in ,

Kişiliğinize Göre Hangi AOT Karakterisiniz?

Hangi Aot Karakterisin

Bu enneagram kişilik testi, hangi AOT karakterisin onu size gösterecek.

Enneagram dokuzgen bir diyagram grafiğidir. Her noktası, belirli bir kişilik tipini temsil eder. Bireyin çevresiyle nasıl etkileşime girdiğini, duyguları nasıl algıladığını ve sosyal çevresinde karşılaştığı durumlara nasıl davrandığını gözlemler. İnternetteki en popüler psikolojik testlerden biridir.

Attack On Titan’ın evrenindeki karakterlerimiz kahramanlık ve kötü adamlık arasında belirsizlik üzere gider gelir. Zaten serinin de asıl çekiciliğinin bir parçası, herkesin ahlaki açıdan belirsiz olmasıdır. O halde yukarıda bahsettiğimiz enneagram testinin her bir köşesini, yani her kişilik tipini AOT karakterlerimizle kıstas ederek sonuçlarını ölçmeye çalışalım.

Birinci Tip: Erwin; Kendinden Emin ve İnançlarından Ödün Vermeyen

image 5

Erwin Smith, Attack On Titan’da Keşif Timi’nin on üçüncü komutanıydı. İnsanlar genellikle ona saygı duyar ve emirleri neredeyse sorgulanmadan yapılırdı. Nadiren gülümsediği ve ne tür bir istihbarat alırsa alsın, soğukkanlılığını ve metanetini koruduğu için Erwin’in ne düşündüğünü okumak zordur. Askerlerin moralini yükseltmek için inançlarında inatçı ve bağlı bir tavır sergilese de özelinde kendini sorgular.

Erwin’in kişiliğiyle benzer olanlar, doğru şeyi yaptıklarını hissetmek isteyen doğal liderlerdir. Metodlarını her zaman gözden geçirirler ve harekete geçmeden önce etraflıca düşünmeye çalışırlar. Erwin’in kişiliğine dayanarak, ömrünü insanlara harcamaya adayan bir tip olduğunu anlayabiliriz. Bu da onu veya sizi toplumsal konumunu iyi bir amaç için kullanmak isteyen ülkü sahibi bir birey yapar.

İkinci Tip: Historia; Saf, İyi Kalpli ve Bireylere Yardım Eli Uzatan

image 6

Attack On Titan izlerlerinin çoğu, Historia’nın kraliyet ailesinden geldiği ortaya çıkana kadar hikayenin önemli bir parçası olacağını düşünmezdi. Historia insanların çoğu tarafından sevilir, ama küçüklükten beri herkesten izole büyüdüğü için yaşadığı acıların çoğunu gizler. Sürekli empati kurar ve başkalarına yardım etmek ister

Çoğu iyi yürekli insanın korkusu, yardım ettiği veya sevildiği kişi tarafından kullanılıp unutulmaktır. İkinci tip olan Historia ise zararına da olacağını bilse yardım eli uzatmaktan hiçbir zaman çekinmez. Kişiliğine göre Historia, arkadaş canlısı ve iyilik adına hatırı sayılır bir değişim yaratmaya azimli bir yeryüzü iyilik meleğidir.

Üçüncü Tip: Reiner; Pragmatik (Faydacı) ve Eylemlerinin Sonuçlarını Düşünen

image 7

Reiner, Attack On Titan’ın ne idüğü belirsiz karakterlerinden biridir. Başta Keşif Timi’ne sızmak için müttefikmiş gibi görünse de Marley adına çalıştığı ortaya çıktı. Reiner, içerisine sızdığı yoldaşlarının güvenini kazandı. Bu süreçte kendisini sürekli vicdan sorgusuna çekti. Ancak Marley’de, küçüklüğünden beri bir lider ve gerçek bir kahraman olmayı istiyordu.

Üçüncü tipler -Rainer kişiliğine sahip olanlar- pragmatik ve çalışkan insanlardır. Toplum, genellikle üçüncü tipteki kişilere hayran kalır ve kendine rol model olarak alır. Kişiliğine göre Reiner, azmini kendini kabul ettirmeye ve başarılı görünmeye kullanır.

Dördüncü Tip: Mikasa; Kıymet Verdiklerine Karşı Empatili ve Koruyucu

image 8

Mikasa, Attack On Titan’ın daha ilk bölümünden beri Eren’in yanından ayrılmadı. Hatta sırf gözü arkada kalmaması için onunla Keşif Timi’ne katıldı. Eren’in dikbaşlılığının gayet farkında ve anladı ki onu dizginlemek için yanında kalmalı. Mikasa, Attack On Titan’ın en zeki karakterlerinden biridir ve dünyanın zalim bir yer olduğunu erken yaşta kabullenmiş biridir

Dördüncü tipler genellikle kendi içlerine kapanıktırlar. Ancak en yakınlarına müthiş bir değer verirler. Değer verdikleri insanlar için önemli olduklarını hissetmek isterler ve onları korumak için her şeyi yaparlar. Mikasa gibiler kasvetli ve melankolik görünebilir, ancak onlar bir insanın sahip olabileceği en sadık arkadaşlardan biridir. Mikasa’nın kişiliğine dayanarak, bazen bu saplantılı şekilde olan koruyuculuğu onu şiddete meyilli ancak çok düşünceli bir insan kılar.

Beşinci Tip: Zeke; Meraklı ve Gittiği Yolda Yaptığı Her Şeyi Mübah Gören

image 9

Zeke, Attack On Titan‘ın en kutuplaştırıcı karakterlerinden biridir. Zeke, etik olarak hoş görülmeyen ötenazi planını gerçekleştirmek için Eldia ve Marley arasında ikili oynadı. Zeke, doğası gereği dünyayı merak ediyor ve kendi yolundan giden bir lider gibi görünüyordu. Ona göre, amaca ulaşmak için her yol meşrudur.

Beşinci tipler çılgın bilim adamları olmakla ünlüdür. Birçoğunun eksantrik düşünce süreçleri var ve oturmuş toplumsal etiği yıkmak için düşüncelerini saklamaz. Beşinci tipler son derece özgür ruhludur ve birçoğu zamanlarının ilerisinde kabul edilir. Kişiliğine bağlı olarak Zeke, dahi ancak kendi düşünceleri etrafında dünyasını döndürdüğü için başkalarının fikirlerini umursamayan bir ben merkezcidir.

Altıncı Tip: Levi; Deli Gibi Çalışkan ve Her Zaman İçgüdülerine Güvenen

image 10

Levi Ackerman, tüm zamanların en popüler anime karakterlerinden biridir. İnsanlar onun soğuk mizah anlayışına bayılıyor ve başarıyı elde etmek için yaşama başladığı yer altından çıkıp hedefine ulaştığı için takdir ediyor. Duygularını nadiren dışa vursa da, Levi aslında empatisi kuvvetli biridir ve her zaman başkalarına içgüdüsel duygularına güvenmelerini nasihat eder.

Altıncı tipler takdiri şeker dağıtır gibi dağıtmayan idealist kimselerdir. Meydan okurlar ve genellikle yabancılara karşı hep temkinlidirler. Bununla birlikte, tip altıların güvenini kazanmak, ölümün son anına kadar yanında duracak bir arkadaş edinmek demektir.

Yedinci Tip: Hange; Dışa Dönük ve İşine Sapkın

image 11

Hange, Keşif Timi’nin on dördüncü komutanıdır. Titanları araştırmaktan zevk alır ve insan yiyen canavarlar hakkında daha fazla şey öğrenmek konusunda adeta sapıktırlar. Hange neşeli bir kişiliğe sahip olsa da, çoğu insan onu kızdırmanın büyük bir hata olduğu konusunda hemfikirdir. Hange her zaman kalıpların dışında düşünür ve çoğu zaman korkunç durumlarda bile şakalar yapar.

Dışa dönük ve öngörülemez kimselerdir. Aklından geçenlerin bundan sonra hangi yöne eğildiğini söylemek zordur. Tip Yediler bulduklarıyla yetinmeyip her zaman daha büyüğünü isteme hırsına sahiplerdir. Bu hırsını genelde iyi amaçla kullanırlar. Hange’nin kişiliğine dayanarak, tip yediler en karanlık zamanda bile motivasyonu yüksek ve karamsarlıktan uzak kişilerdir.

Sekizinci Tip: Eren; Altıncı Hissi Kuvvetli ve Dikbaşlı

image 12

Eren, Attack On Titan’ın başlarında Keşif Timi’ne katıldı. Annesinin intikamını almak için her bir Titan’ı yok etmeye yemin etti. Eren ülküsünü tutkulu ve yolundan sapmayarak; kendini toplumuna, onlara kahramanlık yapmaya ve doğru gördüğü yola adamış biri. Ancak Eren pervasızlığa ve şiddete meyillidir. Gittiği yolda sonuçlarını görse bile kendine hakim olamamaktadır.

Sekizinci tipler, ortamda sohbete hakim olma ve sivriliği ile dikkat çekme eğilimi gösterir. Pek çok fikirleri vardır ve seslerinin duyulmasını isterler, ancak bazen bu bazılarınca zorbalık ve sabırsızlık olarak sonuçlandırılır. Sekizler, toplumun nasıl yönetildiği konusunda oldukça anlayışlıdır. Hayatına veya topluma dönük reform arayışındaki farklı yaklaşımlarıyla toplumda ayrı bir kefeye konurlar. Eren’in kişiliğine bakıldığında, tip sekizler gerçek bir idealist ve ciddi planları hususunda gözü kara oldukları ortaya çıkmaktadır.

Dokuzuncu Tip: Armin; Stratejist ve İnsanlığın Tek Çatı Altında Toplanmasını İsteyen

image 13

Armin’e ilk bakıldığında “Bundan adam olmaz” diye önyargılı yaklaşılması kuvvetli bir olasılıktır. Buna rağmen kendisi Keşif Timi’nin en parlak askerlerinden biridir. Armin her zaman duvarların ötesinde olanlardan büyülenmiş ve dışarıyı görmek için kolorduya katılmıştır. Armin, Eren’in aksine insanlığı birleştirmek ve bu kanlı, sürekli savaşı sona erdirmek isteyen doğuştan problem çözücüdür.

Dokuzuncu tipler; ortama uyumlu, sessizce ve gözlemle kendini geliştiren pasifistlerdir. Kaotik durumlara barış getirmeye çalışırlar. Dokuzlar, yaşının ötesinde bilge olma ve her şeyi derinlemesine düşünme eğilimindedir. Özgüvenleri her zaman yüksek olmayabilir ama başkaları potansiyellerini görebilir, onlara rehber olabilirler. Armin’in kişiliğine dayanarak dokuzuncu tipler, barış arzusuna rağmen duygularını kenara koyabilen ve durum neyi gerektiriyorsa onu yapabilen doğal bir diplomatlardır.

İlginizi Çekebilir:  Bleach: Yamamoto ve Gotei 13 Nereden Geliyor?
Bleach

Bleach Mangakası Bir Kez Daha One Piece’in Mangakasından ‘Nefret Ettiğini’ Açıkladı.

InuYasha

Inuyasha’da Diğer Animelerden Farklı İşlenen Kavramlar: İyilik ve Kötülük