in ,

Jujutsu Kaisen İzlemeden Önce Lanetli Ruhlar, Büyücüler ve Melezler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Jujutsu Kaisen animesinin ilk sezonu tamamlanan Jujutsu Kaisen ’deki üç ana karakter türü olan Lanetli Ruhları, Büyücüleri ve Melezleri inceliyoruz.

Son zamanlarda popülaritesi tavan yapmış olan Jujutsu Kaisen ’de ele alınması gereken oldukça fazla bilgi var. Lanetler hakkında hiçbir bilgisi olmayan ana kahramanımız Yuji İtadori, kendini normal insanlar tarafından görülemeyen korkunç canavarlar ve güçlerini lanetli enerjiden alan büyücülerin dünyasında buluyor. Gege Akutami’nin yarattığı bu lanetler dünyasında Yuji İtadori gibi Fransız kalmamanız için bilmeniz gereken her şeyi derledik.

Lanetli Ruhlar

Jujutsu Kaisen

Lanetli Ruhlar korku, öfke ve kıskançlık gibi negatif duyguların oluşturduğu lanetli enerjiden meydana gelen doğaüstü varlıklardır. Yani negatif duygular lanetli enerjiyi, lanetli enerji ise Lanetli Ruhlar’ı oluşturur. Örnek olarak: doğal afetler meydana geldiğinde yaşanılan korkudan ya da birisine duyulan ortak nefret yüzünden oluşabilirler. Ayrıca intikam ateşiyle yanıp tutuşan fakat intikamını alamayıp ölmüş bir kişinin ruhu, yanıp tutuştuğu kişiye dadanan bir Lanetli Ruh’a dönüşebilir.

Lanetli Ruhlar lanetli enerjiden meydana geldikleri için okul, hastane gibi negatif duyguların yoğun bulunduğu yerlerde çokça oluşurlar. Her yerde bulunmalarına karşın normal insanlar tarafından görülemezler. Ancak ölümle burun buruna gelmek ya da lanetli enerjiden etkilenmek gibi özel durumlar altında Lanetli Ruhlar’ı görmek normal insanlar için mümkün olur.

Lanetli Ruhlar çeşitli biçimlerde karşımıza çıkıyor. Birçoğu korkutucu bir canavar biçimindeyken, birkaçı insan benzeri bir formda gözüküyor. Birçok Lanetli Ruh bir forma büründükten sonra belirli bir bölgeyi mesken tutma eğilimi gösteriyor. Ayrıca yaralansalar dahi etraftaki lanetli enerji sayesinde yaralarını iyileştirebiliyorlar. Şimdi gelelim en zeki ve en güçlü Lanetli Ruh olan Sukuna’ya. Ana kahramanımız Yuji İtadori’nin vücudunun içinde yaşayan Sukuna, görünüş itibariyle bir insana benziyor ve normal bir şekilde iletişim kurabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Seslendirme Sanatçısı Hikari Yono Vefat Etti

Büyücüler

Jujutsu Kaisen

Bir laneti sadece başka bir lanet etkileyebilir bu yüzden Lanetli Ruhlar ancak lanetli enerji ile yok edilebilir. İşte burada Büyücüler devreye giriyor. Şaman olarak da bilinen büyücüler, Lanetli Ruhlar’ı yok etmeyi ya da mühürlemeyi amaçlayan özel bir büyü okulunun bünyesindeki iyi eğitim almış kişilerdir. Büyücüler, kendi lanetli enerjilerini manipüle edip saldırı ya da savunma amaçlı kullanabildikleri için Lanetli Ruhlar’ı zapt edebilirler.

Lanetli enerji insan vücudundan sürekli olarak çevreye sızar. Fakat Büyücüler sıkı bir eğitim sürecinden geçerek, vücutlarından sızan lanetli enerjiyi ihtiyaçları olduğu zaman kullanabilmek için depo edebilirler. Ayrıca Lanetli Ruhlar’a zarar verebilen “Lanetli Eşyalar”ı kullanmakta ustadırlar. Ama bazı Lanetli Ruhlar yok edilemeyecek kadar güçlü olabiliyor. Bu tip durumlarda Büyücüler, Lanetli Ruh’u tılsımlarla mühürlüyor. Bir de “Shikigami” gibi bazı Lanetli Ruhlar, lanetli enerji sayesinde ustasının boyunduruğu altına girerek ona hizmet edebiliyor.

Lanetli enerji, statik elektrik gibi kontrol edilmesi zor ve çabuk yok olan bir şeydir. Depo edilen lanetli enerji, bazı tekniklerle daha kolay yönetilebilir getirilebilir. Lanetli Teknikler oldukça çeşitlidir; yaratabilir, manipüle edebilir ve hatta sözcükleri gerçek kılabilirler. Tekniklerin çok yönlü olması nedeniyle tekniği kullanan kişi, tekniğini kişiselleştirip başkaları tarafından imrenilen bir tekniğe dönüştürebilir. Ayrıca teknikler kan bağıyla aktarılabilir. Büyücü klanları tekniklerini bu şekilde nesilden nesile aktarır.

Jujutsu Kaisen

Büyücüler’in güçlerini arttırmak için kullandığı özel bir yöntem vardır. Shibari yani Bağlayıcı Yemin olarak adlandırdıkları bu yöntem, kullanıcıyı bazı kurallarla sınırlayan ya da kullanıcıya acı çektiren lanetli bir sözleşme ile gerçekleşir. Bu sözleşme, kişinin kendi rızasıyla ya da bir başkası tarafından uygulanabilir. Kişi sözleşmedeki kurallara uyduğunda, kişinin yetenekleri kuralların sertliğine göre artar. Örnek verecek olursak: kişi kendi tekniğini ya da gücünü rakibine açıklarsa, bilgiyi düşmana ifşa etmenin yarattığı risk nedeniyle kişinin gücü artabilir.

Lanetli enerjiyi kullanabilen tüm varlıklar, 1-4 Seviye arasında sınıflandırılır. Sayı düştükçe güç seviyesi artar. Fakat muazzam bir güce ve öngörülemeyen yeteneklere sahip olan bazı Büyücüler ve Lanetli Ruhlar “Özel Seviye” olarak sınıflandırılır.

Yüksek seviyeli Büyücüler ve Lanetli Ruhlar “Alan Genişletme” adı verilen mekânsal alan yaratma tekniğini kullanabilir. Alanda sıkışan kişi, kendi lanetli enerjisi ile saldırıları savuşturmaya çalışsa da saldırıların hedefi bulması garantidir. Alanı yaratan kişinin saldırıları daha güçlü olurken, alanda sıkışan kişi daha güçlü bir Alan Genişletme yapmadığı sürece Alan Genişletme’den kaçması hemen hemen imkansızdır.

Melezler

Jujutsu Kaisen

Mangada şu an yaşayan iki tane Melez var: Yuji Itadori ve düşmanı Choso. Fakat oldukça farklı yollardan Melez olmuşlardır. Fiziksel olarak aşırı güçlü olması nedeniyle vücudunda yüksek miktarda lanetli enerji depolama imkânı olan Yuji, kendi isteğiyle en güçlü Lanetli Ruh olan Sukuna’nın parmağını yuttu ve onun muazzam gücüne ev sahipliği yapmaya başladı.

Öte yandan Choso ve iki kardeşi Eso ile Kechizu, Ölüm Boyayan Lanetli Rahim’den doğmuşlardır. Lanetli Rahimler, yüksek seviyeli Lanetli Ruhlar’a dönüşme potansiyeline sahip cenin benzeri Lanetli Ruh barındırır. Nasıl oluştukları bilinmemekle birlikte, yarı insan yarı Lanetli Ruh çocukları doğurabilecek bir kızın ceninleri kürtajla alınarak üç Ölüm Boyayan Lanetli Rahim yaratılmıştır.

Melezlerin ortaya çıkmasıyla birlikte insan dünyası ile ruhlar dünyası arasındaki sınır bulanıklaşır: hikaye ilerledikçe lanetli enerji, insan ruhları ve ölüm arasındaki bağlantılar daha da netleşir.

Hisoka

Hunter x Hunter Hisoka Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Şey

Given

Given: Müzik Aşkı Ugetsu ve Akihiko’yu Nasıl Ayırdı