in ,

Inuyasha’da Diğer Animelerden Farklı İşlenen Kavramlar: İyilik ve Kötülük

InuYasha

Inuyasha deyince, seriyi izlemiş olanların ya da seri hakkında orada burada bir şeyler duymuş olan herkesin ilk aklından geçen şey, seride işlenen iyilik ve kötülük kavramları. Bu kavramlar her karakter üzerinde o kadar ince ve detaylı bir şekilde işleniyor ki hikâye ilerlerken karakterlerin kötülükten iyiliğe doğru geçirdikleri o yumuşak geçişi siz de onlarla yaşıyorsunuz ve kabulleniyorsunuz.

Bugün izlediğimiz pek çok anime, iyi ve kötü karakterler barındırıyor. Başkahramanlar genellikle yazarlar tarafından iyi bir örnek teşkil etmesi için yazılıyor. Zaten izleyiciler de çoğunlukla kötü karakterlerin tarafını tutmayacağı için, bu oldukça anlaşılır bir şey. Peki ya bunun tam tersi olsaydı? İzlediğiniz diziye ya da filme adını veren karakter, aslında tamamen iyi biri olmasaydı?

Inuyasha: İyi mi Kötü mü?

InuYasha

Hikayemiz, bir tapınakta yaşayan Kagome’nin bir kediyi ararken, tapınaklarındaki kuyuya düşmesi sonucu feodal Japonya’ya ışınlanmasıyla başlıyor. Geçmişe yolculuk temaları bugün pek çok seride karşımıza çıkıyor. Belki de yazarlar, geçmiş ve şimdi arasındaki bağın hiçbir zaman kopmaması gerektiğini ve geçmişin günümüze nasıl şekil verdiğini unutmamamız gerektiğini hatırlatmaya çalışıyor. Kagome’nin vücudunda yaşayan Kikyou’nun ruhu ise aslında hiçbir zaman geçmişten kopmanın mümkün olmadığını hatırlatır nitelikte. Kagome’nin ışınlandığı köyde köylüler, ona Inuyasha’nın kötü biri olduğunu ve kutsal mücevheri çalmak istediğini söylüyor. Bunu öğrenen Kagome, mücevheri Inuyasha’dan korumak için elinden geleni yapıyor. Sonrasında mücevherin gücüne sahip olmak isteyen pek çok karakterle karşılaşıyoruz. Sürekli başka suretlere bürünerek mücevheri alıp daha da güçlü olmak isteyen pek çok karakter Kagome’yi kaçırıp bu amacına ulaşmaya çalışıyor. Aynı amaca sahip Inuyasha ise her seferinde Kagome’yi kurtarıyor fakat mücevheri almıyor. Kötü olarak gösterilse de Inuyasha’nın hikâye boyunca başı derde giren pek çok karaktere yardım ettiğine şahit oluyoruz.

İlginizi Çekebilir:  En Havalı 30 Anime Karakteri Seçiyoruz!

Inuyasha, Kagome ile parçalanmış mücevheri toplama yolculuklarında, başlarından geçen her olayda daha farklı birine dönüşüyor. Hikayemizin başında hem öfkeli hem de hüzünlü bir karaktere sahip olan Inuyasha aslında bu karakterinin arkasında pek çok yaşanmışlığa sahip. Küçüklüğünde iblis babasının insan annesine âşık olması sonucu dünyaya gelmiş olan Inuyasha, iblis dünyasında geçirdiği çocukluğu sırasında insan kanı taşıdığı için hep küçük görülmüş ve dışlanmış bir karakter. Sonrasında Kikyou ile tanıştığında birbirlerine hikayelerini anlatıyorlar. Kaderlerinin çok benzediğini öğrenen ikili birbirlerine âşık oluyor fakat bu hikayenin de başlamasına sebebiyet veren trajik bir olay yaşıyorlar. Inuyasha sevdiği tarafından bir ok ile ağaca saplanıyor, Kikyou ise sevdiği tarafından sırtından bıçaklanarak hayata veda ediyor. Başta, yıllar sonra Kagome tarafından uyandırıldığında, sadece mücevhere sahip olup gerçek bir iblis olmak olan amacı sonrasında Kagome’yi ve arkadaşlarını korumaya evriliyor.

Sesshomaru: Şiddetten Şefkate Doğru Bir Yolculuk

InuYasha

Bir başka karakter olan Sesshomaru, Inuyasha’nın bir başka anneden olan abisi. Inuyasha ile gerçek bir iblis olmadığı için sürekli alay eden ve onu küçük gören Sesshomaru’nun asıl nefreti aslında insanlara karşı. İnsan ırkını her zaman küçümseyen bir karakter olan Sesshomaru, Inuyasha ile yaptığı kılıç dövüşünde yenildikten sonra ormana sığındığında üstünde yırtık elbiseleriyle ona yardım etmeye gelen bir insanla karşılaşıyor. Başta, küçümsediği bu ırktan yardım kabul etmese de sonrasında buna izin veriyor. Daha sonra ona yardım eden kızı, babasının ona verdiği “iyilik kılıcı” ile kurtarıyor. Bu kılıç babasının Sesshomaru’ya mirası. Her zaman şiddetten yana olan ve insanları hor gören oğluna bıraktığı bu hediye her yönden oldukça manidar. Sesshomaru ise bu kılıcı nefret ettiği ırktan bir kızı hayata döndürmek için kullanıyor, ormanda kendisine yardım eden insan kızı Rin için.

İlginizi Çekebilir:  Kötüden İyiye Doğru JoJo's Bizarre Adventure Serileri

İki Kardeş İki Farklı Dünya

InuYasha

Babalarının iyilik ve kötülüğü zıt karakterli iki oğluna iki farklı kılıç olarak miras bırakması hikâyede gözden kaçırılmaması gereken harika bir detay. Kötülüğe ve şiddete meyilli Seshhomaru, elindeki kılıçla hiçbir canlıya zarar veremezken, Inuyasha’nın kılıcı zamanında babası tarafından pek çok savaşta kullanılmış bir yıkım kılıcı. Ancak ikisinin de temelde amacı birilerini korumak veya kurtarmak. Inuyasha’ya bıraktığı kılıç, yalnızca bir insanı korumak amacıyla kullanıldığında gerçek gücünü gösteriyor. Sesshomaru’daki kılıç ise kullanıldığında rakibe zerre kadar zarar veremiyor fakat onu iyileştiriyor.

Birlikte Daha Kolay

InuYasha

Hikâye boyunca tüm karakterler iyilik ve kötülüğü somut bir şekilde görerek deneyimliyor. Bu bazen, tüm köy tarafından sırf görünüşü yüzünden dışlanan ve canavar ilan edilen bir yarı iblis bazen de iyi görünümüyle herkesi kandırıp kontrolu altına alan ve serideki çoğu karakterin baş düşmanı olan Naraku olarak karşımıza çıkıyor. Kagome, Inuyasha, Miroku, Sango ve Shippo başlarına gelen trajik olayların sorumlusu olan kötülüğü yenmek için çıktıkları yolculukta, iyiliği, arkadaşlığı ve insanın içindeki ve dışındaki kötülüğü yenmesinin aslında ne kadar zor ve çetrefilli fakat beraber yapıldığında ne kadar kolay olduğunu keşfediyor.

Hangi Aot Karakterisin

Kişiliğinize Göre Hangi AOT Karakterisiniz?

Hangi Cowboy Bebop Karakterisin

Burcuna Göre Hangi Cowboy Bebop Karakterisin?