in ,

JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

İşte JoJo’s Bizarre Adventure’ın 6. Sezonu olan Stone Ocean hakkında bilmedikleriniz.

Hirohiko Araki’nin JoJo’s Bizarre Adventure serisiyle aynı düzeyde yaratıcılık ve çok yönlülük sergileyen birkaç anime serisi var. İkonik shonen serisi onlarca yıldır devam ediyor, ancak JoJo’yu bu kadar ilginç bir anomali yapan şey, kahramanın meşalesini Joestar ailesinin soyundan akıllıca geçirmesidir. Bu, JoJo’s Bizarre Adventure’ın yalnızca daha büyük bir hikaye anlatmasına değil, aynı zamanda her yeni destanı, formüldeki değişiklikleri deneyebilecek şekilde kendi içerdiği anlatıma dönüştürmesine olanak tanır.

JoJo’s Bizarre Adventure serisindeki altıncı büyük destan olan Stone Ocean birkaç nedenden ötürü benzersiz olan ve çok daha popüler hale gelmek üzere olan bir hikaye. JoJo’s Bizarre Adventure son derece karmaşık gelebilir, ancak Stone Ocean hakkında her hayranın bilmesi gereken bazı yararlı ayrıntılar vardır.

Jotaro Kujo’nun Kızını Tanıtır

Stone Ocean

JoJo’s Bizarre Adventure serisinin çok eğlenceli bir unsuru, gücün ve sorumluluğun Joestar soy ağacından nasıl geçtiğini görmemiz oluyor ve hatta bu karakterlerin birbirine karıştığı fırsatlara izin veriyor. Stardust Crusaders’ın başrol oyuncusu Jotaro Kujo, Battle Tendency’nin ana karakteri olan ancak hala etrafta dolaşan Joseph Joestar’ın oğlu. Bu trend Stone Ocean’da devam ediyor ve kahraman Jolyne’i, Jotaro’nun kızı ve dolayısıyla Joseph’in torunu olarak görüyoruz. Jolyne’in daha teğet bağları olan sezonlardan sonra orijinal Joestar çizgisiyle böylesine doğrudan bir bağlantısının olması tatmin edici oluyor.

Seti 2011&2012 yıllarında gerçekleşiyor, Golden Wind’den 10 Yıl sonra

Stone Ocean

Yeni bir JoJo bölümünün başlangıcı heyecan vericidir çünkü önceki hikayeden bu yana ne kadar zaman geçtiğine dair belirlenmiş bir formül yoktur. Bazen bir sonraki saga, önceki anlatıdaki olayların hemen ardından gelir, ancak Stone Ocean, Golden Wind’in sonundan on yıllık bir sıçrama olan 2011 ve 2012’de gerçekleşiyor. Bu biraz modern zaman diliminde ayarlanmış olmasına rağmen, hala daha eski teknolojiye sahip dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları var. Stone Ocean, görünüşte Stardust Crusaders’ın devamı niteliğinde ve bu hikayenin bitiminden 23 yıl sonra geçiyor.

İlginizi Çekebilir:  İsekai Animeleri Neden Bu Kadar Popüler?

Anime Uyarlaması Daha Yeni Duyuruldu

Stone Ocean

Bazı insanlar, yayınların başarısı nedeniyle herhangi bir JoJo mangasının gelmek üzere olan kaçınılmaz bir anime uyarlaması olduğunu varsayabilir, ancak bu durum böyle değildir. Televizyon yapımının arkasındaki ekonomi çok farklı ve her hikayenin bir anime karşılığı alacağına dair yazılı olmayan bir anlayış yok.

Golden Wind 2019’da sona erdi ve yaklaşık iki yıl sonra 2021’deki JOESTAR The Inherited Soul etkinliğinde Stone Ocean için bir anime uyarlamasının yapılacağı duyuruldu. Fairouz Ai’nin Jolyne Cujoh’u seslendirmesi dışında ayrıntılar seyrek kalıyor.

Seri, DIO’yu Geri Getirip Çocuklarını Ona Veriyor

Stone Ocean

JoJo’s Bizarre Adventure’ı zorlu kötü adamlarla doludur, ancak DIO, dizinin başındaki en önemli düşmanlardan biridir. DIO, sonunda Stardust Crusaders’ta Jotaro ile sonuyla yüzleşir, ancak Stone Ocean, geri dönüşler ve çocuklar da olsa da, onu geri getirmenin bir yolunu buluyor. Stone Ocean, DIO’nun neredeyse çocuğuymuş gibi mirasını sürdürmeye devam eden Enrico Pucci ile ilk tanıştığı 80’lerin sonlarına dair kısa bakışlar içeriyor. Bununla birlikte, Stone Ocean, hepsi Jolyne’e karşı engel oluşturan DIO, Donatello, Ungalo, Rikiel’in gerçek yavrularını da ortaya koyuyor.

Florida’da Geçiyor

Stone Ocean

Anime, bazen fantastik dünyaları veya banliyö mahallelerini de içerebilen bir dizinin nereye kurulacağına dair sınırsız seçeneklere sahiptir. JoJo’s Bizarre Adventure zaman zaman yaptığı gibi Japonya’da birçok anime geçme eğilimi var, ancak anime aynı zamanda İngiltere, Mısır ve İtalya’da uzun zaman geçirdiği için övgüyü hak ediyor. Golden Wind’in Venedik ortamı, ne kadar farklı olduğu konusunda çok seviliyor, ancak Stone Ocean, tıpkı bir hız değişikliği kadar çılgın ama çok farklı nedenlerle Florida’ya gidiyor. Bu yeni JoJo bölümüne yeni bir hava katmaya yardımcı oluyor.

Stand Diskleri Canon’a Getiriyor

Stone Ocean

JoJo’s Bizarre Adventure oyunundaki güçlerin kurallarının nasıl yavaş yavaş değiştiğini görmek büyüleyici. En büyük değişim, Hamon’dan Standlara geçiştir, ancak Standlar bile bir kişide bir Stand tetiklemek veya bir Standın gelişmesini sağlamak gibi farklı amaçlara sahip Stand Okları gibi ekstra unsurlara sahiptir.

Stone Ocean’a hem kullanıcının Standını hem de anılarını içeren Stand Diskleri ekler. Bu, Enrico Pucci’nin Stand, Whitesnake’e özgü bir tehlikedir ve bir kişinin Stand Diski alınırsa, ciddi sonuçları olan komaya benzer bir duruma düşecektir.

Birçok Karakter Kıyafet Markalarından Esinlenerek Adlandırıldı

Stone Ocean

JoJo’s Bizarre Adventure’ boyunca mevcut olan eğlenceli bir tuhaflık, Hirohiko Araki’nin karakterlerinin ve Standlarının birçoğunun popüler müzik gruplarından ve referanslarından ilham almasıdır. Bu numara bazı bölümlerde oldukça baskın ve serinin büyük olasılıkla hiçbir zaman tamamen yok olmayacak bir alamet-i farikası haline geldi. Stone Ocean bu trendi atlamıyor, ancak yeni bir yöne gidiyor ve büyük moda markalarından ilham alan birçok karaktere isim veriyor. Stone Ocean’ın ortamı ve estetiğine uygun bir detay oluyor.

Anasui’nin Cinsiyetini Aşması Gerekiyor

Stone Ocean

JoJo’s Bizarre Adventure kahramanları ve kötü adamlarını eğlendirmek konusunda bir üne sahiptir, ayrıca yardımcı karakterler de genellikle aynı derecede sevgi görür. JoJo’da hiçbir karakter basmakalıp sayılmaz, ancak Narciso Anasui, çok tartışılan bir Stone Ocean karakteridir. Anasui, hapishanedeki Jolyne ile müttefiktir ve çoğu spekülasyonun başlangıçta kadın olup, ancak daha sonra yönetici müdahalesi ve endişeleriyle bir erkek karaktere dönüşüyor. Araki, bunun doğru olmadığını ve Anasui’nin “standart cinsiyet tanımının ötesine” geçmek için tasarlanmış bir karakter olduğunu doğruluyor.

Animenin Daha Uzun Bir Kısmı

Stone Ocean

JoJo’s Bizarre Adventure’daki tüm farklı bölümler, özellikle JoJo bulmacasının diğer parçalarıyla karşılaştırıldığında, her yeni hikayenin ne kadar uzun olduğunu belirlemeyi zorlaştırabiliyor. Stone Ocean 158 bölüm uzunluğunda, bu da onu Diamond is Unbreakable’ın 174 bölümünden biraz daha kısa, ancak Golden Wind’in 155 bölümü ve Stardust Crusaders’ın 152 bölümünden biraz daha uzun yapıyor. Bu, konuyla ilgili doğru olmaktan çok uzak olarak ama muhtemelen Stone Ocean’ın animesinin daha önce Golden Wind ve Diamond is Unbreakable gibi 39 bölüm uzunluğunda olacağı anlamına geliyor.

Evreni Sıfırlıyor

Stone Ocean

Stone Ocean hakkında sevilecek çok şey var, ancak en büyük ayrıntılarından biri, JoJo evrenini etkili bir şekilde “sıfırlaması” ve yeni bir kanon başlatmasıdır. Araki, yaratıcı bir şekilde zirveye ulaştığını hissetti ve formülü sıfırlamak ve JoJo’yu köklerine geri getirmek istedi, bu da tehlikeli Stand, Made in Heaven ile başarıldı. The Stand, zamanın akışını inanılmaz bir hızda hızlandırıyor, böylece evren son noktasına ulaşır ve sıfırlanmaya zorlanıyor. Bu, insanların aynı görünebilecekleri, ancak açıkça benzersiz bireyler oldukları karşılaştırılabilir yeni bir evreni tetikliyor.

Diğer yazılarımız:
Anime Nedir? Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
İzlenmesi Gereken Kült Anime Önerileri
Monster: Finalde Kaçırdığınız Her şey
Bungou Stray Dogs: Osamu Dazai Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

sore ga seiyuu 01

Seiyū ve Karakter Sesi Bilginizi Test Edin!

Eden

Eden: Fragmanı, Konusu, Çıkış Tarihi ve Bilinmesi Gerekenler