in ,

İzlenmesi Gereken 20 Dedektif Animesi

Dedektif Anime

Eski tarz bir dedektif animelerinde çekici olan birkaç önemli nokta bulunur, Sizin için seçtiğimiz bu favoriler, korkudan komediye kadar çeşitli türleri kapsamakta.

Polisiye, bir çok farklı konuyu içine alarak hayranlarını etkilemekte ustalaşmış bir tür. Bir dedektif animesini izlerken olaylar ne kadar ilginç, iyi düşünülmüş ve tahmin edilemez olursa, hikayenin kalitesi bir o kadar artar. Dedektif animelerini arka arkaya izlemek zihinsel olarak oldukça yorucu olsa da iyi bir gizem, hayranların onlara verdiği zamana ve duygulara değecektir.

The File Of Young Kindaichi

The File Of Young Kindaichi

Hafiyelik, Kindaichi ailesinin kanında vardır. Üretken dedektif Kindaichi Kosuke’nin torunu olan Kindaichi Hajime, The File of Young Kindaichi adlı eserde katilleri ortaya çıkarır ve sayısız gizemi çözer.

Hajime’nin karakteri oldukça özgündür; çünkü genellikle kendini beğenmiş bir öğrenci olarak gösterilirken, zekasını sadece arkadaşı Miyuki Nanase ile birlikte korkunç seri katillerin kimliğini açığa çıkarırken gösterir. Lise öğrencisi olarak, yerel cinayet masası müfettişine çeşitli karmaşık vakalarda yardımcı olur ve izleyiciyi gizemleri çözmeye teşvik eder.

Ghost In The Shell Stand Alone

Ghost In The Shell: Stand Alone Complex, 2030 yılında geçen bir seinen dedektif animesidir. İnsanların siborg olarak yaşamayı öğrendiği bir geleceği konu alır. 52 bölümlük dizi, Kamu Güvenliği Bölüm 9 adlı güçlü bir kanun uygulama grubunu odak noktasına alır. Bu ekip, seçkin bir bilgisayar korsanı ve The Laughing Man adlı terörist gibi süper kötülerin peşine düşer.

Bu kötü adamlar, terör, yolsuzluk ve siber suç olaylarının arkasındaki temel nedenlerdir. Ghost In The Shell: Stand Alone Complex’teki görev gücü, bu yüksek profilli suçları çözmek ve suçluları yakalamak için çaba sarf eder. Anime, gizem ve aksiyonu bir araya getiren bir hikayeye sahiptir.

Id: Invaded

Id Invaded

Id: Invaded, günlerini hapishanede seri katillerin “Id Wells”inden geçerek geçiren ünlü bir dedektif olan Narihisago’nun parlak hikayesini yaratmak için bilimkurgu ve dedektif türlerini bir araya getirdi. “Id Wells”, bir katilin ruhunun bilinçaltı parçalarının bir koleksiyonudur ve bu suçluların izini sürmek ve motivasyonlarını araştırmak için kullanılır, ancak bu yalnızca çok yetenekli Well okuyucuları tarafından yapılabilmektedir.

Narihisago’nun kendi kızı bir seri katil tarafından katledilince annesi, kaybının acısıyla kendi canına kıydı. Dedektif böylece suçlarından dolayı hapse girdi ve seri katilleri kendisi öldürmek ile yeteneklerine büyük saygı duyan meslektaşlarına yardım etmek arasında kaldı.

Monster

Monster

Klasik bir dedektif dizisi olarak kabul edilen Monster, şok edici sürprizlerle doludur. izleyiciler bir beyin cerrahı olan Dr. Kenzou Tenma’yı takip ederken, belediye başkanı yerine küçük bir çocuğu ameliyat etme konusunda bir tavır aldıktan sonra, Tenma uğursuz bir komploya karışır ve ardından tüm düşmanları ölmeye başlar.

Tenma masumdur, ancak cinayetler devam ederken yalanlar, aldatma ve bilmeceler dünyasına fırlatılır ve açıklanamayan suçların ardındaki gerçeği bulmaya çalışır. Gizem, izleyicileri diken üzerinde tutarken ve Tenma’nın geçmişi, Monster’daki polisiyeyi çözmeye yarayan bir hikayedir.

Trickster: Edogawa Ranpo Shounen Tanteidan Yori

Trickster

Trickster, esrarengiz Kogoro Akechi’nin Shōnen Tantei-Dan veya Boy Detectives Club’ı kurduğunu gören bir dedektif animesidir. Grup her türlü vakayı çözer ve bir gün ölmek isteyen ama buna gücü yetmeyen ölümsüz genç Yoshio Kobayashi ile karşılaşır. Kulüp onu kendilerine katılmaya davet eder ve karşılığında ölümsüzlüğüne bir çare aramaya karar verirler.

Dedektiflik hayatının derinliklerine indikçe, Yirmi Yüzlü İblis olarak bilinen kötü adamı ve onun Kogoro Akechi ile olan bağlantısını da ortaya çıkarırlar. Trickster, benzersiz bir öncül ile olay örgüsü kıvrımları ve şaşırtıcı aksiyon sekanslarıyla doludur.

Psycho-Pass

psycho

Psycho-Pass, iyi ve kötü konseptinin yanı sıra insanların neden bu şekilde tepki verdiğiyle ilgileniyor. Dizi, yardımcı karakter Shinya Kogami ile ana karakter Akane Tsunemori’nin gözünden anlatılıyor.

Psycho-Pass’ta Sibyl Sistemi, insan ruhunun biyometriğini ölçer. Bazen, Sibyl yanlış gibi görünen bir seçim yapar. Dedektif anime ve polisiye gerilim severler, kahramanın güçlü bir adalet sisteminin yolsuzluğunu çözmesini izlemekten keyif alacaklardır.

Gosick

gosick

Gosick, 1920’lerde geçen bir dedektif animesidir. Anime, herhangi bir gizemi nasıl çözeceğini bilen zeki bir kız olan Victorique de Blois’i konu alıyor. Kendisi sonunda, St. Marguerite’e katılmak için Japonya’dan ayrılan genç bir çocuk olan Kazuya Kujo ile tanışır.

Gosick boyunca, Victorique ve Kazuya gizemleri çözerken aralarında bir aşk yeşerir. Bir teknedeki cinayet gizeminden bir dizi seri cinayet cinayetini çözmeye kadar, Gosick, dedektif anime hayranları için zengin bir gizem sunuyor. İzleyiciler, bu karanlık ve heyecan verici dedektif animesinin 24 bölümünün tamamını izlemek isteyeceklerdir.

Ghost Hunt

Ghost Hunt

Ghost Hunt, Fuyumi Ono’nun hafif roman serisine dayanan bir animedir. Mai Taniyama yanlışlıkla Shibuya Psişik Araştırma Kulübü’ne ait bir kamerayı kırdıktan sonra onlara katılmak zorunda kalır. Ancak Mai, kulüp üyelerinin her birinin kendi doğaüstü yeteneklerine sahip olduğunu keşfeder.

Hayalet Avı boyunca Shibuya Psişik Araştırma Kulübü, okullarının içinde ve dışında çeşitli gizemleri çözer. Kulüp, kısa sürede meydana gelen paranormal aktiviteyi keşfeder ve karanlık tehditlerin üstesinden gelmek için manevi yeteneklerini kullanmaları gerekir.

The Millionaire Detective Balance: Unlimited

Detective

The Millionaire Detective Balance: Unlimited, çok sıra dışı bir dedektif animesidir. Dizi, servetini her istediğini yapmak için bahane olarak kullanan polis memuru Daisuke Kambe ile Daisuke’nin tavrından hoşlanmayan ve sorunları çok para harcamadan çözmeyi tercih eden dedektif Haru Katou’yu konu alıyor.

Daisuke ve Haru’nun dinamiği hiç de uyuşmuyor. The Millionaire Detective Balance: Unlimited, ikisinin bakış açılarının ne kadar farklı olduğu ve birlikte ele aldıkları davaları işliyor.

B: The Beginning 5

the Beginning 5

B: The Beginning 5’in aynı anda devam eden iki hikayesi var. İlki, tehlikeli bir katili bulmak için göreve çağrılan bir dedektif hakkındadır. Diğeri, doğaüstü güçler ve süper insanlarla ilgili, bu dahil olan herkes için riskleri çok daha yüksek hale getiriyor.

Herhangi bir spoiler vermeden, B: The Beginning 5 olay örgüsünde izleyicilerini başından sonuna kadar meşgul etmeye yetecek kadar kıvrımlar ve dönüşler içeriyor. Bazı Ters köşeler tahmin edilebilir olabilir, ancak beklenmedik sürprizler onları telafi etmekten daha fazlasını yapmakta.

Hyouka

Hyouka

Hyouka, dört genç lise öğrencisinin yer aldığı, ana başrolleri her zaman canı sıkılan Oreki ve her zaman meraklı Chitanda’nın oynadığı, hayattan bir kesit dedektif animesidir. Bu ikisi ve en iyi arkadaşları, okullarının Klasikler Kulübü’nün bir parçasıdır ve Oreki, 45 yıllık okul kulüplerinin kökenlerinden başlayarak birbiri ardına gizemleri çözmeye sürüklenir.

Hyouka’nın karakterlerinin kalıplarını kırdığını görmek oldukça tazeleyici. Her biri çözülmesi gereken bir gizemi gündeme getiriyor ve hepsi her bölümde önemli işlevler yerine getiriyor.

Terror In Resonance

Terror In Resonance

Terror In Resonance çok benzersiz bir dedektif animesidir. Twelve ve Nine adlı iki genç çocuğun, yetkililerin yanı sıra halkın da dikkatini çekmek için terörist faaliyetlerde bulunduğu alternatif bir zaman çizelgesinde geçiyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bu iki çocuk dizinin ana başrolleridir ve animenin büyük bir kısmı, belirli bir polis dedektifi olan Shibazaki ile aralarında geçen kedi-fare oyunu hakkındadır.

Shinrei Tantei Yakumo

Shinrei Tantei Yakumo

Shinrei Tantei Yakumo, lanetli kırmızı gözü olan genç bir çocuk olan Yakumo’yu öne çıkarıyor. Bu göz, ölülerle iletişim kurmasını sağlar ve diğer tarafa geçmelerine yardımcı olmak onun işi olur. Dizi, doğası gereği büyük ölçüde epizodiktir, ancak yine de ana karakterler arasında kapsayıcı bir çatışmayı sürdürmeyi başarır.

Shinrei Tantei Yakumo’nun animasyonu oldukça ortalama ama müziği bunu fazlasıyla telafi ediyor. Mükemmel bir senaryo, karmaşık bir olay örgüsü ve insanı düşündüren karakter motivasyonlarıyla Shinrei Tantei Yakumo, eski tarz polisiye anime sevenler için biçilmiş kaftan.

Black Butler

Black Butler

Black Butler, “dedektif animesi” dendiğinde hemen akla gelen bir anime değil, çünkü şov diğerlerinin yanı sıra bir gizem, tarihi ve shounen olarak etiketlenmiş. Görünüşte, Black Butler, ailesinin cinayetinin arkasındaki insanları bulup cezalandırması karşılığında ruhunu iblis Sebastian’a vermeyi vaat eden genç Ciel hakkındadır.

Yüzeyi biraz daha kazıdığınızda bu insan çocuk-iblis uşak ikilisinin çeşitli yardımcılarla birlikte gizem üstüne gizemi çözdüğünü göreceksiniz. Aslında, 2018 cinayet-gizem devamı olan Book of Atlantic, anime serisinin tamamında en beklenmedik olay örgülerinden birine sahipti.

Erased

Erased

Daha popüler olarak İngilizce’de Erased olarak bilinen Boku Dake Ga Inai Machi, 29 yaşındaki Satoru Fujinuma’nın olaysız hayatı etrafında dönüyor. Görünüşte, o basit bir pizza kuryesi ama kimse onun Revival yeteneğine – zamanda beş dakikaya kadar geri gidebilme yeteneğine – sahip olduğunu bilmiyor. Bu yetenek ne zaman tehlikede olsa devreye giriyor ve Fujinuma’nın asla kontrolünde değildir.

Ancak Erased’in ilk bölümünde Satoru, kendi annesini öldürmekle suçlanıyor. Revival yeteneği tetiklenir, fakat bu sefer 11 yıl geriye gider. Artık bir çocuğun bedenindedir ve gerçek katili bulmak kadar annesini de kurtarmanın bir yolunu bulmalıdır.

Death Note

Death Note

Çoğu anime hayranı, Death Note’un varlığından haberdardır ve çoğu onu bir başyapıt olarak kabul eder. Death Note’ta özellikle Kira/Light ve L arasında oynanan psikolojik akıl oyunlarına çok övgüler yağdırılır.

Bununla birlikte, Death Note’un genellikle gözden kaçan bir kısmı, Light ve takım arkadaşları tarafından yapılan katıksız dedektiflik çalışmasıdır. Kira, Death Note’un gücünü yanında taşırken, Dedektif L’nin baş düşmanını yakalamak için inanılmaz zekası ve Japon polis gücünün kaynakları dışında hiçbir şeyi yoktur. Bu nedenle Death Note, piyasadaki en iyi dedektif animelerinden biridir.

Detective Conan: Case Closed

Detective Conan Case Closed

Dedektif Conan’da, Shinichi Kudo adındaki zeki genç adam, gizemli bir zehir içtikten sonra yedi yaşında bir çocuğa dönüşür. Öldürülme korkusuyla kimliğini gizli tutar ve aynı zamanda parlak zekâsını kasabasının yerel gizemlerini çözmeye yönlendirir.

Polis, Shinichi’ye “çocuk” olduğu için aldırış etmez. Shinichi, Conan Edogawa (Arthur Conan Doyle ve Ranpo Edogawa’dan esinlenilmiş) adında daha yetişkin bir kimliğe bürünmek zorunda kalır ve böylece etrafındaki herkese yardım eder. Anime eski olduğu için animasyonu eski ama her şeye rağmen izlemesi keyifli bir animedir.

UN-GO

UN GO

UN-GO, Studio BONES tarafından yaratılmış bir dost dedektif animesidir. Alaycı ve karamsar bir dedektif olan Shinjuurou Yuuki ve ilginç asistanı Inga’ya odaklanır. Japonya’nın alternatif bir zaman çizelgesinde, savaştan sonra toparlandıkları bir ortamda yaşarlar. Bu beklenmedik ikili, suçları birlikte çözer.

UN-GO, bilim kurgu ve doğaüstü unsurların bir araya geldiği bir animedir. Inga, büyülü yeteneklere sahipken, çoğu çıkarım, günümüzde hayal edilemeyecek harika teknolojiler kullanılarak yapılır. Bu anime, son derece gelişmiş yapay zekânın “insanlığı” ile ilgili bazı felsefi ve etik soruları bile gündeme getirir.

Tantei Gakuen Q

Tantei Gakuen Q

Tantei Gakuen Q, tümdengelim ve akıl yürütmede mükemmel olan, ve parlak dedektifler üretmesiyle ünlü bir okul olan Dan Dedektif Okulu’na kaydolan genç Kyuu’yu takip ediyor. Burada Kyuu, farklı yeteneklere sahip farklı insanlarla arkadaş olur ve birlikte yollarına çıkan gizemleri çözerler.

Tantei Gakuen Q’nun hikayesi genellikle bölümler halinde ilerler, ancak bu dedektif animesinde daha uzun süreler boyunca düşünmek ve çıkarımlar yapmak isteyenler için bazı çok bölümlü gizemler de sunulur. Diyaloglar eğlenceli ve karakterler komiktir, bu yüzden derinlik aramadan ve hafif bir anime izlemek isteyenler için mükemmel bir seçenektir!

Bungou Stray Dogs

Bungou Stray Dogs

Bungou Stray Dogs muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi yazılmış dedektif animelerinden biridir. Bungou Stray Dogs, “Ay Işığının Altında Canavar” adlı bir yeteneği olduğunu keşfeden ve bir kaplana dönüşebilen ana karakter Atsushi Nakajima’yı konu alıyor.

Ancak Bungou Stray Dogs aynı zamanda Silahlı Dedektiflik Bürosu karakterlerine de odaklanıyor. Tüm karakterlerin, aynı zamanda hikayeyi ve gizemi besleyen edebi figürlere dayanan yetenekleri ve isimleri var. Bungou Stray Dogs’un 5. Sezonu 12 Temmuz 2023’te yayınlanmaya başladı, bu nedenle dedektif anime hayranları bu seriyi tam anlamıyla izleyemeyecekler. Bununla birlikte, birçok kişi BSD’yi şimdiye kadarki en iyi dedektif animesi olarak gördüğünden, 5. Sezonu beklemeye değer.

İlginizi Çekebilir:  Dragon Ball’un Yapımcılarından Yeni Anime: Sand Land
Sakamichi no Apollon

Anime ve Cazın Muhteşem Birleşimi: Sakamichi no Apollon

My Hero Academia

My Hero Academia’nın En Büyük Kahramanı Final’den Önce Zaten Seçildi