in ,

Kötüden İyiye Doğru JoJo’s Bizarre Adventure Serileri

En İyi JoJo's Bizarre Adventure

Her sezonun kendine özgü karakterleri ve hikayesi vardır ancak bazı sezonlar diğerlerinden daha iyi olduğu söylenebilir. Son sezon olan JOJOLANDS yeni çıkmış ve hâlâ devam ediyor olmasına rağmen listeye dahil edilmiştir.

JoJo’s Bizarre Adventure farklı sezonlara ayrılan bir manga serisidir. Hirohiko Araki’nin 1989’da seriyi ortaya çıkarmasından itibaren popülerleşmesi ve dünyadaki en ünlü manga serilerinden biri haline gelmesi fazla uzun sürmemiştir.

Araki yıllar içinde yazım ve çizim tarzını değiştirmiştir. Yeni çıkmaya başlayan Jojolands ile birlikte toplam dokuz sezon vardır. Her biri yeni ve eşsiz şeyler sağlıyor olmasına rağmen bazılarının diğerlerinden daha iyi olduğuna şüphe yoktur.

JOJOlands

Yayınlanma tarihi: 17 Şubat 2023 – Devam ediyor

image 14 jpg

JOJOlands uzun süredir devam eden serinin son çıkan 9. ve muhtemelen final sezonu. Hedefi büyük bir servete kavuşmak olan Jodio Joestar’ın hikayesini anlatıyor. Jodio son derece zeki ve standını ustaca kullanıyor.

En yakın yoldaşı kendisi gibi karanlık işlere bulaşmış, kız kardeşi Dragona JOJOlands‘de sadece birkaç bölümü yayınlandığı için listenin sonunda olmak zorunda. Sezonun sonuna doğru asıl yerini saptamak daha mümkün olacaktır.

En İyi Kısım: Şu ana kadarki en iyi sahne Jodio’nun Kishibe Rohan’ı alt edip müttefiklerini kurtarmasıdır.

Phantom Blood

Yayınlanma tarihi: 1 Ocak 1987- 26 Ekim 1987

image 15 jpg

Phantom Blood serinin ilk sezonudur. Araki’nin 1987 de üzerinde çalışmaya başladığı manga, manga topluluğunda anında ilgi görmüştür. Seri kuşkusuz en centilmen ana karakter jonathan joestar’ın hikayesini anlatıyor ve hikayemiz, Jonathan’ın babasının, Dio Brando’yu evlat edinmesiyle başlıyor
Jonathan’ın Dio’nun babasını öldürme planını öğrenmesi ikili arasında nesillerce sürecek rekabeti ortaya çıkarıyor.

Hikâye ortalama olsa da parladığı yerler var ama tutarlılık eksik. Yan karakterler diğer sezonlardaki kadar iyi değil.

En İyi Kısım: Phantom Blood’ın en iyi sahnesi Jonathan’ın Dio’yu öldürmek yerine kollarına sararak ölürken bile centilmenliğinden ödün vermemesiydi

Battle Tendency

Yayınlanma tarihi: 2 Kasım 1987- 27 Mart 1989

image 16 jpg

Battle Tendency serinin ikinci sezonu ve çok daha neşeli bir tonu var. Hikâye Hamon öğrenmek ve “Pillar Men” olarak bilinen varlıkları yenmek için İtalya’ya gönderilen Joseph Joestar’ı takip ediyor. Joseph en yakın arkadaşını kaybetse de Pillar Men’leri yenmeyi başarıyor.

Battle Tendency” de ortalama bir hikâye ama Caesar, Wamuu, Kars gibi daha derin karakterleri var. Joseph kazanmak için hile yapmaktan çekinmemesi ve şen şakrak kişiliğiyle Jonathan’dan çok farklı. Bu özelliği savaşta işine de yarıyor.

En İyi Kısım: Battle Tendency, Joseph ve Wamuu’nun at arabası karşılaşmasında tepe noktasına ulaştı. Savaş duygusal olmasının yanında iki savaşçının birbirine duyduğu saygıyı da gösteriyor.

Diamond Is Unbreakable

Yayınlanma tarihi: 4 Mayıs 1992 – 4 Aralık 1995

image 17 jpg

Araki, “Diamond Is Unbreakable” üzerinde çalışmaya 1992 yılında başladı ve birkaç yıl içerisinde 1995 yılında sezon sona erdi. Mekan bir seri katilin gölgesinin düştüğü Morioh isimli kasaba. Diamond Is Unbreakable ana karakter olarak Josuke Higashikata’yı önümüze koyuyor, ayrıca odağı Josuke’de tutmak için yan karakter olarak olsa da 2 Joestar: Joseph ve Jotaro ile tekrar karşılaşıyoruz.

Hikâye iyi ama zaman zaman büyük kalite düşüşlerine sahip. Ayrıca 4. Sezon muhteşem bir kötü adam olan Yoshigake Kira’yı tanıtıyor.

En İyi Kısım: Ağır yaralı olmasına rağmen, Jotaro’nun bilincini korumayı başarması ve Kira’yı darmadağın etmesi. Kira’nın hiçbir umudu yoktu ve olağanüstü şansı olmasaydı kaybedecekti.

Stardust Crusaders

Yayınlanma tarihi: 3 Nisan 1989- 27 Nisan 1992

image 18 jpg

Serinin üçüncü ve muhtemelen en ünlü sezonu Stardust Crusaders. Ana karakteri ise bir lise öğrencisine kesinlikle benzemeyen Jotaro Kujo. DIO tekrar ortaya çıktıktan sonra Jotaro, Joseph ve dostları onu alt etmek için bir araya geliyor.

Sezonun en büyük olayı hayranlar arasında tartışmalara sebep olan Standları tanıtması. Hikâye bazen aşırı kopuk hissettirse de hiç düşmeyen temposu izlemeyi oldukça kolaylaştırıyor. Ayrıca Stardust Crusaders serinin en ikonik anlarından bazılarına sahip.

En İyi Kısım: Farklı amaçları olan ve bu amaçlara ulaşmak için her şeyi göze alan iki karakterin; Jotaro ve DIO’nun savaşı kesinlikle Stardust Crusaders’ın en iyi ânı. DIO için zafer dünyayı yönetmek demekti, Jotaro ise ailesini kurtarmak ve DIO’yu durdurmak zorundaydı…

Golden Wind

Yayınlanma tarihi: 11 Aralık 1995 – 5 Nisan 1999

image 19 jpg

Golden Wind genelde ana karakteri Giorno Giovanna’nın sıkıcılığından dolayı eleştiri alsa da bu eleştiriler gerçekten çok uzak. Giorno seri boyunca metanetli bir kişiliğe evrilen sağlam bir karakter. Tamamen amacına odaklı ve ona ulaşmak için canını ortaya koymaya hazır.

Giorno’ya ek olarak Golden Wind harika yan karakterlere sahip. Bruno, Narancia ve Abbacchio farklı bakış açıları sunarak sezona kalite katıyor ve onu en iyilerden biri haline getiriyor.

En İyi Kısım: Finale kadar hasar vermekte dahi zorlandığını gördükten sonra Giorno’nun saniyeler içinde Diavolo’yu alt etmesi kesinlikle muhteşemdi.

Stone Ocean

Yayınlanma tarihi: 7 Aralık 1999 – 8 Nisan 2003

image 20 jpg

Stone Ocean’ın anime uyarlaması 2022 de yayınlandı ve büyük başarı elde etti. Diğer sezonlardan birçok farkı var. İlk olarak Araki ana karakteri kadın yapmaya karar verdi ve bu kararı son derece yerinde çıktı, Jolyne muhteşem bir karakter.

Ayrıca Stone Ocean son savaşta neredeyse bütün ana karakterlerin öldüğü ilk sezon olmakla beraber baş kötüyü yenenin yan karakterlerden biri olması da seride ilk ve tek. Kulağa garip geliyor olabilir ama şaşırtıcı derece iyi bir seçim.

En İyi Kısım: Jotaro’nun Pucci’ye saldırmak yerine Jolyne’i kurtarmayı seçmesi. Jotaro bu fedakarlığıyla aslında kızını önemsediğini ve hayatındaki en önemli kişinin o olduğunu gösterdi

JoJolion

Yayınlanma tarihi: 19 Mayıs 2011 – 19 Ağustos 2021

image 21 jpg

JoJolion alternatif evrende geçen 2. bütün seri içinde ise 8. sezon 10 yılın sonunda bitti ve çoğu kişi için Araki’nin yazarlığının en üst noktası. JoJolion’un ana karakteri Josuke Higashikata Kafa karışıklığını önlemek için hayranlar onu Gappy olarak anıyor.

Hafızasını kaybetmesinin ardından Josuke gerçek kimliğini bulma yolculuğuna başlar. Jojolion mükemmele yakın bir sezon ve hikayesi de çok sıra dışı. Karakterleri de harika ama bazı kötü karakterler hayal kırıklığından ibaret.

En İyi Kısım: Uzun süre boyunca Toru’ya zarar veremeyişinin ardından üstünlüğün standını evrimleştiren Josuke’ye geçmesi kesinlikle en çok tat veren andı.

Steel Ball Run

Yayınlanma tarihi: 19 Ocak 2004 – 19 Nisan 2011

image 22

Steel Ball Run şu ana kadarki en iyi Jojo sezonu. Alternatif evrende geçen hikâye belden aşağısı felçli, hayatını rayına oturtmak için yol arayışında olan Johnny Joestar’ı bize gösteriyor. Johnny’nin hayatı Gyro Zeppeliyle tanıştıktan sonra büyük ölçüde değişiyor, ikili beraber pek çok şeyi başarıyor.

Steel Ball Run hakkında her şey mükemmel. Johnny ve Gyro okuyucuya farklı bakış açıları sunan inanılmaz karakterler. Kötü karakterlerin büyüleyici standları olması bütün savaşları ilgi çekici hale getiriyor. Bu kaliteyi göz önüne aldığımızda Steel Ball Run’ın MyAnimeList’de 9.30 puan alması şaşırtıcı değil.

En İyi Kısım: Steel Ball Run pek çok ikonik an içerse de Gyro ve Johnny’nin her şeyi kaybettikten sonraki konuşmaları kesinlikle muazzam. İki karakterin hayata bakışlarının farkını ve başarısızlıkla nasıl başa çıktıklarını gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:  Jujutsu Kaisen İzlemeden Önce Lanetli Ruhlar, Büyücüler ve Melezler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Fantastik Anime

En İyi 20 Fantastik Anime, Sırasına Göre

Retro İsekai

En İyi 10 Retro Isekai Anime