in ,

Fullmetal Alchemist: Elric Kardeşler İçin 3 Ekim Ne İfade Ediyor?

Fullmetal Alchemist: 3 Ekim 11

Bu yazılı mesaj gizli bir anlama sahip olmasının yanı sıra Fullmetal Alchemist fanları tarafından kutlanılan bir gün haline geldi. Bu mesaj Edward için özel bir sırdı ve simya ile saate mühürlemişti. Sadece simya ile veya bir takım aletlerle açılabiliyordu. Sadece bu kadar güçlü korunması bile ne kadar mühim bir mesaj olduğunu gösteriyor. Fakat anlamı ne?

Edward’ın çocukluk arkadaşı Winry Rockbell cevabı biliyor fakat çok da iç açıcı bir anlamı yok. 3 Ekim 11 Elric ve Kardeşi’nin evini yakıp felsefe taşını aramaya başladığıı tarih. Fakat, bir yolculuğu başlatmak için evi yakmak biraz abartı gibi görünüyor. Winry’e bunun nedeni sorulduğunda hassas bir konu olduğu için yüksek ihtimalle cevap vermeyecektir. Şanslıyız ki animenin sonu ile beraber bu mesajı yorumlayacak farklı bakış açılarına sahip oluyoruz.

FMA Elric Kardeşler Neden Evlerini Terk Etti

Fullmetal Alchemist

Elric kardeşlerin bu eylemlerinin sebebini anlamak için önce bu eyleme yol açan olaylara bakmamız gerek. Ed ve Al, Resembool’de anneleri Trisha ile çok huzurlu bir hayat yaşıyorlardı. Trisha hastalığından dolayı vefat edince Elric kardeşler hocaları İzumi Curtis’e söylemeden simya ile annelerini geri getirmeye çalıştılar. Bu sır onlara hayatlarına mal oluyordu.

İnsan başkalaşımı Fullmetal Alchemist dünyasında yasaklı bir simyadır ve her zaman kötü sonuçlanır. Edward ve Alphonse bu simyayı denediklerinde ikisi de bazı uzuvlarını kaybettiler. Ed sol bacağını Al ise tüm vücudunu kaybetti. Ed simya ile Al’in ruhunu yakınında bulunan bir zırha aktardı ve bu da sağ koluna mal oldu. Kaybettikleri her şeye rağmen anneleri diye canlandırdıkları şey et ve kanın birleşimi iğrenç ve korku dolu bir şeydi. Kardeşler hatalarından ders çıkarsalar da vücutlarını eski hallerine getirmeyi yeni amaçları belirlediler.

Elric’lerin şansı Amestri ordusuydu. Ed’in simya yeteneğinden hem etkilenip hem korkan Yüzbaşı Roy Mustang ona simyacı olma teklifiyle gitti. Ed orduya katılırsa araştırma kaynaklarını kullanarak felsefe taşını daha kolay bulabileceğini fark etti. Edward bunun sonucunda Mustang’in teklifini kabul etti.

Fullmetal Alchemist’te 3 Oct 11’in (3 Ekim 11) Önemi

image 11 3

3 Oct 11 burada önem kazanıyor. 1911’de Elric kardeşler tam bu gün evlerini yaktılar. Onlara göre eski evlerini yıkmak onlar için geçmişi unutup gözlerini hedeflerine dikmek anlamına geliyordu. Bu Edward’ın söyledikleriydi, babası Hohenheim ise Edwardların bunu geleceğe dönmek için değil geçmişten kaçmak için yaptığını söyledi. Edward’ın, annesini geri döndürmeye çalıştığı için ve Alphonse vücudunu kaybettiği için vicdan azabı çektiğini söyledi.

Şunu da söylemek gerek ki FMA(2003) ile FMAB(2010) arasında bu yıl 1 sene değişiyor. 2003 serisinde yıl 1910 olarak yazılırken 2010 animesinde ve orijinal mangada 1911 olarak yazıyor. 2003 versiyonuna bakıldığında yapılan değişiklikler böyle göze çarpıyor. Edward bir yıl boyunca Shou Tucker’ın terasında Simyacılık Sınavına hazırlık yapıyor. FMAB ve mangada sınavı geçene kadar evini yakmıyor. Elric kardeşlerin günah çıkarmasına bir etkisi olmasa bile iki seriyi de izledikten sonra dikkatten kaçmayan bir detay.

Sonuç olarak, “3 Ekim 11’i unutma” yazısı Edward için hatta iki kardeş için çok büyük anlama sahip. Geri dönebilecek bir yer bırakmayıp ilerlemeye başlamak alınması zor ama önemli bir karar. Tabii ki de Hoenheim’ın dedikleri de doğru olabilir. Edward’ın bunu neden bu kadar kişiselleştirdiğini açıklıyor. 3 Ekim Edward için çok mutlu bir gün olmasa da Fullmetal Alchemist fanları bu günü yine de Fullmetal Alchemist günü olarak kutlayıp kendi maceralarına dönüp bakabilir.

3 Ekim 11’den Sonra Kardeşler Başa Dönüyor

image 12 2

3 Ekim 1911 Elric kardeşler için bir trajediyi sembolize ediyor, evlerinin görünüşü de aynı şekilde. Edward ve Alphonse geçmişi gömüp hatalarından ders aldıklarını göstermekte kararlıydı ama Hohenheim’ın da dediği gibi iş henüz bitmiş değildi. Ed ve Al sadece kaçıyorlardı fakat şanslarına şeytani Baba yenildikten sonra her şey değişti. Edward bilgece ve mütevazı bir karar verip simyası karşılığında Alphonse’un vücudunu geri aldı. Edward Fullmetal Alchemist’te kendi savaşını işte böyle “kazandı”. Kendi şeytanlarıyla yüzleşerek ve onları yenerek. Sonunda “3 Ekim 11’i unutma” çağını da böylelikle atlatmış oldu ama bu sefer kaçarak değil. Tuhaftır ki Ed geçmişine ona yeni bir perspektiften bakarak ve yeni bir bilgelikle dönerek hükmetti.

Edward ve Alphonse maceracı hayatlarından emekli olup Resembool’da yetişkin olarak kendi hayatlarını kurarak devam ettiler. Evleri ve vücutları gibi şeyleri yıkmak yerine yeni şeyler inşaa ediyorlardı. İlk başta yasaklı simya ile annelerini geri döndürmeye çalıştılar ve ellerindeki her şeyi yok ettiler. Hem isteyerek hem istemeyerek.

Hikayenin sonunda ise kardeşler bir ev inşa etti Edward kendine bir aile kurdu, hayatının aşkı Winry Rockbell ile. Yıllar geçtikçe kardeşler hem mental olarak hem fiziksel olarak bazı şeyleri yıkıp yeni bir çağa adım atmak zorunda kaldı. Aynı simya’da olduğu gibi. Kardeşlerin yetişkin olarak yeni bir şeyler inşaa etmek için “3 Ekim 11’i unutma” döneminde bir şeyleri yıkması gerekti. Ancak böylelikle Ed ve Al tamamen geçmişini geride bırakabilirlerdi ve bu sefer kaçmak zorunda kalmayacaklardı. Sonuç başından beri çok basitti, geçmişin üstüne geleceği inşaa ederek ondan kurtul. Artık kaçmaya gerek yok.

İçerik Yazarı Keşif Asya

KesifAsya.com / Eski Çeviri Kurucusu

Bir cevap yazın

Omotenashi

Omotenashi: Japon Misafirperverliği Hakkında Her Şey

Tarihi Kore Dizileri

İzlemeniz Gereken Tarihi Kore Dizileri