in ,

Isekai Anime İzlemenin 10 Acımasız Gerçeği

Isekai, son zamanlarda anime dünyasının en popüler türlerinden biri olabilir, ancak Isekai şovlarını izlemenin pek çok dezavantajı bulunmaktadır.

Anime izlemek her zaman farklı dünyaları keşfetmekle ilgili olmuştur, ancak bazı türler diğerlerinden daha fazla keşfe olanak sağlamaktadır. Isekai, her şeyi ardında bırakmak ve bir kahramanın gözünden başka bir dünyada hayatın nasıl olduğunu görmek isteyen anime izleyicileri için mükemmel bir seçimdir.

Isekai türü, Sword Art Online’ın piyasaya sürülmesinden bu yana popülerlik kazandı. Ana karakter olan Kirito’nun maceraları, yazarlara daha fazla içerik sunma konusunda ilham verdi. Yine de Isekai, birçok anime türünden daha keskin ve fark edilebilir önemli dezavantajlarla birlikte gelmektedir.

Tüm Serilere Ayak Uydurmak Mümkün Değil

İsekai Anime

Popüler türler her zaman trend olur ve hayranlar, en kısa sürede popülaritenin akışına kapılırlar. Isekai, aynı durumu temsil eden en yeni türdür. Sao’nun başarısı o kadar büyüktü ki, takriben bir dizi yapım ortaya çıktı ve bu durum, anime dünyasının Isekai şovlar ile doyuma ulaşmasına yol açtı.

SAO piyasaya sürüldükten sonra Isekai içeriği çok fazla talep gördü. Ancak bir noktada, o kadar çok şov ortaya çıktı ki, bu duruma ayak uydurmak imkânsız hale geldi. İzleyiciler bol miktarda Isekai şovu yüzünden hayal kırıklığına uğrayabilirler. Piyasadaki Isekai şovlarının sayısı, bu türe ait olmayan diğer mükemmel serilerin ikinci plana atılmasına sebep olabilir.

Değişik Şovlar İçerik Bakımdan Yinelenen Konsepti Paylaşmaktadır

İsekai Anime

Isekai anime’deki kendini yineleyen bölümler, konunun ele alınmasını zorlaştırmaktadır. Bir bütün olarak anime türleri, izleyicilerin aktif olarak aradığı birçok klişeye sahiptir. Isekai’de, bu klişeler soyutlanmış unsurlardan daha fazlası haline gelmektedir. Artık izleyicinin dikkatini üstüne çekmek için bir davranış listesi var. Bu nedenle, izleyiciler, çoğu benzer adlara ve temalara sahip çerezlik şovlar ile bir bombardımana maruz bırakılmıştır. Bu şovların Sao’yu başlangıç noktası olarak kullanması alışılmadık bir durum değildir. Örneğin, Wise Man Grandchild şovunda Shin Wolford’un, Kirito ile pek çok ortak noktası bulunmaktadır.

İsimleri uzun ve hatırlanması güç olabilir

İsekai Anime

Belki de bir bireysellik ve hatırlana bilirlik yaratma edası ile Isekai serilerinin çok uzun isimleri vardır.Örnek vermek gerekirse, I’ve Been Killing Slimes for 300 Years and Maxed Out My Level or The Greatest Demon Lord Is Reborn as a Typical Nobody animesi bunlardan biridir.

Bazen, Japonca isimler çok daha kısadır, ancak kavramların çevrilmesi zordur. Hayranların, akıl sağlığını koruyabilmeleri ve istedikleri içeriği bulabilmeleri için isimler kısaltılmaya başlanmıştır. Çoğu zaman, şovlar için kısaltılmış Japonca isimler, tam başlıktan ziyade yabancı izleyicilerin hatırlaması için daha kolaydır.

Aşırı güçlü kahraman klişesi, rahatsız edici hale gelmektedir

İsekai Anime

Isekai animelerinde aşırı güçlü kahraman kolayca en yorucu klişelerden biri haline gelmektedir. Kirito sadece bunlardan ilki ancak listedeki en güçlü karakter bile değildir. Bu onur Overlord’un Ainz Ooal Gown ‘a aittir. That Time I Got Reincarnated As A Slime animesinden Rimuru Tempest, Ainz’dan bile daha etkileyicidir.

İzleyiciler kesinlikle en sevdikleri karakterlerin rakiplerini ezmesini izlemekten zevk alırlar, ancak bir noktada, asla kaybetmeyen güçlü kahramanlar, hayranlar için bile rahatsız edici olmaktadır. Dahası, kahramanın her şeyi bir el çırpması ile yok ettiği zaman, mevcut hikâye izleyicilerin ilgisi çekmekte başarısız olur.

Kadın karakterler sıklıkla ya duygusal olarak büyüyememiştir ya da kendilerini sıkıntılı duruma sokmaktadırlar

İsekai Anime

SAO’nun en rahatsız edici hikâyesi kesinlikle Fairy Dance arkıdır. Hikâye boyunca, kadın başrol Asuna, kötü adamın elinde istismarın hedefi olan çaresiz bir karaktere bürünür. Kirito ayrıca sadece Asuna ile ilgilense bile sürekli olarak kendini ek duygusal olayların içerisinde bulur.

Sayısız anime, birçok hayranın görmekten hoşlanmamasına rağmen bu tür durumları içerir. The Rising of the Shield Hero animesi, bu duruma iyi bir örnektir. Anime çok popülerdir, ancak aynı zamanda kadın karakterlere yaklaşımı nedeniyle eleştirilmiştir. Bazı hayranlar, kahraman Raphtalia’nın arka planda kölelik kavramına teşvik ettiğini öne sürmektedir.

Karanlık temalar herkese hitap etmeyebilir

İsekai Anime

Başka bir dünyaya seyahat kavramı ilginç olabilir, ancak yolculuk her zaman eğlenceli değildir. Isekai türü çok fazla karanlık unsur içerme eğilimindedir. Genellikle, karakterler içinde bulundukları yenidünyada hayatlarını riske atmak zorunda kalır, ancak bazı durumlarda yüzleşmeleri gereken şey çok daha kötüdür.

Re: Zero özellikle bu konuda acımasız bir yaklaşım benimsemiştir. Kahramanı Natsuki Subaru, öldürüldüğü zaman içinde bir noktaya geri dönmesine izin veren Return by Death adlı bir yeteneğe sahiptir. Ölümüne sebebiyet veren, tekrar ve tekrar bir takım dehşet verici olaylar yaşamaktadır. Bu herkesin keyif alabileceği bir tema değildir.

Popülarite anime hayranlarının Isekai’yi bilfiil benimsememesine sebep oldu

İsekai Anime

Isekai çok popüler olsa da, bilfiil sevmeyen birçok anime izleyicisi vardır. Isekai animenin popülaritesi üzerine hararetli tartışmalar, anime forumlarında görülmektedir. SAO hayranları diğer izleyicilerle ayrışmaktadır, çünkü anime uzun zamandır abartılmış olarak kabul edilir ve bazı anime hayranları tarafından popülerliğini hak etmez.

Kirito’nun aşırı güçlü doğasıyla birlikte eleştirinin en daimi hedefleri, tepkilere rağmen gerçekten değişmeyen cinsel şiddet ve harem unsurudur. Bu hoşnutsuzluk diğer Isekai yapımlarına da sıçrayabilir. Bir Isekai hayranı olmak, herkesin kaçınmak isteyeceği hoş olmayan tartışmalara yol açabilmektedir.

Orijinal Şovları Bulmak Daha Zordur

İsekai Anime

Tekrarlayan öğelere sahip şovlar sürekli yayınlanmasına rağmen, ara sıra mücevher gibi yapımlar ortaya çıkar. Yaratıcılık hala Isekai şovlarında bulunan bir unsur ve bazen mükemmel bir yapım oluşturmak için tüm doğru notalara vurmaktadır. Bir Isekai şovu, denenmiş doğru formülü uygulayıp risk aldığında, ortaya inanılmaz şeyler çıkabilir.

The Saga of Tanya the Evil, akılda kalıcı bir yapımdır. Evil Tanya, kılıç ve büyücülüğün olağan kavramlarını tarihsel bir İkinci Dünya Savaşı ortamına katarak, ortaçağ veya diğer tarihsel kavramlara odaklanan diğer Isekailerden ayrılmaktadır. Evil Tanya çok ilginç bir yapımdır, ancak bu gibi şovlar genellikle normdan ziyade istisnadır.

En İyi Şovlar Aslında Daha Eski ve Daha Az Popüler Olabilir

İsekai Anime

Isekai’nin tarihi nedeniyle, en son şovlar izleyicileri rahatsız edebilecek ve onları uzaklaştırabilecek sorunlarla boğuşuyor. İronik bir şekilde, en iyi şovlar eski şovlardır. Bugünden itibaren İblis KralI! (Demon King From Today!) sayısız benzersiz unsuruyla hatırlanmaya değer eski bir başlıktır.

Kahramanı Yuri Shibuya, tuvalette sifonu çektiğinde başka bir dünyaya çekilir ve saçlarının rengi nedeniyle bir iblis ülkesinin kralı olur. Kültür çatışmasının sayısız unsuru animeyi hem ciddi hem de eğlenceli kılıyor, ancak günümüz anime hayranları bu yapımın varlığından bile haberdar olmayabilir.

İzleyiciler asla keşfettikleri farklı dünyaların bir parçası olamazlar

İsekai Anime

Isekai türünün hataları olabilir, ama aynı zamanda hayranların keşfedebileceği sayısız eşsiz dünya sunmaktadır. Ne yazık ki, kendini adamış Isekai hayranı bile nihayetinde en sert gerçeklikle yüzleşmek zorundadır. Ne kadar anime izlerlerse izlesinler, ne kadar çok kahramana hayran olursa olsunlar ve çok sayıda büyülü sistem öğrenirlerse öğrensinler, hayranı oldukları dünyalara seyahat etmelerinin bir yolu yoktur. Bu, beğenseler de beğenmeseler de izleyicilerin yüzleşmesi gereken bir durumdur.

İlginizi Çekebilir:  Anime Fansub: AoiSubs [Röportaj]
Solo Leveling Manhwa

Solo Leveling’den Sonra Okunabilecek İki Manhwa

Isekai OP Main Characters 1

Aşırı Güçlü Ana Karakterlerin Bulunduğu İsekai Animeler!