in ,

MBTI Kişilik Tipine Göre Hangi Death Note Karakterisin?

Hangi Death Note Karakterisin

MBTI kişilik testi bugün internette fazlasıyla popüler ve çoğu anime hayranı sevdikleri karakterlerin hangi kişilik tipine girdiklerini merak ediyor. İşte sizlere hazırladığımız “Hangi Death Note Karakterisin?” testi.

Kişiliklerini daha derinlemesine anlamak isteyenler için popüler kişilik testi Meyers-Briggs Tip Göstergesi (MBTI) bir kılavuz niteliğinde. Bu testin sorduğu 93 soruyla herhangi birini psikolojik olarak analiz edebildiği ve 16 kişilikten birine yerleştirebildiği varsayılıyor.

Bilimsel güvenilirliği hala tartışmalı olsa da birçok kişi MBTI testini kendilerini ve dünyayla nasıl etkileşimde bulunduklarını daha iyi anlamak için kullanmakta. Anime hayranları da Meyers-Briggs testine (MBTI) ve farklı karakterlerin bu sorulara nasıl yanıt verebileceğine fazlasıyla ilgi duymakta. Peki bu test, bize Death Note‘un karakterleri hakkında neler söylüyor?

Ryuk – ENTP, Tartışmacı

Hangi Death Note Karakterisin

ENTP’ler büyük fikirleri olan cesur kişilik tipleridir. Dışa dönük yapıları ve kararlılıkları onların “Tartışmacı” olarak adlandırılmalarına neden olmuştur. Tartışmaktan büyük bir keyif alırlar ve bunu genellikle başkalarının daha eleştirel düşünmesini sağlamanın bir yolu olarak kullanırlar. Aynı zamanda meraklı ve oyuncu bir gruptur ve genellikle kuralları çiğnemekten hoşlanırlar. Bu durum diğerlerinin, ENTP’lerin güçlü enerjisi karşısında ya çok şaşırmasına ya da sinirlenmesine yol açabilir.

Ölümün Shinigamisi Ryuk, bu MBTI kişilik tipinin mükemmel bir örneğidir. Sürekli olarak Light’ı kışkırtan zeki ama yaramaz bir karakterdir. Dikkat çekmeyi sever ve dramatik olabilir ancak özünde hikayenin işleyişini önemli ölçüde etkileyen çok kritik bir karakterdir.

Mello – ENFP, Kampanyacı

Hangi Death Note Karakterisin

“Kampanyacı” olarak bilinen ENFP’ler, her şeyden çok hedeflerinin peşinden giden özgürlüğüne düşkün bir gruptur. Canlı ve benzersiz ruhlarıyla kalabalıklar arasında öne çıkma eğilimindedirler. Diğerleri bu MBTI kişilik tipiyle yakınlaşmak istediklerinde ENFP’ler bunu kendi avantajlarına kullanacaklardır.

L’nin haleflerinden biri olan Mello, bu MBTI tipinin özelliklerine birebir uymaktadır. Tek rakibi olan Near’ı yenmeye kararlı gözü kara ve tuhaf bir karakterdir. Karizmasını başkalarını kolayca etkilemek ve hedeflerine ulaşmak için kullanır. Ahlaki değerlere pek önem vermeyen bu karakter, sadece kendi arzularını gerçekleştirmek için yaşar ve başarıya ulaşmak için ne gerekiyorsa yapar.

Near – INTJ, Mimar

Hangi Death Note Karakterisin

“Mimar” olarak da bilinen INTJ’ler, kişilik tipleri arasında en düşünceli olanlardır. Karmaşık sorunları akılcılık ve yaratıcılıkla çözmeyi severler. Genellikle zamanlarını yalnız geçirirler ve sessiz düşüncelerle dolu özel bir hayatı tercih ederler. Fikirlerini uzun uzadıya düşünmek için yalnız kalmaktan hoşlansalar da genellikle kendilerini yalnız hissederler. Etrafta takdir edecek kimse yoksa zekalarının ne anlamı vardır ki?

Münzevi bir dahi olarak Near bir INTJ’den başka bir şey olamaz. L’nin diğer halefi olarak, şöhrete daha az, bulmacalara daha çok önem verir. Bir seri katili bulmak için çalışıyor olsa da yaptığı işten çok kovalamacanın zihinsel oyunlarıyla ilgilenir. Çözmesi gereken bir gizemle baş başa kalmak en sevdiği şeylerden biri.

Misa – ESFP, Eğlendirici

Hangi Death Note Karakterisin

Meyers-Briggs’in en tutkulusu olan ESFP’ler parlamaktan kendilerini alamazlar. Bu kişilik tipi aynı zamanda “Eğlendirici” olarak da bilinir. Her zaman yeni bir deneyim arayışında olan sosyal kelebeklerdir. Anı yakalama eğilimindedirler, eylemlerini düşünmeden yaparlar ve hayatı olduğu gibi yaşamayı tercih ederler. Bu durum ESFP’ler için sorunlara yol açabilir ancak büyüleyici auraları sayesinde genellikle bundan nasıl kurtulacaklarını bilirler.

Aslında gösterinin yıldızı olmasa da Misa kesinlikle öyle olduğunu düşünür. Her zaman dikkat çeken Misa kesinlikle bir ESFP. O anda nasıl hissettiğine bağlı olarak acele kararlar verir ve genellikle mantığından ziyade arzularını takip eder.

L – INTP, Mantıkçı

Hangi Death Note Karakterisin

En nadir kişilik tiplerinden biri olan INTP’ler aynı zamanda en zeki olanlardan biridir. “Mantıkçı” olarak da adlandırılan bu MBTI tipi, gizemleri çözmekten çok hoşlanır. Hayatlarının her alanında alışılmadık yöntemler kullanırlar ve her zaman dünyayı anlamanın yeni bir yolunu ararlar. İçe dönük olmalarına rağmen keşiflerini başkalarıyla paylaşmayı ve övgü almayı severler.

Dahi tatlı aşığı L, INTP kişilik tipinin özelliklerine mükemmel bir şekilde uyuyor. Beyni her zaman tam hızda çalışan, etrafındaki dünyayı algılamaya çalışan ve analiz eden sessiz bir karakter. En zor suçları çözmeyi sever, bu da onu seride, dünyaya yüzünü bile göstermemesine rağmen oldukça ünlü biri yapmıştır.

Light – ENTJ, Buyurucu

Hangi Death Note Karakterisin

Hızlı hareket eden bir kişilik tipi olan ENTJ’ler uğraşılacak kişiler değildir. “Buyurucu” olarak bilinen ENTJ’ler, oturmayı sevmeyen atılgan bireylerdir. Bilgi toplar toplamaz harekete geçerler, beklemeyi ve bir fırsatı kaybetmeyi reddederler. Sürekli olarak hedeflerine doğru ilerlerler ve etraflarından ilgi görmek hoşlarına gider.

Death Note’un ana karakteri zaten ancak bir ENTJ olabilirdi. Tanrı kompleksine sahip, kendine aşırı güvenen bir adam olan Light, çok büyük kararlar vermeden önce düşünmek için çok az zaman ayırır. Kararlarının nihai ve doğru olduğuna inanır ve bu da onu Kira olmaya götürür. Anime boyunca egosu büyüdükçe kimse onu durduramaz ancak ukalalığı ve kendine aşırı güvenmesi sonunda ölümüyle sonuçlanır.

İlginizi Çekebilir:  Hak ettiği Değeri Görmeyen Retro Cyberpunk Animeler!
InuYasha

InuYasha: Kagome’yi Diğer Shounen Kadın Kahramanlarından Farklı Kılan Şey Ne?

Gedo Mazo

Naruto: Gedo Mazo