in , ,

Final Fantasy VII Rebirth’ün Çıkış Tarihi ve Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Final Fantasy VII Rebirth

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Sony State of Play etkinliğinde pek çok yeni oyun fragmanıyla karşılaştık. Bunlardan birisi de Asya pazarında çokça hayranı bulunan ama Türkiye ve Avrupa pazarında pek etki oluşturamamış bir seri olan Final Fantasy serisinin yeni oyununa aitti. Final Fantasy VII Rebirth.

Final Fantasy VII Rebirth, 2020 yılında Final Fantasy VII Remake oyunu ile başlayan bu “Remake” üçlemesinin ikinci oyunudur. Rebirth, hikâyeyi önceki oyunun bıraktığı yerden alıp anlatmaya devam edecek ve önceki oyunundan çok daha büyük olacak. Şubat 2024’te çıkacağı duyurulan oyunla ilgili sadece bunlar bile bizi heyecanlandırmaya yeterken önceki oyundan aşina olduğumuz simalar göreceğiz, Cloud karakteri ve ekibiyle tekrardan maceralara atılacağız ve efsanevi Gold Saucer’da oynama fırsatı elde edeceğiz.

Sonuç olarak bu devasa bir remake ve hikâye konusunda elimizde kısıtlı bilgi var, oyun çıkana kadar da böyle kalacak gibi duruyor. Bu yüzden orijinal hikâyeye ne kadar sadık kalacaklarını ve hikâyenin nereye kadar uzanacağını hiç bilmiyoruz. Şu anda internette de bu konu hakkında çokça yanıltıcı bilgi var, o yüzden dikkat edin doğruluğuna. Yine de hikâye konusunda bizi bu kadar muallakta bırakmalarına rağmen her fragmanda bize oyunla ilgili farklı detaylar gösteriyorlar ve bu detaylarıyla şimdiden gelecek yılın en çok beklenen oyunlarından biri olmaya hak kazandı diyebiliriz FF7 Rebirth. Hadi şimdi gelin oyun hakkında tüm bildiklerimizi bir araya getirelim.

YouTube video
Final Fantasy VII Rebirth

Final Fantasy VII Rebirth Çıkış Tarihi

Final Fantasy VII Rebirth’ün 29 Şubat 2024’te çıkacağı doğrulandı. Sony’nin düzenlediği Eylül Ayı State of Play etkinliğinde oyun için güzel bir fragman gösterdiler. Zaten bu fragman sayesinde Vincent’in ve o muhteşem mini game’leri ile Gold Saucer’ın geri döneceğini de öğrendik.

İlginizi Çekebilir:  Assassin's Creed Oyununun Webtoon Uyarlaması Çıktı!

Final Fantasy VII Rebirth’ün Çıkış Yapacağı Platformlar

FF7 Rebirth’ün çıkması onaylanan tek platform Playstation 5, moralinizi bozmayın, ilk çıkış yaptığında Final Fantasy VII Remake de Playstation 4 özel oyunu olarak çıkmıştı. Final Fantasy VII Rebirth’ün Playstation 4’ü es geçip Playstation 5’e çıkış yapacak olması ise gösteriyor ki Square Enix tüm odağını yeni nesil konsollara yöneltmek istiyor.

Square Enix, Final Fantasy VII Rebirth’ün ileride farklı platformlara da çıkıp çıkmayacağı ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı henüz ama Final Fantasy VII Remake’in şu anda Steam üzerinden satılıyor oluşu biz oyuncuları sevindirecek bir gelişmenin habercisi olabilir. Peki, gelelim diğer bir soruya.

Final Fantasy VII Rebirth’ün Oynanışı Hakkında Neler Biliyoruz?

Final Fantasy VII Rebirth ilk duyurulduğundan beri biraz da olsa oynanışı hakkında bir şeyler gösterildi bizlere. Geçtiğimiz yaz düzenlenen Game Fest 2023 etkinliğinde ve Eylül 2023’te düzenlenen State of Play etkinliklerinde, Cloud ve ekibinin önceki oyuna göre çok daha açık bir alanda dolaştığını ve önceki oyunun aksine orijinal oyunda bulunan, mini game’lerle dolu Gold Saucer’ı görmüş olduk. En son yayınlanan fragmanda Cloud’u şehir etrafında elektrikli skuter sürerken, mini oyunlar oynarken, Chocobo’ya binerken hatta Chocobo yarışı yaparken gördük. Bütün bunlar gösteriyor ki gerçekten de Final Fantasy VII Rebirth çıtayı arşa çıkaran bir oyun olacak ve Square Enix “100 Saatlik Macera” sözünü tutmayı başaracak.

Final Fantasy VII Rebirth’ün Combat Sistemi

Şu ana kadar gördüğümüz fragmanlar Cloud’un Final Fantasy VII Remake’deki gerçek zamanlı aksiyon ve komut verme mekaniğini kullanarak çeşitli yaratıklarla savaşmasının yanı sıra diğer parti üyelerimizin de çeşitli dönüş görüntülerini gördük. Şu ana kadar izlediğimiz fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla önceki oyundan alışık olduğumuz Tifa, Barret ve Aerith’in yanı sıra ekibimize yeni katılan Red 13 ile de birlikte omuz omuza savaşacağız.

Eylül 2023 State of Play etkinliğinden sonra yayınlanan bir Playstation Blog’unda yönetmen Naoki Hamaguchi, Red 13’ün yeni bir karakter türü olacağını söyledi. Ayrıca blog’da yazılana göre ekip üyelerimizle birlikte yapabileceğimiz yeni ortak hareketler göreceğimiz de söylendi. Hamaguchi’nin söylediğine göre bu hareketleri istediğimiz zaman özgürce kullanabilecekmişiz. Bu hareketler sayesinde de karakterlerin birbiri ile olan ilişkilerini, birbirleriyle olan bağlarını oyun içinde de hissedebilecekmişiz. Final Fantasy Rebirth, Materia ve karakterlere özgü yeteneklerin yanı sıra karakter gelişimine katkı sağlayacak özgün yetenek ağaçları da ekleyecek.

Final Fantasy VII Rebirth’ün Hikâyesi

Hem 1997’deki Final Fantasy 7’yi, hem de 2020’deki Final Fantasy 7 Remake’i oynadıysanız, oyunların hikâyelerinin birbirinden farklı ilerlediğini biliyorsunuzdur. Square Enix, orijinal oyunu alıp yeniden şekillendirerek, biz yeni nesil oyunculara daha uygun olacak biçimde tasarlıyor. Zaten bu sebeple hikâyede ne gibi plot-twist’ler ve gelişmeler yaşayacağımız konusunda neredeyse hiçbir fikrimiz yok. Ancak oyunun, Final Fantasy VII Remake’in kaldığı yerden hikâyeye devam edeceğini biliyoruz.

Ayrıca oyunun kreatif direktörü Tetsuya Nomura, 2. Bölümden tat almak için orijinal oyunu ya da ilk oyunu oynamamıza gerek olmadığını söyledi. “Final Fantasy VII Rebirth, insanlar orijinal oyunu bilse de bilmese de zevk alabilsinler diye tasarlanıyor.

Summer Game Fest sırasında gösterilen oynanış fragmanına göre birinci oyunda yaptığımız savaştan sonra Sephiroth hayatta kalmayı başarmış. Ayrıca ekibimiz, dünyanın özü olan ve Sephiroth ile bağlantısı olan Lifestream’ı da duyuyor. İlginç bir şekilde, Tifa’nın saldırıya uğradığını gösteren kısa görüntüler ve kapüşonlu gizemli figürler de görüyoruz. Hikâye hakkında kafamızda yüzlerce soru var ve yeni yayınlanan fragman bu sorulara daha yenilerini ekliyor sadece. Zaman hepsinin cevabını getirecek sanırım.

Final Fantasy VII Rebirth Karakterleri

En son yayınlanan Final Fantasy VII Rebirth fragmanları bize ilk oyundan tanıdığımız bazı karakterlerin tekrardan bir araya gelmesinin yanı sıra ilk defa bizlere tanıtılacak olan karakterleri de gösterdi. Rebirth’de görmeyi beklediğimiz tüm karakterler:

 • Aerith 
 • Tifa 
 • Barret
 • Red 13
 • Sephiroth 
 • Yuffie
 • Vincent
 • Cait Sith
 • Elena (Turks Üyesi) 
 • Rude (Turks Üyesi) 
 • Vincent Valentine

Kagami no Kojou

Kesinlikle Kaçırılmaması Gereken Bir Anime: Kagami no Kojou

Kagurabachi

Kagurabachi İncelemesi: Jujutsu Kaisen & Demon Slayer Karışımı, Kendine Has Bir Şeye İhtiyacı Var