in ,

Gerçek Hikayeden Uyarlanmış 15 Anime Önerisi

Anime

Günümüzde gerçek hikayelerden uyarlanmış birçok film ve dizi mevcut. Seyircilerin izledikleri şeye inanmaları için genelde filmlerde ya da dizilerde gerçek hayattan kopmamaya dikkat edilir. Animeler, fantastik, bilim kurgu ve macera gibi pek çok türe sahip olmasına rağmen yapımcılar, en absürt hikayelerde bile gerçek hayattan birkaç küçük detay eklemekten çekinmezler.

Animeler, hikaye anlatımı konusunda, günümüze dek çıkan örnekleriyle “gerçeklik” duygusunu en iyi yansıtan animasyon türlerinden biridir. Şimdiye dek yapılmış en gerçekçi ve iyi hikayelere sahip animeler bugün bile pek çoğumuzun hafızasında yer etmiştir. Ghibli filmleri bunun en iyi örneklerinden biri. Komşum Totoro, Yüreğinin Sesi, Büyülü Dalgalar ve Küçük Cadı Kiki gibi filmleri buna örnek verilebilir. Çoğu fantastik ve büyülü bir evren üzerine kurulu olsa da film boyunca izleyiciye gerçekten “öyle bir dünya”nın var olduğunu hissettirebilmiştir.

Rurouni Kenshin

3 Sezon, 95 Bölüm

YouTube video

1990’ların en popüler animelerinden Rurouni Kenshin, etkisini hâlâ günümüzde bile bizlere hissettiriyor. Samuray temalı anime, Himura Kenshin’in Japonya’nın Meiji döneminde seyahat ederken suikastçı olarak yaptığı eylemleri telafi etmek amacıyla yardıma muhtaç insanlara yardım etmesini konu alıyor.

Rurouni Kenshin, belirli bir tarihsel gerçekliğe dayanmamaktadır, ancak Feodal Japonya’yı ve Ronin samurayların yaşamını harika bir şekilde yansıtmaktadır. 2023’te yeniden yapımıyla birlikte, animemiz, 19. yüzyıl ortasındaki Japonya’nın samuraylar ve modern dünyanın çelişkisini daha önce hiç görülmemiş bir biçimde anlatıyor.

The Rose Of Versailles

1 Sezon, 40 Bölüm

YouTube video

The Rose of Versailles mangası 1972 yılında yayımlandı ve pek çok tarihi temalı seriden farklı olarak, yalnızca bir tarihi dönem hakkında yazılan bir hikaye değildi – aynı zamanda önemli bir dönemde yayımlanan bir manga olarak tarihe geçti. Manga’nın yazarı Riyoko Ikeda, hikayeyi 1960’ların Japonya’nın siyasi alanını şekillendiren radikal devrimler döneminde yazdı.

İlginizi Çekebilir:  Sevgiliyle İzlenebilecek Aşk Animeleri

Yazılış bağlamı dikkate alındığında, The Rose of Versailles’ın Fransız Devrimi sırasındaki Fransa’da geçmesi oldukça doğal. Serinin ana karakterleri, siyasi yapılarının sonuçları üzerine önemli ölçüde düşünme sürecine zaman ayırıyor ve bu, shoujo türünün hedef kitlesinin çocuklardan gençlere doğru yavaş bir geçiş yapmasının önemli bir nedeni oldu.

The Wind Rises (Rüzgar Yükseliyor)

126 Dakika

YouTube video

Efsanevi yönetmen Hayao Miyazaki’nin muazzam filmlerinden biri, Rüzgar Yükseliyor adlı ödüllü anime filmi. Film, Birinci Dünya Savaşı ile İkinci Dünya Savaşı arasındaki yıllarda Japonya’da geçiyor. Bu dönemde Japonya’nın en iyi savaş uçağı tasarımlarının arkasındaki başmühendis Jiro Horikoshi’nin kurgusal bir biyografi filmi olarak da düşünebiliriz.

Studio Ghibli’nin etkisi Rüzgar Yükseliyor filmi boyunca hissediliyor ve havacılık temasıyla dolu olan bu hikaye, izleyiciye muhteşem bir seyir zevki sunuyor. Bunun yanı sıra Rüzgar Yükseliyor’un tarihsel önemi, yapımcı stüdyonun büyüleyici film kütüphanesindeki en iyi filmlerden biri yapmaktadır.

Kingdom

4 Sezon, 129 Bölüm

YouTube video

Pierrot stüdyosu tarafından animeleştirilen Kingdom, Çin’in savaş dönemini Li Xin’in gözünden anlatan bir animedir. Li Xin, Qin Hanedanlığı’nın kurulmasında önemli bir rol oynayan tarihi bir figürdür. Genç bir yetim olarak seride gördüğümüz Xin, krallığının askeri rütbelerinde yükselir. Çabaları sayesinde sonunda bin kişilik birliği yönetme hakkını kazanır.

Çin’in zengin tarihi binlerce yıla uzanır, bu yüzden Japonya’ya coğrafi yakınlığı göz önüne alındığında, animelerde Çin tarihinden çok az şeye rastlanması oldukça şaşırtıcı. Kingdom, türünün en popüler animesi olmasa da, Asya’nın en ilginç tarihi dönemlerinden birinde yolculuğa çıkmak için harika bir seçenek.

Black Butler

2 Sezon, 36 Bölüm

YouTube video

Black Butler, doğaüstü unsurlarıyla akıllarda en çok yer edinen serilerden biri. Bununla birlikte anime, Viktorya dönemi İngiltere’sini eğlenceli bir şekilde tasvir ediyor. 19. yüzyılın sonlarına doğru Londra’da geçen Black Butler, Ciel Phantomhive’ın yeni kazandığı şeytani güçlerini kullanarak şehirdeki gizemli olayları araştırmasını konu alıyor.

Çoğu tarihi temalı anime gerçekçilikten yana olsa da, Black Butler doğaüstü unsurları kullanarak buna eğlenceli bir dokunuş ekler. Gotik korku klişeleri ve İngiliz toplumunun bilindik unsurları da bu seride yer alırken, Ciel Phantomhive’ın maceraları shounen türünün benzersiz örnekleri arasında sayılır.

Vinland Saga

2 Sezon, 48 Bölüm

YouTube video

Vinland Saga ya da türkçeye çevirirsek Bağdiyar Destanı, babasını öldüren adamdan intikam almak isteyen genç bir Viking olan Thorfinn’in yolculuğunu anlatıyor. Yol boyunca, kendisini İngiltere’nin kontrolü için yarışan çeşitli gruplar arasındaki güç mücadelesinin ortasında bulur. Özellikle İskandinav tarihiyle ilgili olanlar bu tarihi animede ilgi çekici pek çok detay ve figür ile karşılaşacaklar.

Grönlandlıların Destanı ve Kızıl Eric Destanı’na da kısaca değinse de, Vinland Saga kurgusal bir tarihi destan olarak tek başına oldukça ilgi çekici bir olay örgüsüne ve hikayeye sahip. Bazı kısımlar ‘abartılmış’ olsa da anime, Leif Erikson ve Thorfinn Karlsefni gibi gerçek tarihi figürlerin hayat hikayelerine dayanıyor.

Emma

2 Sezon, 24 Bölüm

YouTube video

Emma, Viktorya dönemi İngiltere’sinde geçen romantik bir dram animesi. Genç bir hizmetçi olan Emma, soylu bir aileden gelen William’a aşık olur. Ancak, farklı sosyal sınıflara mensup olmaları ilişkilerine engel teşkil eder. Viktorya dönemini tüm güzelliği ve çirkinliğiyle aslına sadık bir şekilde yeniden yaratan fantastik bir dönem filmi olan Emma, aynı zamanda güçlü bir kadın başrol oyuncusuna sahip.

Emma, Emma adında gerçek bir hizmetçi hakkında olmasa da gerçek olaylardan esinlenerek yazılmış ünlü İngiliz yazar Jane Austen’ın “Emma” isimli romanıyla benzer özellikler taşıyor. Viktorya dönemi ortamı güzel bir şekilde tasarlanmış ve mekandan kültüre kadar her şey iyi araştırılmış, bu da tüm hikayeye güçlü bir gerçeklik hissi veriyor.

Heike Monogatari

1 Sezon, 11 Bölüm

YouTube video

Heike Monogatari, aynı adı taşıyan klasik Japon destanına dayanan tarihi bir anime. Anime, ortaçağ Japonya’sında Taira ve Minamoto klanları arasında meydana gelen bir olay olan Genpei Savaş’nın gerçekleştiği dönemde geçiyor. Savaş onlarca yıl sürmüş ve Japonya’nın en etkili klanlarından birinin sonunu getirmiştir.

Heike Monogatari, tarihin değişken gelgitlerinin trajik bir özeti adeta. Taira klanının yükselişi ne kadar hayranlık uyandırıcıysa, kaçınılmaz düşüşü de o kadar etkileyici. Hikayenin bir çocuğun gözünden anlatılması da izleyicinin dünyayı olduğu gibi öğrenmesi için akıllıca bir seçim.

Golden Kamuy

4 Sezon, 49 Bölüm

YouTube video

Golden Kamuy, Rus-Japon Savaşı sonrasında Japonya’nın Hokkaido bölgesinde geçen tarihi bir macera animesi . Hikaye, eski bir asker olan Saichi Sugimoto’nun, Ainu halkından çalınan gizli bir altın zulasını aramaya başlamasını konu alıyor.

Golden Kamuy, havalı silahlı çatışmalara sahip olsa da tarihi bir anlatı olma iddiasında değil. Yapımcılar, Ainu halkının kültürünü ve tarihini olumlu bir ışık altında izleyiciye aktarmak için ellerinden geleni yapmışlar ki bu Japon medyasında nadir görülen bir durumdur. Golden Kamuy, hikayede anlatılan gerçeğe dayanan tüm karakterlere saygı duyularak yazılmış.

Miss Hokusai

93 Dakika

YouTube video

Miss Hokusai, 19. yüzyılın başlarında Japonya’da, sanatın geliştiği ve sanatçıların toplumda büyük saygı gördüğü bir dönemde geçen biyografik bir dram. Hikaye, ünlü Japon sanatçı Hokusai’nin kızı O-Ei’nin hayatını anlatıyor. Anime, onun bir sanatçı olarak mücadelelerini, ailesiyle olan ilişkilerini ve Edo döneminde kadınlara uygulanan toplumsal kısıtlamaları gözler önüne seriyor.

Kadın düşmanlığı, birçok tarihi hikayede karşımıza çıkan oldukça çirkin bir gerçek. Kadınlar, sahip oldukları beceriler ne olursa olsun, cinsiyetleri nedeniyle erkekler kadar iyi muamele görmemişlerdir. Miss Hokusai, kadın düşmanlığını Edo Japonyasın’da, kendine özgü bağlamında ele alırken, ailevi utanç ve kıskançlık temalarını da işliyor.

Samurai Champloo

1 Sezon, 26 Bölüm

YouTube video

Hip-hop ve tarihi kurgunun bir karışımı olan Samurai Champloo, ayçiçeği kokulu samurayı bulmak için Fuu adında genç bir kızla takım olmak zorunda kalan, birbirinden çok farklı kişiliklere sahip iki kılıç ustası Mugen ve Jin’in yolculuğunu anlatıyor. Birlikte Japonya’nın Edo döneminin zorlu ve fantastik dünyasını deneyimleme şansı elde ederler.

Samurai Champloo’nun tabii ki tamamen tarihi bir gerçekliğe dayanmıyor. Bununla birlikte, hikayedeki belli kısımların tarihle uzaktan olsa bir ilişkisi olduğunu doğrulayabiliriz. Fuu’nun babası, kendi vatanları olan Japonya’da dışlanan Gizli Hristiyanların bir parçasıydı. Gizli Hıristiyanlar, hapsedilmekten ölüme kadar her şeyle yüzleşmek zorunda kalmışlar.

Grave Of The Fireflies (Ateşböceklerinin Mezarı)

89 Dakika

YouTube video

Ateşböceklerinin Mezarı, Isao Takahata tarafından yönetilen ve 1988 yılında gösterime giren eleştirmenlerce büyük beğenisini toplayan bir anime filmi. Hikaye, Akiyuki Nosaka’nın aynı adlı yarı otobiyografik romanından uyarlanmış ve İkinci Dünya Savaşı’nda Hiroşima’nın bombalanmasının trajik sonuçlarını anlatıyor.

Ateşböceklerinin Mezarı, Barefoot Gen gibi yapımlarda olduğu gibi, çocukların İkinci Dünya Savaşı’nın korkunç etkileriyle nasıl başa çıktıklarını anlatıyor. Savaş, dokunduğu her şeyi yiyip bitiren vahşi bir canavardır. İnsanlar üzerinde sebep olduğu dehşet için hiçbir şekilde özür dilemiyor ve onu bu kadar korkunç yapan da bu.

Millennium Actress

87 Dakika

YouTube video

Chiyoko’nun hikayesini anlatan gerçeküstü bir drama olan Millennium Actress, hayat hikayesini bir film yapımcısına anlatan emekli bir aktrisi anlatıyor. Anime, Chiyoko’nun anılarını filmlerinden sahnelerle birleştirerek, Japonya’nın kükreyen 20’li yıllarının gerçekliği ve kurgusu arasındaki çizgileri, beraberinde gelen tüm travmalarla birlikte izleyiciye aktarmaya çalışıyor.

Millennium Actress, Japonya’nın popüler medyada genellikle göz ardı edilen bir bölümünü tasvir ediyor. Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonraki ve İkinci Dünya Savaşı’ndan biraz önceki o tuhaf ara dönem; Japonya, hızla yükselen milliyetçilik nidaları atan dinamik bir kitle kültürü ve aşırı tüketim ile karşı karşıyaydı. Yönetmen Satoshi Kon alışılmışın dışındaki zekice tarzıyla bu tarihi döneme kendinden bir şeyler katmış.

Showa Genroku Rakugo Shinju

2 Sezon, 25 Bölüm

YouTube video

Showa Genroku Rakugo Shinju, farklı dönemlerde geçen ve her biri o dönemde Rakugo ve sanatçılarının durumuna odaklanan bir dönem dramasıdır. Anime, Japon hikaye anlatımının geleneksel bir biçimi olan Rakugo sanatını ve sanatçıların hızla değişen bir dünyada bunu korumak için verdikleri mücadeleleri anlatıyor.

Showa Genroku Rakugo Shinju, Japonya ulusu için büyük kültürel değişimlerin yaşandığı bir dönem olan Showa döneminde geçiyor. Bir dünya savaşını kaybetmek, endüstrinin patlaması ve 1991’in yaklaşan ekonomik çöküşü, Rakugo’nun mütevazı sanatçıları üzerinde öngörülemeyen sonuçlar doğurur.

In This Corner Of The World (Dünyanın Bu Köşesinde)

129 Dakika

YouTube video

Dünyanın Bu Köşesinde, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hiroşima’da yaşayan Suzu adlı genç bir kadının hikâyesini anlatan dokunaklı bir dönem draması. Film, Suzu’nun savaş zamanı günlük yaşamın zorlukları ve bu zorlukların bir zamanlar sahip olduğu huzurlu varoluşu nasıl yavaş yavaş yok ettiğini anlatıyor.

İki kardeş hakkında samimi ve yürek parçalayıcı bir hikaye olan Ateşböceklerinin Mezarı’nın aksine, Dünyanın Bu Köşesinde, farklı bir tarz izliyor ve tüm bir topluluğun günlük yaşamlarını tasvir ediyor. Suzu, her ne kadar hikayenin ana karakteri olsa da ve hikaye onun etrafından dönse de izleyici, aynı zamanda pastoral yaşamın savaş gerçeğiyle ne kadar çabuk yok olabileceğini deneyimliyor.

BL Manhwa Önerileri

En İyi 15 Fantastik BL Manhwa

Mecha Manga

Tüm Zamanların En İyi 10 Mecha Mangası