in ,

En Popüler Spor Animesi: Haikyuu!!

Spor animesi sevenler için vazgeçilmez bir seri haline gelmiş ve son zamanlarda herkesin gözdesi olmayı başarmış 4 sezon, 5 OVA’dan oluşan bir animedir. 2013 yılından beri devam eden Haikyuu!! ekim ayında 5. Sezonuyla tekrar hayranlarıyla buluşacak. O halde izlemeyenler için bu yazımızla tavsiyede bulunup, yeni sezonu bekleyenlerin de bilgilerini tazeleyelim. İşte sizler için hazırladığımız Haikyuu!! bilgileri.

Haikyuu!! Sadece Bir Spor Animesi midir?

Yaşıtlarından daha kısa boya sahip olan Shouou Hinata, bir gün televizyonda “Küçük Dev“ lakabındaki voleybol oyuncusunu görür. Kısa boylu olmasına rağmen ulusallara çıkmayı başaran bu “Küçük Dev“i örnek alarak ortaokulda voleybol takımına girer. O günden sonra tek amacı onun gibi ulusallara çıkarak boyunun dezavantajını farklı teknikler öğrenerek avantaja çevirmek olur.

Ortaokulda çıktıkları bir maçta “Sahanın Kralı“ lakaplı Tobio Kageyama ile karşılaşırlar. Büyük bir farkla yenilgiye uğrayan Hinata, onu yenmek için kendine söz verir. Bu sözünü tutmak ve kendini geliştirmek için Karasuno Lisesine giderek voleybol takımına katılır. Fakat takıma katılmak isteyen diğer bir kişi de Kageyama’dır. Rakip olarak çıktıkları bu yolda maçlara çıkmaya başladıkça takım arkadaşı olmayı başararak ayrılmaz bir ikili haline gelirler. Artık Hinata, Kageyama’nın verdiği paslar yardımıyla daha yükseğe zıplayarak takımı için önemli bir oyuncu haline gelmeye başlar ve heyecanlı bir serüven başlamış olur.

Haikyuu!! Spor animesi olarak adlandırılsa bile aslında serinin ana düşüncesi, ekip ruhunun korunarak bütün halinde daha iyi işler başarılacağı ve sürekli çalışarak vazgeçilmediğinde istenilen her durumun üstesinden gelebileceğidir. Her ne kadar komedi ve eğlence unsurları barındırsa da içerdiği karakterlerin hayat hikayeleriyle dram tarzında bir anime olduğunu da söylememizde fayda var.

Karasuno Lisesi Voleybol Takımı

Haikyuu!!

Koç Ukai ve Küçük Dev’in olduğu zamanlarda Karasuno Lisesi, Bahar Turnuvalarında birçok başarı kazanarak ünlenmiştir. Fakat bir diğer turnuvada elemeleri geçemediği için “Uçamayan Kargalar“ lakabı takılmış ve herkes tarafından alay konusu olmuştur. Bu dönemden sonraki yeni voleybol takımını kimse ciddiye almamış ve sürekli küçük görmüşlerdir. Sürekli düşüşte olan takımda 3. Sınıfa geçen Daichi kaptan olduktan sonra tekrardan toparlanmaya başlamış, Hinata ve Kageyama ile diğer yeni oyuncuların gelmesiyle yükselişe geçmiştir.

Haikyuu!!
Daichi Sawamura

Takımın kaptanı ve kanat smaçörüdür. Takımdaki herkesle tek tek ilgilenir ve takımı ne olursa olsun toparlamayı başarır. Çok sabırlı ve anlayışlı bir kişiliğe sahip olsa da sözü dinlenmediği zaman fazla öfkeli olabiliyor.

Haikyuu!!
Kōshi Sugawara

Kaptan yardımcı ve aynı zamanda pasördür. Takımdaki herkesi düşünür ve yeri geldiğinde arkadaşları için her şeyi yapabilecek bir potansiyele sahiptir. Kageyama geldiğinden beri pasörlük görevini aktif olarak yapmasa da takımı kötü anlarında toparlamayı becerir.

Haikyuu!!
Asahi Azumane

Takımın yıldız oyuncusu ve kanat smaçörlerinden biridir. Takımı hayal kırıklığına uğratmaktan korktuğu için ilk başta voleybolda oynamayı reddetmiş fakat arkadaşları ve Hinata’nın uzun ikna sürecinden sonra takıma dönmüştür. İçine kapanık ve sessiz biri olsa da takımla birlikte uyum içinde hareket edebilen bir karaktere sahiptir.

Haikyuu!!
Ryūnosuke Tanaka

En çılgın, kolayca gaza gelebilen ve öfkelenebilen takım smaçörüdür. Kendine senpai denildiğinde çok hoşlanır ve takım arkadaşlarına karşı hep sevecen davranıp onları koruyucusu olduğunu düşünür.

Haikyuu!!
Yū Nishinoya

Karasuno’nun Koruyucu Tanrısı olarak anılan liberosudur. Takımın en kısa boylusu olmasına rağmen her türlü smaçı karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Çok çılgın ve çocuksu bir karakteri olsa da takım arkadaşları için her şeyi göze alabilir.

Haikyuu!!
Tobio Kageyama

Sahanın Kralı lakabıyla anılan takımın pasörcüsüdür. Üstün yetenekleriyle çoğu koç ve antrenör tarafından voleybolun dahisi olarak görülmüştür. Yetenekleri olmasına karşın sürekli bencil ve kendini düşünen karakterdir fakat Karasuno’ya geldiğinde takım ruhunun ne olduğunun farkına vararak uyumlu bir oyuncu olmaya başlayıp kendini keşfeder.

Haikyuu!!
Shōyō Hinata

Takımın yemi ve orta blokçusudur. Boyu küçük olmasına rağmen sürekli antrenman yaparak çok yükseğe zıplamayı başarmış ve tüm takımlar tarafından göz korkutan bir oyuncu haline gelmiştir. Eğlenceli, çocuksu ve çok dikkatli bir karaktere sahiptir.

Haikyuu!!
Kei Tsukishima

Uzun boylu orta blokçudur. Çok zeki ve kendini beğenmiş bir karaktere sahiptir. Uzun boyu sayesinde takım için önemli blokçu görevi görür. Özgüvenli bir karakter yansıtsa da yeteneklerinden memnun değildir sürekli en iyisini yapmaya çalışır.

Haikyuu!!
Tadashi Yamaguchi

Takımın orta blokçularındandır. Çok utangaç ve özgüvensiz olmasına rağmen diğer takım arkadaşları gibi güçlü olmak için sürekli antrenman yapar. Uçan servis atmayı öğrenerek takımın gizli kurtarıcılarından biri haline gelir.

Haikyuu!!
Chikara Ennoshita

Daichi’den sonra takım kaptanı olması beklenen kanat smaçörlerden biridir. Sessiz çekingen bir yapıya sahip olsa da yeri geldiğinde takımı kötü durumlardan kurtarmayı başarır. Ayrıca çılgın Nishinoya ve Tanaka ikilisine de kaptandan sonra sözünü geçiren tek kişidir.

Haikyuu!!
Hisashi Kinoshita

Takımın yedek kanat smaçörlerindendir. Pek özgüvenli bir karaktere sahip değildir bu yüzden maça çıkmaktan da sürekli çekinir fakat ekibine sürekli destek vererek onları motive etmeye çalışır.

Haikyuu!!
Kazuhito Narita

Yedek orta blokçudur.

İlginizi Çekebilir:  En İyi 10 Satoshi Kon Anime Filmi & Serisi, Sıralı

Bir yanıt yazın

PS5

PlayStation 5, 12 Kasım’da 499 Dolar üzerinden satışta!

Anket

En Havalı 30 Anime Karakteri Seçiyoruz!