019 jpg webp
MyAnimeList:8.21/10
IMDb:8.6/10
Anime Planet:4.32/5

Özellikle 2019 yeniden yapımı orijinal hikâyeyi doğru şekilde tamamladıktan sonra Fruit Basket herkesin en az 1 kere izlemesi gereken bir seri. Fruits Basket’in hikayesi hangi yöntemle anlatılsa anlatılsın aynı etkiyi yaratabilecektir; çünkü yalnızlık, affetme ve kendini gerçekleştirme ve içindeki şeytanla yüzleşme gibi şeyler animenin ötesine geçen zamansız temalar.

Honda henüz çocukken yetim kalmasına rağmen, Çin Burçları’yla lanetlenmiş Sohma ailesinin üyeleriyle beklenmedik etkileşimi ailenin ne demek olduğunu anlamasına yardımcı oluyor. Fruits Basket reşit olmuş insanların bile dersler alabileceği bir büyüme hikayesi. Işıltılı Shojo görselleri hayranların bunun her zamanki lise animelerinden biri olduğunu düşünmesine sebep olabilir, ancak Fruits Basket insan ruhuna ve dayanabileceği travmalara -bazen acımasızca çıplak- bir bakış.

Özet

Tohru, Soma ailesine evlatlık verildikten sonra ailedeki 12 üyenin istemsiz olarak Çin Burç hayvanlarına dönüştüklerini öğrenir ve bu dönüşümlerin yarattığı acılarla başa çıkmaları için onlara yardımcı olur.

Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain jpg webp
MyAnimeList:8.09/10
IMDb:8.1/10
Anime Planet:3.79/5

Eşit derece kafa karıştırıcı, ürkütücü ve zihin bulandıran Serial Experiments Lain, deneysel, psikolojik gerilim hayranları için bulunmaz nimet. Lain, hikayesini ya da temalarını kolay anlaşılır bir şekilde anlatmak yerine izleyicinin olayları kendi başına çözmesi için çaba sarf etmesini bekliyor.

Olaylar netleştikçe Lain’in dünyasının göründüğü kadar zorlama olmadığı anlaşılıyor. Serial Experiment Lain’in anlatımında yer alan mesaj ve kavramlar bugünün siber merkezli dünyasıyla, yayınlandığı 90’ların sonunda olduğundan bile daha bağlantılı.

Özet

İçine kapanık bir kız olan Lain’in “The Wired” olarak bilinen, birbirine bağlı sanal alemlere bağımlı hale gelmesiyle tuhaf şeyler olmaya başlar.

Oshi No Ko

Oshi No Ko jpg
MyAnimeList:8.71/10
IMDb:8.4/10
Anime Planet:4.42/5

Oshi No Ko basit bir gençlik komedi animesi veya ışıltılı bir idol animesi gibi görünebilir, ancak böyle serilerde görünüş yanıltıcıdır. Oshi no Ko idol endüstrisinin ve bütünüyle eğlence endüstrisinin ne kadar yorucu ve duygusal olarak tüketici olduğuna karanlık, acımasıca dürüst bir bakış. Bu endüstri ve hayranları gelecek vaat eden bir sanatçıyı ezip geçebilir hatta sanatçının sonu ölümle bile sonuçlanabilir.

Oshi no Ko’nun pek çok karmaşık temaya ve mesaja ev sahipliği yapan, karmaşık anlatımlara sahip bir anime olması onu yetişkin anime hayranları için daha uygun hale getiriyor. Ünlü idol Ai Hoshino, hayranlarına onları sevdiğini söylediği yalanlardan bıkmıştır ve göründükleri gibi olmayan bir kız bir erkek ikiz çocukları olduğunda söylediği bu yalanları itiraf etmesi daha da zorlaşır.

Özet

Bir doktor ve yakın zamanda ölen hastası, ünlü bir Japon müzik idolünün ikiz çocukları olarak yeniden doğar ve birlikte büyürler. Hayatları boyunca Japon eğlence endüstrisinin inişli çıkışlı yollarında ilerlerler.

Vinland Saga

Vinland Saga
MyAnimeList:8.75/10
IMDb:8.8/10
Anime Planet:4.40/5

Vinland Saga’nın şiddetli aksiyonu ve gerçekçi savaş tasvirleri hassas insanlar için uygun değil, aynı zamanda kurduğu hikâyeyi düzgün şekilde anlatmak için tamamen gerekli. Vikingler hakkında bir anime olarak, Vinland saga hem mekân hem de konsept açısından benzersiz hem de Thorfinn ve Canute gibi gerçek hayattan bazı tarihi figürleri kullanıp onlara yeni yönler de ekliyor.

Thorfinn, hem savaş becerisi hem de bir insan olarak büyüme yolculuğu sayesinde kolaylıkla anime tarihinin en iyi ana karakterlerinden biri haline geliyor. Vinland Saga’nın diğer seinen serilerinden ayrılan en önemli özelliği bu olsa da aksiyon sahneleri bile onu en iyiler arasına koymak için yeterli. Sadece vikinglerle değil, hayatın anlamı, kendini yeniden yaratma ve içindeki kötü tarafınla yüzleşme gibi konuları ele alan heyecan verici bir yetişkin animesi olması onu türünün en iyi örneklerinden biri haline getiriyor.

Özet

Thorfinn babasının katilinden intikam almak, onurlu bir savaşçı olarak hayatına son vermek ve babası için son görevini yerine getirmek amacıyla babasının katiliyle bir yolculuğa çıkar.

Attack on Titan

Attack on Titan jpg
MyAnimeList:8.54/10
IMDb:9.1/10
Anime Planet:4.35/5

Modern Anime dünyasında Attack on Titan’ın etkilerine rastlamamak mümkün değil, bu kötü bir şey de değil. İster basit eğlence açısından ister keşfettiği daha derin kavramlar açısından bakıldığında, AOT yarattığı heyecanın hakkını veren nadir serilerden.

Attack on Titan, birçok savaş odaklı animenin yapmaktan çekindiği, savaşın olumsuz yanları temasını incelemesiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca, sürekli savaşmanın askerlerdeki etkisini göstererek birçok seriden daha iyi bir karakter gelişimi sunmuş oluyor. Bu durum özellikle inatçı shounen ana karakterinden, kendince haklı olarak soykırım yaparak dünyayı değiştiren acımasız bir anti-kahramana dönüşmesiyle bilinen Eren Yeager için geçerli.

Özet

Attack On Titan’da şehri yok edildikten ve annesi öldürüldükten sonra genç Eren Yeager dünyayı insanlığı soyunun tükenmesi eşiğine getiren titanlardan temizlemeye yemin eder.

Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion
MyAnimeList:8.35/10
IMDb:8.5/10
Anime Planet:4.01/5

Tartışmasız bir klasik, Neon Genesis Evangelion mecha animeleri arasında en havalı dizaynlarardan bazılarına sahip. Temalarının seri bittikten uzun süre sonra bile izleyenleri etkisi altında bırakacağına şüphe yok. Ardından pek çok deneysel seri gelmiş olsa da Evangelion’un belki de en bilindik yönü izleyicinin bildiği her şeyi son saniyede çöpe atmaktaki bitmek bilmez inadı.

Yalnızca hikâye ve savaşları izlemek eğlenceli değil, Neon Genesis Evangelion; Shinji Ikari, Asuka Langley Shikinami, ve Rei Ayanami gibi anime tarihinin en ikonik bazı karakterlerine sahip. Animasyonu modern serilere kıyasla eski olsa da bu Evangelion’a aynı zamanda hep fütüristik hem de eski havası katarak unutulmaz bir nostalji hissi oluşturmasına sebep olmuş.

Özet

Genç bir çocuk babası tarafından elite bir pilot takımına üye yaptırıldığını öğrenir.

Monster

Monster jpg webp
MyAnimeList:8.88/10
IMDb:8.7/10
Anime Planet:4.22/5

Monster cinayetler hakkında olsa da bir seri katilin psikolojisini incelediği ve ne tarz bir ideolojinin insanın en iğrenç suçları işlemesine izin verdiğini araştırdığı için bir korku animesi değil

Monster konusu gereği en uç etik örnekleri hikâye içinde göstererek ahlak hakkında felsefi sorular soruyor. İzleyiciler kendilerini 1960’larda Batı Almanya’da bir hastanede çalışan ve geleceğin “canavarı” Johann Liebert ile tanışan Dr. Kenzo Tenma ile birlikte neyin gerçek ve doğru olduğunu sorgularken bulacaklar.

Özet

Seçkin bir beyin cerrahı olan Dr. Kenzo Tenma, vicdanının sesini dinleyerek Johan adındaki çocuğu ameliyat etmeyi kabul eder ve bu olaydan sonra, hayatı tamamıyla karmaşadan ibaret hale gelir.

Cowboy Bebop

Cowboy Bebop jpg
MyAnimeList:8.75/10
IMDb:8.9/10
Anime Planet:4.33/5

İçine romantizm ve komedi serpiştirilmiş olsa da Cowboy Bepob en çok bir trajediye benziyor. Kesinlikle ucuz bir trajedi değil tabii, kalp acısını düşündürücü ve içsel bir şekilde sunuyor. Ayrıca Cowboy Bebop anime tarihinin en iyi müziklerine de sahip: Spike ve arkadaşlarının dolaştığı uzayın boşluğunu dengeleyen neşeli Jazz parçaları.

Cowboy Bebop yalnızca yetişkinler tarafından zevk alınarak izlenecek bir seri değil ama kesinlikle yetişkinliğin getirdiği deneyim ve olgunluğa sahip olmadan tam olarak anlaşılamaz. Cowboy Bebop kendini yetişkin izleyici kitlesiyle sınırlamadığı, tıpkı her yetişkin gibi yeni nesle de bir şeyler öğretmeye çalıştığı için nihai yetişkin animesidir. Bütün bunlar Cowboy Bebop’ın yetişkinler için en zekice yazılmış, akılda kalıcı ve genel olarak en iyi anime olduğu anlamına geliyor.

Özet

Rahat bir ödül avcısı ve dostlarının fütüristik maceraları.

Bir yanıt yazın

Kenjaku

Jujutsu Kaisen: Gege, Kenjaku’nun Ölümünü Doğruladı

Mobile Legends Bang Bang x Attack on Titan

İzci Alayları, Mobile Legends: Bang Bang x Attack on Titan İş birliği İçin Toplanın!