in ,

İzlemeniz Gereken En İyi 10 Korku Animesi

En İyi Korku Animeleri

Anime sektörü, korku türünün sunabileceği en iyi hikayelere sahip. Korku, hayatta kalma içgüdüsünü etrafında dönen benzersiz hikayeleri nedeniyle hayranlar arasında en popüler türlerden biri haline gelmiştir. Zihnin derinliklerini keşfeden akıl oyunlarından maske takmış bir katil karşısında hayatta kalma hikayelerine kadar korku türü, yıllardır en sevilen türlerden biri olmayı sürdürüyor.

Tabii ki bu tür sadece live-action ile sınırlı değil. Animasyon, yıllar içinde live-action çekilirken karşılaşılan sınırlamalar olmadan korku hikayelerini daha rahat aktarma şansı yakalayabiliyor. İşte izleyicilerin izleme listelerine eklemeleri gereken 10 korku animesi!

Itou Junji: Maniac

image 72
Yayın Tarihi:2023
Bölüm Sayısı:12
İzleyebileceğiz Fansub:Netflix

Efsanevi korku mangakası Junji Ito’nun eserlerine dayanan oldukça yeni bir seri. Hayal kırıklığı yaratan Junji Ito Collection animenin bu devam serisi, çok daha güçlü animasyonlarla selefini neredeyse her yönden geliştiriyor.

Bir antoloji serisinden beklenen her hikayenin tutmasıdır, ancak koleksiyonun en önemli özelliği, ana hikayeyi daha da korkutucu hale getirmek için sesi mükemmel bir şekilde kullanan Hanging Balloons’un uyarlamasıyla kesinlikle çok iyi. Junji Ito hayranları bu seride beğenecekleri çok şey bulacaklar ve ürkütücü bir gece geçirmek için mükemmel bir animedir.

C Danchi

image 73
Yayın Tarihi:2022
Bölüm Sayısı:4
İzleyebileceğiz Fansub:LGI

Adult Swim’in bu korkunç sınırlı anime serisi, Uzumaki için bir başka gecikmenin ardından bloğun 2022 için büyük Cadılar Bayramı etkinliği olarak hizmet ettiği için birçok anime hayranını şaşırttı. Bu seride gerçekten işe yarayan şey, sadece dört kısa bölümde ne kadar çok şey aktarabildiğidir.

İlginizi Çekebilir:  Garouden Novelinin Anime Uyarlaması Netflix'te!

Çoğunlukla yaşlı sakinlerden oluşan bir konut kompleksine, bir grup uluslararası işçiyle birlikte yeni bir ailenin taşınmasını konu alıyor. Site sakinleri, binaya doğru yavaş yavaş ilerleyen tuhaf bir küf de dahil olmak üzere, garip şeyler olmaya başladığı için işçileri suçladıkça gerilim yükselmeye başlar. Konut Kompleksi C, mümkün olduğunca körlemesine ele alınması gereken türünün tek örneği bir korku hikâyesi. Sahip olduğu az zamanla korkularını nasıl etkili bir şekilde vereceğini bilen benzersiz bir dizi ve her şey bittiğinde müthiş bir izlenim bırakıyor.

Gakkougurashi!

image 74
Yayın Tarihi:2015
Bölüm Sayısı:12
İzleyebileceğiz Fansub:ARE-YOU-SURE

Bu dizinin sevimli dış görünüşü veya yanıltıcı anime açılışı sizi aldatmasın. School-Live, dahiyane kurgusu sayesinde belki de hayranların karşılaşacağı en üzücü ve dehşet verici dizilerden biri. Dizi, okullarının içinde yaşayan ve çeşitli maskaralıklar yapan bir grup kıza odaklanıyor. Ana karakter Yuki’nin her şeyi hayal ettiği ortaya çıkana kadar her şey oldukça zararsız görünüyor. Gerçekte, dünya bir zombi kıyameti tarafından ele geçirilmiştir ve dizi bu konuda karanlık olmaktan korkmaz. Bu diziyi değerli bir korku serisi haline getiren rahatsız edici psikolojik anların yanı sıra önemli karakter ölümleri de var. Bu, hayranların şimdiye kadar deneyimleyeceği hiçbir zombi hikayesine benzemiyor ve onu mutlak izlenmesi gereken bir dizi haline getiriyor.

Higurashi no Naku Koro ni

image 75
Yayın Tarihi:2006
Bölüm Sayısı:26
İzleyebileceğiz Çevirmen:REvER

Bu, grotesk şiddet kullanımıyla hayranları arasında rezil olmuş bir korku animesi… ve yine de türü seven insanlar için en çok tavsiye edilenlerden biri olmaya devam ediyor. Higurashi: When They Cry, Oyashiro olarak bilinen bir varlık tarafından lanetlenmiş bir kasabadaki bir grup çocuğu takip ediyor. Uzun soluklu seri boyunca, gizemli bir zaman döngüsünde her şey sıfırlanmadan önce genellikle karakterlerden birinin veya daha fazlasının acımasızca ölümüne yol açan birden fazla olay örgüsü vardır. Higurashi, kasabaya musallat olan lanet hakkında daha fazla şey öğrendikçe dehşet verici bir deneyimdir ve dizi başladıktan sonra izlemeyi bırakmak zordur.

Shiki

image 76
Yayın Tarihi:2010
Bölüm Sayısı:22 + 2 OVA
İzleyebileceğiz Fansub:AnimeOu

Vampir hayranları, kana susamış yaratıklara kan donduran yeni bir bakış açısı getirdiği için bu diziyi izlemek isteyeceklerdir. Shiki, gizemli eski bir evde yaşayan yeni bir aileyi keşfetmesinin ardından Megumi adında kayıp bir kızı arayan küçük bir kasabayı takip ediyor. Onu bulduklarında ise kansızlık ve derisinde buldukları bir dizi ısırık nedeniyle hayatını kaybeder. Daha fazla kasaba halkı korkunç bir güce yenik düşmeden önce ona ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ava çıkılır. Bu, işe yarayan eski moda bir vampir hikâyesi. Tek talihsiz yanı, günümüzde inanılmaz derecede nadir olması ve izlemenin tek yolunun fiziksel medya olması. Yine de, bu dönüm noktası niteliğindeki serinin bir kopyasına sahip olursanız, bu eşsiz korku hikayesini kaçırmadığınızdan emin olun.

Perfect Blue

image 77
Yayın Tarihi:1997
Film Süresi:81 Dakika
İzleyebileceğiz Çevirmen:battuta

Canavarlara ve lanetlere bir ara veren Satoshi Kon’un Perfect Blue’su psikolojik gerilim sevenler için harika bir seçim. Film, eski bir idolün kamusal imajından kurtulup aktris olmaya çalışmasını konu alıyor. Ancak, bir dizi cinayet işlendiğinde işler gerçeküstü bir hal almaya başlar ve birincil şüpheli o olur… suç mahallinin yakınında olmasa bile. Bu, gölgelerdeki soyut figürlerle yüzleşirken neler olduğunu anlamaya çalışırken ruhunun keşfedilmesine yol açar. Bu film, psikolojik korkuyu mükemmel bir şekilde kullanması nedeniyle diğer popüler kurgu eserleri için büyük bir etki yaratmış ve görsel medyayı olağanüstü bir şekilde kullanması nedeniyle sinemaseverler için izlenmesi gereken bir film haline gelmiştir. Soyut uygulamasıyla korkutucu ve akıllara durgunluk veren bu film, ürkütücü bir gece için mükemmel bir seyir keyfi sağlar.

Death Note

image 78
Yayın Tarihi:2006
Bölüm Sayısı:37
İzleyebileceğiz Çevirmen:KR-ÇT, Magic_Lord

Tsugumi Ohba’nın Shonen Jump mangasına dayanan bu ikonik bir seri, ortama girmek isteyenler için mutlaka izlenmesi gereken anime serilerinden biri olarak bilinir hale geldi ve nedenini görmek kolaydır. Bu seri, zorlayıcı hikaye anlatımı ve onu tüm zamanların en çok izlenen animelerinden biri yapan heyecan verici kıvrımları nedeniyle hayranlar için efsanevi hale geldi. Dizi, Ölüm Defteri adında gizemli bir deftere rastlayan bir çocuk olan Light Yagami’yi takip ediyor.

Defterin içine ne zaman bir isim yazsa, aksi belirtilmedikçe o kişi kalp krizinden ölmektedir. Bu, tespit edilmekten kaçmaya çalışırken bir kedi-fare oyununa yol açar. Bu dizi kabuslara neden olmasa da, Light’ın yolculuğu, insan akranları arasında bir tanrı olmak ve dünyayı daha güvenli hale getirmek için ardında katliam bırakırken izleyicileri diken üstünde tutacak… en azından kendi standartlarına göre.

Another

image 79
Yayın Tarihi:2012
Bölüm Sayısı:12
İzleyebileceğiz Fansub:AnimeOu, Adonis

Another’ın sadece önermesi bile korku hayranlarının ilgisini çekmeye yetecektir. Esasen, Final Destination bir anime dizisi olsaydı ne olurdu sorusunun cevabı, lanetli öğrencilerden oluşan bir sınıfın gizemli kazalarda teker teker ölmeye başlaması. Cinayetler inanılmaz derecede yaratıcı, sınıf arkadaşlarını lanete yenik düştükleri anda öldürmek için beklenmedik yöntemler kullanılıyor, en dikkat çekici olanı ise bir şemsiyeyi içeriyor. Final Destination’ın iyi bir gizemle harmanlanmış eğlencesini seviyorsanız, Another her korku hayranı için mükemmel olan izlenmesi gereken bir anime.

Mieruko-Chan

image 80
Yayın Tarihi:2021
Bölüm Sayısı:12
İzleyebileceğiz Fansub:AkiraSuba, PuzzleSubs

İlk bakışta, Mieruko-Chan şimdiye kadar yapılmış en iyi korku animeleri arasında yer almamalı gibi görünüyor. Ne de olsa, etrafındaki hayaletleri görebilen bir kız hakkında bir komedi yaşlanma serisidir. Ancak, bu animeyi kesinlikle korkunç yapan şey, ölümsüzlerin tasarımlarıdır. Bu serideki hayaletler, çarpık görünümleri ve çökmüş gözleriyle kabus uyandırıyor. Bazen komedinin ciddiyetsizliği bile izleyicinin aklına masum bir hortlak görüntüsü gelmesini engellemeye yetmiyor. Mieruko-Chan inanılmaz derecede komik olabilen bir seri, ancak bu aynı derecede korkunç olamayacağı anlamına gelmiyor.

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

image 81
Yayın Tarihi:2014
Bölüm Sayısı:24
İzleyebileceğiz Fansub:AoiSubs, Adonis

Parasyte, Junji Ito tarafından yapılmamış en iyi korku mangalarından biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda korku animesi hayranlarının da arayabileceği en iyi anime olarak ikiye katlanıyor. Bu bilimkurgu korku hikayesi, parazitlerin kendilerini insan konakçılara gömdüğü ve vücutlarını ele geçirdiği bir uzaylı istilasını anlatıyor. Ancak Shinichi Izumi, bir parazitin kendisini koluna gömdüğünü ve onun yerine tek uzvunu ele geçirdiğini fark eder. Birlikte, birbirlerinin hayatını korumak için diğer parazitlerle savaşmaya başlarlar. Dizi, The Thing’den bir sayfa alarak, ortamdaki en grotesk insandan uzaylıya geçişlerden bazılarını gösterdiği için bir vücut korkusu severin rüyasıdır. Bilimkurgu korku hayranları için mutlaka izlenmesi gereken bir yapım ve yıllar geçtikçe bir klasik haline gelmesi kaçınılmaz.

Korku, her nesilde hayranları arasında popüler olmaya devam edecek bir türdür. Korku ortak bir duygudur ve bu durumla doğrudan yüzleşebilmek insanlar için hem katartik hem de sevimli olabilir. Animelerinde biraz korku yaşamak isteyenler için bu seçeneklere sahip olmak harika ve bunlar ortamın sunduğu türün en iyilerinden birkaçıdır.

En İyi Nihilist Animeler!

En İyi 5 Nihilist Anime!

En İyi Retro Romantizm Animeleri!

En İyi 10 Nostaljik Retro Romantizm Animesi