in ,

Guilty Crown: Görselliğiyle Tüm Animelere Taş Çıkartıyor!

Guilty Crown

Çıktığı yıl büyük bir hayran kitlesi yakalayan Guilty Crown, görselliğiyle türünün benzer örneği olan animelere göre oldukça başarılıydı. Son zamanlarda çıkan birçok animeye göre, 2011 yılında yapılmasına rağmen animasyon konusunda çok daha iyi bir iş çıkardığını söylemek mümkün. Hadi gelin, Neon Genesis Evangelion’a olan benzerliği, müzikleri ve ilgi çekici hikayesiyle, Guilty Crown’u birlikte inceleyelim.

Son günlerde birçok anime şirketinin bilim kurgu veya fantastik türünde animeler yaptığı görüyoruz. Peki bu türler son zamanlarda mı bu kadar popülerleşti? Yoksa yıllar önceden temelleri atılmış mıydı?

Neon Genesis Evangelion Pek Çok Animeye İlham Kaynağı Olmuştu

image 45

Neon Genesis Evangelion gibi kült bir klasiği anime severler arasında bilmeyen yoktur. Psikoloji ve bilim kurgu temasını mükemmel bir şekilde birleştirmesiyle izleyiciye benzersiz bir seyir keyfi sunan bu anime, aslında pek çok animeye de ilham kaynağı olmuştu.

Tabii ki Evangelion’dan önce de anime dünyasına bir dizi bilim kurgu animesi giriş yapmıştı. Bunlardan bazıları: Devilman, Legend of Galactic Heroes, Gunbuster.

Guilty Crown’ı İzlemeniz İçin Birkaç Sebep: Hiroyuki Sawano, Supercell, EGOIST ve Harika Animasyonlar

image 46

Bilim kurgu temasını hikâye örgüsüne güzel bir şekilde oturtmasıyla, farklı karakterleriyle ve gizlenen sırlarla dolu bir anime olan Guilty Crown, ne yazık ki bazı izleyicinin zevkine hitap etmedi fakat çok küçük bir hayran kitlesine sahip olduğunu söylemek de yanlış olur. Anime, özellikle ikonik açılış şarkısıyla büyük bir üne sahip oldu. Animenin müzikleri, Attack on Titan gibi ünlü bir serinin müziklerini yapmış olan Hiroyuki Sawano tarafından bestelendi, açılış ve bitiş müziklerini ise Supercell ve EGOSIT üstlendi. Anlayacağınız üzere animenin tek iyi yanı animasyonu değildi, müzikleri ve açılış videosunda – opening – kullanılan görsellik de çoğu animeyle karşılaştırıldığında son derece başarılıydı. Gelelim çoğu kişiyi animeyi sevip sevmeme konusunda arada bırakan hikayesine:

İlginizi Çekebilir:  Mieruko-chan Animesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Guilty Crown’ın Konusu

image 47

Tarih 24 Aralık 2029, halk arasında “Kayıp Noel” olarak bilinen gün. Kıyamet Virüsü Japonya’ya yayılır, çoğu insanın ölümüne sebep olur ve ülkeyi tam bir kaosa sürükler. Düzeni sağlamak amacıyla devlet, salgını kontrol altına alır ve bu süreçte tüm siyasi özerkliği ortadan kaldırarak krize yardımcı olması için GHQ’yu gönderir. On yıl sonra, ülke hala onların kontrolü altında yaşamakta ve acımasız yönetimlerinden kurtulamamaktadır.

Ülkeyi esaret altında görmeye daha fazla dayanamayan Funeral Parlor adlı bir direniş grubu, Japonya’yı GHQ’dan kurtarmak için örgütlenir. Karizmatik Gai Tsutsugami liderliğindeki grup, amaçlarına ulaşmak için “Void Genome” içeren bir şişeyi çalmayı planlar.

Şişe, internette ünlü bir şarkıcı olan Inori Yuzuriha’nın eline geçer ve Yuzuriha, GHQ’nun Anti-Body güçleri tarafından köşe bucak aranır. Gidecek hiçbir yeri olmadığı için bir depoya sığınır ve burada müziğinin büyük bir hayranı olan, asosyal bir lise öğrencisi olan Shuu Ouma ile tanışır. Shuu, Inori’yi kurtardığı anda çatışmanın içine sürüklenir ve Void Genomu elinde parçalanarak ona “Kralların Gücü”nü verir. Shuu bir yandan yeni yeteneğini nasıl kontrol edeceğini öğrenirken, bir yandan da Japonya’yı zalim baskıcılardan kurtarmak için savaşmak zorundadır.

Guilty Crown İzlenir Mi?

image 48

Başta, hikâyenin başında zayıf bir karakter olan ve eline anında geçen bir güçle kötüleri yenmesi beklenen bir çocuğun hikayesini izlediğinizi düşünüyorsunuz. Fakat anime bundan daha fazlasını içeriyor. Dostluk, arkadaşlık, doğru ve yanlış gibi konularla sınanan karakterlerin yaptığı seçimler bazı sahnelerde gözlerinizin dolmasına bazı sahnelerde de aşırı sinirlenmenize yol açıyor. Baş karakterin anime boyunca geçirdiği değişim, benzer örneklerinde görüldüğü üzere, daha da olgunlaşmasına yol açıyor. Her bölümde çevresindeki olayların daha da farkına varan Shuu, daha farklı seçimler yapıyor ve gittikçe daha mantıklı bir düşünce yapısına sahip oluyor. Neon Genesis Evangelion ile aynı tarz gibi gözükse de Guilty Crown, olayların psikolojik yönüne Evangelion kadar eğilmiyor. Bölümlerin çoğunda aksiyon ve gerilim dolu sahnelerle karşılaşıyoruz.

Hikâye örgüsü ve karakterleriyle bazı izleyicileri memnun edemese de Guilty Crown izlemeye değer bir anime. Bilim kurgu, aksiyon ve drama türünde bir hikâye izlemek istiyorsanız izlemenizi tavsiye ediyoruz. Anime, 2011’de çıkmasına rağmen animasyonları bugün çıkan pek çok animeden katbekat daha iyi. Müzikleri ise oldukça başarılı sanatçıların elinden çıktığı için animeye muazzam bir hava katıyor ve animasyonlarına ek olarak animeye bir güzel özellik daha katıyor. Hâlâ izlemediyseniz kötü yorumları dikkate almadan birkaç bölüm denemenizi öneriyoruz. Her bölüm Inori’nin güzel sesiyle söylediği açılış şarkısıyla animeye giriş yapmaya hazır olun!

Bir yanıt yazın

Gizem Animeleri

Sırasıyla Tüm Zamanların En İyi 10 Gizem Animesi

One Piece Live Action

One Piece Live Action: İlk Bakış