in ,

Hak Ettiği Değeri Görmeyen En İyi Beş Seinen Manga

Berserk ve Vagabond gibi isimler seinenlerin önde gelenleri olsa da okunması gereken harika seriler de yok değil.

Shonen manga daha büyük bir kitleye hitap ettiği için gerçekten de batıda çok popüler, seinen manga da aynı şekilde. Shonen manga ergenlik çağındaki insanlara hitap ediyor, seinen ise yetişkin kişileri daha çok çekiyor.

Seinen mangalardaki tema geçişleri; Vagabond, Berserk ve Devilman gibi ünlü seinenlere yol hazırladı. Bu seriler harika olsa da biraz sahne ışığına ihtiyacı olan diğer seriler de var. İşte manga severlerin okuması gereken bazı mangalar.

Sweat & Soap

Seinen Manga

Başta Kodansha’nın dijital dergisi D morningde Haziran 2018den Ağustos 2019da yayınlanan sonrasında Morninge geçti. Kinetsu Yamada’nın Sweat & Soap serisi şaşırtıcı derecede hoş bir romantik seinen.

Vücudunun kokusu sebebiyle pek sosyal olmayan içe dönük karakterimiz Asako Yaeshima Lillia Drop denen kokulu sabunlarını sevdiği bir kişisel bakım şirketinde çalışmaktadır. Bir gün Asako’nun kaderi Lillia Drop’un müdürü ile kesişir. Kotaro, Asako’nun kokusu tarafından adeta büyülenir ve yeni kokularda ondan ilham alacağını söyler. İkisi birbiriyle vakit geçirdikçe aralarındaki ilişki sadece iş olmaktan çıkar.

Sweat & Soap’un 11 bölümü de yayınlandı. Bu garip aşk hikayesinin beğenilen bir Live Action filmi de çekildi. Serinin garip bir konusu olsa da karakterlerin ilişkisi insana okutuyor.

Sensei’s Pious Lie

Seinen Manga

Bu seri ünlü mangaka Inio Asano’nun eşi Akane torikai tarafından yazıldı. Seri Kodansha’nın seinen manga dergisi Monthly Morning Two’da Ağustos 2013’ten Eylül 2017’ye kadar yayınlandı. Seri oldukça psikolojik işleniyor ve travmanın, istismarın etkilerini gösteriyor.

Seri, ilk görünüşte normal biri gibi gözüken 24 yaşındaki lise öğretmeni Misuzu Harayı anlatıyor. En yakın arkadaşının nişanlısı tarafından istismara uğrayan karakter, sonrasında paramparça olan hayatında normallik aramaya çalışıyor. Bir gün, sınıfından birinin de çok güvendiği biri tarafından istismara uğradığını öğrenir ve aralarında bir yakınlık oluşur. Sensei’s Pious Lie’nın hikayesi biraz karanlık olsa da çok güçlü ve iyi anlatılıyor.

Dorohedoro

Seinen Manga

Anime adaptasyonu seyircilerden negatif tepki almış olsa da bu manga karanlık fantazi bir başyapıt. Shogakukan’ın Monthly Ikki dergisinde Kasım 2000’den Eylül 2014’e kadar yayınlanan seri yirmi üç bölüme ayrılmış. Q Hayashida’nın öne çıkan çizim tarzı ve sürreal hikayesi bu seriyi izlemeniz için önemli sebepler.

Dorohedoro, hafızasını kaybetmiş sürüngen kafalı Kaiman’ın; en yakın arkadaşı Nikaido ile hafızasını geri kazanmak ve kimliğini post apokaliptik bir dünyada keşfetmeye çalışmasını anlatıyor. Dorohedoro üç aleme ayrılıyor; birisi etrafın büyücülerle dolu olduğu ve insanların yaşadığı bir yer olan boşluk, diğeri Büyücülerin Dünyası canlı bir yer ve kartel tarafından bir yer. Son olarak ise Cehennem, iblisler ve ölü büyücülerle kaplı bir alem. Bu kanunsuz alemlerde aşırı derecede vahşete ve eksantrik karakterlere rastlamak mümkün.

Zom 100: Bucket List of the Dead

Seinen Manga

Alice In Borderland’in yazarı Haro Aso tarafından yazılan bu seri şaşırtıcı bir şekilde batıda pek fazla ünlü olmadı. Şu an manga Shogakukan’ın Monthly Sunday Gene-X dergisinde yayınlanıyor ve korku ile komediyi çok iyi birleştiren bir zombi hikayesine sahip.

Zom 100, çalışmaktan yaşama hissini unutan beyaz yakalı Akira Tendo’yu anlatıyor. Bir gün tam da istediği gibi şehrinin zombilerle kaplandığını görüyor. Bunu gördükten sonra düşündüğü tek şey, işe gitmekten kurtulduğu oluyor. Akira hayatını uçlarda yaşama avantajını sonuna kadar değerlendiriyor. Zombi olmadan önce yapılacaklar listesini tamamlıyor.

Dead Dead Demon’s Dededede Destruction

Seinen Manga

Goodnight Pun Pun ve Solanin gibi serilerin yazarı İnio Asano’nın dahiyane zihniyle yazılmış bu seri değişik bir uzaylı istilası anlatıyor. Dead Dead Demon’s Dededede Destruction Nisan 2014’ten Şubat 2022’ye kadar Shogakukan Big Comic Spirits Dergisi’nde yayınlandı. Politik yorumlama ve kara mizah ile dolu olan bu seri asla kendini tutmuyor ve insanların bozuk ahlakıyla dalga geçiyor.

Dead Dead Demon’s Dededede Destruction, gençliklerinin zirvesinde olan; liseli, üniversite sınavlarına giren, normal bir hayat yaşayan bir kız grubunu anlatıyor. Hayatlarını günlük gülistanlık yaşarlarken bir uzaylı gemisi Tokyo’ya iniyor. İki ana karakter Kadode Koyama ve Ouran Nakagawa uzaylı istilasını takmayıp normal bir hayat yaşamaya çalışırken, gelen uzaylılardan biriyle tanıştıklarında ve istila ilgili şeyler öğrendiklerinde her şey değişiyor.

Serinin anime adaptasyonunun yapılacağı onaylandı ve İnio Asano’nun serilerinden biri ilk kez anime adaptasyonuna kavuşacak.

İlginizi Çekebilir:  Özgün Çizimleriyle Which Hat Atelier, Yeni Fullmetal Alchemist Olma Yolunda
My Dress Up Darling

My Dress Up Darling 2022 Senesinin En İyi Animelerinden Biri – Neden İzlemelisiniz?

Sex Education

Sex Education Serisi Manga’ya Uyarlanıyor