in , , ,

Hunter x Hunter: Kara Kıta Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Şu ana kadar Hunter x Hunter’da bahsi geçen yerler arasında belki de en ön plana çıkan yer: Kara Kıta.

Hunter x Hunter dünyası epey büyük ve gizem ile dolu bir dünya. Seri çıktığından beri mangakası Yoshihiro Togashi dünya yaratma yetenekleri ile canlı bir dünya kuruyor.

Şu ana kadar hikayede bahsi geçen yerler arasında belki de en ön plana çıkan yer Kara Kıta. Seride epey geç tanıtılan bu yer hikayenin devamında genişçe anlatılacak.

Tanıtılışı

Hunter x Hunter
Ging

Kara kıta, on üçüncü seçim hikayesi sırasında tanıtıldı. Isaac Netero’nun ölümünden sonra Zodiac’lar bir araya geldi ve bu Gon’un, babası Ging ile tanışmasına sebep oldu.

Gon ile babası buluştuğunda bu Kara Kıta hayranlara gösterilmiş oldu. Ona göre, kara kıta merakını çeken ve insanlığın hakkında çok az şey bildiği bir yerdi.

Yeri

Hunter x Hunter
Mike

Hunter x Hunter dünyası çok karışık bir yer. Seyircilerin şu ana kadar gördüğü dünya, Bilinen Dünyanın içerisinde kalıyor. Bilinen dünya ise dört bir tarafından çok tehlikeli olan Mobius gölü ile çevrelenmiş bir yer.

Fakat Mobius gölünü geçtiğiniz zaman Kara Kıtanın geniş topraklarına ulaşıyorsunuz. Kara Kıta, çok tehlikeli ve en tecrübeli canavarların bile zar zor hayatta kalabildiği bir yer olarak geçiyor.

İnsanoğlunun Geçmişi

Hunter x Hunter
Zeno

Hunter x Hunter‘da insanların geçmişi pek anlatılmamış olsa da insanların Bilinen Dünya’ya Kara Kıta’dan göç ettiğine inanılıyor.

Bu göçü neden gerçekleştirdikleri tam olarak bilinmese de Kara Kıta’nın koşulları hayatta kalmaları için fazla zorlayıcı olmuş olabilir. Bu yüzden de yaşaması daha kolay olan Bilinen Dünya’ya göç etmiş olabilirler.

Kimera Karıncaları

Hunter x Hunter
Shaiapouf

Hayranlar, Kimera Karıncalarının son bölümlerde hikayede ne kadar büyük rol oynadığını gördü. Her şey Kraliçe Karıncanın bir şekilde Bilinen Dünya’ya gelmesiyle başladı. Sonrasında Kimera Karınca Kralı’nın doğması umuduyla dünyaya bir sürü karınca getirdi. Doğrulanmış olmasa da Kimera Karınca Kraliçesi‘nin Bilinen Dünya’ya Kara Kıta’dan geldiği düşünülüyor.

Kimera Karıncalarının Kraliçesi Meruem, dünyaya yaptıkları ile Kara Kıta’daki canavarların ne kadar güçlü olduğunu gösteriyordu. Şaşırtıcı olan şudur ki, Kimera Karıncaları Kara Kıta’daki en tehlikeli canavarların yanında güçsüz kalıyorlar.

Kara Kıta’ya Yapılan Seferler

Hunter x Hunter
Netero

İnsanoğlu çok meraklı olarak tanımlanıyor. Nerede keşfedilmemiş bir toprak görseler tehlikelere rağmen orayı keşfetmeye çalışıyorlar. Bu yüzden Kara Kıta’yı fethetmek amacıyla oraya birkaç sefer düzenlemişler. Son birkaç yüzyılda 149 tane sefer düzenlendiği düşünülüyor.

Doğal olarak, bu yapılan seferlerin çoğu başarısız oldu ve yüzlerce insan öldü, hatta bazıları daha kötü durumlara düştü. Hayatta kalacak kadar şanslı olan diğerleri ise burayla ilgili hikayeler anlatmaya başladı.

Nasıl Gidilir?

Hunter x Hunter
Kara Kıta

Kara Kıta’ya herkes gidemez. Mobius’u geçince Kara Kıta’ya ulaşılabileceği doğru olsa da ilk başta yapılması gereken birkaç şey var. Örneğin, bir rehbere ihtiyacınız var.

Bir rehberiniz olmadan Kara Kıta’ya ulaşmak imkansız. Aynı zamanda, bu rehber sadece bekçi tarafından çağırılabiliyor. Bu yüzden ikisi de Kara Kıta’ya ulaşmak için çok önemli etkenler. Bu ikisi olmadan hiçbir avcı çok tehlikeli bir yer olan Kara Kıta’ya ulaşamaz.

Hayatta Kalma Oranı

Hunter x Hunter
Kara Kıta

Öncesinde de söylediğimiz gibi Kara Kıta çok fazla seferin başarısız olduğu inanılmaz derecede tehlikeli bir yer. Fakat, bilgi daha doğrulanmamış olsa da 149 seferden beşi başarılı olmuş gibi gözüküyor. O beş seferde bile, birçok insan hayatını kaybetmiş fakat birkaç kişi hayatta kalmış ve Kara Kıta ile ilgili hikayeleri yaymışlardır. Bu dünyada insanlığın hayatta kalma oranının inanılmaz derecede düşük bir değer olan %0.04, olduğu düşünülüyor. Bu oranlara bakılırsa Kara Kıta’ya gitmek kendini ölümün kollarına atmak ile eş değer gibi gözüküyor.

Beş Tehlike

Hunter x Hunter
Gon

İnsanoğlunun Kara Kıta’ya yaptığı beş seferden hepsi birer tane insan oğluna büyük derecede zarar verebilecek şey getirdi. Bunların hepsinin genel adına Beş Tehlike deniyor. Beş Tehlike’nin içinde, bitkisel canavar Brion, iki kuyruklu yılan HellBell, gazlı bir yapıya sahip olan bir yaratık Ai, hayvan besleyen Pap ve son olarak Zobae hastalığı.

Hepsi dikkatli bir şekilde üstesinden gelinmezse insanlığın kökünü kurutabilecek derecede tehlikeli şeyler. Ayrıca, bilinene göre tehlike seviyeleri Kimera Karıncalarından çok daha yükseklerde. Bu da Kara Kıta’nın farklı seviyede bir yer olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:  Danganronpa’daki En Kötü 10 Karakter
Bilge Okuyucunun Bakis Acisi 1024x512 1

Bilge Okuyucunun Bakış Açısı: [SPOILER]’ın Öldü ve İç Burkan Sahnelerde Huzura Kavuştu

Vampir Animesi

İzlemeniz Gereken 20 Vampir Animesi