in ,

Sırasıyla Gelmiş Geçmiş En İyi 23 İsekai Anime

İsekai, ana karakterin başka bir dünyaya ışınlandığı konuyu ele alan hikayelere verilen isimdir. Bu hikayelerin ana karakterleri genellikle zorla gönderildikleri dünyada belli bir görevi yapmak zorundadır.

İsekai animeler şu an en çok tutan animeler diyebiliriz. Bu konu başlığı altından klasik olmaya ilerleyen pek çok seri de var.

Hataraku Maou-sama!

İsekai Anime
The Devil is a Part-Timer!

Hataraku Maou-sama!, komedi ile isekainin muhteşem birleşimini içeriyor. Serinin ana karakterinin normal dünyadan fantezi dünyasına ışınlanmasını değil tam tersini görüyoruz. Şeytan kral bir anda kendisini günümüz dünyasında buluyor.

Adını “Sadou Madou” olarak belirleyen ana karakterimiz Şeytan Kral, hemen burger’da iş buluyor. Normal bir insanın tanrısal güce erişmesinin tam tersini yani tanrısal güçten normal insana düşüşü izleyen bu anime dizi pek çok seyircinin ilgisini çekiyor.

Isekai Shokudou

İsekai Anime
Restaurant to Another World

Isekai Shokudou, fantezi dünyasında geçmeyen sayılı isekaiden biri. Onun aksine, sürekli savaşmaktan perti çıkmış olan fantastik dünya karakterlerinin durup dinlenip yemek yiyebileceği bir restoran olan Nekoya’yı seyrediyoruz. Bu dünyada ruhlar insanlar alemine gelebiliyor insanlar da ruhlar alemine gidebiliyor.

Isekai Shokudou, klasik isekai macerası ile yaşamdan kesitlerin verdiği samimiyeti çok iyi birleştiriyor. Sıradan bir isekai serisi olmamasına rağmen dünyaları yerinden oynatan apayrı karakterleri bir araya getirmeyi biliyor.

Kono Yuusha ga Ore Tueee Kuse ni Shinchou Sugiru

İsekai Anime
The Hero Is Overpowered But Overly Cautious

Çoğu isekai ana karakteri aşırı güçlü karakterler ve bodoslama kavgaya dalıyorlar. Bu karakterler çok havalı olsalar da gerçekçi değiller. Kono Yuusha ga Ore Tueee Kuse ni Shinchou Sugiru’dan Seiya ise kazanacağına %100 emin olmadığı sürece savaşmayan bir korkağı yansıtıyor.

Çoğu insan bunu rahatsız edici bulabilir fakat Seiya’nın açısından bakılınca çok normal geliyor. Ristarte dünyasını kurtarmak için Seiya’yı çağırır fakat tutumu karşısında şok olur. Kono Yuusha o kadar sevecen ve komik ki parodi anime gibi geliyor ve kesinlikle izlenmeli.

Otome Game Sekai wa Mob ni Kibishii Sekai desu

İsekai Anime
Trapped in a Dating Sim: The World of Otome Games is Tough for Mobs

Bugünlerde oyun dünyasına gönderilen bir ana karakter görmeye hepimiz alışığız. Bu tarzda çoğu anime genellikle ana karaktere çok odaklanıyor ve onun ne kadar önemli biri olduğunu gözümüze sokuyor.

Fakat, Otome Game Sekai wa Mob ni Kibishii Sekai desu’da, olaylar tam tersi. Dünyayı kadınların yönettiği bir evrende, Leon Bartfort’un tek görevi onu menfaati için kullanmayacak bir kadın bulmaktır. Ama kendisi, gönderildiği oyun dünyasında bir “NPC” olduğundan dolayı işi zordur. Fakat dünyayı az çok bildiğinden ötürü kraliyete karşı gelip değer verdiği şeyleri koruyabilir. Farklı türde bir ana karakter arayanlar bu seriyi kaçırmasın.

MÄR

İsekai Anime
MÄR

MÄR ya da Marchen Awakens Romance, modern isekai’den önce çıkan bir seri o yüzden sıradan isekai teması beklemeyin. Onun yerine s erimiz, 2000lerin popüler shonenleri Naruto, Yu Yu Hakusho gibi bir temaya sadık kalıyor. Hikayemizin ana karakteri Ginta Toramizu MAR-Cennet’e ışınlanan birisidir. Bu dünyanın daha hafif yerçekimi Ginta’ya süper güç bile kazandırır.

Fakat, daha kutlamaya bile başlamadan Ginta, MAR’ın Satranç ordusu adında birisinin saldırısı altında olduğunu öğrenir. Ginta, pek çok kişiyle iş birliği yapıp dünyasını korumak zorundadır. MAR tam 2000’ler animesi arayanlara ama modern konulardan da biraz bulunsun isteyenlere göre.

Princess Connect! Re: Dive

İsekai Anime
Princess Connect! Re:Dive

Mobil oyun üzerinden ilerleyen animelerin para tuzağı olmadığını görmek şaşırıcı, Princess Connect! Re: Dive da o animelerden biri. Princess Connect! Re: Dive, tüm klişelere sıkıca sarılıyor ve farklı bir dünyaya ışınlanan ana karakterimizin dünya umrunda değil.

Fakat Princess Connect! Re: Dive’da klasik tatlı anime kızları tatlı şeyle yapıyor. Özgün bir hikayeye sahip olmadığından dolayı komedisini klişelerinden alıyor.

Fushigi Yuugi

İsekai Anime
Mysterious Play

Fushigi Yuugi, 90’larda yayınlandığından dolayı öyle garip şekillerde farklı bir dünyada doğma olayları yok. Fakat ana karakterlerimiz bir kitabın içine yollanıp orada yaşamaya zorlanır.

Fushigi Yuugi, antik Çin’den epey esinlenilen bir seri ve fantastik ile tarihi güzel birleştiriyor. Fushigi Yuugi, shojo ve isekai arayanlar için müthiş bir seri olmanın yanı sıra ilklerden de biri.

Isekai Quartet

İsekai Anime
İsekai Quartet

Isekai Quartet; Overlord, KonoSube, Tanya The Terrible, Re: Zero, Tate No Yuusha, gibi serilerin okulu gibi. Bu türün en iyilerinden olan bazı animelerden de estanteler içeren bu seri karakterleri en kaotik şekilde bir araya getiriyor.

Isekai Quartet, her karakterin geyiğini ön plana çıkaran bir seri. Serinin en çok üstünden geçilen temalarına iğneleme yapıyor ve üstüne bir ekliyor.

Otome Game no Hametsu Flag shika Nai Akuyaku Reijou ni Tensei shiteshimatta

İsekai Anime
My Next Life as a Villainess: All Routes Lead to Doom!

İsmi aşırı uzun olan bu serimiz izlenmeye değer. Bu seri, kötü kadın kahraman olarak yeniden doğma temalı light novellerin ilk anime adaptasyonu. O kadar iyi yapıldı ki adaptasyonu diğer seriler de adaptasyonlarına kavuştu. Başlarda Katarina Claes adında şımarık bir kız etrafındaki herkese bela olmaktadır. Fakat kafasını bir yere vurduğunda, şu an bulunduğu dünyayı daha önceden bir oyun olarak oynadığını hatırlar. Tek bir problem vardır, oyunun kötü kahramanı kendisidir!

Katarina, Otome Game’in çoğunda kötü kahramanın başından geçen kötü olayları engellemeye çalışır. Fakat karakterindeki değişiklik bir anda bir hareme sahip olmasına sebep olur. Başına gelebilecek “kötülükler” yani erkekleri engellemeye çalışırken onların ona aşık olduğunu fark edemez. Bu seri çok komik ve ciddi animelerden ara vermek isteyenlere göre.

Hai to Gensou no Grimgar

İsekai Anime
Grimgar: Ashes and Illusions

Çoğu isekai anime ana karakterlerini baştan çok güçlü yapıyor. Kirito ve Ainz’e benzemeye çalışan karakterler doldu isekai teması. Aşırı güçlü bir karakteri sevmekte yanlış bir şey olmasa da sıfırdan başlayıp tırmanmaya çalışan bir karakter daha gerçekçi geliyor.

Hai to Gensou no Grimgar bir RPG oyununda geçiyor. Amnzei sonrası uyanan ve dünyaya alışmaya çalışan bir grup genci anlatıyor. Fakat diğer isekailerden farklı çünkü bu üyelerin ciddi yönlerini de ele alıyor. Bu dünyaya ışınlandıklarında inanılmaz umutsuzluğa kapılırlar ve yavaş yavaş güçlenmeye başlarlar.

Gate: Jieitai Kanochi nite, Kaku Tatakaeri

İsekai Anime
GATE

Gate: Jieitai Kanochi nite, Kaku Tatakaeri, Japonyanın savunma sistemeinin uzaylı bir krallığın istilasını engellemeye çalışmasını işliyor. Dünyaya gelen insanlarla olan ilişkilerin yanı sıra Gate ayrıca fantastik yaratıkla savaş içeriyor.

Gate, günümüzü ve fantastik temaları birleştirmeyi çok iyi başarıyor ve ana karakterin biraz daha yaşlı olmasının buna bir katkısı var. Bu anime o kadar popüler oluyor ki gerçek Japon Savunma Ordusu dahi anime ile iş birliği yapıp animedeki isimlere sahip bölükler oluşturuyor.

Sword Art Online

İsekai Anime
Sword Art Online

Sword Art Online, isekai temasında gelmiş geçmiş en popüler ve en iyi reklamı yapılan anime. Klasik fantastik dünyaların aksine bu animede ana karakterimiz Kirito sanal bir dünyaya gidiyor. O ve 1000 oyuncu ölüm riski ile burun buruna geldikleri sanal bir dünyaya gönderiliyorlar.

Sword Art Online, gidişatı ve hikayesi nedeniyle çok eleştiriye maruz kaldı. Fakat, hayranlar inanılmaz animasyonları ve süper savaş sahneleri için hâlâ SAO’yu övüyor. Uluslararası popülaritesi ile birlikte Sword Art Online’ın en iyi isekai’lerden biri olduğu inkar edilemez.

InuYasha

İsekai Anime
InuYasha

Inuyasha biteli on sene olsa dahi pek çok insan animeye yeni başlayanlara bu seriyi öneriyor. Kendisini günümüz Japonyasından Feodal döneme ışınlanmış şekilde bulan Kagome Hişgurashi yarı iblis İnuyasha ile tanışır. Birlikte takım olurlar ve Shikon takısını Naraku’dan korumaya çalışırlar.

Film adaptasyonlarının yanı sıra ikinci seri Inuyasha: Te Final Act animenin sonu niteliğinde. Genel olarak bakıldığında İnuyasha ikonik bir isekai serisi ve izleyenleri tatmin edeceğine eminiz.

Youjo Senki

İsekai Anime
The Saga of Tanya The Evil

The Saga of Tanya The Evil, Tanya Degurechaff adına birini anlatıyor. Japon bir beyaz yakalı olan bu kişi Tanya adında birisi olarak Being X adındaki gizemli birisi yüzünden başka bir dünyaya gönderilir. Çocukluğundan itibaren Tanya orduya çekidüzen vermeyi hayal etmektedir. Geçmiş hayatından gelen bilgiler ile de birlikte lüks içinde yaşayacağı günler onu bekler.

Fakat, Being X sürekli onun önüne çıkmaktadır. Tanya kendisini sık sık tehlikeli durumlarda bulur. Duygusuz bir yapısı ve stratejik bir düşünce sistemi olduğunda Tanya yolunda emin adımlarla ilerler.

Overlord

İsekai Anime
Overlord

Normalde isekailerde ana karakter başka bir dünyaya gider ve o dünyayı kurtarması gerekir. Fakat bu seride ana karakterimiz bir oyun dünyasında kendi karakteri oluyor, Elder Lich Momonga. Adını sonradan Ainz Ooal Gown olarak değiştiriyor.

Yeni keşfettiği bu gücü ile Ainz dünyayı ele geçirmeye karar veriyor. Ana karakteri serideki herkesten çok daha güçlü olsa da Overlord asla sıkıcı değil. Aşırı komik karakter ilişkileri ve sık sık Ainz’in gücüne şahitlik ettiren sahneler ile Overlord kesinlikle izlenmesi gereken bir seri.

Knight’s & Magic

İsekai Anime
Knight’s & Magic

Mecha fanlar için üzücü bir gerçek var ki mecha’nın popülaritesi 80’lerden 90’lardan sonra epey bir düşüşe geçti. Fakat, isekai teması öyle büyüdü ki mecha animeye bile dönüştü. Knight’s & Magic, Ernesti Echevalier adında devasa robotlara iyi duyan bir otaku’nun büyü ve devasa robotların doldurduğu bir dünyaya ışınlanmasını anlatıyor.

Ernesti’nin robotlara olan ilgisi kraliyet ordusuna katılmasına yol açar. Böylece kendi robotunu yapabilecektik. Her birkaç bölümde bir kendi mükemmel robotunu tasarlama ve ilerletme aşamasını görüyoruz.

Tate no Yuusha no Nariagari

İsekai Anime
The Rising of the Shield Hero

Tate no Yuusha no Nariagari, ışınlandıkları yeni dünyayı kurtarmak amacına çağırılan 4 kahramandan biri olan Naofumi İwatani’yi anlatmaktadır. Fakat, Kalkan Kahramanı olarak sürekli ayrımcılığa maruz kalır. Yol arkadaşı Prenses Malty, onu taciz ile suçladıktan sonra işler daha da kötüye gider.

Sonuç olarak Naofumi geçmişi kendisinin bir kabuğu haline gelir. Nazik ve güven dolu bir insan iken alaycı ve insanlara güvenmeyen birisine dönüşür. İnanılmaz savaş sahnelerinin yanı sıra Tate no Yuusha’nın karakter gelişimi de bir harika. Tüm şanssızlıklara rağmen Naofumi nefrete ve ayrımcılığa karşı gelip gerçek kahraman nasıl olunur gösteriyor.

KonoSuba

İsekai Anime
KonaSuba

KonoSuba, Kazuma Satou adındaki ana karakterimizin yeni bir dünyaya ışınlanmasını konu alıyor. Çoğu isekai animenin aksine bu seri Kazuma’nın saçma ama komik durumlara düşmesini işliyor.

Kazuma’nın arkadaşları, Tanrıça, şövalye ve bir büyücü de olsa işler insanın beklediği gibi gitmiyor. Büyücü Megumin patlama büyüsüne kafayı takmıştır. Darkness korkunç bir mazoşisttir. Aqua ise Tanrıça olmasına rağmen işe yaramaz güçlere sahiptir. Diğer isekai animeler kadar heyecan dolu olmasa da KonoSuba en komikleri diyebiliriz.

Tensei shitara Slime Datta Ken

İsekai Anime
That Time I Got Reincarnated as a Slime

Tensei shitara Slime Datta Ken, Satoru Mikami adında, slime olarak yeniden doğan birini anlatıyor. Yeniden doğuşunun ardından Mikami adını Rimuru Tempest olarak değiştiriyor. Avcı adındaki yeteneği sayesinde tükettiği her şeyin gücünü ve yeteneklerini alabilmektedir.

Yeni yetenekleri ile beraber Rimuru dünyadaki en güçlü varlıklardan biri olur. Tensei shitara Slime Datta Ken, genellikle hatırda kalır karakterlerinden dolayı övülüyor. En çok da Rimuru popüler, 2019 Crunchyroll Anime Ödülleri’nde en iyi ana karkater olarak seçilmişti, imbd puanı da iyi.

No Game No Life

İsekai Anime
No Game, No Life

No Game No Life, hayatı olmayan iki üvey kardeş Sora ve Shiro’yu anlatıyor. “Boşluk” adı altında savaşan bu iki kardeş oyuncuların dünyasında yenilmez kabul ediliyorlar. Sonuç olarak, bir Tanrı onları oyun oynamaları için her şeyin oyun ile kararlaştırıldığı bir dünyaya ışınlıyor.

2014’ün en iyi beş animesinden biri olan No Game No Life, klasik isekai animesine bir farklı yaklaşıyor. Hayranlar genellikle oyunların savaş alanı olarak kullanılmasını, inanılmaz animasyonları ve Sora ile Shiro arasındaki bağı övüyor. No Game No Life, hem oyunculara hem de anime hayranlarına hitap ediyor.

Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

İsekai Anime
Re:ZERO -Starting Life in Another World-

Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu’dan bahsetmeden isekai listesi yapamazdık. Natsuki Subaru korkunç bir güç ile birlikte, bilmediği bir dünyaya ışınlanır. “Ölüm ile Geri Dönme” olarak bilinen bu yetenek sayesinde Subaru belli bir sonuca ulaşana kadar her öldüğünde yeniden doğmaktadır.

Sevecen bir tema ile başlayan Re:Zero, Subarı kendisini bin bir farklı şekilde ölürken bulduğunda çok hızlı bir şekilde değişiyor. Her bir yeni doğuştan sonra Subaru’nun eline birazcık da olsa sevdiklerini koruma şansı geçiyor. White Fox tarafından yapılan büyüleyici animasyonların yanı sıra Emilia, Rem gibi beğenilebilir karakterleri ve hikayesi ile Re:Zero gelmiş geçmiş en iyi isekailerden biri olarak kabul edilmektedir.

Mushoku Tensei

İsekai Anime
Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

Mushoku Tensei’ye kafa tutabilecek isekai sayısı çok azdır. Bu anime biraz problemli kısımları olsa dahi animenin geçtiği dünyayı ve içindeki karakterleri yazmaya verilen emek hemen göze çarpıyor. Bu harika isekai serisi, Rudeus Greyrat adında önceki hayatında başarısız olmuş ve yeni bir dünyada yeni bir hayat şansı verilmiş ana karakterimizin etrafında geçiyor.

Mushoku Tensei, Rudeus’un önceki hayatında başarısız olmasına sebep olan iç güdüleri ile savaşmasını işliyor fakat tek odak noktası bu da değil. Mushoku Tensei; Rudeus’un seçilen kişi olmadığı, canlı, nefes alan bir dünya yaratıyor. Çok aşina olduğumuz klasik isekai serilerine dönmesi çok kolay olan bu seri, seyircileri şaşırtıyor ve bazı ters köşeler ile beraber Rudeus’un çocukluktan yetişkinliğe kadar büyümesini seyrediyoruz. Studio Bind tarafından harika şekilde animasyonu yapılan seri kesinlikle en iyi isekailerden biri.

İlginizi Çekebilir:  Berserk Mangasının Yaratıcısı Kentaro Miura Vefat Etti

Bir yanıt yazın

One Piece

One Piece Odyssey’e Yeni Başlayanlar İçin 7 İpucu

Shounen Manga

Anime Yapılması Gereken 10 Harika Shounen Manga