in ,

Given: Müzik Aşkı Ugetsu ve Akihiko’yu Nasıl Ayırdı

Given filminde, müziğin gücü Akihiko ve Ugetsuyu bir araya getirdi… onları ayırmak için.

Given ’ın en güzel yanlarından biri de müzikle verdiği mesaj. Mafuyu ve Ugetsu gibi insanlara göre müzik kelimelerin anlatamadığı şeyleri aktarmadaki tek yol. Müzik sayesinde, Mafuyu acısını ve Yuki’yi kaybedişindeki kederini anlatabildi. Müzik onun için çok güçlü bir araçtı, ama aynı zamanda bu güç Ugetsu ve Akihiko’yı nasıl yaralıyor onu da gördük.

Ugetsu ve Akihiko müzik sayesinde tanışıp birbirlerine aşık oldular, ama aynı zaman da müzik yüzünden birbirlerini incitiyorlar. İlişkileri toksik ve sadece iki sene sürmesinin sebebi birbirlerini bırakma korkuları. İkisi de birlikteyken birbirlerini incittiklerini biliyorlar ama birbirleri olmadan da yapamıyorlar. Müzik onları bir araya getiren şeydi ve onlara “Elveda” dedirtecek şey yine o oldu.

Given

Akihiko, onunla lisede tanıştıktan sonra Ugetsu’ya aşık oldu ve Ugetsu’yu ilk kez çalarken duydu. Ugetsu’nun dahi düzeyindeki yeteneği, Akihiko’yu kemanı bıraktığı noktaya kadar itti çünkü asla onun eşi olamayacaktı. Yol boyunca bir yerlerde, bilmeden müzikten nefret etmeye başladı. Akihiko’nun onu sevdiğini inkar etmek mümkün değil ama aşkı her zaman kıskançlık, nefret ve yok etme arzusuyla iç içe geçmişti. Onun için Ugetsu, müzikal başarısızlıklarını temsil ediyordu.

Ugetsu da Akihiko’yu seviyor – ama müziği daha çok seviyor. Akihiko ile olan ilişkisinin özgürlüğünü engellediğini düşünüyor. Ugetsu aslında duygusuz değil – bu şekilde hareket etse de – üstüne hissettiği her duygu artmıştır, bu yüzden müziğinin yankılanma yeteneği vardır. Müzik çalmak onun hissetme şeklidir. Sevdiği adamın kendisi ve müziği yüzünden acı çektiğini bilerek, Ugetsu’nun özgür olması imkansız olurdu.

Given

Akihiko, mezuniyetten kısa bir süre önce Ugetsu’ya taşınır. Ugetsu’nun bodrum katındaki odası güneş ışığı almaz ve tamamen ses geçirmez ve ikisi dışında hiçbir şey yok. Ugetsu, sevdiği iki şeyi müzik ve Akihiko’yu kapalı bir alanda, dünyanın geri kalanından uzakta tutmaya çalışıyor. Bu oda, ilişkileri ve birbirleriyle olan bağları için bir ip oluyor.

Akihiko ayrılacağını söylediğinde Ugetsu pek tepki vermedi, bu kaç kez ayrıldıkları ve tekrar bir araya geldikleri düşünüldüğünde anlaşılabilir. Ancak Akihiko taşınacağını söyleyince korktu. İkisinin birlikte yaşadıkları oda her zaman birbirleri ve müzik için bir sevgi ve nefret alanı olmuştu. Birden çok kez ayrılmış olsalar da Ugetsu, Akihiko’nun her zaman bu odaya ona geleceğini biliyordu. Ayrılma planlarını duyan Ugetsu, Akihiko’yu sonsuza dek kaybedebileceğini fark etti.

Given

Her ikisi de toksik sevgi ve nefret şovlarıyla savaşır, Ugetsu, Akihiko’yu incitmek için elinden gelen her şeyi yapar, onun yürüyüp gidecek kişi olmasını beklerken, geri dönmesi için de kapıyı açık bırakır. Birbirlerine olan sevgileri, doğası gereği, birlikteyken hissettikleri acıya bağlıdır, biri olmadan diğerine sahip olamazlar. Kaçarlar ama sonra kendilerini sürekli birbirlerine çekilmiş bulurlar.

Mafuyu’nun “Yoru ga Akeru” şarkısı, ikisinin nihayet ayrılmasında katalizör olur. Akihiko, çalışmalarından hemen önce, Ugetsu’nun evine onu başka bir sevgiliyle gördüğünden beri ilk kez geri dönmüştü. Ancak Ugetsu reddettiğinde Akihiko’nun ayrılma kararlılığı sarsıldı ve Ugetsu’dan gerçekten ayrılma düşüncesiyle bagetlerini düşürdü. Ancak Mafuyu’nun şarkısını duymak ona müziği ne kadar sevdiğini ve bu tutkuyu geri getiren kişiyi hatırlattı: Haruki.

Given

Ugetsu da bunu aynı anda fark etti. Akihiko’daki değişimi gördü, müziğe olan sevgisinin geri döndüğünü gördü ve bunu yapanın kendisi olmadığını biliyordu. Derinlerde, ikisinin uzun zaman önce ayrıldığını biliyordu ama bununla yüzleşmeye hazır değildi. Ve Akihiko’nun, en azından Mafuyu gelene kadar, Ugetsu’yu insan olarak gören tek kişi olduğunu unutmamalıyız. Ugetsu, özellikle Akihiko’yu kaybetmek anlamına geliyorsa, tekrar yalnız kalmak istemedi. Akihiko’nun en azından grubu ve Haruki’si vardı, oysa Ugetsu’nun müziğinden başka hiçbir şeyi yoktu bu, uzun süredir kendini bıraktığı bir şeydi. Sonuçta, dahi olmak yalnız bir varlık olmaktır.

Ugetsu, Akihiko’yu sürekli olarak uzaklaştıran kişi olsa da aynı zamanda onu geri çeken kişi de o. Akihiko’nun bu sefer gerçekten ayrıldığını gördüğünde, yardım edemiyor, ancak birbirlerinin yine acı çekeceklerini bilmesine rağmen tekrar uzanıyor. Akihiko’yu tekrar aramak üzereyken Mafuyu’nun onu her şeyin iyi olacağı hakkında güvence verdiğini hatırlıyor. Mafuyu’nun “Şafak Vakti” olarak tercüme edilen şarkısı, bir günün sonunu ve bir başkasının başlangıcını simgeliyor ve Ugetsu’ya sonunda Akihiko’yu bırakma gücü veren müzik oluyor. İşte Given.

İlginizi Çekebilir:  One Piece Live Action: İlk Bakış
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen İzlemeden Önce Lanetli Ruhlar, Büyücüler ve Melezler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İsekai Manhwa

En İyi 20 İsekai Manhwa (MyAnimeList’e göre)