in ,

Kaiju No. 8: Şimdiye Kadar Manga’daki En Güçlü 12 Kaiju

Görüldüğü üzere Kaiju No. 8’de oldukça fazla Kaiju var. Peki bu canavarlar arasında en üstün olanı hangisi?

En Güçlü Kaiju No. 8 Karakteri!

Öne Çıkanlar

  • Kaiju’ların yaratıcı tasarımları ve benzersiz yetenekleri serinin genel çekiciliğini ve eşsizliğini artırmaktadır.
  • Manga her biri farklı güçlü ve zayıf yönlere sahip çok çeşitli Kaiju’ları inceleyerek hikâyeye derinlik katmaktadır.
  • Baş kahraman Kafka Hibino, inanılmaz bir güç ve yetenek sergilemektedir ancak keşfedilmeyi bekleyen el değmemiş bir potansiyeli vardır.

Kaiju No.8 (Monster 8 olarak da bilinmekte), mangaka Naoya Matsumoto tarafından çizilen ve Japon Savunma Kuvvetleri’nin kurgusal bir dünyada her zaman var olan Kaiju tehdidine karşı verdiği mücadeleyi konu alan fantastik bir seridir. ‘Kaiju’ terimi esasen İngilizce’de ‘Canavar’ anlamına geliyor ve Japon film, manga ve animelerinde dev canavarların kapışmasını konu alan bir medya alt türünü temsil eder.

En önemli örneklerden birkaçını saymak gerekirse Godzilla temalı tüm medya, King Kong ve Ultraman sayılabilir. Peki Kaiju No.8’de şimdiye kadar var olan korkunç canavarlar hangileri ve yan yana koyulduklarında sıralama olarak ne durumdalar?

Yazar Notu: Kaiju No.8’in anime uyarlamasının yayınlanmasıyla birlikte bu seriye olan ilgi hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Doğrusu Kaiju ile ilgili medyada dönen pek çok şey var ancak Kaiju No.8 kesinlikle en eşsiz ve en iyi yapılmış olan yapımlardan birisi. Bunun büyük bir nedeni de neredeyse tamamı inanılmaz derecede yaratıcı tasarımlara ve benzersiz yeteneklere sahip olan Kaiju’ların kendilerinden kaynaklanıyor. Bu düşünce zincirini takip ederek şimdiye kadar Kaiju No.8 mangasında görülen tüm Kaiju’lara derinlemesine bir göz atalım ve hangilerinin en güçlü olduğu hakkında konuşalım.

Uyarı: Manga anime uyarlamasına göre daha ileride olduğundan aşağıdaki yazılar Kaiju No.8 animesi için bazı ağır spoiler içermektedir.

Mantar Tip Kaiju

Bir isme bile layık görülmüyor

Mantar Tip Kaiju

Sıralamanın geri kalanı Japon Savunma Kuvvetleri’nin (JSK) ilk ortaya çıktıklarında yenemedikleri ve daha sonra tekrar ortaya çıktıklarında tespit edilmesi gerektiren Daikaijulardan oluştuğu için ne yazık ki bu, numaralandırılmamış tek Kaiju’dur. İsimsiz “Mantar Tipi” Kaiju ilk olarak manganın 12. bölümünde, aralarında ‘asker’ Kafka Hibino’nun da bulunduğu yeni Savunma Kuvvetleri acemilerinin eğitimlerinin bir parçası olarak onu yok etmeye yardım etmek üzere getirildikleri yerde ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir:  In These Words En iyi BL Gerilim Mangası

Bu böcek benzeri canavar, temel seviyede JSK’nin oldukça kolay baş edebileceği bir şeydir. Zira ana gövdesi Mina Ashiro’nun devasa topu tarafından çaba sarf etmeden düzleştirilirken birliğin geri kalanı da artıkları (dölleri) temizlemektedir. Bununla birlikte Kafka cesetlerden birini delmeseydi ve yerleştirilmiş (Kaiju No 9 tarafından modifiye edilmiş) yumurta keselerini bulmasaydı bu küçük yavru canavarlar JSK olay yerinden ayrıldıktan çok sonra bile kendi kendilerine çoğalıp sayısız zarara yol açabilirlerdi. Temelinde bu bir Patron Canavar ancak gerçek bir Patron’dan ziyade daha çok zayıf bir Minik Patron diyebiliriz.

Kaiju No.10

Şu an Soshiro Hoshina’nın Numaralandırılmış Savaş Giysisi Olarak Bilinmekte

Kaiju No.10

İşte Savunma Kuvvetleri’ne bir tür “meydan okuma” düzenleyerek hikâyeye dahil edilen bir başka Kaiju, Kaiju No.10. Bu canavar yaratık, Üçüncü Bölük Tachikawa Üssü’ne bir tür hava saldırısı düzenlemek için ejderha tipi uçan Kaiju’yu kullanan kişidir. Şu an bireysel olarak Kaiju No.10, esasında şimdiye kadar (İkinci Sezon yayınlanana kadar) görülmüş yaşayan en “tankımsı” Daikaiju’dur ve başlangıçta 8.3’lük bir Dayanıklılık gösterirken genişlemiş formunda bunu 9.0’a çıkarır.

Bununla beraber No. 9 tarafından yaratılan bu prototip Kaiju’nun birkaç bariz kusuru vardır. Bunların en göze çarpanı da kişiliği yani savaşa olan arzusudur. Çünkü No.10, Üçüncü Bölük Yardımcı Kaptanı Soshino Hoshiro’ya karşı savaşmaktan çok keyif aldığı için üssü yok etme amacını arka plana atar ve bu da sonunda yenilmesine ve nihai olarak Numaralandırılmış Silah statüsüne geçmesine neden olur.

Kaiju No.1 (RT-0001)

Geleceği Gören Kaiju

Kaiju No.1 RT 0001

Sırada seride yalnızca Silahlandırılmış hâliyle görülen ilk Kaijulardan birisi var. Numaralandırılmış Daikaijular, öldükten sonra JSK tarafından cesetleri alınıp Tokyo Ghoul’daki Quinque’ye benzer bir silaha dönüştürülüyor.

Şu anda Kaiju No. 1 hakkında ‘Geleceği Gören Kaiju’ ve ‘İlk Numaralandırılmış Kaiju’ olması dışında pek bir şey bilinmiyor. Ancak okuyucular Gen Narumi’nin gözlerindeki gücü kullandığı zamanki hâlini gördüklerine göre inanılmaz derecede zorlu bir canavar olmalı.

Kaiju No.2 (FS-1002)

Sapporo Felaketi

Kaiju No.2 FS 1002

Savunma Kuvvetleri Genel Müdürü Isao Shinomiya’nın kullandığı silah olduğuna göre Kaiju No.2, yaşadığı süreçte gerçek bir tehdit olmalı. Okuyucuların Kaijı No. 2’nin silah hâline getirilmeden önceki hâliyle ilgili bildiklerine bakılırsa da bu doğru gibi görülüyor. Öyle ki Kaiju No.2, sonunda yenilmeden önce Sapporo’yu neredeyse tek başına yok eden korkunç bir devmiş.

Devasa gücü ve bu gücüyle gurur duyduğu, bina seviyesinde Sonik Patlamaları ve hatta Elektromanyetik enerji patlaması yaratma gücüyle biliniyor. Genel olarak gücü nispeten Kaiju No.10’unkiyle biraz benzer olsa da güçlerinin boyutu ve Kaiju’nun büyüklüğü No.10’un ortaya koyduklarını gölgede bırakıyor. Dahası Numaralandırılmış Silah hâliyle bile Isao Kaiju No.2’yi kullanarak öfkeli bir Kaiju No.8’yi kolayca alt etti.

Kaiju No.14

Mina Ashino’nun Kurşunlarından Kaçınmak İçin Tasarlandı

Kaiju No.14 jpg

Sıradaki beş Kaiju, sıralama söz konusu olduğunda bu ‘belirsiz’ gri alanda yer almaktadırlar. İsimlendirilmiş 11-15 numaraları arasındaki Kaijuların hepsi Kaiju 9 tarafından yapılmıştır ve kelimenin tam anlamıyla sıfırdan, çok özel Savunma Kuvvetleri üyelerine doğrudan karşı koymak için tasarlanmışlardır. Örneğin Kaiju No.14, görünüşte Savunma Gücü’nün silah uzmanı Mina Ashiro’ya karşı yaratılmıştı. Uçabiliyor, ağzından son derecede yıkıcı ışınlar fırlatabiliyor, güç alanları oluşturabiliyor ve hatta ışınlanabiliyordu.

Bu Kaiju’nun genel taktiği, Mina Ashiro’nun ona asla ‘kilitlenememesi’ için bir alan içinde sürekli olarak farklı yerlere ışınlanıp mümkün olduğunca fazla hasar vermekti. Bu, Mina’nın dövüş stiline karşı bir süre işe yaramış olsa da sonunda yenildi. Bunu yapamadığı taktirde bu Kaiju ile savaşmakta nispeten daha az zorlanacak çok sayıda Savunma Kuvvetleri Kaptanı ve Kaptan Yardımcısı vardı.

Kaiju No.13

Ciddi Bir Hızla Hareket Ediyor ve Yine Ciddi Bir Hızla Yeniliyor

Kaiju No.13

Sırada İkinci Sezon Arc’ında isimlendirilmiş beş Kaiju’dan biri olan Kaiju No. 13 var. Ne yazık ki yeteneklerini göstermek için diğer dördü (11, 12, 14 ve 15) kadar zaman bulamadı.

Nedeni ise kısa süre önce Kaiju No.8 olarak bir ton güçlenmiş olan Kafka Hibino ile oldukça hızlı bir şekilde karşı karşıya gelmesiydi. Hayranlar bu Kaiju’nun inanılmaz yüksek hızlarda koşma ve dövüşme yeteneğine sahip olduğunu ve ayrıca kaslarını geliştirebildiğini (büyütebildiğini) söylüyor. Ancak bu özelliklerinin hiçbiri Kafka’ya karşı gerçek bir mücadele vermesi için yeterli olmuyor ve onu bu sezonun zayıf Numaralandırılmış Kaijularından biri yapıyor.

Kaiju No.11

Gen Narumi’nin ‘Zihin Okuma’sına Karşı Tasarlandı

Kaiju No.11

Kaiju No.14’ün Mina Ashiro’ya karşı tasarlandığında olduğu gibi bu Kaiju da (namıdiğer Kaiju No.11) Gen Narumi’ye karşı koymak için tasarlandı. Isao Shinomiya’nın anılarını kullanan Kaiju No.11, Gen’in Numaralandırılmış Silah olan gözlerinin nasıl çalıştığını tam olarak biliyordu ve hidro kinetik yeteneklerini kullanarak Gen’in elektrik sinyallerini kullanıp saldırılarını tahmin etmesini engelledi.

Hidro kinetiği dışında Kaiju No.11 o kadar da özel değildi. Yüksek bir dirence sahipti, güç açısından çok güçlüydü ve vücudunu ihtiyaçlarına göre şekillendirebiliyordu ancak sahip olduğu tek özellik ‘hidro kinetik’ idi. Gen bunu aşmanın bir yolunu bulduğunda 11 numaralı Kaiju’yu alt etmek çok da zor değildi. Ayrıca herhangi bir Savunma Kuvvetleri Kaptan Yardımcısı veya Kaptanının da Kaiju No.11’i yenme şansı çok yüksekti çünkü Kaiju No.11, Savunma Kuvvetleri askerinin dövüş stiline direkt olarak karşı koymak için yeteneklerini kullanamazdı.

Kaiju No.12

Yakın Dövüşte Soshiro Hoshina’yı Yenmek İçin Tasarlandı

Kaiju No.12

Kaiju No.12, sıralandırılması zor olanlardan bir tanesidir. Direkt olarak Yardımcı Kaptan Soshiro Hoshina’ya karşı ve “mükemmelleştirilmiş” bir versiyon olarak tasarlandığı açık olsa da aslında tam da bu yüzden onu bir sıraya koymak zordur. Yardımcı Kaptan Hoshina’ya karşı verdiği mücadele inanılmazdı ve okuması çok keyifliydi çünkü Kaiju 12, Yardımcı Kaptan’ı sınırlarına kadar zorlamıştı.

Ancak Kaiju No.12, Savunma Kuvvetleri’nden başka bir Kaptan Yardımcısı ya da Kaptan ile savaşmış olsaydı her şey çok daha çabuk bitebilirdi. Tekrar belirtmek gerekirse Kaiju No.12, Soshiro Hoshina’nın yaptıklarını daha iyi yapabilen bir yakın mesafe uzmanı olarak tasarlanmıştı. Dolayısıyla diyelim ki Mina Ashiro ile karşı karşıya gelseydi, Mina’nın silahları kullanmadaki absürt nüfuz etme seviyeleri nedeniyle uzaktan çok kolay bir şekilde yenilmesi muhtemeldi.

Kaiju No.15

Kikoru Shinomiya’nın Sonunu Getirmek İçin Tasarlandı

Kaiju No.15

Zihinsel saldırılarla başa çıkmak inanılmaz derecede zordu. Bu zihinsel yeteneklerin de Kaiju No.15’e Kikoru Shinomiya’yı yenmenin bir yolu olarak verildiği doğru ancak bunu yapmak için de Kikoru’nun ailesiyle ilgili anılarını ona karşı kullanıyordu. Fakat İkinci Kısım Arc’ındaki diğer tüm İsimlendirilmiş Kaijuların aksine Kaiju No.15 muhtemelen herhangi bir Savunma Kuvvetleri üyesi için başa çıkması zor biri olurdu.

Kaiju No.15’in zihinsel yetenekleri bağlı olduğu kişinin anılarını ortaya çıkarmasına, söz konusu travmayı manipüle etmesine ve çok daha fazlasına izin vermektedir. Herkesin hayatının neredeyse her aşamasında uğraştığı bazı sorunları vardır. Dolayısıyla var olan en güçlü Kaijulardan birine karşı savaşırken o anda bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalmak bırakın Kikoru Shinomiya’yı (yakın zamanda yaşadığı tüm travmalar göz önüne alındığında) herhangi bir Savunma Kuvvetleri üyesinin bile zorlanacağı bir şeydir.

Kaiju No.8

Kafka Hibino Olarak da Bilinmekte

Kaiju No.8 jpg

Serinin ana karakterini sıralamada bu kadar aşağıda görmek okuyucular için şaşırtıcı olabilir ancak bunun bir nedeni var. Öncelikle ana karakter herkesten çok daha güçlü olsaydı pek de ilginç bir hikâye olmazdı değil mi? Kafka Hibino yani Kaiju No.8 inanılmaz derecede güçlü bir dövüşçü ve tek bir vuruşla daha düşük seviyeli Kaijuları kelimenin tam anlamıyla püskürtebiliyor. Dönüşüm geçirmiş hâliyle Kafka:

  • Süper dayanıklı
  • Süper güçlü
  • Vücudunu istediği gibi dönüştürebilir
  • İnanılmaz hızlı
  • Neredeyse anında yenilenme özelliğine sahip
  • Ve henüz daha bilinmeyen bir dizi yeteneği var

Ancak şu an Kafka henüz Kaiju No.8’in tüm güçlerini tam olarak kullanmadı. Aslında No.8’in gücünün gerçekten ne kadarını kullandığını kim bilebilir ki? Örneğin ilk dönüştüğünde ve vücudunu tam olarak kontrol edemediğinde Kafka bir sürü dokunaç üretirken, Gieger Alien benzeri bir ağız oluştururken ve hatta göğüs kaslarıyla kendisini rahatlatırken görülebilir. Fakat Kafka dönüştüğünden beri sadece yumruklar ve tekmelerle yetindiğinden dolayı bu sevimli karakterin hem insan hem de Kaiju tarafının ne kadar güçlenebileceği henüz belli değil.

Kaiju No.6 (EC-0115)

Kaijuların Gerçek Kralı

Kaiju No.6 EC 0115

Eğer bu liste Kaiju No.6’nın şu anda Leno Ichikawa tarafından kullanılan bir Numaralandırılmış Silah olarak nerede yer alacağını sıralıyor olsaydı muhtemelen en altta yer alırdı. Ancak Leno kısa bir süre önce No.6’nın zırhını bile kullanabilir hâle geldi ve o zaman bile numaralandırılmış Kaiju’dan yapılan silahların Kaiju hayattayken kullandığı gücün ‘tamamını’ içerdiği doğrulanmamıştı.

Okuyucuların Kaiju No.6 namıdiğer ‘Kaijuların Kralı’ (başka bir Kaiju-Kral çoklu evrenine benziyor) hakkında gördükleri ve duyduklarına göre bugüne kadarki en güçlü Kaiju olduğu neredeyse kesindi. Öfkelendiğinde 200’den fazla Savunma Kuvvetleri üyesinin yanı sıra Isao Shinomiya’nın karısını da (namıdiğer Kikoru’nun annesi) öldürdü. Eğer Leno tarafından kullanılan bir silah yerine hikâyede mevcut bir tehdit olsaydı Kaiju No.6 muhtemelen bu listedeki diğer tüm canavarlarla aynı anda başa çıkabilir ve yine zirveye çıkabilirdi.

Füzyon Sonrası Kaiju No.9

Hemen Hemen Tüm Kaijuların Lideri

Fuzyon Sonrasi Kaiju No.9

Uyarı: Çok ağır Kaiju No.8 spoileri içerir.

FS-1002’yle birleştikten sonra görülen versiyonu ve Genel Müdür Isao Shinomiya aslında tamamen iki farklı karakterler olduğundan Kaiju No.9’u neredeyse buraya iki kez koymak niyetindeydik. Bu trajik füzyon olayından önce bile Kaiju No.9, Kafka’ya yenildiğinden beri üzerinde çalıştığı kendi klonlarını yaratabilmekten tamamen farklı bir Dayanıklılık seviyesine sahip olmaya kadar bir dizi yeni güç ortaya çıkarmıştı.

Şimdi de İkinci Kısım Arc’ında Kaiju No.9 her zamankinden daha güçlü olduğunu kanıtladı. Basitçe aklınıza gelebilecek her türlü aşırı güçlü yetenek muhtemelen Kaiju No.9’da vardır diyebiliriz. Ve bu asimile ettiği herhangi birinin karşılık vermesini görünüşe göre ‘imkânsız’ kılan kendi içinde sahip olduğu yüzlerce canavar hissini içermiyor bile. Mina Ashiro ve Isao Shinomiya bile bu içsel ‘şeytanlar’ ya da canavarlar karşısında çaresiz kaldılar.

En İyi Anime Dövüş Sahneleri

En İyi Anime Dövüş Sahneleri

En İyi Reverse Isekai Animeleri!

Tüm Zamanların En İyi Reverse Isekai Animeleri, Sıralı