in ,

InuYasha: Kagome’yi Diğer Shounen Kadın Kahramanlarından Farklı Kılan Şey Ne?

InuYasha

Bugün anime dünyasında karşımıza pek çok shounen anime çıkıyor. Fakat kaç tanesinin başkahramanları kadın karakterlerden oluşuyor? İşte InuYasha animesi burada devreye giriyor.

Bu yazımızda Kagome’yi diğer kadın kahramanlarından farklı kılan özelliklerini sıraladık.
Çoğu shounen animenin başkahramanları genellikle erkeklerden oluşuyor ve bunun dışında bir örnek görmek anime dünyasında genellikle olağandışı bir durum olarak değerlendiriliyor.

Anime izleyicileri olarak kadın bir shounen karakteri gördüğümüzde doğal olarak şaşırıyoruz. Ancak son zamanlarda çıkan shounen animelerde sanki bu tabuyu yıkmak istercesine başkahramanlar kadın karakterlerden seçiliyor. Ayrıca Inuyasha, animeye adını vermesine rağmen kadın karakterin Inuyasha’dan daha çok ön planda tutulduğu oldukça popüler bir anime. Fakat bu animede diğer shounen animelere göre kadın karakterimiz biraz sıra dışı.

İşte Kagome’yi diğer shounen kadın kahramanlarından farklı kılan özellikleri.

Inuyasha Pek Çok Yönden Diğer İsekai’lerden Ayrılan Bir Anime

InuYasha

Kagome, Ranma 1/2’nin yaratıcısı olan Rumiko Takahashi’nin tanınmış isekai serisinin ana karakteri. Inuyasha, Takahashi’nin Ranma ve Urusei Yatsura ile birlikte en popüler serilerinden biri. Bu üç seri de anime ve manga hayranları arasında iyi biliniyor ve birçok kişi tarafından çok seviliyor.

Inuyasha, eski bir tapınakta yaşayan 15 yaşındaki ortaokul öğrencisi Kagome Higurashi’nin hikayesini anlatıyor. Küçük kardeşi Souta ile kedisini ararken Kagome gizemli bir kırkayak iblisi tarafından tapınak kuyusuna sürükleniyor. Kuyudan çıkınca artık Tokyo’da olmadığını anladığında, kendisini kaçıran kırkayaktan kaçmak zorunda kalmak gibi bir dizi garip olayın içine çekiliyor.

Inuyasha adında tehlikeli bir yarı iblisi kurtardıktan sonra, Dört Ruh Mücevheri’ni – Shikon Mücevheri – korumanın ona bağlı olduğunu da öğrenir çünkü o, büyük rahibe Kikyo’nun reenkarnasyonudur. Kagome ilk başta Inuyasha’ya karşı biraz temkinlidir yine de onun gerçek amacını öğrendiğinde mücevheri ona teslim etmediği için çok mutlu olur. Olaylar birbirini izler ve kargaya benzeyen tuhaf bir iblis Shikon Mücevheri’ni Kagome’den çalar. Kagome ve kötü niyetli Inuyasha, iblisi durdurmak ve mücevheri geri almak için birlik olurlar. İblisi vurmaya çalışırken Kagome’nin oku mücevhere isabet eder ve onu küçük parçalara ayırır. Böylece Kagome’nin feodal Japonya’daki yolculuğu başlar.

İsekai öğeleri içeren çoğu shounen serisinde kadın kahramanlar başrolde yer almaz. Fushigi Yuugi ve The Vision of Escaflowne gibi istisnalar var ancak bu saydığımız örnekler aslında shoujo. Dolayısıyla, Kagome’nin bir isekai animesinde kadın olarak başkahraman olması, klasik shounen kahramanları arasında öne çıkmasını sağlıyor.

Kagome’nin Nezaketi Onun Güçlü Yanlarından Biri

InuYasha

Nezaket, shounen ana karakterlerinde az rastlanan bir şey değil. Aslında muhtemelen başkarakterin sahip olabileceği en yaygın kişilik özelliklerinden biri. Ancak her seride farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Örneğin Kagome zaman zaman çok öfkelense de konu arkadaşları olduğunda fazlasıyla fedakâr olabiliyor ve genellikle Inuyasha’nın ve diğerlerinin ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarından üstün tutuyor. Bunun en iyi örneği, Inuyasha ne zaman Kikyo’yu aramak istese Kagome, ona yardım etmek için elinden geleni yapıyor çünkü Inuyasha’ya çok değer veriyor. Inuyasha’nın sık sık gruptan ayrılıp bir söylentinin peşine düşmesi ya da ölen sevgilisini kısa süreliğine görmek istemesi hoşuna gitmese de onu aramaya gitmesine izin verecek kadar nazik ve düşünceli bir karakter.

Kagome, animede her zaman bu durumu anlayışla karşılıyor gibi gösterilmiyor. Bununla birlikte mangayı okuyan ve animeyi izleyen pek çok hayran, stüdyonun Inuyasha, Kagome ve Kikyo arasında bir aşk üçgeni yaratmaya çalıştığını oysa Takahashi’nin bunu yapmadığını düşünüyor. Animede ayrıca Kikyo’ya, başkahramanlardan daha fazla ekran süresi veriliyor ve bu da birçok Inuyasha ve Kagome hayranının hoşuna gitmeyen bir durum. Bu, her Inuyasha ve Kagome hayranının Kikyo’yu sevmediği anlamına gelmiyor ancak birçok hayran onun çok fazla gereksiz ekran süresi aldığını düşünüyor.

Kagome Küçük Sorunları Genellikle Şiddete Başvurmadan Çözüyor

InuYasha

Kagome’nin çocuklarla arasının iyi olması ve tanımadığı çocuklar da dahil olmak üzere genellikle onları korumak istemesi şaşırtıcı bir şey değil. Bu kadın karakterler için alışılmadık bir durum olmasa da çoğu durumda annelik içgüdüsünden kaynaklanmıyor. Kagome’nin küçük bir erkek kardeşi var ve zaman zaman can sıkıcı olabilse de yine de ona değer veriyor ve ne olursa olsun her durumda onu korumaya çalışıyor. Bunu yaparken bir iblisin saldırısına da uğrasa Kagome’nin ilk yaptığı şey iblise saldırmaktan çok, silahını kullanmadan sadece kardeşini korumak oluyor. Bu, Kagome’nin sorunları şiddete başvurmadan çözmesinin birçok örneğinden sadece biri.

Bir kavga sırasında bile, Kagome’nin ilk içgüdüsü genellikle düşmanlarıyla konuşmaya çalışmaktır. Bir izleyicinin bakış açısından bu durum aptalca görünebilir çünkü çoğu izleyici düşmanın onu dinlemeyeceğini ve konuşmak yerine şiddete başvuracağını bilir. Ancak bu durum Kagome’nin cesaretini hiçbir koşulda kırmıyor ve söz konusu kötü adamı durdurmak için silahına başvurması gerekmiyor. Kagome bu özelliğiyle hikayeye faydasız olmaktan çok uzak bir karakter ve güçlerini izleyenlerin beklediğinden çok daha sık sergiliyor.

Hayranlar arasındaki en yaygın tartışmalardan biri Kagome’nin “işe yaramaz” olması. Kagome’nin seri boyunca pek çok kez kaçırıldığı ve arkadaşlarının onu kurtarmak zorunda kaldığı konusunda tartışmalar var ancak bu onun tamamen savunmasız ya da beceriksiz olduğu anlamına gelmiyor. Kagome pek çok kez bir dövüşte kendi başının çaresine bakabileceğini ve bakacağını izleyicilere gösteriyor.

Örneğin Inuyasha’nın ilk filminde Kagome kötü kalpli güve iblisi Menomaru tarafından kaçırılıyor. Menomaru ve yandaşları, kutsal bir mücevher parçasını kullanarak Kagome’yi lanetliyor. Kagome uyandığında hemen arkadaşlarının nerede olduğunu öğrenmek istiyor ve Menomaru ona söylemeyince sinirlenerek ona bir ok fırlatıyor. Bu, belirsiz bir tehlike karşısında bile Kagome’nin ne kadar cesur olabildiğinin bir göstergesi aslında.

Inuyasha birçok klasik shounen seriden oldukça farklı bir anime. Herkesin dilinden düşmeyen “Üç Büyükler” ile pek benzer özelliklere sahip olmayan ve kadın bir başkahramana sahip bir isekai.

Dahası başkarakter maceracı ve cesur bir genç oğlan değil liseli bir kız olan Kagome. Sonuç olarak Kagome, birçok shounen kahramanından büyük ölçüde farklı çünkü cesaretini çeşitli şekillerde gösteriyor ve bize sorunların sadece şiddet ile çözülmediğini öğretiyor.

İlginizi Çekebilir:  Attack On Titan Final – Kısım 2’nin Fragmanı Ve Yayın Tarihi!
Spor Animeleri

Sırasıyla Gelmiş Geçmiş En İyi Spor Animeleri

Hangi Death Note Karakterisin

MBTI Kişilik Tipine Göre Hangi Death Note Karakterisin?