in ,

İzlemeniz Gereken 20 Vampir Animesi

Doğaüstü yaratık dendiğinde birçoğumuzun aklına vampirler gelir çünkü çoğu zaman asillikleri bizi büyülerken güçleri bizi korkutur. Ayrıca bazı zayıflıkları olması da onları bir nevi insan olarak görmemize yol açıp bizi daha fazla kendilerine çeker. Son zamanlarda vampir serileri pek revaçta olmasa da vampirlerden hoşlanıyorsanız işte tam size göre 20 vampir animesi.

Blood-C

vampir animesi
Blood-C

Bu anime, Blood+ serisinin bir parçası olsa da kendine ana seriden bambaşka bir yol çiziyor. Aslında 2005 yılında yapılan önceki serisinden bile daha karanlık. Ana kahramanımız gündüzleri bir lise öğrencisiyken geceleri Elder Bairans adlı insan kanıyla beslenen yaratıklarla savaşır. Normalde gece saldıran yaratıklar gündüz de saldırmaya başlayınca bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder ve hikaye böyle gelişir.

Vampire Princess Miyu

vampir animesi
Vampire Princess Miyu

Listedeki en eski animelerden biri olan Vampire Princess Miyu, alışagelmiş vampirlerden değil. Miyu, görevini tamamladıktan sonra karanlıkta yalnız kalacağını bilse de insan ırkına ebedi mutluluk sunmak istiyor. Bu mutluluğu ise Shinma olarak bilinen kötü iblisleri yok etmek için yarı insan yarı vampirleri kullanarak ulaşmak istiyor.

Karin

vampir animesi
Karin

Chibi Vampire olarak da bilinen serinin kahramanı Karin Maaka, bir vampir ailesinin ortanca çocuğudur. Ancak ölümsüzlerin normal bir üyesi olmaktan çok uzaktır. Gündüzleri dışarı çıkabiliyor, aynada kendini görebiliyor ve bir liseye gidiyordur. Ayrıca kan için insanları ısırmaya bile tenezzül etmiyor. Bu ihtiyacını burnu kanayanlardan gideriyor. İşler, nakil öğrenci Kenta’nın gelmesiyle daha da kötüleşiyor. Bu seri ergen bir vampir kızın büyümesini anlatıyor.

Shiki

vampir animesi
Shiki

Shiki, insan hayatına uyum sağlamaya çalışan iyi kalpli vampirleri konu alan bir seri değil. Fuyumi Ono’nun korku romanına dayanan seri, bu türün standartlarının ötesine geçiyor. İyi ve kötünün ayırt edilemediği bir dünyada nasıl hayatta kalınacağını işliyor.

Seri, küçük bir Japon köyünde yaşayan Megumi Shimizu’nun ölümüyle başlıyor. Bu, normal insanları kendilerine “Shiki” diyen vampirlere dönüştüren bir salgına sebep oluyor. Tüm bunlar yaşanırken köydeki bir doktor bu terörü nasıl durdurabileceğini bulmak için insanlığından vazgeçiyor. Tüm insanlığın çökmesini önlemek için asosyal bir gençle ekip olur.

Bakemonogatari

vampir animesi
Bakemonogatari

Koyomi Araragi, bir vampir saldırısı sonrası hayatta kalıyor fakat bir vampirin ölümsüzlüğüne ve çok uzakları görme gibi bazı yeteneklerine sahip oluyor. Kazandığı bu güçlerle doğaüstü hastalıklardan muzdarip kızlara yardım etmeye karar veriyor. Bunu ise vampir saldırısından kurtulmasına yardım eden Meme Oshino’nun sayesinde yapıyor. Fakat bir nedenden ötürü bu doğaüstü olaylardan etkilenenlerin birçoğu lisenin üçüncü sınıfına giden genç kızlardan oluşuyor.

Seraph of the End

vampir animesi
Seraph of the End

Evet, pek öyle gözükmese de Seraph of the End vampirleri konu alan bir seridir. Aslında kan emicilerden oluşan bir grup, Tokyo’nun Şeytan Ordusu ile savaşmaya hazır bir şekilde bekliyor. Bununla birlikte serinin asıl konusu bir anime klasiği olan “Arkadaşlık”tır.

Arkadaşı Mikaela’nın öldüğünü zannetmesine rağmen Yuuichirou Hyakuya, çocukluk arkadaşıyla yeniden bir araya geliyor. Ne yazık ki Yuuichirou, Mikaela’nın bir vampire dönüştüğünü öğreniyor ve şimdi düzinelerce ölümsüz ona ve Ay İblisi Şirketi’ne doğru ilerlerken Yuuichirou arkadaşına ve yoldaşlarına yardım edebilmek için iki kat daha üçlü olmaya son derece kararlıdır.

Rosario To Vampire

vampir animesi
Rosario To Vampire

Serinin kahramanı olan Tsukune Aono, notlar kötüyken iyi bir liseye girmenin zor olduğunu fark eder. Tek umudu, normal bir okul olarak gözüken ama insan formunda canavarlar barındıran Youkai Akademisi’dir. Serinin adında da geçen Rosario, oradaki bir vampirdir. Yine de Tsukune akademideki kimsenin onun insan olduğunu bilmemesini sağlar çünkü insan olduğunu öğrenirlerse okul kuralları gereği onu yok etmek zorunda kalacaklar.

Blood Lad

vampir animesi
Blood Lad

Blood Lad’daki vampirimiz Şeytan Dünyası’nın bir bölümünü yöneten ve oldukça güçlü bir vampir olan Staz Charlie’dir. Fakat Staz kan içme dürtüsüne sahip olmayan bir vampirdir. Kan emmek yerine tüm zamanını manga okuyarak ve video oyunu oynayarak geçirmeyi tercih eder.

Yanlışlıkla Şeytan Dünyası’na giren bir kız olan Fuyumi Yanagi ile Staz bir çekim hisseder. Ne yazık ki Staz’ın topraklarına yapılan bir saldırı yüznden Fuyumi adlı kız bir hayalete dönüşür. Bir sihirbaz, yarı kurt adam, Staz ve Fuyumi; hayaletten insana dönüştüren büyüyü bulmak için Şeytan Dünyası’nda bir yolculuğa çıkarlar.

Strike The Blood

vampir animesi
Strike The Blood

Strike the Blood, Light Novel serisinden uyarlanmıştır fakat Çin’de yasaklanacak kadar şiddet içeriğine sahip bir seridir. Ama bu her sahnenin kan revan içinde olduğu anlamına gelmez. İtogami Adası’nın şeytan bölgesinde öğrenci olan Kojou Akatsuki vahim bir olaydan sonra bir vampirin güçlerini kazanıyor. Sonradan anlaşılıyor ki Kojou efsanevi bir varlık olan Dördüncü Nesil Vampir’in güçlerini elde etmiş ve gizli bir topluluk, Kojou bu güçlerin kontrolünü yitirirse onu öldürmesi için bir kılıç şamanı gönderiyor. Düşman olsalar da şaman ve Kojou, İtogami Adası’ndaki sayısız yaratıkla savaşmak için ekip oluyorlar.

Servamp

vampir animesi
Servamp

Animelerdeki vampirlerin bazıları dünyayı yönetmek istese de bazıları oturup hiçbir şey yapmak istemez. Servamp’taki durum da tam olarak böyledir. Lise öğrencisi Mahiru Shirota eve giderken bir sokak kedisi bulur ve adını Kuro koyar. Bir gün kanepesindeki kedi yerine oturan genç bir adam bulur. Mahiru, o genci güneş ışığına maruz bıraktığında genç tekrardan Kuro’ya dönüşür ve böylece tembel bir vampir ile maceraları başlar.

Noblesse: Awakening

vampir animesi
Noblesse: Awakening

Yüzyıllar önce, tanrılar ve hüküm sürenler olarak hayranlık duyulan, ölümsüz doğaüstü insana benzeyen yaratıklar yaşıyordu. Ve bu yaratıkların arasında Cadis Etrama di Raizel olarak adlandırılan asillerin arasındaki asil vardı. 820 yıllık bir uykunun ardından Güney Kore’de uyanan Raizel, sadık hizmetkarı Frankenstein’ın izini sürmeye başlar ve onu bir lisenin müdürü olarak bulur. Raizel de o liseye kaydolup yeni dünyayı keşfetmeye başlar.

Black Blood Brothers

vampir animesi
Black Blood Brothers

Mochizuki kardeşler olarak da bilinen Jirou ve Kotaro, asil soyunun son vampirleridir. Jirou, güçlü vampirleri tek başına yenen Kutsal Savaş kahramanıydı. Bu ikili, güçlü vampirlerden bazılarının hayatta kaldığını ve özel bölgede yaşadığını öğrendiğinde tekrardan savaşmaya karar verdiler. Kotaro o vampirler tarafından ele geçirilince Jirou kardeşini kurtarmak için her türlü yola başvurur.

Trinity Blood

vampir animesi
Trinity Blood

Vampirler ve insanlar arasındaki kanlı bir mücadeleden dokuz yüzyıl sonra, Vatikan ve Yeni İnsan İmparatorluğu arasında Soğuk Savaşa girmeye devam eden iki cephe oluşmuştur. Yine de birçoğu insanlarla vampirlerin birlikte yaşamasını arzular. Vampirlerin kanıyla beslenen bir vampir olan Abel, Vatikan’ın yanında savaşırken Rosenkreuz Tarikatına karşı çıkıyor.

Blood+

vampir animesi
Blood+

Kahramanımız Saya Otonashi, üvey ailesiyle sıradan bir kız öğrenci olarak mutlu bir hayat yaşıyor. Fakat geçmişine ya da biyolojik ailesine dair hiçbir anısı olmadan yaşıyor. Yine de insan kanı içerek hayatta kalan yarasa benzeri bir canavar olan Chiropteran tarafından saldırıya uğradıktan sonra hayatı sonsuza dek değişiyor. Saya, kanı vampirler için zehir niteliği taşıdığını ve onları yenebilecek tek kişinin kendisi olduğunu keşfeder. Dostlarıyla birlikte Chirpoteran’ların kökünü kurutmaya karar verir.

Call of the Night

vampir animesi
Call of the Night

Kou Yamori, aşk kavramını anlamakta zorlanan ortalama bir ortaokul öğrencisidir ve bir süre sonra okula gitmeyi bırakır. Dışarıda aylak aylak gezdiği için uyuma sorunu çeken Kou, geceleri de ıssız sokaklarda dolaşır. Bir gece Nazuna Nanakusa adlı tuhaf bir kızla tanışır. Kız, uyku sorununu çözeceğini söyleyerek onu evine davet eder. Kou biraz rahatsız olduğu için uyuma numarası yaparken kız dişlerini Kou’ya geçirir ve aralarında kazanç ilişkisi başlar.

Castlevania

vampir animesi
Castlevania

Bu harika Netlix animesi aynı adlı bir Konami oyununun uyarlaması aslında. Drakula’nın karısı, cadı olduğu iddiasıyla kazıkta yakıldığında Drakula, intikamını almak için gece yaratıklarını Romanya’nın üzerine salar. Aforoz edilmiş ve gözden düşmüş bir canavar avcısı olan Trevor Belmont, güçlü bir sihirbaz ve konuşmacı olan Sypha Belnades ve Drakula’nın oğlu olan Alucard güçlerini birleştirerek Drakula’ya karşı savaşıyorlar.

Tokyo Ghoul

vampir animesi
Tokyo Ghoul

Bu tam olarak bir vampir animesi değil ancak Ghoul’ar kan içen, insan eti yiyen ve vampirler gibi insan gibi görünen yaratıklar olduğu için listeye eklemekte sakınca görmedik. Kaneki Ken, bir ghoul’un hedefinde olan genç bir çocuktur. Bu genç ile ghoul dışarıya çıkarlar ve trajik bir kaza yaşanır. İkisi de hastaneye kaldırılır, genç çocuğu kurtarmak için ghoul’un organları çocuğa nakledilir. Bu nakil sonucu aşırı nadir görülen tek gözlü ghoul-insan melezine dönüşür. Genç adam, yeni yeteneklerini insan dünyasından gizlerken ghoul dünyasında hayatta kalmayı öğrenmelidir.

Vampire Knight

vampir animesi
Vampire Knight

Bu 26 bölümlük anime bir shōjo mangasına dayanmaktadır. Yani genç kızlara yöneliktir. Ana karakter Yuki Cross, insanları vampirlerden koruyan bir Cross Academy öğrencisi ve okul müdürü Kaien Cross’un kızıdır. Yuki, vampirleri zapt edebilen son derece eğitimli bir insandır, aynı zamanda iki vampirle bir aşk üçgeni içerisindedir. Bunlar, Yuki’nin üvey kardeşi ve insan olarak büyüdüğü halde vampir tarafından ısırıldıktan sonra dönüşen vampir avcısı Zero Kiryu ve Yuki’yi küçükken kurtaran safkan bir vampir olan Kaname Kuran.

Dance in the Vampire Bund

vampir animesi
Dance in the Vampire Bund

Tüm vampirlerin prensesi olan Mina Tepeş, Tokyo kıyılarında The Bund adlı yapay adayı kurdu. Bu ada, Japon hükûmeti tarafından vampirlerin varlıklarını gizlerken barış içerisinde yaşamaları için inşa edildi. Varlıklarını bir televizyon şovunda gösteren Mina, uyumlu hatta arkadaşça bir şekilde yaşama arzusunu dile getiriyor. Fakat ön yargılı insanlar ve kaos seven vampirler bunun önüne taş koymaya çalışır. Mina Bund’u düşmanlara karşı savunup barışı ve adalet için savaşmaya devam etmelidir.

Hellsing Ultimate

vampir animesi
Hellsing Ultimate

Bu 10 bölümlük OVA, Kouta Hirano’nun Hellsing mangasının ikinci anime uyarlamasıdır. Önceki animeye göre mangaya sadık olarak ilerledi. Hikaye, Abraham Van Hellsing tarafından kurulan ve onun soyundan gelen zorlu bir kadın ve vampir avcısı olan Sir İntegra Fairbrook Wingates Hellsing tarafından yönetilen Kraliyet Protestan Şövalyeleri’ni anlatıyor. İngiltere’yi ele geçirmeye çalışan doğaüstü düşmanlarla savaşırken birçok gizem ve güç barındıran bir antik vampir olan Alucard ve onun hizmetkarı Seras Victoria, İntegra’ya bu savaşta yardım ediyor.

İçerik Yazarı Keşif Asya

KesifAsya.com / Eski Çeviri Kurucusu

Hunter x Hunter

Hunter x Hunter: Kara Kıta Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Romantizm Anime

Gelmiş Geçmiş En İyi Romantizm Animeleri