in ,

Mangalar Neden Siyah Beyaz Çizilir?

Amerikan çizgi romanlarından farklı olarak, Japon mangası siyah ve beyazdır, ancak bunun için iyi sebepler bulunmaktadır ve kendine has bir estetik çekiciliği vardır.

Japon mangası artık her zamankinden daha büyük ve daha iyi olduğu için tüm dünyadaki kitapçılarda Amerikan çizgi romanları ve grafik romanlarıyla doğrudan rekabet ediyor. En iyi Marvel, DC ve Dark Horse ciltleri doğrudan manga ile karşılaştırılabilir ve çizgi roman okuyucuları, teknik düzey de dahil olmak üzere birçok başka şekilde iki tarafı karşılaştırabilir ve kıyaslayabilir.

Çizgi roman ve manga biraz farklı hikaye anlatma tarzlarına ve tonlarına sahiptir, ancak en göze çarpan ayrım – manganın sağdan sola okunması gerçeğinin yanı sıra – tamamen siyah beyaz, tıpkı bir gazete gibi olmasıdır. Hâlâ birkaç istisna olsa da, Japon mangaları üretim nedenleriyle tipik olarak siyah beyaz olarak resmedilir, bu da yeni bir şeyler okumaya hevesli uzun süredir devam eden çizgi roman okuyucularını rahatsız edebilir.

Japon Mangası Neden Siyah Beyaz

Manga
Dragon Ball

Pek çok çevrimiçi yayın, manganın neden neredeyse tamamen siyah beyaz olduğunu açıklamak için derinlemesine çalışıyor. Öncelikle, her iki haftada bir veya ayda bir yeni sayılar yayınlayan Batılı çizgi romanların aksine, manga sanatçıları her hafta yaklaşık 20 sayfalık bölümler oluşturmak için yoğun bir baskı altındadır. Bir manga sanatçısı, çalışmalarını yayınlanmak üzere zamanında tamamlamak için renk atlamayı da içeren fedakarlıklar yapmalıdır. Ayrıca, uzman bir renk uzmanına erişilemeyebilir çünkü birçok manga sanatçısının, eğer varsa, yalnızca küçük bir asistan grubu vardır. Kendini işine adamış bir renk uzmanının, özellikle de bu kadar kısa teslim tarihlerinde, bir manganın yaklaşık 20 sayfasının her birini renklendirmek için zamanı olmazdı.

Sonuç olarak, üç ila beş veya daha fazla kişiden oluşan bir ekip, tek bir Batman veya X-Men çizgi roman serisi için yeteneklerini birleştirebilir. Amerikan çizgi romanlarının çoğu, sanatı çizen ve mürekkepleyen sanatçılardan ayrı, uzmanlaşmış renk uzmanlarına sahiptir. Manga severler bir manga cildindeki isimleri incelediklerinde, mangaların neredeyse hiçbir zaman tam bir seri için kendini adamış bir renk uzmanına sahip olmadığını görebilirler. Bir Amerikan çizgi romanı, çizgileri çizen sanatçıya ve bir renkçiye ek olarak yazı ve hikaye yazarı gibi diğer sanat dışı katkı sağlayanlara da olanak sağlar, oysa genellikle hikâye ve çizimler için birer isim görülür.

Shounen Jump veya Weekly Young Jump gibi bir derginin manga cildi veya sayısı, siyah beyaz olduğunda fiziksel olarak daha hafiftir, bu da onları çizgi roman mağazaları gibi perakendecilere ve Barnes & Noble gibi kitapçılara toplu olarak taşımayı kolaylaştırır. Basitçe söylemek gerekirse, çok daha az mürekkep kullanılır ve bir çizgi roman ya da manga sayfası kağıt kadar hafif olsa da hızla toparlanır. Binlerce sayfa, bir çizgi roman veya grafik roman paketini oluşturur ve renkli çizgi romanlar, mangadan yaklaşık iki kat daha ağırdır. Manga, ağırlığının azalması sayesinde artık daha kolay ve daha ekonomik bir şekilde taşınabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  The Morose Mononokean Mangası 8 Nisanda Bitiyor!

Japon Mangası Ne Zaman Renk Kullanır

Manga
One Piece

Japon mangaları zamandan ve emekten tasarruf etmek ve kitapları fiziksel olarak daha hafif hale getirmek için tipik olarak siyah beyaz yapılmış olsa da, manga sanatçıları bazen renk kullanırlar. Manga cilt kapakları, en sadık manga okuyucularının bile ara sıra en sevdikleri karakterleri ve sahneleri renkli görmek istediklerinin mükemmel bir örneğidir. Fiziksel manga dergilerinin tek renkli kapağında yalnızca sınırlı sayıda seri görüntülenebilir.

Bununla birlikte, koleksiyonerler, çok fazla olduğunda, bir manga serisinin baskı ciltlerinin önünde ve arkasında en sevdikleri karakterlerin ve sahnelerin tamamen renkli resimleriyle mutlu olurlar. Doğal olarak bu, cildin kitap raflarındaki estetik çekiciliğini artırır ve herhangi bir okuyucunun manganın siyah beyaz resimlerini renkli olarak hayal etmesini sağlar. Anime de bunu yapabilir, ancak yalnızca bir tane varsa ve yalnızca manga okuyucusu onu izlemek için zaman ayırırsa.

Manga serileri, önemli bir popüler hikaye dizisinin sonu veya 500. bölüm gibi bir kilometre taşı bölümü gibi önemli olaylar için renkli sayfalar bile içerebilir. Geleneksel shounen “üç büyük” olan One Piece, Naruto ve Bleach gibi seriler, ana karakterlerini büyük gruplar halinde çift sayfalı tam renkli olarak gösterir.

Geleneksel Japon kıyafetleri giyen One Piece karakterleri veya moda öncüsü metropol modelleri gibi giyinen Bleach ana kadrosu gibi belirgin bir görsel motif de olabilir. Bu sadece bazen yapılır, bu nedenle bir manga aşığı için en son Shounen Jump’ı açmak ve neredeyse sayfadan fırlayan canlı karakterlerin iki tam sayfasını keşfetmek çok daha özel ve akılda kalıcıdır. Özellikle, bu formalar, Batılı basılı yayınlarda sıklıkla gri tonlamaya dönüştürülür, ancak Western hayranları, renkli zevkin tadını çıkarmaya devam edebilmek için çevrimiçi olarak renkli sürümleri bulabilirler.

Bir yanıt yazın

K-Drama Dizileri

All of Us Are Dead’den Love Alarm’a En İyi K-Drama Dizileri

Squid Game

All Of Us Are Dead ile Squid Game Arasındaki 5 Benzerlik (ve 5 Farklılık)