in ,

İzlemeniz Gereken Tarihi Kore Dizileri

Tarihi Kore Dizileri

Tarihi Kore dizileri, aynı zamanda sageuk olarak bilinir, ülkenin tarih boyunca geçtiği dönemleri içerir; bu dönemler arasında iyi bilinen Goryeo (10. – 14. yüzyıl) ve Joseon (14. – 19. yüzyıl sonları) dönemleri bulunur. Bu Kore dizileri, romantik komediden siyasi destana ve hatta zombi gerilimine kadar uzanabilir ve her dönemin gelenekleri hikayeyi büyük ölçüde etkiler. Daha basit bir zamanı hatırlamak istediğinizde mükemmel izleneceklerdir (ve evet, yakışıklı prensler ve cesur prensesler de vardır).

Kingdom

YouTube video
Kingdom

Kore dizilerinin son derece başarılı olduğu iki konu: tarihi olaylar ve zombi salgını. Bunları bir araya getirirseniz, uluslararası bir hit haline gelen ilk Netflix orijinal dramayı elde edersiniz. Ülke üzerinde gizemli bir veba hareket ettiğinde, bir taç prensi vebanın kaynağını bulmak için yola çıkar. Neyse ki, bu dizi yalnızca bir sezonla sınırlı kalmıyor; bu yıl vizyona girecek bir yan hikaye filmi ve üçüncü sezonun çalışmaları yapıldığı bildiriliyor.

Mr. Queen

YouTube video
Mr. Queen

Bu komedi ve romantizm tadında zaman yolculuğu ve beden değiştirme temalı eğlenceli türü karıştıran dizi, zaman yolculuğuna ve beden değiştirmeye ilgi duyan herkes için izlenmesi gereken bir yapım. Günümüzde Jang Bong-hwan (Choi Jin-hyuk), Mavi Saray’da (yerel olarak Güney Kore’nin Beyaz Saray’ı) ustalıkla yemek yapabilen, kadın düşkünü başaşçıdır. Bir kaza sonucu apartman havuzunda neredeyse boğulduktan sonra, Joseon’un kraliçesi Kim So-yong’un (başarılı oyuncu Shin Hye-sun) bedeninde uyanır. Zaman yolcusu, 19. yüzyıl saray siyasetine alışırken, ayrıca kendi sırlarını saklayan rahatsız edici kocası Kral Cheoljong (Crash Landing on You’nun Kim Jung-hyun’u) ile başa çıkmak zorundadır.

Pachinko

YouTube video
Pachinko

Soo Hugh tarafından Koreli-Amerikalı yazar Min Jin Lee’nin romanından uyarlanan bu muhteşem dizi, Japonya’da hayatının geri kalanını sürdüren Koreli bir ailenin dört kuşaktan oluşan hikayesini anlatıyor. 1910’larda Japon işgali altındaki Kore’den 1980’lerin Tokyo’suna kadar uzanan bu seri, Oscar ödüllü oyuncu kadrosuyla, Aşkın, aile görevinin ve azmin destanının vurgulandığı o seri olan Pachinko’da bir araya geliyor.

İlginizi Çekebilir:  İzlemeniz Gereken Aksiyon Kore Dizileri

Mr. Sunshine

YouTube video
Mr. Sunshine

Bu tarihi destan, 1900’lerin başında Kore’yi (o zamanki Joseon’u) etkileyen gerçek tarihi olaylara dayanmaktadır. Joseon’da kölelerin çocuğu olarak doğan Deniz Piyadeleri subayı Eugene Choi (Squid Game’den Lee Byung-hun) memleketine geri döner. ABD’ye kaçak yollardan girdikten yıllar sonra orada Ae-shin (The Handmaiden ve Twenty Five, Twenty One’dan Kim Tae-ri) ile tanışır.

The Red Sleeve

YouTube video
The Red Sleeve

Bu tarihi romantizm serisi, içleri burkan ve gözleri kızartacak bir drama serisi olarak biliniyor. Veliaht Prens Yi San (2PM’s Junho), saray hanımlarından birine aşık olur, Sung Deok-im (Lee Se-young) adlı karakterimizi, Veliaht Prens Yi San, kendisine cariye olarak ister ancak Deok-im’in ısrarcı kişiliği özgürlüğüne düşkün bir yaşam istemesinden ötürü bu teklifi reddeder. Sonunda, Deok-im, prensin kendisine olan aşkının gerçek olduğu kanaatine varır ve birlikte yaşadıkları ülkeyi daha iyi yönetebilmek için çabalarlar.

Youth of May

YouTube video
Youth of May

Bu aşk hikayesi, Gwangju ayaklanmasının olduğu dönemde geçiyor., yerel vatandaşlar sıkıyönetim hükümetine karşı silahlanırken. Seri, Çalkantılı döneme odaklanmak yerine, tıp öğrencisi Hwang Hee-Tae (Lee Do-hyun) ve hemşire Kim Myung-Hee (Go Min-si) arasındaki aşkı konu alıyor. Bu çift hem kişisel hem de dönemin politikasıyla ilgili zorluklar yaşarken, Birbirlerine olan bağları gelişir ve kendilerini kaderin oynadığı aşk hikayesinin içinde bulurlar.

Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist: Elric Kardeşler İçin 3 Ekim Ne İfade Ediyor?

Apokaliptik Anime

En İyi 10 Apokaliptik Anime